03.09.2022

Jak vybrat mačky? Jaké mačky pro turistu, jaké pro horolezce, jaké pro skialpinisty?

Na první pohled jsou si všechny velmi podobné. Mají jediný účel - zajistit nám stabilitu na kluzkém povrchu. Všechny mají ostré hroty a systém pro jejich upínání k botám... Pokud však jde o mačky, ďábel se skrývá v detailu.

                       

Protože právě zdánlivé maličkosti určují jejich přesný účel. Jak vybrat mačky? Jaké mačky pro turistu, jaké pro horolezce, jaké pro skialpinisty? – pokud takové vybavení hledáte, možná si kladete podobné otázky. V tomto článku se pokusíme rozptýlit alespoň některé z vašich pochybností.

Co jsou mačky?

Mačky jsou speciální “platformy” s hroty, které se připevňují k botám a zvyšují trakci. Mačky jsou určeny do zimních podmínek, kdy jsou horské stezky a horolezecké cesty pokryty zmrzlým sněhem nebo ledem. Na tomto místě je třeba zmínit, že blízkým příbuzným maček jsou turistické nesmeky. Jedná se o zjednodušenou konstrukci, která vám sice neumožní výstup na tatranské vrcholy, ale dobře poslouží v Beskydech (více o rozdílech mezi těmito dvěma řešeními jsme psali v článku  Mačky nebo nesmeky?”).

Jak vybrat mačky?
Mačky umožňují provádět v horách různé činnosti. (foto: Climbing Technology)

Kdo přesně používá mačky?

Ale vraťme se k mačkám. Takové vybavení nachází velmi široké uplatnění. Využívají je příznivci nejrůznějších aktivit: od lidí, kteří v zimě zdolávají turistické stezky, přes skialpinisty, horolezce zdolávající ledopády nebo mixový terén, příznivce drytoolingu až po horolezce a himálajské lezce, kteří zdolávají nejvýznamnější vrcholy.

Jak vybrat mačky pro konkrétní boty?

Je důležité vědět, že mačky nefungují s každým modelem bot. Dalo by se dokonce říci, že jsou extrémně vybíravé. Pokud se o zimní aktivity zajímáte teprve krátce a předtím jste na hory chodili jen v létě, je velmi pravděpodobné, že s vašimi botami nebude fungovat žádná verze maček nebo že nabídka modelů, které jsou s nimi kompatibilní, bude výrazně omezená. Pokud tedy již máte obuv, s kterou chcete používat mačky, vezměte na vědomí toto:

Jak vybrat mačky, aby pasovaly na boty?
Bude vaše obuv kompatibilní s mačkami? To závisí na několika faktorech. (foto: Climbing Technology)
  • Je vaše obuv dostatečně tuhá?
    Pravidlo je jednoduché: čím tužší je obuv, tím větší je šance na dobrou spolupráci s mačkami. Pokud vidíte, že podrážka vašich bot má tendenci se prohýbat, určitě nebudou plnit svou funkci a tvrdohlavost může vést k poškození kovového spojovacího segmentu, který je ve mačce. Ale jak se říká, k tangu je třeba dvou. Úspěšnost takové spolupráce závisí také na druhé straně – v tomto případě na typu maček. Turistické verze jsou nejtolerantnější (nedávno uvedené modely vybavené pružným spojovacím segmentem – jako například Climbing Technology Nuptse Evo Flex – umožňují dokonce použití středně tuhých bot). S dalšími třídami (poloautomatické a automatické mačky) se požadavky zvyšují. Důvodem je způsob upínání pomocí úchytů a pák, který bude popsán v následující části. Zaměřme se však na turistické mačky, protože právě v této kategorii je problém. Ve skutečnosti není snadné stanovit hranici mezi dostatečně tuhou a příliš pružnou obuví, takže ke spojení obuvi s mačkami je třeba přistupovat velmi citlivě. Pomůže vám článek Slawka Siedzinskéhoo tom jak vybrat správné boty na turistické mačky.
Jaké boty na automatické mačky
Zadní část boty s drážkou, která funguje s mačkami. (foto: 8a.cz)
  • Mají nějakou speciální drážku (drážky)?
    Pokud uvažujete o koupi poloautomatických nebo automatických maček, je situace jasnější. Zde je rozhodující, zda má vaše obuv speciální drážky. Mluvíme o vhodně tvarovaných důlcích, které se vyskytují na patě (obuv kompatibilní s poloautomatickými mačkami) nebo na patě a vpředu (obuv kompatibilní s automatickými mačkami). Tento díl slouží k upínání prutů, kterými jsou vybaveny výše uvedené modely maček. Jedno upozornění: nenechte se zmást fantazií designérů, kteří někdy své návrhy vybavují “ozdobami”, které pouze připomínají specializované drážky. Pokud obuv takový prvek má, měl by být uveden v technických specifikacích. Pokud má bota takový prvek, můžete si být jisti, že výrobce dbal i na odpovídající tuhost.

Jak vybrat mačky? Na co se zaměřit?

Pokud již víte, které modely budou kompatibilní s vašimi botami, znáte také konkrétní rozsah, ve kterém se můžete pohybovat. Je tedy na čase přizpůsobit mačky aktivitám, kterým se věnujete. Jakým detailům byste měli věnovat pozornost? Zde je několik tipů.

Mačky s ocelovými hroty
Tam, kde se kromě sněhu a ledu vyskytuje i tvrdá skála, se budou hodit hroty z pevné oceli. (foto: Climbing Technology)

Materiál

Mačky mohou být vyrobeny z oceli nebo různých hliníkových slitin.

Ocelové mačky

Jsou pevnější a odolnější, takže se můžeme spolehnout, že obstojí i v těch nejtěžších podmínkách. Jsou optimální volbou pro cesty s ledem a kameny. Nevýhodou je mírně vyšší hmotnost. Ocelové mačky jsou velmi oblíbené a mají široký okruh uživatelů. Existují modely určené jak pro milovníky zimní horské turistiky (např. Climbing Technology Ice), tak pro příznivce ledového a mixového lezení nebo vysokohorské turistiky (např. Climbing Technology Lycan).

Hliníkové mačky

Nebudou tak odolné jako ocelové, takže se nejlépe osvědčí v méně náročném terénu – na zasněžených stezkách. Jejich největší předností je nízká hmotnost. Díky těmto vlastnostem jsou oblíbenou volbou příznivců skialpinismu, kteří chtějí snížit hmotnost svého batohu (příklad: automatické mačky Black Diamond Neve PRO váží pouze 615 g).

Lehké mačky na skialpy
Výhodou hliníkových maček Black Diamond Neve PRO je jejich velmi nízká hmotnost. (foto: Black Diamond)

Způsob upínání

O tom jsme se již zmínili v odstavci o kompatibilitě maček s obuví. Toto téma zde trochu rozvedeme.

Turistické mačky

Ty jsou nejuniverzálnější, protože nevyžadují speciální obuv (podmínkou je – jak již bylo zmíněno – vhodná tuhost bot). Nevýhodou je poněkud těžkopádný a zdlouhavý systém vázání, který nemusí být příjemný v zimních podmínkách, kdy máte na rukou silné rukavice. Je třeba dodat, že při nasazování turistických maček je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože špatně uvázané mačky si s vámi mohou během treku pěkně pohrát. Turistické mačky nejčastěji volí příznivci trekingu.

Wczytuję galerię

Automatické mačky

Pokud máte správné boty, můžete se poohlédnout po automatických mačkách. Jejich výhodou je snadné a rychlé upínání. Takové mačky drží na botách velmi pevně, a proto se hodí pro pokročilejší aktivity, jako je lezení v ledu, mixové lezení a drytooling (používají je však i příznivci zimního trekingu a ledovcové turistiky).

Poloautomatické mačky

Mezi těmito dvěma póly najdeme kompromisní řešení. Obecně lze říci, že poloautomatické mačky se upínají vpředu jako turistické mačky a vzadu jako automatické. Vyžadují také obuv, která představuje kompromis (pouze drážka na patě). Tento typ řešení nejčastěji volí lidé, kteří chtějí vyzkoušet pokročilejší formy turistiky, ale nejsou přesvědčeni o vysoce specializované obuvi, kterou automatické mačky vyžadují.

Poloautomatické / automatické

Někteří výrobci mysleli na ty, kteří váhají mezi posledními dvěma řešeními. Na trhu je totiž možné najít dvousystémové mačky, které mohou být automatické nebo poloautomatické v závislosti na vašich potřebách. Patent je jednoduchý a spočívá v tom, že sada obsahuje přední prut a koš, se kterými lze snadno a rychle žonglovat. Příklad: horolezecké mačky Petzl Sarken  se systémem Leverlock Universel.

Turistické mačkyPoloautomatické mačkyAutomatické mačky
+ všestrannost

 (fungují s většinou bot)
– časově nejnáročnější nasazení
– nejméně stabilní upínání

přechodné řešení+ nejrychlejší a nejjednodušší nasazení

+ největší stabilita


– vyžadují speciální boty

Na závěr malá poznámka. Při nasazování automatických nebo poloautomatických maček na boty věnujte pozornost poloze zadního prutu. Neměl by příliš tlačit na patu, protože to může způsobit nepříjemné odřeniny nebo dokonce poranění Achillovy šlachy. Některé modely jsou vybaveny speciálním mikroregulačním šroubem pro optimální nastavení.

automatické mačky
Automatické mačky Climbing Technology Hyper Spike jsou vybaveny šroubem pro mikroregulaci. (foto: 8a.cz)

Počet hrotů

Nejčastěji se používají mačky s 10 až 14 hroty (i když se můžete setkat i s modely, které mají více hrotů). Vyšší počet hrotů obecně znamená lepší přilnavost, ale také vyšší hmotnost. Na středně obtížných turistických cestách budou dobře fungovat mačky s 10 hroty (například  Climbing Technology Nevis Flex). Tyto modely se však nedoporučují uživatelům s velkými chodidly. Jednoduše řečeno, když se na obuv nadstandardní délky nasadí mačky s 10 hroty, trochu se změní proporce (prodlouží se střední část se spojovacím segmentem, která je bez hrotů). V důsledku toho nemusí poskytovat správnou úroveň přilnavosti. Na turistických stezkách jsou standardem mačky vyzbrojené 12 hroty.

mačky s 10 hroty
Mačky Climbing Technology Nevis Flex s 10 hroty. (foto: 8a.cz)

Takové dilema pravděpodobně neřeší příznivci vysokohorské turistiky, lezení v ledu nebo drytoolingu. Zde nedochází k minimalizaci hmotnosti na úkor stability. Mačky musí mít ještě lepší přilnavost, proto mají obvykle 12 až 14 hrotů (příklad: Climbing Technology Hyper Spike).

Počet a umístění předních hrotů

Mačky se mohou lišit také umístěním předních hrotů. Lze je nastavit dvěma způsoby:

  • Mačky s předními horizontálními hroty by měli lépe fungovat na měkkém podkladu (např. na sněhu), ale hůře na tvrdém ledu.
  • Pro “boj” s tvrdým ledem jsou vhodnější mačky s předními vertikálními hroty. Využívají je mimo jiné příznivci mixového lezení a drytoolingu.
mačky na lezení
Mačky s jediným předním hrotem (monopointy) používají mimo jiné příznivci drytoolingu. (foto: Black Diamond)

Pokud hledáte horolezecké mačky, věnujte pozornost také počtu těchto hrotů. Tento typ zařízení může být založen na jednom ze dvou řešení:

  • Monopointy, což jsou mačky s jedním předním hrotem. Používají je ti, kteří se pouštějí do drytoolingu a mixového lezení. Tyto mačky se dobře osvědčují v ledu, pokud mají kompaktní strukturu. Výhodou monopointů je také jejich nižší hmotnost.
  • Dualpointy, což jsou mačky se dvěma předními hroty. Zaručují vyšší stabilitu, lépe se pohybují po sněhu, ale dobře si poradí i s provzdušněným ledem.

Podložka AntiSnow (antibota)

Toto příslušenství je důležité zejména v případě, že se hodláte pohybovat na cestách plných lepkavého sněhu. Podložky jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který je pružný a kluzký. Tím se zabrání nabalování sněhu pod podrážkami, které by mohlo vést k zalepení hrotů a následně k nebezpečnému pádu. Antiboty jsou většinou již součástí sady.

mačky s antibotami
Nenápadné antiboty mají velký vliv na bezpečnost. (foto: 8a.cz)

Jak vybrat mačky pro svou aktivitu?

Jak vidíte, je třeba věnovat pozornost mnoha detailům. Je čas roztřídit dříve poskytnuté informace. Jaké mačky si tedy vybrat pro danou aktivitu?

Jak vybrat mačky pro turistu?

Pro turistické stezky v horách, jako jsou Tatry, je nejlepší zvolit mačky vyzbrojené 12 hroty, vyrobené ze silné oceli. Měly by zajistit dostatečnou stabilitu na cestách, kde se kromě sněhu a ledu občas setkáte i s kameny (tuto možnost nelze vyloučit). Turistické mačky jsou mezi příznivci horské turistiky velmi oblíbené, protože nevyžadují vysoce specializovanou obuv, takže je lze snáze sladit s botami, které již používáte. Model, který je pro takové podmínky ideální, je Climbing Technology Nuptse Evo Flex s inovativním – flexibilním – spojovacím segmentem. Ačkoli na horských stezkách převažují turistické mačky, občas se setkáte i s lidmi používajícími pohodlné poloautomatické, méně často automatické mačky.

Jak vybrat mačky pro turistu
Mačky Climbing Technology Nuptse Evo Flex s pružným spojovacím segmentem – ideální na horské stezky. (foto: 8a.cz)

Jak vybrat mačky na skialpy?

Hodně záleží na místech, která hodláte navštívit. Pro tuto aktivitu se obvykle dobře hodí modely z lehkých hliníkových slitin (např. Climbing Technology Pro Light), které se pohodlněji přenášejí. Pokud se chystáte provozovat svůj oblíbený sport v náročnějším terénu, zvolte si mačky z pevné oceli a hroty přizpůsobenými cestám, po kterých se hodláte pohybovat.

jaké mačky na skialpy
Lehké hliníkové mačky Climbing Technology Pro Light jsou oblíbenou volbou skialpinistů (foto: CT)

Samozřejmě, že skialpové mačky musí být kompatibilní s vašimi skialpovými botami. Pokud má vaše obuv drážku vpředu i vzadu, je to jednoduché, protože máte velký manévrovací prostor. Konstrukce některých skialpových bot však vylučuje drážek v přední části. Znamená to, že se musíte vzdát automatických maček? Ne nutně! Existují výrobci, kteří tento problém vyřešili speciálním adaptérem.

mačky na skialpové boty
Dynafit Crampon Adapter. (foto: Dynafit)

Jak vybrat mačky pro horolezce?

Při tomto typu aktivity není prostor pro polovičaté řešení – hledání by se mělo omezit na automatické mačky, které ve spojení se specializovanou obuví zajistí extrémně pevné a maximálně stabilní spojení. Pouze silné ocelové hroty mohou zaručit dostatečnou oporu při lezení. Důležité je také umístění předních hrotů: měly by být ve vertikální orientaci. Přestože v této kategorii již najdete mačky s 11 hroty (monopoint), je lepší zvolit ty, které jsou vyzbrojeny více hroty – 13 (monopoint) nebo 14 (dualpoint).

mačky Climbing Technology Hyper Spike s předním hrotem Hook
Climbing Technology Hyper Spike s dlouhým předním hrotem (foto: Climbing Technology)

Vsadit můžete také na mačky, které lze upravit podle vašich aktuálních potřeb. Například pokročilé mačky Climbing Technology Hyper Spike jsou standardně vybaveny dlouhým jedním předním hrotem Hook (vynikající pro lezení v ledu a skalní lezení), ale výrobce vytvořil možnost vyzbrojit je dalšími hroty.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.