06.01.2023

Jak vybrat lyžařské brýle?

Sjezdové lyžování, skialpy nebo třeba snowboarding? Ať už se na sněhu věnujete jakémukoli druhu aktivity, určitě budete potřebovat lyžařské brýle.

                       

Výběr lyžařského vybavení obvykle začíná tím nejnutnějším: lyžemi, vázáním a botami. Pak přijde čas na další příslušenství. Přestože lyžařské brýle nebudou na seznamu vašich priorit na prvním místě, je třeba říci, že jejich roli nelze podceňovat. Jaký úkol jim přesně svěřujeme a proč jsou tak důležité? “Jak vybrat lyžařské brýle?” – je předmětem článku, ve kterém budeme hledat odpovědi na výše uvedené otázky.

Lyžařské brýle s dobrým filtrem

Jak vybrat lyžařské brýle? (foto: Majesty)

Lyžařské brýle – před čím chrání?

Důvodů, proč se při lyžování starat o oči, je mnoho. Existuje mnoho různých faktorů, které představují riziko.

 • Slunce
  Když jsou hory pokryté pláštěm z čistě bílého prašanu, je radost se na takovou krajinu dívat. To, co svádí smysly, však může být i nebezpečné pro zdraví. Sníh odráží sluneční paprsky. Větší množství světla, než je obvyklé, je pro oči destruktivním faktorem, a proto je třeba používat filtry. Vhodně navržené lyžařské brýle (nebo alespoň sluneční brýle) jsou v takových podmínkách nutností.
 • Rychlost
  Když se pohybujete na lyžích nebo snowboardu, zrychlujete více, než kdybyste měli na nohou jen boty. Výsledek? Je pravděpodobnější, že budete trpět podrážděním očí způsobeným přívalem studeného vzduchu.
 • Sníh a ledové částice
  Ještě méně příjemný (a někdy i nebezpečný) může být “kontakt” očí se sněhem nebo ledovými částicemi ve vzduchu. Absence brýlí při zběsilém sjezdu může znamenat náhlou ztrátu vidění a riziko pádu.
 • Terénní překážky
  Pokud máte ve zvyku projíždět hustým lesem, mohou být pro vaše oči nebezpečné například vyčnívající větve. Na dobře upraveném svahu, který je hojně navštěvován lyžaři, se můžete nechtěně “trefit” holí do oka. V takových případech lyžařské brýle minimalizují riziko zranění.

Wczytuję galerię

Sluneční brýle nebo lyžařské brýle?

Na lyžařských fórech se méně zkušení fanoušci často ptají: “sluneční brýle nebo lyžařské brýle?“, což vyvolalo odpovědi zastánců obou řešení. Ačkoli výběr obvykle závisí na individuálních preferencích, je důležité mít na paměti, že lyžařské brýle, které jsou pro tento typ aktivity určeny a lépe přiléhají k obličeji, vždy poskytují větší ochranu. Pokud to tedy se svou vášní myslíte vážně, a to nejen z hlediska jednoho výletu na lyžích, je pravděpodobnější, že budete potřebovat dobré lyžařské brýle více než obyčejné sluneční brýle.

Jak vybrat lyžařské brýle?

Dobré, to znamená jaké? Nenápadné lyžařské brýle se od sebe mohou značně lišit. Jak vybrat lyžařské brýle? Než se vydáte do obchodu, položte si několik otázek.

Co třeba dámské lyžařské brýle nebo dětské lyžařské brýle?

V tomto ohledu záleží na pohlaví i věku. Někteří výrobci se snaží své výrobky více přizpůsobit potřebám svých zákazníků. Kromě “unisex” brýlí dnes najdete i modely určené ženám (například: dámské lyžařské brýle Julbo Ellipse). To usnadňuje přizpůsobení modelu tvaru obličeje (lyžařské brýle pro ženy jsou zpravidla užší) a vkusu.

Zapomínat by se nemělo ani na nejmladší lyžařské nadšence. Dětské lyžařské brýle se často vyznačují malými rozměry a designem přizpůsobeným dětem, stejně jako méně propracovanou konstrukcí.

Dámské lyžařské brýle

Dámské lyžařské brýle se obvykle liší šířkou a stylem od unisex modelů. Na fotce jsou brýle Julbo Equinox ve dvou barevných provedeních. (foto: 8a.cz)

Jakou barvu mají zorníky lyžařských brýlí?

První, čeho si v obchodě s lyžařskými brýlemi pravděpodobně všimnete, je poměrně široká nabídka barev. Různě barevné zorníky však nejsou vynálezem designérů, kteří chtěli usnadnit sladění tohoto vybavení se vzhledem lyžařské výbavy. Barvy v jistém smyslu určují schopnost brýlí chránit před světlem. Jak se orientovat v tak široké škále návrhů? Výrobci se rozhodli toto téma poněkud systematizovat. Pro usnadnění výběru správných lyžařských brýlí jsou barvy se stejnými “vlastnostmi” zařazeny do širších skupin určených pro konkrétní podmínky. Můžeme se tedy setkat s následujícími kategoriemi:

 • S0 (bílé zorníky) v této skupině najdeme modely, které propouštějí 80 až 100 % světla. Tyto typy brýlí jsou určeny pro jízdu v noci.
 • S1 (jantarové a zlaté zorníky)  zde najdete lyžařské brýle, které propouštějí 43 až 80 % světla a jsou vhodné pro lyžování za snížené viditelnosti (za zamračeného dne nebo když se setmí).
 • S2 (žluté a oranžové zorníky)  s propustností světla 18-43 % jsou tyto brýle nejvhodnější pro lyžování v mírně zamračených podmínkách.
 • S3 (hnědé, červené, modré a šedé zorníky) – propouští 8-18 % světla, což je dostatečné pro použití za slunečných dnů.
 • S4 (černé zorníky) – poskytují nejvyšší úroveň ochrany. Vhodné pro aktivity prováděné ve dnech, kdy jsou hory doslova zalité sluncem. Slouží k ledovcové turistice.
Jak vybrat lyžařské brýle?

Různé barvy zorníků lyžařských brýlí nejsou designérským vynálezem. Barva v tomto případě určuje rozsah ochrany. (foto: Majesty)

Co třeba lyžařské brýle s vyměnitelnými skly nebo fotochromatické brýle?

Počasí během předem naplánované dovolené pravděpodobně nemůžeme ovlivnit. Měli bychom si tedy na takový výlet vzít několik párů brýlí? Naštěstí to není potřeba. Stačí si vybrat jedno ze dvou univerzálních řešení:

 • Lyžařské brýle s vyměnitelnými skly
  Na trhu jsou brýle, jejichž konstrukce umožňuje výměnu skel v závislosti na počasí. Výrobci obvykle dodávají dva typy skel, které umožňují lyžařům reagovat, jakmile se změní povětrnostní podmínky. Příklad: lyžařské brýle Majesty The Force C .
 • Fotochromatické brýle
  Moderní brýle s fotochromatickými zorníky jsou řešením, které je považováno za velmi pohodlné. Není divu. Tento typ skel má pozoruhodnou schopnost přizpůsobit se převládajícím podmínkám. Pokud se ocitnete v měnící se auře, zorníky se automaticky ztmaví nebo zesvětlí, abyste měli co nejlepší výhled. Příklad: lyžařské brýle Julbo Shadow.
Lyžařské brýle pro horolezce

Na rozdíl od svého názvu nejsou lyžařské brýle určeny pouze pro milovníky lyžování. Sahají po nich i horolezci a návštěvníci vysokých hor. Na fotce je himálajský horolezec Janusz Gołąb. (foto: Piotr Deska)

Další funkce brýlových zorníků

Barvy nejsou všechno! Nenápadné zorníky lyžařských brýlí mohou skrývat řadu dalších funkcí. Zde jsou populární systémy, které výrobci lyžařských brýlí rádi používají.

 • Polarizační filtr
  Tento typ filtru je zodpovědný za zlepšení vizuálního kontrastu (polarizační lyžařské brýle jistě oceníte při pobytu v tmavém prostoru). Kromě toho zabraňuje oslnění světlem odrážejícím se od sněhu nebo hladiny jezera. Příklad: Julbo Alpha Glarecontrol 3.
 • UV filtry
  Jejich úkolem je zastavit tři základní typy ultrafialového záření (UVA, UVB, UVC). Ne každý UV filtr je však připraven čelit podmínkám, které vás čekají na zasněženém svahu. Na co si dát pozor? Nejdůležitější je, aby byl filtr schopen zachytit dostatečně velké množství škodlivých paprsků. Takovou jistotu poskytuje filtr UV 400 (příklad: GOG Armor), který často používají renomované značky. U značkových výrobků by mělo stačit ujištění výrobce, že filtry použité v brýlích chrání uživatele 100% před UVA, UVB a UVC zářením. Výběr brýlí s kvalitním filtrem nejen zvýší jízdní komfort. A co je ještě důležitější, sníží se tím počet faktorů, které přispívají k nemocem, jako je šedý zákal a zánět spojivek.
 • Zrcadlová úprava
  Úprava, kterou se nanáší na vnější stranu zorníku. V souladu se svým názvem funguje na principu zrcadla a poskytuje dodatečnou ochranu před UV zářením. Příklad: Marker Ultra-Flex.
 • Vrstva Anti-Fog
  Jedná se o jednu z metod, která má zabránit zamlžování skel. Tento jev je způsoben rozdílem teplot mezi oběma stranami skla. Vrstva Anti-Fog zvyšuje bezpečnost, protože zamlžení brýlí při dynamickém lyžování na sjezdovce může způsobit nebezpečné situace. Příklad: technologie Anti-Fog Coating používaná společností Oakley (např. u brýlí Oakley Line Miner)
Jaká úroveň ventilace u lyžařských brýlí?

Jak vybrat lyžařské brýle pro dynamické lyžování? Zkušenějším lyžařům doporučujeme zvolit lyžařské brýle, které nabízejí alespoň střední úroveň ventilace. (foto: Majesty)

Lyžařské brýle – jaké vybrat, aby se nezamlžovaly?

Zamlžení brýlí je problém, který vyžaduje více opatření. Aby výrobci lyžařských brýlí tento jev omezili, vybavují své výrobky otvory umožňujícími výměnu vzduchu. Zde je důležitý bod: doporučujeme vám, abyste si před rozhodnutím o koupi zjistili, o jak sofistikovaný a pokročilý systém se jedná.

V souvislosti s lyžařskými brýlemi se někdy setkáte s pojmy: “minimální větrání”, “střední větrání” a “vysoké větrání”. Pokud se s takovým zařazením setkáte, očekávejte v první skupině brýle s větráním v rámečku. Do druhé kategorie patří modely s odvětrávanými zorníky. Poslední kategorie obsahuje lyžařské brýle, které používají oba systémy. Pravidlo je jednoduché: vyšší kategorie by měly znamenat lepší cirkulaci vzduchu. Pokud je vaše vášeň čistě rekreační, nemusíte si hned kupovat “trojku”. Při velmi dynamické jízdě by však volba brýlí s minimálním odvětráváním mohla znamenat nepříjemné zamlžování skel.

Jaký tvar zorníků?

Jedná se o velmi důležitý parametr, protože na něm závisí rozsah vidění. Na trhu dnes najdete lyžařské brýle s plochými (cylindrickými) a sférickými zorníky. První možnost je jednodušší na výrobu, a tudíž levnější, ale neposkytuje příliš široké zorné pole. Proč? U takto tvarovaných zorníků je viditelnost omezena obroučkami brýlí. Z tohoto důvodu je vhodné zvolit model vyzbrojený sférickými zorníky – mírně zaoblenějšími. Cílem tohoto tvaru je zajistit, aby obroučky nezakrývaly objekty v bočních sektorech. Dobrá viditelnost na sjezdovce umožňuje rychleji reagovat na nebezpečí, a je tedy nezbytným předpokladem bezpečnosti.

Jak vybrat lyžařské brýle, pokud chcete mít větší zorné pole? V této soutěži jednoznačně vítězí modely se sférickými čočkami. (foto: Dynafit)

Jaký materiál zorníků?

Materiál zorníků je pro používání brýlí velmi důležitý. Levnější modely používají plast, který však není příliš odolný proti mechanickému poškození nebo poškrábání. Polykarbonát je mnohem lepší, ale jak už to bývá, musíte za něj zaplatit o něco více. V případě lyžařských brýlí však platí, že nejlevnější věci jsou nejdražší.

Jak vybrat lyžařské brýle?

Lyžařské brýle – které vybrat pro úspěšný nákup a pohodlné lyžování? V první řadě je třeba se na vybavení dívat jako na součást většího celku. Když si jdete do kamenné prodejny koupit lyžařské brýle, nezapomeňte si s sebou vzít helmu (a pokud nakupujete v opačném pořadí, mějte brýle s sebou, až si půjdete pro helmu). Jde o to, že tyto dvě části lyžařské skládačky ne vždy chtějí dobře spolupracovat. A co když dáváte přednost pohodlnému nakupování online? Pak je dobré vyhledat si informace o typech helem, se kterými je vybraný model brýlí kompatibilní. V případě pochybností se vyplatí zeptat se prodejce.

Ale tím to nekončí. Z modelů, které mají příslušné funkce a jsou kompatibilní s vaší helmou, si musíte vybrat ten, který vám vyhovuje. A zde bude mít velký význam pohodlí. Takové vybavení by mělo dobře sedět, ale zároveň by nemělo tlačit. Tento úkol však není tak jednoduchý, protože je třeba zohlednit rozdíly ve fyziognomii, které znemožňují vytvořit verzi, která by vyhovovala všem. Při nasazování lyžařských brýlí záleží mimo jiné na velikosti rámečku, ke kterému jsou skla připevněna – čím je větší, tím je pravděpodobnější, že bude dobře sedět na velkém a kulatějším obličeji.

Jak sladit lyžařské brýle s dioptrickými brýlemi?

Lyžařské brýle Julbo Airflux GlareControl 3 OTG – označení “OTG” v názvu napovídá, že se jedná o model pro nositele dioptrických brýlí. (foto: 8a.cz)

Jak vybrat lyžařské brýle kompatibilní s dioptrickými brýlemi?

Pokud máte zrakovou vadu, kvůli které se s dioptrickými brýlemi nerozloučíte, musíte se poohlédnout po větších modelech, které vám uvnitř poskytnou dostatečnou “vůli”. Jde o to, aby se vaše brýle nedostaly do kontaktu s lyžařskými brýlemi, což není dobré ani pro jednu stranu. Jak poznáte model, který je určen osobám nosícím brýle? Výrobci někdy používají malou nápovědu v podobě písmen “OTG” přilepených k názvu (anglicky: Over the glasses). Kompatibilita s brýlemi je obvykle dána speciálně tvarovanou pěnou, která umožňuje udržet správnou vzdálenost. Uvádění zkratky “OTG” v názvu však není pravidlem, takže pokud potřebujete lyžařské brýle, které se hodí na dioptrické brýle, je lepší se zeptat prodejce. Příklad: GOG Ryder.

Alternativním, ale dražším řešením jsou lyžařské brýle s korekčními skly. Jejich charakteristickým rysem je speciální vložka, která umožňuje nasazení dalších zorníků. Případně si můžete vždy zvolit jízdu s kontaktními čočkami.

Jak vybrat lyžařské brýle? Shrnutí

Mohlo by se zdát, že brýle jsou jen doplňkem lyžařské výbavy a výběr správného modelu by měl být formalitou. Ve skutečnosti však rozhodnutí o koupi vyžaduje pečlivé zvážení, protože nejde jen o pohodlí při lyžování/snowboardingu/skialpech, ale také (a především) o bezpečnost. Výrobci dokazují, že se nejedná o banální téma, a do lyžařských brýlí vkládají stále modernější technologie. Ačkoli zatvrzelí hledači nízkorozpočtových řešení mohou pochybovat o oprávněnosti nákupu značkového vybavení, když v prodeji není nouze o levné “čínské zboží”, důrazně takové experimenty nedoporučujeme. Těm, kteří nechtějí svou vášeň pro lyžování proměnit v ruskou ruletu, doporučujeme osvědčené výrobky renomovaných výrobců, jako jsou JulboMajestyOakley, nebo Gog.

Ujistěte se taky, že víte jak vybrat termoprádlo na lyže a jak vybrat lyžařské rukavice.

Jak vybrat lyžařské brýle?

Jak vybrat lyžařské brýle? Na vybavení, na kterém závisí naše zdraví a bezpečnost, není třeba příliš šetřit. (foto: Majesty)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.