Svět lze objevovat různými způsoby - například cestováním na kole. Musíme přiznat, že taková aktivita se v dnešní době těší značné oblibě a dokonce začíná nabývat dříve neznámých podob. Na pohled na cyklisty s brašnami jsme si již jistě zvykli. Nyní se na stezkách a cyklostezkách stále častěji setkáváme s příznivci bikepackingu.
Silou vlastních svalů se tak můžeme dostat na mnohá půvabná a poměrně vzdálená místa. Co je důležité: k tomu, abyste se nechali unést dobrodružstvím, toho vůbec moc nepotřebujete. Pro začátek stačí kolo a vhodné brašny nebo vaky. Pokud však chcete být zcela nezávislí, budete muset investovat do bivakového příslušenství. Díky turistickému vařiči nebudete muset nervózně hledat hospody nebo restaurace. Stan, karimatka a spacák vám umožní zmapovat si trasy, aniž bychom se museli dívat na ubytovací místa a předem si rezervovat. V následujícím článku se budeme zabývat vybavením, díky kterému budou naše cyklistické výpravy úspěšné. Budeme hledat odpověď na otázku: Jak vybrat cyklo spacák?
Přestože je nabídka outdoorových obchodů nesmírně široká, těžko najdeme zcela univerzální spací pytel, který bude výborně fungovat za všech okolností. Pokud ano, je dobré zvážit specifický charakter našich cyklistických aktivit. S takovou znalostí bude snazší najít model vyhovující našim potřebám. Zde je několik důležitých úvah.
Vícedenní cyklistické výlety mohou mít různou podobu. Na začátku je dobré si určit, zda je vám bližší cykloturistika s brašnami, nebo vás více zajímá bikepacking.
Výlety s brašnami na nosič
Móda vícedenních výletů na kole se objevila s popularizací speciálních brašen připevněných na nosiči. Ačkoli je dopravní prostředek v tomto případě spíše nenápadný, někteří cykloturisté toho dokážou uvézt opravdu hodně! Čtyři velké brašny na nosič a nosič dávají v tomto ohledu velký manévrovací prostor, a komu to stále nestačí, vyzkouší cyklopřívěsy.
Jak vybrat cyklo spacák? Do brašen na kole se musí vejít veškeré expediční vybavení, proto bude malá velikost spacáku velkou výhodou. (foto: Ticket To The Moon)
Technické možnosti jsou jednou stranou mince. Svalová síla a kondice budou tou druhou. Ze starého kola je možné udělat náklaďák, ale bude to ještě zábava? Zde se doporučuje zdravý rozum, a pokud již racionálně uvažujete o hmotnosti a rozměrech svých zavazadel, je dobré při nákupu spacáku odmítnout větší a těžší modely.
Bikepacking
Cyklisty s brašnami si stále mohou dovolit více než příznivci bikepackingu, aktivity, která je stále populárnější. O co se jedná? Ukazuje se, že existuje skupina cykloturistů, kteří jdou spíše k minimalismu. Nosiče na kola a objemné brašny nejsou nic pro ně. Na výlet si berou jen to nejnutnější. Nejčastěji jim jako zavazadlo slouží brašny připevněné přímo k rámu, řídítkům nebo sedlovce. Pokud se nám tento trend líbí, budeme v outdoorovém obchodě hledat spacáky, které jsou co nejlehčí a nejmenší při balení. Podrobněji jsme o bikepackingu psali ve článku Co je bikepacking.
Cestovatelé na kolech jsou známí svou fantazií, takže výběr destinací není vždy samozřejmý. Eskapády na kole nejsou jen prázdninové výlety po Česku a sousedních zemích. Někteří lidé tímto způsobem poznávají i horkou Afriku. Jiní míří do deštivého Skotska. V “odborném” tisku lze najít i zprávy o zimních výpravách do míst s velmi drsným klimatem – kde rtuť teploměru klesá ke dvaceti nebo dokonce třiceti stupňům pod nulou!
Abychom mohli odpovědět na otázku “jak vybrat cyklo spacák?”, je třeba vzít v úvahu očekávané teploty v místech, kam se chystáme. Bez významu nejsou ani srážky typické pro místní klima.
Jak vybrat cyklo spacák? Dámy jsou zpravidla citlivější na nízké teploty než muži. (foto: Black Diamond)
Geografické směry, které si zvolíme, do značné míry určují rozsah našeho hledání. Dalším detailem, který je třeba zvážit, je naše individuální tolerance k nízkým a vysokým teplotám. Pojem “teplý spacák” může každý definovat trochu jinak. Není žádným tajemstvím, že ženám je obecně častěji zima než mužům (více o tom později). Vnímání teploty ovlivňuje také řada dalších faktorů, jako je zdravotní stav, míra únavy, sebevědomí a aktuální strava.
V tomto lidovém rčení není žádná nadsázka. Spací pytel je velmi důležitou součástí výbavy každého příznivce nocování v přírodě – vždyť na něm do značné míry závisí komfort vašeho spánku. Špatná volba může mít nepříjemné následky: v lepším případě přispívá k neúplné regeneraci po intenzivním dni, v extrémních zimních podmínkách může vést k podchlazení.
Ale všechny extrémy stranou. Pojďme se zamyslet nad tím, co udělat pro to, aby naše cyklistické eskapády spojené s nocováním byly jednoduše příjemné. Pokud se vydáme do outdoorového obchodu, možná nás překvapí široká nabídka dostupných modelů a značné cenové rozpětí. Jak se v nich zorientovat? Zde jsou základní vlastnosti, kterými se spacáky mohou lišit.
Jak vybrat cyklo spacák? Po intenzivní námaze se potřebujete dobře zotavit. (foto: Exped)
Přestože nás mnoho modelů bude lákat na zajímavé barvy, nenechme se oklamat. Pokud jde o spací pytle, je vždy rozhodující to, co je uvnitř. Zde spolu soupeří zástupci dvou skupin.
Základem těchto spacáků je výplň, která je na světě od nepaměti a z hlediska tepelných vlastností je stále bezkonkurenční. Pokud si vyberete model s vysokým cuin (jednotka plnivosti: čím vyšší hodnota, tím lepší), je velká šance, že spacák nabídne pohodlný spánek v teplotním rozsahu, který vás zajímá, a navíc bude lehký a malý při sbalení (čtěte: ideální do brašny/batohu na kolo).
Zní to dobře? V tuto chvíli bychom pravděpodobně mohli ukončit hledání odpovědi na otázku “jak vybrat cyklo spacák?”, kdyby nebylo dvou věcí. Péřové spacáky jsou mnohem dražší než konkurence, a navíc extrémně špatně snášejí kontakt s vlhkostí (jakmile navlhnou, zcela ztrácejí své izolační vlastnosti a obtížně se suší). I když jsou na trhu modely vybavené hydrofobním peřím (které prošlo impregnací, takže už není v konfrontaci s vodou tak bezbranné), stále se doporučuje brát na výpravy do míst proslulých deštěm syntetiku.
Pokud máte omezený rozpočet, pravděpodobně okamžitě zamíříte k regálu s nápisem “spacáky se syntetickou náplní”. Tento typ izolační vrstvy je levnější na výrobu a také lépe funguje ve vlhkém podnebí (když je mokrý, stále vás do jisté míry ochrání před chladem a také rychleji schne).
Syntetické spacáky – přestože se technologie stále zdokonaluje – se nemohou pochlubit stejně dobrými tepelnými vlastnostmi jako spací pytle s prachovým peřím. Proto budou těžší a větší než jejich přírodní konkurenti, kteří nabízejí stejný teplotní rozsah. Syntetické spacáky jsou také volbou těch turistů, kteří jsou alergičtí na peří.
Jak vybrat cyklo spacák? Pokud jde o tvar, volba obvykle spočívá v dilematu: deka, nebo mumie? (foto: 8a.cz)
Modely dostupné na trhu mohou mít nejrůznější tvary a není to náhoda ani konstrukční vynález. Způsob, jakým byl spací pytel navržen, se promítá do jeho funkčních vlastností. Pokud plánujete cestu na kole a potřebujete tedy poněkud zmenšit zavazadla, je velmi pravděpodobné, že sáhnete po oblíbeném spacím pytli typu “mumie”. Takové spacáky nabízejí – pravda – méně prostoru uvnitř (což může znamenat o něco menší pohodlí pro kroutící se osoby), ale jsou účinnější z hlediska tepelného výkonu. Mumie obvykle váží o něco méně než spacák s podobnými vlastnostmi v podobě obdélníkové “deky”.
Zajímavé je, že výrobci – ve snaze lépe přizpůsobit své výrobky anatomii turistů – stále častěji nabízejí kromě “unisex” verze i spací pytle určené ženám. Takové modely se neodlišují pouze svým ženským designem. Existují také konstrukční nuance, jejichž cílem je optimalizovat ochranu před chladem (jak již bylo zmíněno, ženy pociťují teplotu jako nižší).
Teplotní komfort závisí na typu a kvalitě náplně, množství použité výplně a tvaru spacího pytle. Jak vidíte, proměnných je mnoho a posuzovat výkon takového vybavení “od oka“ by bylo poměrně riskantní. Naštěstí výrobci, aby nám usnadnili výběr, umisťují na své výrobky malou tabulku s teplotami. Jak tyto údaje interpretovat? Nejčastěji najdeme zde:
Jak vybrat cyklo spacák? Výrobcem deklarovaný teplotní rozsah vám pomůže přizpůsobit model vašim potřebám. (foto: 8a.cz)
Odkud se tyto hodnoty berou? Vyplývají z testů provedených podle normy EN 15357 (považované za nejpopulárnější normu, i když ne jedinou) na dvou typech figurín:
Která teplota nás bude zajímat nejvíce? Nejdůležitější jsou střední hodnoty. Dámy, citlivější na chlad, by se měly řídit komfortní teplotou, pánové limitní teplotou. Za zmínku také stojí, že ne vždy najdete ve specifikacích spacích pytlů všechny čtyři hodnoty. Výrobci někdy vypouštějí jednu z krajních teplot (obvykle T max).
Nebudeme si nic nalhávat, během cyklistických výletů a kempování nebudeme s vybavením vždy zacházet šetrně. Pokud tedy hledáme odpověď na otázku: “jak vybrat cyklo spacák?”, je nejlepší zavrhnout všechny modely, o kterých máme podezření, že nebyly vyrobeny s náležitou péčí. Velmi nízká cena nebo značka, kterou si s výrobou outdoorového vybavení nespojujeme – to jsou signály, které by nás měly znepokojovat. Pokud ovšem nemáte zálibu v “jednorázovkách”, které jsou v konečném důsledku dražší.
Na co si dát pozor?
Je zodpovědný za to, že náplň neuniká, a měl by být proto robustní. Je také dobré, když do jisté míry chrání izolační materiál před vlhkostí.
Zip je prvek, který si zaslouží trochu více pozornosti. (foto: 8a.cz)
Jedná se o jeden z prvků, který je nejvíce náchylný k poruchám, proto se vyplatí věnovat mu mimořádnou pozornost. Pokud máme pochybnosti o spolehlivosti zipu již ve fázi výběru spacáku, je lepší se poohlédnout po jiném modelu.
Obava ze spaní v rozepnutém spacáku je dalším argumentem pro důvěru v některou ze špičkových značek. Zavedené firmy na outdoorovém trhu neexperimentují, ale spoléhají na spolupráci s nejlepšími dodavateli – především s japonským gigantem YKK. Jen ti největší nenapravitelní optimisté mohou doufat, že zip použitý v levném spacáku od neznámého výrobce vydrží roky.
Při kontrole zipu spacího pytle doporučujeme podívat se také na to, zda je na něm také krycí léga proti zaseknutí.
Zdánlivá maličkost, která však může mít během cyklistického výletu zásadní význam. Dobře ušitý a pevný vak vám umožní efektivně stlačit spacák, aniž byste s ním museli při balení vybavení zbytečně zápasit. U levných, “nonamových” modelů je mnohem větší pravděpodobnost poruch, například uvolněných švů.
Jak vybrat cyklo spacák? S vhodně navrženou kapsou můžete mít všechny potřebné věci na dosah ruky. (foto: 8a.cz)
A nakonec detaily, na které ve spěchu při nakupování možná zapomenete, ale během používání mají zásadní význam.
Jaký spacák na kolo? Následující příklady konkrétních modelů by vám měly při takovém rozhodování pomoci.
Cyklisté cestující v teplých měsících jsou početnější skupinou než ti, kteří jezdí po většinu roku – proto bude tato skupina rozsáhlejší. Naše návrhy sahají od cenově atraktivních syntetických spacích pytlů až po extrémně lehké péřové spacáky. Poslední jmenované osloví i velmi náročné vyznavače bikepackingu.
Wczytuję galerię
Jedná se o model navržený s ohledem na motocyklisty a cyklisty. Spací pytel je poměrně lehký – spolu s praktickým nepromokavým obalem váží přibližně 1055 g a bez problémů se vejde do brašen nebo motokufru. Tepelný výkon při: T comfort = 14 °C/T limit = 10 °C/T extreme = -2 °C z něj dělají vhodný kus vybavení i v době, kdy nás léto nerozmazluje.
Spací pytel Cosmos značky Easy Camp zajistí kvalitní spánek i během letních cyklistických eskapád. Tento model s mírnou hmotností cca 951 g (včetně pytle) je vhodný i při poklesu teploty na cca 10°C.
Pro letní cestování s brašnami nebo lehkými batohy je ideální spací pytel Pajak Core 250. Tento malý, extrémně lehký model (cca 420 g v verzi regular) má následující teplotní rozsah: T comfort = +15°C/T limit = +12°C/T extreme = -1°C.
Díky použití husího peří nejvyšší kvality s vynikající plnivostí (900 cuin) vznikl spací pytel, který osloví i ty nejnáročnější příznivce bikepackingu. Tato verze překvapí nízkou hmotností (cca 407 g) i minimalistickými rozměry. Teplotní rozsah při: T comfort = +12°C/T limit = +9°C/T extreme = -4°C je tento model ideální pro aktivity prováděné v nejteplejší části roku.
Wczytuję galerię
Pro milovníky expedic s brašnami nebo minimalistickými brašnami, kteří se nebojí podzimních a jarních eskapád, můžeme doporučit následující modely spacích pytlů:
Jedná se o dvou – třísezónní model, který umožňuje pohodlný spánek i při teplotách oscilujících kolem nuly (teplotní rozsah: T comfort = 2°C/ T limit = -4°C/ T extreme = -21°C). Vysoká odolnost a omezená hmotnost (cca 999 g – včetně obalu) činí z tohoto modelu ideální volbu pro cyklistické výlety s brašnami.
Tento ultralehký spací pytel z kolekce značky Małachowski bude zajímat vyznavače bikepackingu, kteří se chystají na výpravy mimo letní sezónu. Díky použití prachového peří se skvělou plnivostí (850 cuin) poskytuje model Ultralight II 300 při hmotnosti přibližně 470 g pohodlný spánek – i když noci začínají být chladné. Teplotní rozsah tohoto modelu je: T comfort = +5°C/T limit = +1°C/T extreme = -15°C.
Co takhle výlet na přelomu podzimu a zimy nebo zimy a jara? Pro ty, kteří si chtějí sezónu cyklistických výprav ještě prodloužit, můžeme doporučit spacák Pajak Radical 8Z, který nabízí senzační ochranu před chladem (T comfort = -4°C /T limit = -10°C/T extreme = -29°C), a to při hmotnosti přibližně 1030 g (verze: regular).
Pokud zvažujete, jak vybrat cyklo spacák, můžete zvážit také nákup speciální vložky. Proč? Za prvé: použití takové vložky umožní udržet spacák delší dobu čistý (a není tajemstvím, že spacáky – zejména ty péřové – není snadné vyprat). Za druhé: vložka, kterou používáme, dále zatepluje naše vybavení.
[Pro ty, kteří hledají informace o údržbě spacáku, doporučujeme článek “Jak prát spací pytel? Praní spacího pytle v několika krocích.”]
Nejen spací pytel je zodpovědný za pohodlný spánek. Důležité je také to, co nás izoluje od země. (foto: Exped)
Měli bychom si také uvědomit, že za náš pohodlný spánek během cyklistického výletu není zodpovědný jen spacák. Neméně důležitý je výběr správné vrstvy, která nás bude dostatečně izolovat od země. Jaké možnosti máme na výběr? Mezi nejoblíbenější volby dnes patří karimatky, samonafukovací karimatky a lehké nafukovací matrace.
[O rozdílech mezi karimatkami, samonafukovacími karimatkami a nafukovacími matracemi jsme psali v dřívějším článku Na čem spát ve stanu].
Máte spacák, víte zda lepší pro vás bude karimatka nebo matrace, tak zbývá jen otázka Jak vybrat stan na kolo.
Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.