30.12.2022

Jak vybrat lyžařské rukavice?

Těžko si lze představit jakoukoli zimní aktivitu bez rukavic, které jsou dobře přizpůsobené povětrnostním podmínkám i danému úkolu. Pokud se chystáme lyžovat nebo jezdit na snowboardu, naše nároky na tento typ vybavení se jistě výrazně zvýší.

                       

Není divu! Zmrzlé ruce mohou zkazit i tu nejlepší zimní zábavu. Vždyť jak si můžeme užívat bláznivou jízdu na bílém prašanu a zároveň si způsobovat bolest a dokonce omrzliny na prstech? Když si nedokážeme představit zimu bez lyžování nebo skialpových túr, musíme mít představu o účinné ochraně rukou. Jak vybrat lyžařské rukavice, abyste měli jistotu, že splní svůj účel? V tomto článku se podíváme, co nabízejí značky vyrábějící lyžařské rukavice.

Jak vybrat lyžařské rukavice

Lyžařské aktivity si bez dobrých rukavic lze jen těžko představit. (foto: Columbia)

Správný výběr lyžařských rukavic – proč je tak důležitý?

V radách zkušených příznivců horských aktivit se často objevuje téma záložního páru rukavic, které mají v kritické situaci cenu zlata. Proč taková starost o tepelný komfort rukou? Ukázalo se, že právě tato část těla mrzne rychleji a silněji než ostatní. Je to proto, že tělo ohrožené podchlazením se snaží zachránit nejdůležitější orgány a ruce nejsou na seznamu priorit. Obranným mechanismem je zvýšení intenzity prokrvení orgánů nacházejících se v trupu. To se děje – jak jinak – na úkor končetin, do nichž je omezen průtok krve. Hmatatelným výsledkem této “strategie” jsou studené ruce.

Lyžařské rukavice – jaké jsou jejich úkoly?

Co byste měli vyžadovat od lyžařských rukavic? Prvním a nejdůležitějším úkolem je udržet ruce v teple. Měly by také poskytovat bezpečný úchop a do jisté míry chránit prsty před různými zraněními a poškozeními, ke kterým by mohlo dojít v důsledku pádu. Důležité je také pohodlí. Milovníci lyžování hledají modely, které neomezují pohyb.

Jak vybrat lyžařské rukavice na sjezdové lyžování a skialpy?

Jak vybrat lyžařské rukavice? Záleží na povaze výše zmíněné vášně. Fanoušek sjezdového lyžování bude k tématu přistupovat jinak než nadšený skialpinista.

Jak vybrat lyžařské rukavice

Při sjezdech jsou naše ruce více vystaveny mrazu. To je důvodem volby teplých rukavic. (foto: Black Diamond)

Rukavice na sjezdové lyžování

Při šílených sjezdech se k zimním teplotám (které samy o sobě nemusí být příliš příjemné) přidává i proudění vzduchu, které zvyšuje pocit chladu a podporuje rychlejší prochladnutí. Situaci nezlepšuje ani absence větší námahy při výstupu na vrchol pomocí lyžařského vleku. Z tohoto důvodu se doporučuje nosit na svahu o něco teplejší rukavice. Velmi důležitá je také větruodolnost námi zvoleného modelu.

Skialpové rukavice

Lyžaři, kteří se věnují skialpinismu a vystupují na horu se stoupacími pásy připevněnými na lyžích, jsou vystaveni dalšímu riziku přehřátí. To je nebezpečné zejména v zimě. Po dosažení vrcholu je vaše tělo zahřáté intenzivním úsilím vystaveno rychlému ochlazení. Proč? Tomu napomáhá větší teplotní rozdíl mezi tělem a okolím. K tomu se přidává skutečnost, že pot, pokud se vsákne do oděvu, snižuje jeho izolační schopnost a urychluje tepelné ztráty. Skialpové rukavice musí nejen chránit ruce před chladem a větrem. Zde je stejně důležitá ochrana před přehřátím a účinný odvod vlhkosti.

Jak tento problém vyřešit? Můžete hledat univerzální model, který je dostatečně lehký a prodyšný, abyste se “nevařili” při výstupech, a poskytující dostatečný tepelný komfort při sjezdech. Vždy však půjde o kompromis a je nepravděpodobné, že najdete model, který by fungoval dokonale v obou situacích. Proto si někteří milovníci skialpinismu berou na túru dva páry rukavic:

  • lehčí, prodyšné a dobře odvádějící přebytečnou vlhkost (používá se při výstupech)
  • teplejší, které poskytují účinnou ochranu před větrem (používají se při sjezdech)

Jak vybrat lyžařské rukavice? Milovníci skialpinismu musí počítat s tím, že kromě sjezdů existují i stoupání. (foto: Salomon)

Jak vybrat lyžařské rukavice? Na co se zaměřit?

Vzhledem ke specifickým podmínkám, na které musí být milovníci skialpinismu připraveni, se skialpové rukavice obvykle mírně liší od “standardních” rukavic, které si berete na treking nebo do města. Co definuje takové vybavení a na jaké detaily si dát pozor při hledání lépe padnoucích rukavic? Zde je několik základních otázek k zamyšlení.

Jaký střih rukavic?

Tato vlastnost je patrná na první pohled. Mezi lyžařskými rukavicemi, stejně jako mezi trekingovými, najdeme zástupce dvou hlavních kategorií:

  • Palčáky – jejich charakteristickým znakem je společná komora, do které se vejdou všechny prsty kromě palce. Toto řešení zaručuje menší tepelné ztráty. Palčáky jsou volbou většiny lyžařů, kteří na promrzání rukou trpí výrazněji nebo chystají se do chladnějších krajin. Je však důležité si uvědomit, že volbou této možnosti se zároveň rozhodujete pro omezenou přesnost pohybu.
  • Prstové rukavice – tedy rukavice, ve kterých má každý prst vlastní komoru – nejsou tak teplé, ale poskytují mnohem lepší cit.

Výběr správného modelu je – jako obvykle v takových případech – uměním najít vyvážený kompromis. Zajímavé je, že výrobci outdoorového vybavení mají i něco, co uspokojí ty, kteří se nemohou rozhodnout pro jednu z výše uvedených možností. Některé modely s pěti prsty jsou vybaveny speciálním překrytím, které lze snadno přeměnit na palčáky. Takové řešení najdete například v rukavicích Dynafit Mercury DST Glove.

lyžařské rukavice

Jak vybrat lyžařské rukavice? Pro ty, kteří se nemohou rozhodnout mezi přesnými prstovými rukavicemi a hřejivými palčáky, jsou modely 2 v 1, jako například rukavice Dynafit Mercury DST. (foto: 8a.cz)

Jaká výplň?

Protože je důležité chránit ruce před chladem, je nesmírně důležité zvolit správnou výplň. Přírodní prachové peří se již dlouhá léta těší pověsti nejteplejší výplně. Výrobci lyžařských rukavic však tuto surovinu používají jen zřídka. Jednoznačně převažují syntetické výplně. Proč? Hlavním důvodem je zvýšená odolnost vůči vlhkosti, kterou mohou nabídnout pouze syntetické materiály. Na sjezdovce není těžké se převrátit a skončit v závěji. Strmá a dlouhá stoupání, kterým čelí nadšenci skialpinismu, vedou k intenzivnějšímu pocení. Důvody jsou různé, ale následek může být podobný – promočený oděv (včetně rukavic). Zatímco přírodní prachové peří v takové situaci někde “ztrácí” své izolační vlastnosti, umělá výplň jich ztrácí jen zlomek. Syntetika navíc rychleji schne.

V lyžařských rukavicích najdete různé typy syntetických výplní. Nejznámější jsou ty z rodiny PrimaLoft®, za kterými stojí dlouhá tradice a zkušenosti legendárního výrobce. To však není jediná možnost. Výplně vytvářejí a vylepšují také samotné značky lyžařského oblečení a mohou fungovat pod méně známými jmény: Microtemp XF II, Omni-Heat™ 3D, Heatseeker™, Thinsulate, nebo Softloft®.

Výplň může mít dodatečnou podporu. Na trhu se setkáte s rukavicemi vybavenými systémy, které mají zlepšit tepelný výkon. Mezi outdoorové společnosti, které se vydaly touto cestou, patří Columbia. Americká značka je spojena s technologií  Omni-Heat Thermal Reflective. Na čem je tento patent založen? V rukavicích (ale i v dalších oděvech) můžeme vidět zvláštní stříbrnou podšívku. Její funkcí je odrážet teplo, které tělo vytváří. Příklad: rukavice Columbia Whirlibird Glove.

lyžařské rukavice

Pár lyžařských rukavic musí zaručovat tepelný komfort. (foto: Black Diamond)

Jaký svrchní materiál?

Kromě toho, že lyžařské rukavice musí odolávat mrazu, nárazům větru nebo sněžení, musí být připraveny na intenzivní kontakt s rukojeťmi holí. Aby tato interakce dobře fungovala, měly by poskytovat dostatečnou přilnavost a volnost pohybu. Ze stejného důvodu jsou lyžařské rukavice náchylnější k oděru než “městské” modely. Jaký by měl být svrchní materiál? Zde není prostor pro polovičaté řešení, protože náročné podmínky rychle prověří kvalitu. Základem je robustní materiál (přírodní kůže nebo silné syntetické materiály, např. nylon, polyester) nebo vložky v citlivých oblastech se zvýšenou odolností proti poškození (např. CORDURA®, Kevlar® nebo přírodní kůže).

Při snaze o trvanlivost by se nemělo zapomínat na pružnost, která umožňuje plynulé pohyby. Vnitřní strana lyžařských rukavic je obvykle tvarovaná tak, aby umožňovala přesné uchopení lyžařské hole, a je pokryta protiskluzovou vrstvou (např. gumou). Výhodou je také odolnost proti povětrnostním vlivům a prodyšnost.

Jaké materiály výrobci používají? Rozsah je značný, což nejlépe ilustrují konkrétní příklady. Najdete zde lyžařské rukavice z pružné kozí kůže (např. Black Diamond Spark Pro) nebo s takovými výztuhami v oblasti úchopu (např. Ziener Gin GTX PR, Columbia Powder Keg II Glove), ale i lehčí modely, jako jsou skialpové rukavice Dynafit DNA Gloves z odolného polyamidu nebo palčáky Black Diamond Recon Mitts z Pertex® Shell.

Jak vybrat rukavice pro lyžaře

Od svrchního materiálu lyžařských rukavic musíme požadovat zvýšenou odolnost. (foto: Black Diamond)

S membránou nebo bez ní?

Jak vybrat lyžařské rukavice, pokud chcete maximální ochranu před větrem a srážkami? V tomto případě jsou nejlepší volbou modely s membránou, tj. neviditelnou dodatečnou vrstvou s mikropóry. Průměr malých otvorů neumožňuje průchod kapek vody, ale umožňuje molekulám vodní páry “uniknout”. Oblečení s membránou vás tak účinně chrání před promočením a promoknutím, aniž byste se museli koupat ve vlastním potu.

Lyžařské rukavice s membránou jsou vhodné zejména pro dynamické sjezdové lyžování a atmosférické turbulence (silný déšť nebo nárazový vítr), ale milovníci skialpinismu, kteří uvažují o náročných výstupech, po tomto řešení nutně nesáhnou. Membrána sice umožňuje kůži dýchat, ale vždy představuje jakousi bariéru, která stojí v cestě molekulám vodní páry. Rukavice bez membrány jsou volbou pro ty, pro které je nejdůležitější dobrá prodyšnost.

Ne každá membrána je stejná

Vraťme se k rukavicím s membránou. Při rozhodování o takovém nákupu se vyplatí podívat se na typ použitého laminátu. V současné době je na trhu několik řešení s různými specifikacemi. Například modely vybavené kultovní membránou Gore. Laminát nazvaný GORE-TEX® Gloves + Gore active je navržen tak, aby poskytoval nejvyšší možnou prodyšnost (příklad: rukavice Black Diamond Renegade Pro GTX). Na druhou stranu, pokud si vyberete rukavice vybavené membránou  GORE-TEX® Gloves + Gore warm technology, budete dostatečně připraveni na větší chlad (příklad: Ziener Glyn GTX + Gore Warm).

Ačkoli je postavení membrány GORE-TEX® nezpochybnitelné, je důležité si uvědomit, že na trhu existuje mnoho dalších membrán – vytvořených a propagovaných outdoorovými značkami.

Wczytuję galerię

Další detaily ovlivňující komfort používání

Lyžařské rukavice, ačkoli na první pohled vypadají téměř stejně, se mohou lišit v detailech, které ovlivňují komfort používání. Zde je několik příkladů.

Prodloužené manžety

Manžety, které jsou prodloužením rukavic a mají stahovací šňůrku, poskytují dodatečnou ochranu, pokud se dovnitř snaží dostat sníh. Zabraňují také prochladnutí zápěstí.

Klipy

Neúplný pár rukavic je málo užitečný, proto zvažte rukavice se speciálními přezkami. Ty umožňují sepnutí obou částí sady, pokud se nepoužívají.

Panel umožňující ovládání dotykových obrazovek

To, že jsme na skialpech nebo na sjezdovce, neznamená, že se tak snadno vzdáme svých chytrých telefonů. Výrobci stále častěji zajišťují, aby lyžařské rukavice byly vybaveny panelem pro používání dotykové obrazovky. Kousek speciálního materiálu umístěný na prstech usnadňuje život všem, kteří navzdory dovolené chtějí nebo potřebují zůstat v kontaktu se světem.

Poutka na zápěstí

Některé modely jsou vybaveny speciálními poutky, která se umísťují na zápěstí. Tento bezpečnostní prvek se hodí, když si musíme rukavice na chvíli sundat a nechceme je nechtěně ztratit.

Stírací materiál

Praktických vložek může být ve skutečnosti více, protože výrobci se snaží předvídat různé situace. Některé rukavice mají speciální panel z jemného materiálu, který vám umožní otřít si zasněžené nebo promočené lyžařské brýle nebo… nos.

Dětské lyžařské rukavice

Jak vybrat lyžařské rukavice? Výrobci pamatují i na potřeby nejmladších milovníků lyžování. (foto: Columbia)

Lyžařské rukavice dámské, pánské nebo dětské?

V případě lyžařských rukavic je důležité i pohlaví. Výrobci vyvíjejí kolekce dámských rukavic a pánských rukavic, aby svůj sortiment více přizpůsobili potřebám a vkusu žen i mužů. První z nich jsou vhodnější pro ženské ruce a mohou se ve větší či menší míře lišit i designem.

Samostatnou kategorií jsou dětské lyžařské rukavice. V této kategorii je hodně modelů ve veselých, zářivých barvách. Jsou to rukavice, kterými se mladí lidé budou chtít pochlubit na sjezdovce nebo na skialpové túře.

Vybrali jste už lyžařské rukavice? Pamatujte také na ostatní doplňky. Z našeho článku se dozvíte Jak vybrat lyžařské brýle.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.