30.11.2022

Nasazování automatických maček

Krok za krokem se podíváme, jak přizpůsobit a připevnit automatické mačky k botám.

                       

Upínání moderních maček k pohorkám by nemělo být pro nikoho obtížné. I když se v turistické verzi můžete trochu zamotat (doslova i obrazně), nasazování automatických maček je opravdu intuitivní a snadné. Je tu jen jedno malé “ale”…

La Sportiva Nepal Cube GTX a mačky Climbing Technology Lycan
Dobře nasazené automatické mačky jsou dokonalou “zbraní” na led! (foto: 8a.cz)

Před použitím v terénu vyžadují automatické mačky, stejně jako jiné mačky, správné přizpůsobení obuvi. Tento postup se mírně liší v závislosti na modelu maček nebo bot. Může se stát, že vytáhnete nové mačky z krabice a ony vám na botách “sedí” perfektně, nebo že začnete mít podezření, že s nimi (nebo s botami) není něco v pořádku, protože se vám něco zdá příliš volné, příliš úzké, příliš zakřivené nebo prostě… podezřelé. Pokud čtete tento článek, je to pravděpodobně proto, abyste se ujistili, že děláte vše správně, nebo pokud se právě chystáte nakupovat a chcete porovnat, jak se upínají různé typy maček. Podívejme se blíže na automatické mačky.

[Jsou to vaše první kroky v zimě v horách? Radíme: jak chodit v mačkách?]

Nejrychlejší? Nejlepší? Nasazování automatických maček versus jiné typy upínání

Automatické mačky se považují nejen za nejrychleji nasazené, ale také za nejpevněji připevněné k botě během horské akce. Pevně přiléhají k botě – přesněji řečeno k odpovídajícím prohlubním v její podrážce – a nemají prakticky žádnou vůli, která by mohla působit/pohybovat se na podrážce nežádoucím způsobem. Dobře. Zde se dostáváme k jádru věci: automatické mačky bezpodmínečně vyžadují použití vhodných bot! Odlišují se právě profilovanými prvky umístěnými v přední a zadní části podrážky. Je nepravděpodobné, že byste mohli automatické mačky připevnit k normálním botám, protože přední prut se nemá čeho držet, ale pokud neplánujete koupit boty současně s mačkami, je dobré na to myslet. Poměřte své síly se svými záměry a své mačky s botami, které máte.

[Více o botách na automatické mačky si můžete přečíst v článku Jaké boty na poloautomatické a automatické mačky?]

Přizpůsobení automatických maček

Za předpokladu, že máte kompatibilní boty (nebo jste se je právě rozhodli koupit), podívejme se, jak se nastavují a připevňují automatické mačky.

Pravá / levá

Ačkoli tvar maček nemusí být nijak zvlášť asymetrický, pravou a levou stranu rozeznáte díky umístění přezek na řemínku. Přezky musí být na vnější straně obuvi, aby se při chůzi o sebe netřely. Na většině modelů jsou spojovací prvky mírně ohnuté, což samozřejmě naznačuje rozdělení poloviny páru, ale pokud se někomu podařilo rozebrat mačky dříve, zkontrolujte, zda je správně složil.

Automatické mačky Climbing Technology - pár

Při pohledu shora je obvykle patrné mírné profilování spojovacích segmentů. (foto: 8academy)

Délka

Stačí rozložit přední a zadní díl mačky na požadovanou délku. Poté optimální nastavení uzamkněte. To lze provést prakticky u všech modelů automatických maček bez použití nářadí – stačí vyklopit upínací desku a posunout spojovací segment tak, aby malý kolík naskočil do dalších otvorů. Několik modelů ultralehkých maček (např. Petzl Leopard) je nastavitelných pomocí lanka omotaného o řadu prohlubní v zadní části maček. Možná to není úplně běžné nebo intuitivní řešení, ale přesto to není nijak zvlášť obtížné. Na co si dát pozor při nastavování délky?

Na patě si všimněte nahoru se rozšiřujících zarážek. Pata boty by k nim měl být co nejblíže. Pokud zde necháte příliš velkou vůli, i když se doma může zdát vše v pořádku, v terénu, při dynamických silách působících na mačky, může dojít k jejich pohybu a následnému odpojení.

Spojovací segment

Stejně tak je důležité pamatovat na to, že spojovací segment nesmí vzadu vyčnívat jako ostruha. Je povolen maximální výčnělek 1 cm. V každém jiném případě bude vyčnívající spojovací segment překážet při chůzi, může se zachytit a hrozit ztrátou rovnováhy. Tento problém se může týkat menších velikostí boty, protože právě v nich k sobě kloužeme těla maček. Jak se s tím vypořádat? Posuňte spojovací segment vepředu do vyšší polohy (v mačkách je umístěna speciální příčka, která může takové úpravy vyžadovat).

Spojovací segment pro nastavení délky
Zatáhněte za spojovací segment k příčce a za první svorku, abyste konec trčící za patou zastrčili. (foto: 8academy)

Je také povoleno odříznout (ručně pilkou na železo) přebytek spojovacího prvku. Nezapomeňte, že část odpovídající odříznutí (např. 1,5 cm) nesmí být použita na zbytek spojovacího prvku! Podle příkladu: nastavovací otvory 1,5 cm od konce se již nesmí používat. Takto zkrácený spojovací segment se stane “přizpůsobeným na míru” kusem pro vaši velikost obuvi. V budoucnu můžete bez větších problémů zakoupit spojovací segment původní délky.

Co když jsou mačky příliš krátké?

Nasazování automatických maček může někdy selhat hned na začátku. Ačkoli se v návodu k mačkám může uvádět, že jsou vhodné například pro velikost boty 47, mějte na paměti, že boty nejsou stejné a ve skutečnosti může být svršek většiny zimních, zateplených bot delší než obvykle. Problém vyřeší sada delších spojovacích segmentů. Při nasazování nezapomeňte rozdělit mačky na pravou a levou (popsáno výše)! Při rozebírání maček pamatujte na to, abyste nezaměnili těla a abyste při skládání maček do sebe neumístili spony dovnitř.

Výměna prutů

Některé automatické mačky umožňují přepojit pruty do jiné polohy. To se může týkat přední i zadní části. U příslušných modelů si můžete všimnout dalších otvorů hned vedle míst, kde jsou montážní pruty namontovány z výroby. Změnu provedete velmi snadno vytažením prutu směrem ven. Nejlepší je posunout popruh za něj, což je pohodlnější pro držení. Je přípustná symetrická i asymetrická změna polohy předních prutů, aby co nejlépe odpovídala tvaru přední části obuvi. Při správném nastavení by měly hroty mačky přesahovat asi 2 cm před špičku boty.

Podobnou úpravu provedete i vzadu, ale zde není třeba zkoušet asymetrické umístění (prohlubeň na přezku je vždy uprostřed a paty se zpravidla neliší profilem). Čím více posunete prut směrem dopředu, tím níže přezka klesne. Najděte optimální nastavení.

Automatické mačky - nastavení prutu
Změnou polohy prutu změníte míru, v jaké bota přesahuje přes přední hroty. (foto: 8academy; schéma Climbing Technology)

Mikronastavení

Zadní přezka je někdy vybavena knoflíkem, který navíc zvyšuje nebo snižuje přezku. Tím se provede malá úprava nastavení a usnadní se upevnění.

Délka řemínku

Po připevnění k botě by měl řemínek mačky přesahovat minimálně 8 cm od přezky. Jedná se o bezpečnostní požadavek, který eliminuje riziko náhodného rozepnutí a ztráty výstroje. Řemínek je z výroby dodáván opravdu dlouhý, takže se pohodlně přizpůsobí botám různých typů a konstrukcí (včetně například plastových skeletů prodloužených skialpových bot). Pokud je pro vás zjevně příliš dlouhý, můžete řemínek snadno zkrátit. Rozhodně nezapomeňte:

  • na výše zmíněné 8 cm (před řezáním třikrát zkontrolujte) a
  • konec by měl být zajištěn, aby nedošlo k jeho rozpletení (roztavte ho zapalovačem).

Zní to složitě? Jen zní. Je velmi pravděpodobné, že rozložíte mačky a ty se okamžitě dokonale srovnají s botami. Ve skutečnosti si můžete všimnout rostoucí “standardizace” nejoblíbenějších řešení používaných různými výrobci – jak automatických maček, tak bot na mačky.

V terénu – nasazování automatických maček krok za krokem:

  1. Zasuňte přední prut do prohlubně v přední části boty.

Jak nasadit automatické mačky
Zasuňte přední prut do přední drážky. Zvídavý si všimne, že bylo možné zapnout přední prut, aby se bota trochu posunula dozadu. (foto: 8academy)

2. Poté nasaďte zadní přezku na patu a přiložte ji ke speciálně tvarovanému okraji boty.

Mačky Climbing Technology
Zadní přezka se musí opírat o speciální okraj. (foto: 8academy)

3. Zapínání směrem nahoru by mělo klást mírný odpor a na konci vydávat charakteristické cvaknutí.

Nasazování automatických maček CT na boty La Sportiva Nepal Cube
Přezka by měla klást mírný odpor. Přitiskněte ji k patě boty. (foto: 8academy)

4. Uchopte řemínky a…

Nasazování automatických maček
Zbývá připevnit řemínek. (foto: 8academy)
  • až uvidíte, že je v předním prutu vloženo další očko (na dlouhém kovovém pásku), protáhněte jím řemínek;
upínání automatických maček na boty
Některé mačky mají přídavný kovový pásek s očkem. Zde CT Ice, ale totožné řešení používá mnoho modelů automatických maček Grivel. (foto: 8academy)

5. Zapněte rychloupínací přezku nebo západkovou svorku (bývá u ultralehkých skialpových modelů). V prvním případě, který je obvykle konstruován se dvěma kovovými očky, se řemínek zatáhne do obou oček…

Automatické mačky Climbing Technology na botách La Sportiva
Většina maček se zapíná pomocí přezky složené ze 2 oček. Provlékněte jimi řemínek. (foto: 8academy)

6. a otočte se zpět jen přes jedno.

Upínání řemínků automatických maček
Vraťte řemínek zpět přes 1 očko, aby celý sloužil jako svorka. (foto: 8academy)

7. Čím pevněji řemínek zatáhnete, tím pevněji se přezka utáhne.

Nasazování automatických maček
Samotná přezka se při zatáhnutí utáhne. (foto: 8academy)

8. Pokud řemínek nebyl předem nastříhán (viz výše), zajistěte přebytečný řemínek tak, aby se vám nezamotal mezi nohama jako rozvázaná tkanička. Nejúčinněji jej uvážete kolem napnutého popruhu.

Řemínek u automatických maček
Uvažte konec řemínku. (foto: 8academy)

Konečně jsou automatické mačky připraveny k akci!

automatické mačky CT na boty La Sportiva
Můžete vyrazit do terénu. (foto: 8academy)

Správně nasazené automatické mačky by se během horských aktivit neměly uvolnit.

Legenda
Hlavními hrdiny výše uvedených fotografií jsou automatické mačky Nuptse Evo od Climbing Technology a boty La Sportiva Nepal Cube.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.