16.05.2022

Jaké trekové hole zvolit?

Hole byly ještě donedávna spojovány především s lyžováním a nordic walkingem, postupem času si však získaly oblibu i na horách. V dnešní době se staly častým společníkem na delších výletech a náročných výstupech.

                       

Chodíte hodně po horách, stává se Vám, že chodíte na túry s těžkým batohem i v zimě? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, je na čase popřemýšlet, jaké trekové hole zvolit? Nabídka outdoorových obchodů obsahuje různé modely, které se, na první pohled, zdají být si vzájemně velmi podobné. Jak se tedy správně rozhodnout, co zvážit?

Jaké trekové hole vybrat?

Jaké trekové hole vybrat? V nabídce outdoorových obchodů najdete různé modely. (fot. 8academy.cz)

Treking nebo nordic walking?

Na začátek stojí za to si položit otázku, kam se s holemi vydáte? Zda je budete potřebovat na horské výlety nebo spíše na procházky po městě? Zde bude potřeba rozdělit je na trekové hole a hole pro nordic walking. Základními rozdíly jsou rukojeť a připojená rukavice, která se vyskytuje u městských modelů. Odlišné jsou i hroty, pro rychlejší chůzi po rovném parkovém povrchu budou lepší gumové podložky. V tomto článku se zaměříme na první skupinu, tedy trekové hole, určené pro horské výšlapy.

Jaký model tedy zvolit?

Trekové hole jsou velmi široká kategorie a zároveň vnitřně různorodá. Při zvažování, který model bude vhodný, se vyplatí zvážit počet segmentů a systém blokování. Důležitý bude také materiál, ze kterého jsou hole vyrobeny, a také jaké mají hroty a rukojeť. Na co si dát při nákupu pozor? Máme pro Vás pár praktických tipů, které Vám pomohou k optimálnímu rozhodnutí.

Trekingové hole do hor

Vyplatí se vybrat konstrukci tyče, která je pro Vás ta pravá. (fot. Black Diamond)

Konstrukce trekové hole

Trekové hole zahrnují modely s různým počtem segmentů. Konstrukce ovlivní pevnost celku a velikost holí po zabalení. Často se stává, že k dosažení cíle zvolené trasy je potřeba připevnit trekové hole k batohu. Jejich hmotnost a rozměry po složení pak získávají důležitý význam. Jednodílné hole jsou běžnou volbou pro skitouring. Ale co horské túry? Jaké trekové hole vybrat?

2-segmentové hole

Jedná se o jednu z nejjednodušších konstrukcí, která se promítá na jejich stabilitu. Dva segmenty – znamenají větší rozměry ve složeném stavu. Jejich připevnění k batohu je o něco složitější. Jedná se o modely postupně nahrazované tříprvkovými modely. Na trhu můžete najít, např. Fizan Aria nebo dětské hole Black Diamond First Strike.

3-segmentové hole

Jednoznačně nejoblíbenější na horských stezkách. 3-segmentové trekové hole jsou ve složeném stavu opravdu malé. Dají se snadno připevnit k batohu, když už nejsou potřeba. Zde stojí za zmínku modely Robens Keswick T6 a Black Diamond Distance Z s konstrukcí sondy.

Jaké trekingové hole vybrat?

3-segmentové hole jsou na horách velmi oblíbené. (fot. 8academy.cz)

4-segmentové hole

Jedná se o nabídku pro lidi, kteří upřednostňují pohodlnou přepravu holí. Více komponentů se po složení promítá do menší velikosti hole a mnohem snadnější přepravy. V tomto segmentu lze jako příklad uvést hole Fizan Compact 4.

Jaký materiál zvolit pro své nové trekové hole?

Trekové hole se nejčastěji vyrábí z uhlíkových vláken nebo hliníku. První z materiálů se vyznačuje vysokou tvrdostí a tuhostí při zachování extrémně nízké hmotnosti. Proto se může ukázat jako méně odolný proti praskání. Karbonové hole zahrnují modely určené pro lidi, kteří počítají každý gram svého vybavení. Když je pro Vás hmotnost nejdůležitější, zvažte hole Black Diamond Alpine Carbon Z nebo model Distance Z-Pole Carbon. Druhý z materiálů se snadněji deformuje, ale obtížněji se zlomí. Jsou známy různé druhy hliníku, jejichž pevnost závisí na použitých příměsích a způsobu kalení. Pokud vsadíte na hliníkovou konstrukci, mohou být dobrou volbou hole Gabel XTR Alu. Zaručují vyšší odolnost a je šance, že hole vydrží o něco déle.

Jaké trekingové hole vybrat?

Trekové hole musí dobře fungovat na různém povrchu. (fot. Black Diamond)

Jaké zvolit koncovky?

Je to malý prvek, na kterém ale hodně záleží. Má přímý kontakt se zemí, proto musí být připraven na nejtěžší podmínky. Jaké trekové hole vybrat? Vyplatí se vsadit na hole vybavené widia hroty, vyznačující se dobrou odolností proti poškození. Widia není nic jiného než slinutý karbid, dobře známý všem uživatelům vrtáků. Ocelové hroty se často používají v levnějších modelech, ale je třeba si uvědomit, že jsou náchylnější na vnější vlivy. Ocelové hroty mají například hole Fizan Explorer.

Vyměnitelné koncovky

Každý, kdo se hodlá věnovat své vášni vážně, by měl zvážit koupi modelu s výměnnými hroty. Budou sice o něco dražší, ale z dlouhodobého hlediska Vám ušetří peníze. Značka Black Diamond je známá svými vyměnitelnými prvky, dokoupit můžete jak hroty na trekové hole, tak i jednotlivé segmenty nebo poutka na zápěstí. Tímto způsobem, pokud jeden z nich v průběhu let selže, nebude nutné vyměnit celou hůl

Vyměnitelné prvky trekových holí

Vyměnitelné hroty jsou na horách užitečným řešením. (fot. 8academy.cz)

Jaké trekové hole zvolit? Blokovací systémy

Jedná se o nejdůležitější prvek trekových holí, protože je zdaleka nejpoužívanější. Hole se rozkládají před začátkem výšlapu, ale také během cesty, kdy je potřebujete přizpůsobit sklonu terénu. Nakonec se složí v cíli Vaší cesty, abyste je mohli připevnit k batohu a pohodlně odjet domů. Při výběru správného blokovacího systému se vyplatí podívat se na řešení dostupná na trhu.

Vnitřní blokovací systém

Řešení, které již dlouhou dobu dominuje na horských stezkách. Pootočením dvou, vedle sebe umístěných, segmentů se aktivuje blokáda, která nastaví póly do příslušné polohy. Mezi modely, vybavené tímto systémem, patří např. hole Masters Summit Light a Gabel Mont Blanc Lite. V praxi může být rozkládání holí s vnitřním blokovacím systémem při nízkých teplotách problematické. Tyto typy systémů se doporučují lidem, kteří plánují výlety převážně v létě. Po delším používání se stává, že vnitřní systém ztrácí účinnost. Zaschlé bahno může takovou konstrukci nepříznivě ovlivnit. Tento systém se vyznačuje především rozumným poměrem ceny a kvality.

Jak vybrat trekingové hole?

Vnitřní blokovací systém v holích Robens. (fot. 8academy.cz)

Vnější blokovací systém

Modely, ve kterých jsou segmenty blokovány vnějším systémem, se vyznačují vysokou spolehlivostí a snadnou obsluhou. To je důležité zejména v zimních podmínkách, kdy se všechny činnosti provádějí v rukavicích. Navíc je tento systém považován za odolnější vůči nízkým teplotám a dalším vnějším faktorům. Známý a osvědčený systém je vyvinut společností Black Diamond – FlickLock® PRO se objevuje mimo jiné v modelech Trail Pro. Nastavení délky je možné i jednou rukou, a to extrémně rychlým a přesným způsobem. Verze PRO je založena na západkách z lehkých slitin.

FlickLock® PRO

Vnější blokování vyvinuté společností Black Diamond. (fot. 8academy.cz)

Konstrukce sondy

Systém, který snižuje hmotnost trekových holí a umožňuje jejich efektivní rozkládání. Páka v horní části je napojena na speciální lano, které má spojovat jednotlivé prvky k sobě. Vše se odehrává velmi rychle, díky čemuž je toto řešení velmi oblíbené lidmi, kteří se věnují trailovému běhu. Odolnost takového vybavení závisí, do značné míry, na síle lanka a způsobu použití tyčí. Na příkladu kolekce Black Diamond mají zástupci této kategorie v názvu Z-Pole. Zde stojí za zmínku Alpine Carbon Z nebo Black Diamond Distance Z-Pole.

Konstrukce Z-Pole

Konstrukce sondy je zárukou jejich rychlého rozložení (fot. 8academy.cz)

Hybridní konstrukce

Aby byl výčet možných blokovacích systémů úplný, lze zmínit i hybridní provedení. V praxi to znamená přítomnost dvou technologií v jednom modelu – vnějšího a vnitřního blokovacího systému. Takové řešení lze nalézt, mimo jiné, v Black Diamond Distance Plus FLZ. Zkratka FLZ odkazuje na blokovací systémy. FL je zkratka oblíbeného FlickLock® a Z znamená konstrukci Z-Pole. Jaké trekové hole zvolit? Hybridní konstrukce je zdařilým kompromisem mezi odolností a rychlostí rozkládaní holí.

Jaké trekové hole zvolit? Jakou rukojeť?

Pokud plánujeme zdolávat delší vzdálenosti, měli bychom se také pečlivě podívat na rukojeť. Je velmi důležité, z jakého materiálu je vyrobena. Je to také otázka individuálních preferencí a zvyklostí. Zajímavým řešením jsou prodloužené rukojeti, díky kterým lze rukojeť přizpůsobit různě nakloněnému terénu. Špičkové značky používají ve svých modelech (pro ještě větší pohodlí) různé druhy protiskluzových prvků a tvarování. Nejoblíbenějšími materiály jsou pryž, korek a pěna.

Trekingové hole s delší rukojetí

Prodloužená rukojeť v modelech Robens. (fot. 8academy.cz)

Gumová rukojeť

Je těžké tuto kategorii jednoznačně ohodnotit. Míra spokojenosti bude záviset na tom, jaká směs byla použita při výrobě. Obvykle je ukazatelem kvality cena. Na dotek je rozhodně mnohem příjemnější než plast, má také dobrou přilnavost jak při kontaktu s pokožkou, tak i s materiálem rukavic.

Pěnová rukojeť

Díky použití tohoto materiálu se výrobcům podařilo dosáhnout celkově nižší hmotnost. Pěna je příjemná na dotek, měla by také dobře absorbovat vlhkost. Díky svým dobrým izolačním parametrům dobře plní svůj úkol i v zimních podmínkách. Toto řešení často využívají turisté. Měkká pěnová rukojeť má pozitivní vliv na komfort používání i při delším treku. Pěnovou rukojeť najdete na hůlkách Black Diamond Distance FLZ nebo Robens Ambleside.

Wczytuję galerię

Jaké trekové hole zvolit? S korkovou rukojetí

Korek je materiál, který je příjemný na dotek a dobře absorbuje vlhkost. Má podobné výhody jako neopren a pravděpodobně stejně velkou skupinu svých příznivců. Jedná se o řešení na bázi přírodní suroviny. Byl použit i při výrobě holí Black Diamond Trail Ergo Cork.

Tlumení

Pohodlný a jistý úchop je základ. Prodejci však občas nabízejí i něco navíc. Do této kategorie jistě spadají všechny tlumící systémy. Jsou navrženy tak, aby odlehčily kloubům a zvýšily tak komfort používání trekových holí. Při rozhodování, které trekové hole budou nejvhodnější, byste měli zvážit i tuto otázku. Tlumení má mnoho výhod, ale je spojeno s vyšší cenou holí a jejich větší hmotností. Hole Black Diamond jsou vybaveny systémem Control Shock, který je navržen tak, aby tlumil nárazy způsobené kontaktem s nerovným povrchem, jako je tomu např. v modelu Black Diamond Trail Pro Shock.

Jaké trekingové hole?

Tlumení Control Shock v trekových holích Black Diamond. (fot. 8academy.cz)

Tak které trekové hole si nakonec zvolit?

Možností je spousta. Než si však na tuto otázku odpovíte, musíte si určit Vaše skutečné potřeby a určit částku, kterou chcete za takové vybavení utratit. Pokud Vaše trekingové dobrodružství teprve začíná, můžete si zvolit šroubovací, levnější modely. Pro lidi, kteří plánují výlety v různých teplotách, budou lepší volbou vnější blokovací systémy. Běžce bude pravděpodobně zajímat konstrukce sondy. Turisté, kteří tráví téměř každý volný víkend na horách, mohou zvážit modely s vyměnitelnými prvky. Volba rukojeti je individuální a závisí na pohodlí a zvyku. Na kvalitní tlumení by měli zacílit uživatelé, pro které je hmotnost výbavy méně důležitá než komfort.

Jistý krok s trekingovými holemi

Když se rozhodnete vyrazit na výlet na hory, určitě si nezapomeňte přibalit i trekové hole. (fot. Robens)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.