20.01.2023

Zimní rukavice na hory

Hory v bílém hávu vypadají úžasně - o tom není pochyb. Jakákoli činnost prováděná v této krásné přírodě však vyžaduje velmi pečlivou přípravu. Velmi důležitou součástí zimního šatníku jsou nenápadné rukavice.

                       

Byli jste někdy vážně podchlazeni? Pokud ano, je pravděpodobné, že nejvíce utrpěly vaše nohy a ruce. To je normální vzhledem k tomu, že končetiny jsou v periferní poloze. Když jde do tuhého, tělo se rozhodne chránit nejdůležitější orgány tím, že omezí přívod krve (a tím i “přenos tepla”) do méně důležitých míst, přičemž nejvíce trpí prsty. Tématem tohoto článku jsou zimní rukavice na hory. Důležitá součást oblečení pro každého, kdo chce aktivně trávit čas mezi zasněženými vrcholky a nechce za tyto aktivity zaplatit omrzlinami.

Maximální ochrana před chladem, nebo snad přesnost pohybu? To je časté dilema těch, kteří si musí vybrat zimní rukavice na hory. (foto: Black Diamond)

Zimní rukavice na hory – co byste měli vědět?

Na začátku je třeba zvážit dvě základní otázky.

  • Do jakého počasí jsou rukavice určeny? Tato otázka je oprávněná, protože nikdy nevíme, čím nás zima překvapí. Může se stát, že s námi bude jednat jemně a předstírat, že je podzim nebo brzké jaro. Nebo se může stát, že nám ukáže velmi drsnou tvář a rozdrtí naši morálku silnými mrazy v kombinaci se silným větrem nebo nezvladatelným prašanem.

  • Jakou přesnost očekáváme? V horách vykonáváme činnosti, které vyžadují větší či menší cit v rukou. Pokud jsou zimní rukavice dobře přizpůsobeny povaze našich činností, můžeme minimalizovat potřebu sundávat si rukavice (což vždy znamená ztrátu tepla).

V nejobecnější rovině je naším úkolem najít nejlepší kompromis mezi požadovanými tepelnými vlastnostmi a schopností provádět tyto přesnější činnosti. Problémem je, že ne vše lze sladit, protože tam, kde hledáme nejteplejší řešení, nenajdeme modely, které poskytují chirurgickou přesnost. A verze, které umožňují běžné ovládání chytrého telefonu, pravděpodobně nebudou fungovat v sibiřských mrazech. Bude nesmírně obtížné najít řešení, které by bylo zcela univerzální, ale něco si vybrat musíte. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti při hledání řešení, které vyhovuje vašim potřebám.

zimní rukavice na hory
Výběr rukavic závisí především na tom, k čemu je budete používat (foto: Black Diamond)

Střih

Situace je zcela jasná. Na jedné straně máme prstové modely, které nám umožňují provádět přesnější operace (což ocení ti, kteří mají horolezecký talent, chodí s trekingovými holemi a často sahají po fotoaparátu), ale neposkytují maximální ochranu proti chladu.

Na druhou stranu existují teplé palčáky, ve kterých se nezalekneme drsného zimního počasí, ale budeme mít značně omezenou obratnost. Pro “nerozhodnuté” byly vynalezeny také přechodné verze. Na trhu najdete například tříprsté rukavice, ne náhodou nazývané střelecké. Přídavná přihrádka pro ukazováček byla vyvinuta proto, aby uživatelům střelných zbraní usnadnila stisknutí spouště. Toto řešení se ujalo v outdoorovém průmyslu, protože poskytuje dobrou izolaci proti chladu a zároveň umožňuje lepší manipulaci s nástroji, jako je cepín.

Zajímavou funkčnost nabízejí modely vybavené odnímatelnou klopou, které – podle potřeby – mohou být přesné prstové rukavice nebo teplejší palčáky.

Za zmínku stojí také drobný detail, a to způsob, jakým jsou rukavice tvarovány. Pokud se v nich máme cítit pohodlně, měly by kopírovat přirozenou polohu našich prstů, a proto by měly být mírně zahnuté do dlaně.

Svrchní materiál

Výrobci zde používají poměrně širokou škálu řešení. Na outdoorovém trhu najdete rukavice vyrobené z vlny (včetně těch, které obsahují vlákna známé merino vlny), fleecu, softshellu nebo z nylonu. Ke zpevnění částí nejvíce vystavených oděru se používají panely ze silné kůže (přírodní nebo syntetické), ale také Cordura a někdy Kevlar.

Odolnost je důležitá zejména tehdy, když jsou naše aktivity v horách spojeny s horolezectvím a jsme vystaveni blízkému kontaktu s drsnými skalami. Pokud budeme při horských dobrodružstvích manipulovat s lanem nebo cepínem, hodí se nám také pevný úchop. Někteří výrobci s těmito potřebami počítají a vybavují své rukavice speciální protiskluzovou vrstvou, například v podobě silikonového povlaku.

Rękawice z membraną
BDry™ je membrána, která se nachází v rukavicích Black Diamond. (foto: 8a.cz)

Membrána

Při prohlížení zimních rukavic do hor zjistíte, že některé modely jsou vybaveny membránou. Takový doplněk je účinnou zbraní v boji proti nepřízni počasí. Avšak cenou za odříznutí od studeného větru a nepříjemných srážek je obvykle o něco horší prodyšnost.

U lehkých softshellových verzí je oblíbená membrána GORE® WINDSTOPPER®, která poskytuje vynikající ochranu proti větru. Modely určené do silně zimních podmínek jsou vybaveny membránami připravenými čelit i vodě.

Přestože výrobci outdoorového oblečení uvádějí na trh vlastní patentovaná řešení (např. Black Diamond – BDry™, Columbia – Omni-Tech™, Rab – eVent®) , nejoblíbenějšími membránami jsou stále membrány s označením GORE-TEX®.

Legendární značka totiž vyvinula samostatnou řadu věnovanou rukavicím. Je poměrně rozsáhlá a každé řešení řeší trochu jiné potřeby:

  • GORE-TEX® Gloves
    Základní verze membrány. Univerzální a nejběžnější.
  • GORE-TEX® Gloves + Gore active technology (výrobky s touto membránou poznáte podle modrého pásku)
    Membrána vyvinutá pro dynamické sportovce (skialpinisty, horolezce a milovníky trekingu), kteří potřebují dobrou prodyšnost a chtějí mít ruce v suchu i přes námahu.
  • GORE-TEX® Gloves + Gore warm technology (oranžový pásek)
    Pokud jsou vaše rukavice vybaveny tímto řešením, je to známka toho, že máte verzi připravenou čelit nejnižším teplotám. Membrána, která nás chrání před větrem a srážkami, je zde doplněna izolační vrstvou.
  • GORE-TEX® Gloves + Gore grip technology (žlutý pásek)
    V této skupině naleznete rukavice s nejpřesnějším úchopem, a proto je toto řešení nejoblíbenější u příznivců lyžování, lezení v ledu a skialpinismu.
  • GORE-TEX® Gloves + Gore 2 in 1 technology (krémový pásek)
    Rukavice založené na této technologii mají dvě nezávislé komory: jednu pro maximální teplo a druhou pro jistý úchop.
GORE-TEX® rukavice
Rozložení vrstev v rukavicích s membránou GORE-TEX®. (foto: GORE-TEX®)

Izolační vrstva

Rukavice určené do tuhých zim by měly být vybaveny izolační vrstvou. Ačkoli se zde – stejně jako v případě bund – setkáme se dvěma řešeními: přírodním peřím a umělou izolací, druhá možnost je mnohem oblíbenější. Syntetika je totiž mnohem odolnější vůči vlhkosti a také mnohem levnější.

Mezi umělými výplněmi je velmi oblíbený již legendární PrimaLoft. V nabídce rukavic na trhu najdeme zástupce tří skupin “primaloftů”: základní (Black Series), střední (Silver Series) a technicky nejvyspělejší (Gold Series). Každá z těchto skupin je interně vyvinutá, což dává výrobcům možnost lépe přizpůsobit izolační materiál funkčnosti konkrétních rukavic.

To však neznamená, že se jedná o jedinou výplň, která se v zimních rukavicích nachází. Outdoorové firmy někdy používají jiné patenty. Například Thinsulate, vyrobený z velmi tenkých vláken s vysokou schopností zadržovat vzduch, který používá mimo jiné firma Black Diamond a Oakley (příklad: Oakley B1B Glove), nebo velmi stlačitelnou a odolnou izolační vrstvu Heatseeker®, kterou lze najít v některých výrobcích The North Face.

Black Diamond Legend s výplní PrimaLoft Gold (foto: Black Diamond)

Odnímatelná vložka

Rukavice se značnou vrstvou izolační vrstvy se dobře osvědčí v chladném počasí. Ale pokud se zima rozhodne trochu polevit, jejich nošení už nezaručí pohodlí, protože se nám začnou potit ruce. Kromě toho, že je to nepohodlné, má to negativní dopad na tepelnou izolaci. Pokud chcete rukavice, které jsou o něco univerzálnější, vyplatí se poohlédnout po modelech složených ze dvou částí (svrchní vrstva a zateplená vložka), které můžete “kombinovat” v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Obsluha dotykových displejů

S rozvojem technologií se objevil nový problém – problém dnes již všudypřítomných zařízení s dotykovými displejemi. Až donedávna bylo nutné při manipulaci s chytrými telefony sundávat rukavice. Což vzhledem k četnosti používání telefonů a podmínkám, které nám zima může připravit, mohlo vést k omrzlinám. Výrobci outdoorového oblečení se rozhodli jednat, a proto má dnes stále více rukavic speciální panely z materiálu, který dobře “spolupracuje” s obrazovkami.

Výrobci rukavic stále častěji vybavují rukavice panely, které umožňují ovládání dotykové obrazovky. Na fotce model The North Face Apex Etip Glove (foto: The North Face)

Toto řešení má samozřejmě smysl u prstových modelů. Obsluha smartphonu v palčákách by byl docela výkon. Technologie se však neustále vyvíjí. Svědčí o tom skutečnost, že panely na ovládání dotykové obrazovky, které se donedávna nacházely pouze v nejlehčích rukavicích, se nyní objevují i ve verzích určených pro skutečné zimní nošení.

Manžety

Zatímco “kompatibilita” s chytrými telefony je nové téma, boj s nepříjemným sněhem, který se rád snáší dovnitř, trvá už od vynálezu rukavic. Všechny druhy manžet se stahovací šňůrkou jsou poměrně účinným receptem, jak se vypořádat s invazivními sklony bílého prašanu.

Tyto prodloužené verze rukavic také chrání zápěstí a brání pronikání chladného vzduchu.

Zimní rukavice na hory
Zimní rukavice na hory? Které z nich si vyberete, záleží na tom, kam přesně jedete a co tam chcete dělat. (foto: Black Diamond)

Jak si tedy vybrat zimní rukavice na hory?

Odpověď na tuto otázku vyžaduje chvilku přemýšlení. Podívejme se na některé typické situace.

  • Pokud je zima poměrně mírná a netrápí nás nárazový vítr ani silné srážky, nechme stranou teplejší modely (s dostatečným zateplením, dvouprsté palčáky), ve kterých by se nám mohly potit ruce (což může vést k prochladnutí). V tomto případě jsou lepší středně silné verze z merino vlny (např. Extremities Merino Touch Liner Glove), fleecové (např. rukavice Berghaus Windystopper Glove) nebo strečové (např. Black Diamond LightWeight Wooltech).
  • Když se připravujete na velké mrazy, hledejte verzi s pořádnou dávkou izolační vrstvy. Dobré palčáky do chladného počasí bude účinnou zbraní. Zvažte modely s vnitřní vložkou, kterou lze vyjmout a používat jako samostatný pár. Jsou rozhodně univerzálnější, protože budou dobře fungovat i při mírném zvýšení teploty. Pokud je počasí obzvlášť nevlídné, použijte zateplené zimní rukavice na hory s membránou (např. Black Diamond Recon Mitts – vhodné pro teploty: – 29°/-12°C). Někteří lidé dávají v takových situacích přednost systému vrstvení, o kterém bude řeč později v tomto článku.
  • Pokud si s sebou berete lano nebo cepín nebo – jednoduše řečeno – očekáváte, že vaše ruce budou vystaveny drsným kamenům, věnujte zvláštní pozornost výztuhám z odolnějších materiálů. Pokud potřebujete pevný úchop, budou se vám hodit rukavice s protiskluzovým povrchem.
  • Pokud se věnujete trochu dynamičtějším sportům, jako je sjezdové lyžování, snowboarding nebo skialpinismus, nebo se chystáte do oblastí známých větrným počasím, měli byste se poohlédnout po rukavicích s větruodolnou membránou (jako jsou rukavice Arcteryx Venta Glove s membránou GORE-TEX® INFINIUM™ WINDSTOPPER®).

[Lyžařským rukavicím jsme věnovali samostatný článek Jak vybrat lyžařské rukavice]

Jeden pár nestačí!

Rukavice na hory jsou tak důležitou součástí zimní výbavy, že se nevyplatí riskovat a vzít si na výlet jen jeden pár. No, protože kdyby náhodou zmokly, mohli bychom se vystavit nejen nepohodlí, ale také omrzlinám. Sada na převlečení uložená v bezpečném koutě batohu minimalizuje riziko, že zažijete takové nepříjemné dobrodružství.

Mrznoucí déšť, mrholení, kontakt se sněhem… Zimní rukavice na rukou nemusí stačit. Je dobré mít v batohu pro jistotu ještě druhý pár. (foto: Black Diamond)

Zimní rukavice na hory v systému vrstvení

Někteří milovníci hor si jich berou ještě více, až tři páry, a když to situace vyžaduje, nasadí si je všechny najednou a vytvoří si tak jakousi outdoorovou cibuli. V takovém uspořádání není pořadí náhodné a každá vrstva má jiný úkol. Jak by takový systém mohl vypadat? Zde je příklad sady vrstev.

  1. Vnitřní vrstva (známá také jako “liner”)

    Jedná se o tenké rukavice, které přilnou k pokožce. Pokud není velká zima, lze takové vybavení používat samostatně. “Linery” mají ve spolupráci s ostatními vrstvami za úkol udržovat teplo v bezprostřední blízkosti těla a odvádět pot. Tuto roli mohou hrát rukavice z merino vlny nebo – považované za odolnější vůči mechanickému poškození – z tenkého strečového materiálu.

  2. Tepelná vrstva

    Přidává se, když rtuť klesá o něco více. Účelem tepelné vrstvy je izolovat ruce od nízkých teplot. Pokud vás neobtěžuje silný vítr a srážky, měla by vám tato dvojitá ochrana stačit. V této roli dobře poslouží teplé fleecové rukavice na hory. Někteří lidé se také obracejí k tradičním výrobkům z vlny.

  3. Svrchní vrstva

    Pokud je chladno, větrno nebo prší, měly by být zimní rukavice s membránou v první “palebné linii”. Nejčastěji se jedná o teplé palčáky.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.