17.02.2023

Jak vybrat helmu na kolo?

Přemýšlíte, jak vybrat helmu na kolo? Silniční helma? Helma na horské kolo? Nebo městská? Na co byste měli dávat zvláštní pozor? Následující článek vám odpoví na všechny vaše otázky.

                       

Dříve to bylo jednoduché. Přilby na hlavách cyklistů byly k vidění pouze na závodech. Na ulicích ani na horských stezkách helmu nikdo nenosil. Ty doby jsou však naštěstí pryč. Povědomí cyklistů se zvyšuje a v některých zemích se vyvíjí legislativa. Dnes je samozřejmostí, že každý cyklista musí nosit helmu. Jde přece o základní bezpečnost. Je tu však ještě jeden problém. V posledních letech se rozvíjejí různé cyklistické disciplíny a s nimi i vybavení pro ně určené. Při hledání cyklistické přilby vás možná překvapí, že vidíte tolik různých modelů. Silniční helmy, enduro helmy, městské helmy atd. Jak si tedy vybrat helmu na kolo?

 

jak vybrat helmu na kolo
Helma na kolo je základem bezpečnosti cyklistů (foto: Smith)

Jak vybrat helmu na kolo – na co si dát pozor?

Helma na kolo je nezbytnou součástí výbavy každého cyklisty, který dbá na své zdraví. Helma rozhoduje o naší bezpečnosti, chrání naši hlavu před zraněním. Jak vybrat helmu na kolo? Záleží na tom, jaký typ cyklistiky provozujeme. Jiné přilby se používají pro silniční cyklistiku, jiné pro enduro jízdu a další budeme nosit při dojíždění na kole ve městě. V dnešní době lze helmy na kolo koupit i v oblíbených obchodech s potravinami za velmi málo peněz. Ale pozor: nečekejte od nich stejnou kvalitu jako od profesionálních helem. Jak víme, na bezpečnosti se nevyplatí šetřit a taková úspora se nám může později vymstít. Na co byste si tedy měli dát při výběru cyklistické přilby pozor?

Technologie konstrukce

Současnou konstrukční technologií téměř všech přileb na trhu je technologie inmold. Pěnový polystyren se vstřikuje pod tlakem do plastové formy. Díky tomuto způsobu výroby má helma na kolo rovnoměrnou pevnost ve všech oblastech, přičemž polystyren zajišťuje nízkou hmotnost. Vnější tenká skořepina zvyšuje odolnost proti nárazu a chrání cyklistickou přilbu před snadným poškozením při přepravě. Silnější vnitřní vrstva, obvykle vyrobená z pěnového polystyrenu, je navržena tak, aby tlumila náraz a rozptýlila co nejvíce energie a chránila hlavu před nadměrným nárazem. Helmy s technologií in-mold mají větší pevnost než přilby, u nichž jsou postupné vrstvy lepené.

 

helma na kolo
Jak vybrat helmu na kolo? Záleží na tom, jak kolo používáte (foto: Smith)

Systém MIPS

MIPS (Multi-directional Impact Protection System) je systém používaný od roku 2015, který pomáhá chránit hlavu. Používá se u cyklistických i lezeckých helem. Je založen na použití přídavné vložky, která přímo přiléhá k hlavě a je nezávislá na pohybu skořepiny přilby v případě nárazu. Toto řešení maximálně snižuje riziko poranění hlavy, a navíc poskytuje účinnou ochranu mozku uživatele.

Velikost

Jak zjistit velikost helmy na kolo? Helmy mají určitý rozsah velikostí a každý má jinou hlavu. Obvykle se helmy dodávají ve třech velikostech definovaných podle obvodu hlavy: S: 51-54 cm; M: 55-58 cm; L: 59-62 cm. Proto je dobré si přilbu vyzkoušet a přesně ji přizpůsobit své hlavě. Není to jen otázka pohodlí (přilba by se neměla hýbat), ale také bezpečnosti. Základem je pečlivě nastavit popruhy tak, aby nebyly příliš volné. Důležité je také, aby se přední a zadní popruh spojily pod uchem. Stejně důležité je nastavit obvod, obvykle pomocí knoflíku na zadní straně helmy. Příliš vzadu umístěná přilba odhaluje čelo, příliš vpředu zakrývá výhled. Obě situace jsou v případě pádu nepříznivé. Špatně padnoucí přilba naši hlavu účinně neochrání.

 

jak vybrat helmu na kolo smith
Jak vybrat helmu na kolo? Základními parametry jsou velikost, konstrukce, hmotnost a pohodlí (foto: Smith)

Hmotnost

Je samozřejmé: vždy je lepší mít na hlavě méně než více. Hmotnost je však vždy výsledkem kompromisu mezi bezpečností a pohodlím. Je zřejmé, že pro krátké výlety nebude hmotnost přilby tak důležitá. Pokud vás však čeká dlouhá trasa nebo časté tréninky, záleží na každých 100 g. Silniční helmy obvykle váží mezi 200 a 300 g. O něco těžší budou enduro/MTB helmy na kolo, zde se hmotnost může vyšplhat až na 350-400 g.

Odvětrání a pohodlí

Větrání hlavy je v letních dnech klíčové. Dobrá cyklistická přilba by měla mít četné a dobře umístěné a tvarované větrací otvory. U silničních a enduro helem najdete až desítku otvorů. U městských přileb a tzv. kokosek (o tom v posledním odstavci) nemusí být větrání vůbec žádné, protože je u takových přileb zbytečné.

 

jaká přilba na kolo ion
Jak vybrat helmu na kolo? Přilba s účinným odvětráváním je pro teplé dny nutností (foto: ION)

Jak vybrat helmu na kolo? Silniční helmy

Silnice znamená rychlost a vítr ve vlasech! Pád v této rychlosti nebo srážka s autem mohou být velmi nebezpečné. Proto je silniční helma nezbytnou součástí výbavy, ať už se účastníte závodů, nebo se chystáte na víkendovou vyjížďku. Silniční přilba je navržena tak, aby byla při jízdě co nejvíce aerodynamická a kladla při jízdě co nejmenší odpor. Tvar přilby je přizpůsoben charakteristické nakloněné siluetě silničního cyklisty. To znamená, že vzadu nemůže být silně zakrytá, protože by ztěžovala zvedání hlavy. Helma na silniční kolo také nemá kšilt, který by omezoval zorné pole. Silniční přilby mají perforovanou konstrukci s mnoha větracími otvory. Jízda po silnici při vysokých rychlostech představuje značnou námahu, takže účinné odvětrávání hlavy je jednou z priorit.

Helma na kolo POC Omne Air MIPS

Jaké má skvělé barvy! Ale to není její jediná výhoda. Cyklistická přilba POC Omne Air MIPS je neuvěřitelně pohodlná a štíhlá, takže je ideální pro silniční cyklistiku. Helma na kolo POC Omne Air MIPS je ideální také pro jízdu na gravelu a ocení ji také účastníci závodů. Její nejnovější model je vybaven spolehlivým systémem MIPS a vložkou EPS s optimalizovanou hustotou pro ideální tlumení nárazů. Další skvělou funkcí je speciální otvor pro uložení brýlí (jak vybrat brýle na kolo?).

Cyklistická přilba Smith Persist MIPS

Klasika. Helma na kolo Smith Persist MIPS je typický model silniční přilby, vyrobený technologií in-mold. Je vybavena systémem MIPS a velký počet větracích otvorů zaručuje vysokou míru cirkulace vzduchu. Vnější polykarbonátová skořepina je kombinována s polystyrenem EPS, díky čemuž přilba váží pouhých 300 g. Přilba Smith Persist MIPS je vybavena několika velmi zajímavými funkcemi. První z nich je nastavovací knoflík VaporFit™, který umožňuje velmi přesné přizpůsobení helmy hlavě. Druhým řešením je systém AirEvac™. Ten umožňuje dokonalou integraci přilby s brýlemi Smith. Vytváří kanál pro proudění horkého vzduchu a tím zabraňuje zamlžování čoček. Díky své pokročilé konstrukci splňuje přilba Smith Persist mezinárodní certifikační normy CPSC a CE EN 1078.

 

jak vybrat silniční přilbu
Jak vybrat helmu na kolo? Pokud jezdíte na silničním kole, pak určitě silniční přilba (foto: Smith)

Jak vybrat helmu na kolo? MTB/Enduro helmy

Strmá stoupání, napínavé sjezdy, úzké stezky, les, skály. Kvůli tomu si kupujete enduro kolo! Ale abyste mohli jezdit na enduro bezpečně, potřebujete dobrou helmu, jinak by vaše cyklistické dobrodružství mohlo mít ošklivý konec. MTB a enduro helmy musí kombinovat několik vlastností. Za prvé by měly poskytovat účinnou ochranu v případě pádu. Toho se dosahuje pomocí stále novějších technologických řešení, která umožňují minimalizovat účinky nárazu. Další důležitou vlastností je hmotnost. Enduro/MTB helmy musí být lehké, protože příliš velká hmotnost na hlavě se projeví vysokou únavou krčních svalů po každé delší túře. Za třetí, MTB přilby by měly nabízet dobré odvětrávání. V horách je třeba všechny metry, které sjedete dolů, nakonec vyjet nahoru. Není nic horšího než únavné stoupání v horkém dni se špatně odvětranou přilbou na hlavě. Enduro/MTB helmy mají ještě jednu vlastnost, která je odlišuje od silničních přileb. Mají kšilt. Ten chrání oči před slunečními paprsky, ale také před větvemi.

Ještě jedno vysvětlení. Proč píšeme enduro/MTB? Dříve se totiž přilby pro tyto dvě různé aktivity od sebe skutečně lišily. Dnes, když se podíváte na nabídku výrobců, tvoří enduro a MTB přilby jeden segment a mají velmi podobnou konstrukci.

Helma na kolo ION Traze Amp MIPS

Zde je přilba, která bude vaším nejlepším společníkem na náročných horských stezkách. ION Traze Amp MIPS má vše, co by enduro helma měla mít. Především je velmi odolná a pohodlná. Má systém MIPS, který snižuje množství rotační síly, čímž zvyšuje bezpečnost a minimalizuje riziko poškození mozku. Má také nastavitelný systém uchycení, který zajišťuje bezpečnost a stabilitu. Pohodlné je, že magnetická přezka Fidlock® umožní rychlé zapnutí přilby i jednou rukou. Tato přilba má účinné odvětrávání, které přijde vhod v horkých dnech. Nechybí ani několik skvělých funkcí: port pro sluneční brýle, nastavitelný kšilt a plná kompatibilita s brýlemi.

Přilba na kolo POC Tectal Race MIPS NFC

Tohle je design přímo z vesmíru. Helma na kolo POC Tectal Race MIPS NFC je model pro nejnáročnější nadšence horské cyklistiky. Ti ocení kvalitu provedení a použití nejnovějších technologií. Přilba na kolo POC Tectal Race MIPS NFC má skořepinu Unibody a aramidový můstek, který zvyšuje její strukturální integritu. Tato přilba má jedinečné bezpečnostní prvky. Kromě standardního systému MIPS má přilba POC Tectal Race ochrannou vložku EPS a rozšířené zóny chránící spánky a zadní část hlavy. To ale není všechno. Tato přilba má zabudovaný reflexní prvek RECCO®, který pomáhá záchranným službám rychleji vás lokalizovat v případě nehody. A to ještě není všechno. Helma má také řešení twICEme® NFC Medical ID pro okamžitý přístup k důležitým zdravotním a kontaktním údajům. Najdete zde také slot na sluneční brýle. A to vše při hmotnosti pouhých 385 g!

 

jak vybrat enduro helmu
Jak vybrat helmu na kolo? Na horských stezkách se dobře osvědčí enduro/MTB přilba (foto: Joanna Kapinos)

Jak vybrat helmu na kolo? Další typy helem

Kromě dvou výše uvedených hlavních typů přileb máme samozřejmě i další. Full-face helmy jsou helmy, které se podobají motocyklovým přilbám. Celoobličejová přilba je v podstatě enduro přilba vylepšená o část, která komplexně chrání čelist. U mnoha modelů lze tuto část také odejmout. Full-face helmy poskytují vynikající ochranu. Dobře spolupracují také s brýlemi. Mají však také nevýhodu, že jsou poměrně těžké a cirkulace vzduchu je omezená. Celoobličejové přilby se nejčastěji používají při náročných sjezdech, kde je vysoké riziko nehod a pádů, a při downhill závodech.

Dalším typem je helma typu “kokoska”. Jedná se o celoobličejovou helmu bez větracích otvorů s výrazným tvarem. Je nejrobustnější ze všech popsaných, více než modely MTB nebo enduro. Bohužel je také poměrně těžká a nemá žádné větrání. Proto se používá hlavně na závody.

Ti, kteří používají kolo ve městě, jistě ocení městskou helmu. Koneckonců na jízdu ve městě nepotřebujete enduro nebo MTB přilbu. Městské helmy mají obvykle méně sportovní a více “elegantní” vzhled a budou se dobře hodit k městskému nebo dokonce kancelářskému oblečení.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.