31.05.2022

Co si vzít v létě na hory?

Silné slunce, vyšší teploty, delší dny ... - to vše vybízí k tomu, abychom vyrazili na hory. Není divu, že horské stezky jsou od června do září jen málokdy prázdné. Jak se na takový prázdninový výlet připravit?

                       

V létě, více než kdy jindy, klademe důraz na pohodlí, proto je pro nás jednodušší a častější volit lehkost a vzdušnost. Takový trend, když se připravujete na cestu do hor, pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Je tu však jedno „ale“… I když to pro někoho může znít jako samozřejmost, stojí za to připomenout, že hory mají svá pravidla, a sílu přírody není radno podceňovat. Honba za lehkostí by neměla být lemována nonšalancí. Co si tedy vzít v létě na hory, aby nám takový výlet nevyvolal špatné vzpomínky? Zkušení turisté to moc dobře ví, pro začátečníky to už ale taková samozřejmost není. S ohledem na druhou zmíněnou skupinu lidí se pokusíme popsat ideální typickou sestavu pro jednodenní výlet do méně náročných oblastí.

Co si vzít v létě na hory?

Co si vzít v létě na hory? V nejteplejších měsících roku se většinou zaměřujeme na lehkost. (fot. Gregory)

Co si vzít v létě na hory? Jak se obléct na výlet?

Při přípravě oblečení na letní výlet na hory by se člověk měl řídit pravidly pověstného outdoorového „na cibulku“. Zároveň bychom však neměli být příliš ortodoxní. Je zřejmé, že ne všechny vrstvy je nutné na sebe navléknout ihned. Vyplatí se mít je však „po ruce“. Nezapomínejme, že hory mohou být vrtošivé! I když jedeme do nízkých výšek a ráno svítí sluníčko, mějme v batohu oblečení, který nás ochrání před prochladnutím nebo promoknutím, pokud se počasí přes den zlomí.

Když se chystáte na hory, nezapomeňte na:

– termoprádlo

V létě na horách dominuje oblečení z termoaktivních vláken a rozhodně nejde o přechodnou módu. Jde o efektivní odvádění vlhkosti a rychlé schnutí, což jsou nesmírně důležité vlastnosti pro případ, že se na horách plánujete i trochu unavit a zapotit. V této souvislosti bude nejlepší volbou oblečení ze syntetických vláken (zatím bezkonkurenční, co se rychlého schnutí týče). Perfektní jsou i tenčí trička z vlny merino, která účinně odvádějí vlhkost, aby nezůstávala v kontaktu s Vašimi zády. Navíc jsou příjemná i na dotek a odolná vůči nepříjemným pachům (což ocení především milovníci delších tras, při kterých není příliš mnoho míst a možností, kde si lze oblečení vyprat).

Co si vzít v létě na hory?

Spodní prádlo z vlny merino je jednou z nejlepších možností na léto. (fot. Icebreaker)

Člověk, který své dobrodružství s horami teprve začíná a zkušenosti mu zjevně chybí, se často pozná podle bavlněného trička. Sice je velmi příjemné na dotek, ale v horských podmínkách naprosto nepraktické. Když si takové tričko vezmete při zvýšené námaze, bude to mít za následek nepříjemný, „mokrý obklad“ na zádech. Důrazně jej proto nedoporučujeme! [Více informací o termoprádle na léto najdete v našem předchozím průvodci]

– vhodné kalhoty

Dlouhé nebo krátké kalhoty? – to je časté dilema turistů, kteří se chystají na letní túru do hor. I když Vás vysoké teploty lákají jít více nalehko, vyplatí se trochu se „pojistit“. Pokud nás na vrcholcích hor zasáhne silný vítr, budou mít delší kalhoty cenu zlata. Výběr vhodných letních kalhot je věcí individuálních preferencí a Vaší citlivosti na nízké / vysoké teploty. Za pozornost určitě stojí modely vyrobené z lehčích verzí softshellu ale i ty z rychleschnoucích materiálů. Praktickým řešením jsou tzv. kalhoty 2v1 (se zipem na nohavicích). Vzít si na výlet do hor pouze krátké kalhoty je opravdu velmi riskantní. V případě náhlého zlomu počasí můžete jednoduše prochladnout.

Co si vzít v létě na hory?

Co si vzít v létě na hory? Kalhoty s odepínacími nohavicemi Vám umožní reagovat na měnící se povětrnostní podmínky. (fot. Salewa)

– horské boty

Přestože se slovní spojení „horské boty“ pojí s objemnějšími modely bot a obligátně sahajícími „nad kotník“, v létě najdeme na horách i lehčí verze obuvi. Při vyšších teplotách je lákavou variantou nošení tzv. nástupové obuvi nebo nízkých trekových bot. Je však třeba připomenout, že zmíněná obuv nechrání nohu v takové míře jako „klasická“ horská bota. Nízké verze jsou variantou pro zkušenější turisty, s “přizpůsobeným” chodidlem, méně náchylným na zranění.

[Na trekové boty na léto jsme se podívali v jednom z předchozích článků]

– letní trekové ponožky

Boty trefíte perfektně, ale pokud k nim nevyberete ty správné ponožky, zkazíte si celý promyšlený plán. Když vyrážíte na hory, zapomeňte na to, co si dáváte na nohy ve městě. Stejně jako v případě triček zde nebude fungovat bavlna, která by pot pouze shromažďovala. Ponožky, určené pro horskou turistiku, bývají tlustší než ty „městské“. Musí být pohodlné a schopné odvádět vlhkost. Skvěle zde fungují verze využívající vlnu merino vyztuženou pevnými syntetickými vlákny.

Co si vzít na sebe v létě v horách?

Pokrývka hlavy je v létě nutnost. (fot. Buff)

– pokrývku hlavy

V létě se musíte připravit na sluneční paprsky, které na Vás působí mnohem intenzivněji než v jiných ročních obdobích. Pokud vyrazíte do hor, je možné, že si tam na Vás slunce vybere svou daň ještě více než v nížinách. Za takových okolností je klobouk nebo jiná pokrývka hlavy nutností. Při hledání toho nejlepšího modelu, určitě stojí za to, věnovat pozornost detailům. Je dobré, když je čepice vyrobena z lehkých vzdušných materiálů a má síťované panely. Na horách se setkáme jak s klasickými a univerzálními kšiltovkami, tak s různými typy turistických čepic. Velké oblibě se těší také multifunkční šátky Buff, které překvapí svou všestranností, a kromě pokrývky hlavy mohou plnit i mnoho dalších neméně užitečných funkcí.

[Přečtěte si více o podobných tématech: Letní pokrývky hlavy]

– sluneční brýle

Slunce je na horách, obvykle, mnohem intenzivnější než v nížinách, což může být pro náš zrak destruktivní. Pokud se vydáme do míst, kde je ještě sníh nebo led, tento negativní efekt se ještě znásobí. Proto je vhodné vzít si na cestu sluneční brýle. Je důležité, aby měly filtr na ochranu proti UV záření a čočky odpovídající kategorie. Jak rozeznáte skutečně kvalitní sluneční brýle od těch nekvalitních? První zmíněné by měly mít příslušný certifikát (např. ISO 9001: 2000, 89/686 / EHS, EN 166: 2001 nebo EN 1836 + A1: 2009).

batoh v horách na léto

Jaký batoh na letní výlet do hor? Záleží na tom, kam jdeme a jestli jsme ochotni se něčeho vzdát. (fot. Gregory)

Jaký batoh zvolit?

Oblečení, které máme na sobě, je jedna věc. Neméně důležité je i to, co si s sebou na cestu vezmeme. Abyste vůbec mohli myslet na přípravu toho správného vybavení, musíte mít nejprve do čeho se zabalit. Výběr batohu má v kontextu našeho budoucího pohodlí velký význam a základní otázka se týká kapacity. Extrémy nejsou nikdy dobré. Zde mohou být cenou za přílišný minimalismus přecpané kapsy a doplňky připoutané k batohu, díky nimž budou naše zavazadla vypadat jako vánoční stromeček. Pokud naopak projevíme přílišnou opatrnost, může se ukázat, že není možné zaplnit všechna prázdná místa a věci v batohu nám budou lítat.

O jakém batohu na celodenní výlet se tu tedy bavíme? Obvykle jsou dostačující modely o objemu 20 – 30 litrů, i když výběr batohu závisí hodně na našich osobních preferencích a zvyklostech. Jsou lidé, kteří potřebují desítku litrů, ale můžeme potkat i turisty, kteří se sbalí na jednodenní výlet jako jiní na celý víkend. [O tom, jak vybrat batoh na jednodenní výlety jsme psali v předchozím návodu]

Co si vzít v létě na hory? Co zabalit do batohu?

Dobře zabalený batoh by měl obsahovat jak doplňky, které oceníme na horských stezkách, tak i oblečení „připravené“ pro případ nepříznivého počasí. Co tedy přesně? Zde je pár rad.

Co si vzít v létě na hory?

Co si vzít v létě na hory? Vždy se vyplatí mít v batohu něco teplejšího. (fot. Columbia)

– mikina, polarová mikina nebo softshell

Nenechme se příliš ovlivnit tím, co vidíme na začátku své cesty. Pokud jsou naším cílem o něco vyšší místa, musíme být připraveni na trochu jiné počasí. Obvykle teplota vzduchu klesá s rostoucí nadmořskou výškou (předpokládá se, že každých 100 m o 0,6 °C – 1 °C). Na hřebenech a vrcholech navíc většinou dost silně fouká. Proto stojí za to mít s sebou vždy něco, co nám nedovolí prochladnout. Pro tyto případy se bude skvěle hodit softshell, který je lehký, prodyšný a chrání před větrem. Pokud tento typ oblečení nemáme, bude se hodit i obyčejná mikina nebo fleece.

– bunda do deště

Přeháňka nebo pořádná průtrž mračen? V létě nejsou takové úkazy v horách ničím neobvyklým a míst, kde se můžete schovat, není mnoho. Pokud si tedy do batohu nepřibalíme pořádnou pláštěnku, je velmi pravděpodobné, že cestou zmokneme. Někteří řeknou: „Nejsme přece z cukru“ To je sice pravda! Když jsou však srážky doprovázeny prudkým poklesem teploty, může promočení způsobit rychlejší ochlazení organismu a následně nachlazení.

Vyplatí se tedy mít oblečení do deště. Důležité také je, aby se jednalo o bundu, která je schopna odolat dešti a zároveň umožňuje naší pokožce dýchat. Nejlépe funguje lehký model s membránou: po sbalení malý a díky mikropórům voděodolný a prodyšný. Všechny druhy plastových plášťů, které lze zakoupit na tržišti a v hotelových bufetech, fungují jen „částečně“. Déšť dovnitř sice nepropustí, ale pod tak těsnou vrstvou se určitě pořádně zapotíme.

Balení batohu do hor

Co si vzít v létě na hory? Za připomenutí rozhodně stojí větší přísun vody. (fot. Gregory)

– termoska, láhev nebo vak na vodu

Co si vzít v létě na hory? Voda by měla být pravidelně doplňována během každé aktivity. Pokud jdeme na túru v horku, budeme mít větší žízeň, s čímž musíme počítat již při balení věcí na cestu. Jak si zajistit správné množství nápojů? Existuje několik způsobů, jak na to:

  • Někteří turisté si, bez ohledu na roční období, zvolí termosku s vhodnou kapacitou. I když je tato nádoba obvykle spojována s horkou kávou nebo čajem, v létě ji můžete využít i trochu jinak. Pokud nalijete vychlazený nápoj do termosky, udrží si svou nízkou teplotu mnohem déle.
  • Opakovaně použitelná láhev je ekologickou alternativou nápojů podávaných v PET láhvích. Takovou nádobu lze pohodlně naplnit kohoutkovou vodou nebo vodou z horského potůčku a sbalit ji do batohu.
  • Vak na vodu je řešení volené pro maximální pohodlí. Pokud máme batoh kompatibilní se systémem na vodu, stačí se vybavit speciálním vakem, abyste mohli doplňovat tekutiny přímo za pochodu. Nákup vaku na vodu umožňuje ušetřit čas, protože nemusíme dělat tolik přestávek. Navíc umožňuje tělu pravidelnější hydrataci, což je velmi prospěšné pro Vaše zdraví.
Batohy s hydratačními vaky

Vak na vodu připevněný k batohu – takové řešení je dnes stále populárnější. (fot. Gregory)

– svačinky

Doplnění kalorií vyžaduje také hodně úsilí. Bez ohledu na to, zda plánujete večeři v horské chatě nebo si s sebou vezmete vlastní jídlo, je dobré si do batohu přibalit i menší svačinky. Energetické tyčinky nebo sušené maso zaženou první hlad a umožní Vám bez problémů pokračovat v chůzi.

– mapa

Dříve neexistovala jiná možnost, na hory jste si museli vzít papírovou mapu – většinou nepříliš praktickou a málo odolnou. Nyní má papír konkurenci v podobě aplikací pro chytré telefony a GPS zařízení. Dokáže moderna plně nahradit tradici? Názory na toto téma jsou silně rozdílné. Bez ohledu na to, co si vyberete, musíte umět mapu používat. Jisté také je, že pokud se rozhodnete opustit tištěné mapy, musíte si zajistit spolehlivý zdroj energie.

Čelovka je nezbytnou součástí trekingového vybavení

Když se slunce schovává za obzor, je čas sáhnout po čelovkách. (fot. Gregory)

– čelovka

Při použití moderních aplikací je jakoby snazší naplánovat si trasu. V létě je den extrémně dlouhý a my máme spoustu času se dostat do cíle. Nepolevujme však ve své ostražitosti! Cestou se může stát mnoho věcí, které nás zdrží a zničí naše přesné plány. Abyste se nevrátili v absolutní tmě (což je nepříjemné, a někdy i nebezpečné), vyplatí se přibalit si do batohu čelovku. Takové světýlko váží málo a někdy je jeho pomoc opravdu neocenitelná.

– power banka

Věci, bez kterých si moderní turisté asi nedokážou představit vyrazit do hor… chytrý telefon, fotoaparáty, čelovky… – to vše vyžaduje energii, která bez dobré powerbanky může prostě chybět.

Co si vzít v létě na hory?

V horách se k nám pomoc hned tak nedostane, takže se vyplatí mít s sebou lékárničku. (fot. Gregory)

– lékárnička

Zmiňujeme ji téměř na konci, což neznamená, že je méně důležitá než ostatní vybavení. Lékárnička by měla být v každém batohu. Navíc by měla být umístěna na snadno dostupném místě, protože když ji budeme potřebovat, bude každá vteřina dobrá.

– krém s filtrem

Na horách se hodí skoro stejně jako při „opalování“ u moře. Pokud si nechcete zadělat na popáleniny, vyplatí se ho mít po ruce.

Co si vzít v létě na hory? Co dalšího může být užitečné?

Výše jsme vyjmenovali věci, které by, podle nás, měl mít v batohu každý horský turista, který se k horám chová s patřičnou úctou a pokorou. Ale to nejsou jediné doplňky, které se Vám mohou hodit při turistice. Co si vzít v létě na hory? Zde je pár praktických doplňků, bez kterých se obejdete, ačkoliv Vám mohou usnadnit Vaše další kilometry.

Které trekingové hole?

Turisté s trekovými holemi jsou dnes běžným jevem na stezkách. (fot. 8academy.cz)

– trekové hole

Není to tak dávno, co vzbuzovaly velkou senzaci. Dnes si bez nich mnoho příznivců trekingu nedokáže představit svůj horský výlet. To, že si trekové hole tak rychle získaly uznání horských fanoušků, není náhoda. Tento jednoduchý patent umožňuje výrazně ulevit kolenům. Turistika s hůlkami je také mnohem bezpečnější, protože poskytují dodatečnou oporu v obtížnějším terénu.

[O trekových hůlkách si můžete přečíst také v našem předchozím průvodci]

– termonádoba na jídlo

Objevila se poměrně nedávno a pomalu si získává oblibu mezi lidmi, kteří rádi a dobře jí. Nic neobvyklého! Chutnou, ale především teplou, domácí večeři si díky ní můžete dát, bez ohledu na to, kde se nacházíte. Termonádoba na večeři je perfektní řešení, když se chystáte na jednodenní výlet do hor a víte, že na trase nenarazíte na žádné horské chaty.

– turistický filtr na vodu

Pokud si plánujete doplňovat zásoby vody z horských potůčků, na které cestou narazíte, vyplatí se dodatečně vybavit se i turistickým filtrem na vodu, který účinně zničí drtivou většinu různých druhů škodlivin. [Více informací o takovém vybavení naleznete v článku “Turistický filtr na vodu – vyplatí se?”]

– kapesní multifunkční nůž

Je třeba něco uřezat, dotáhnout, otevřít nebo nasekat? Na trase jsou různé situace. Univerzální nástroj, s malými rozměry, Vám umožní dostat se z neobvyklých situací nebo – jednoduše – Vám rád poslouží ve Vaší outdoorové kuchyni.

horské vybavení na léto

Co si vzít v létě na hory? I když na nás toto roční období neklade přehnané nároky, měli bychom si dobře rozmyslet, co se na horách může hodit. (foto: 8academy.cz)

Co si vzít v létě na hory? Souhrn

Je fakt, že přípravy na letní túru do hor jsou mnohem méně komplikované než přípravy na zimní výpravu. Bez ohledu na roční období by se hory neměly podceňovat. Nonšalance se nevyplácí a k nebezpečným situacím dochází i v nízkých polohách a v létě. Pečlivě se sbalte, abyste měli připravenou odpověď na každý rozmar počasí. Vydáte-li se na hory dobře připravení, určitě pro Vás bude takový výlet jen samou radostí!

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.