20.06.2022

Jakou bundu na hory?

Bez ní nemáte šanci vyrazit v zimě na hory. Její přednosti oceňujeme na podzim i na jaře. Ani v létě, s perfektním počasím a africkými teplotami, nám nedělá problémy, abychom si ji přibalili do batohu. Pro případ, že by si s námi počasí zahrávalo.

                       

Bunda je důležitým prvkem našeho šatníku, ale také neodmyslitelným společníkem všech horských cest. Není divu, že si na začátku nové sezóny, před odjezdem na dovolenou nebo při balení na zimní výlet na hory, říkáme: jakou bundu na hory? Technologické závody ve zbrojení, které se promítají do široké škály outdoorových značek, nám hledání neusnadňují.

Bunda, tedy co?

Ukazuje se, že samotné slovo „bunda“ má dlouhou historii. Pochází z latinského slova curtus (krátký), které se v Polsku usadilo již v 17. století (bunda – kurtka (v polštině), kdy se do módy dostávaly o něco kratší verze staropolského pánského oblečení a kabátů. V dnešní době se pod tímto pojmem nejčastěji skrývá svrchní oblečení o něco kratšího střihu než kabáty. Když tuto definici aplikujeme na outdoorové podmínky, ukáže se, že jde o velmi širokou kategorii.

Jakou bundu na hory
Na horách bývá chladněji než v nížinách, proto byste měli mít bundu stále s sebou. (foto: Berghaus)

Téma je sice poměrně rozsáhlé, ale to neznamená, že se nedá nějak systematizovat. Všechny bundy, které s sebou na hory bereme, chrání náš tepelný komfort. Nejdůležitější rozdíly mezi nimi se týkají toho, kterému z meteorologických jevů mají čelit především.

Jakou bundu na hory, když očekáváme déšť?

Existuje několik způsobů, jak se chránit před deštěm. V minulosti byly velmi oblíbené skautské pláštěnky a kabáty do deště. Takové oblečení – kvůli delšímu střihu – nesplňuje definici bundy přijatou v tomto článku, proto mu nebudeme věnovat příliš mnoho prostoru. Každopádně obě řešení jsou dnes na ústupu. Velké pláštěnky, ze kterých lze dokonce vyrobit skoro stan, prohrávají s lehčím, menším a lépe chráněném oblečení do deště a plastové „oblečení“ jsou na míle vzdáleny materiálům, které umožňují pokožce dýchat.

Co jsou to hardshelly?

Není tajemstvím, že dnes v této kategorii vládne membránové oblečení (hardshell oblečení). Z čeho pramení jeho oblíbenost? Tyto typy bund mají další vrstvu materiálu obsahující mikropóry. Takové dírky jsou 20000krát menší než kapka vody, ale zároveň 700krát větší než molekula páry. To znamená, že déšť nepronikne dovnitř a – co je neméně důležité – vodní pára, pocházející z těla, má šanci uniknout ven. Bez těchto dvou podmínek by nebylo možné udržet suché klima kolem pokožky.

Zatímco první, co Vás napadne ve spojení se slovem „membrána“, je GORE-TEX® (dámské bundy GORE-TEX® a pánské bundy GORE-TEX® jsou stále vysoce ceněny), škála dostupných řešení je dnes mnohem širší. Legendární značka, které vděčíme za voděodolné membrány, je i nadále nesporným lídrem a neustále uvádí na trh nové patenty. Ty jsou hojně používány výrobci oděvů. Ostatní však také nezahálejí a realizují své vlastní nápady.

bunda s membránou v horní části
Jakou bundu na hory? Když prší, je dobré mít model s membránou, která kapky deště zastaví. (foto Marmot)

Dá se říci, že už nějakou dobu sledujeme pořádnou záplavu membrán s různými názvy. Mezi oblíbenější patří: DryVent (The North Face), MemBrain® (Marmot), Omni-Tech® (Columbia), BD.dry ™ (Black Diamond) nebo AdvancedSkin Dry (Salomon).

Na tomto místě stojí za zmínku absolutní novinka, která – pokud věříte specialistům z The North Face – má způsobit revoluci na outdoorovém trhu. Mluvím o inovativní membráně FUTURELIGHT™, která je vyrobena z tzv. nanopříze. Technologie, kterou si americký koncern zvolil, spočívá ve vícevrstvém nástřiku tenkých vláken, která nakonec vytvoří síťovinu s mikrootvory. K čemu taková technologie? TNF ujišťuje, že díky ní může nabídnout hardshellové oblečení (včetně bund) s nebývalou prodyšností. Inovativní membrána se poprvé objevila ve vybraných produktech z kolekce “Podzim 2019”.

Druhy laminátů

Hardshelly se liší nejen modelem použité membrány, ale také tím, jak byla do oděvu „instalována“. Musíte vědět, že membrána – zatím – se nikdy neobjevuje sama a je vždy doprovázena nějakým jiným materiálem. Tato outdoorová kombinace se nazývá laminát. V současné době se můžeme setkat s následujícími konfiguracemi:

  • 2L lamináty (dvouvrstvé)

Membrána je spojená se svrchním materiálem bundy. Typickým znakem tohoto patentu je však podšívka v podobě volné síťoviny, která membránu kryje zevnitř. Toto provedení zaručuje vysokou odolnost, ale cenou za to je zvýšená hmotnost. V éře plošné minimalizace dvouvrstvé lamináty pomalu upadají v zapomnění (i když je lze stále nalézt v městských kolekcích).

  • 2,5 l lamináty (dvě a půl vrstvy)

Pro tvůrce tohoto nápadu byla důležitá nízká hmotnost, proto bylo upuštěno od podšívky a byl použit tenčí vnější materiál. Membrána je zevnitř chráněna ochranným povlakem, který je na ni nanesen. Díky takovým opatřením se podařilo výrazně hardshellové bundy „zeštíhlit“ a zlepšit prodyšnost, což ocení zejména příznivci dynamičtějších aktivit (např. běžci a cyklisté) a lidé preferující „lehký“ styl. Nevýhodou 2,5L lamina je o něco nižší životnost.

  • 3L lamináty (třívrstvé)

Dalším nápadem bylo spojit dohromady tři části – membránu a materiály: vnější a vnitřní. Tímto způsobem byl získán laminát s větší odolností než dvouapůlvrstvý laminát, i když o něco méně prodyšný.

  • Laminát bez vnějšího materiálu

Tento patent byl poprvé představen v roce 2017 a nese název GORE-TEX® ACTIVE PRODUCTS with SHAKEDRY™ Product Technology. Byl vytvořen, aby splnil očekávání horských minimalistů. Cílem je odstranit vnější materiál a umístit místo něj membránu.

Bunda s membránou na vnější straně
Stačí setřást kapky a je to! Takto vypadá „sušení“ bundy, která je postavena na technologii GORE-TEX® ACTIVE PRODUCTS with SHAKEDRY™ Product Technology. (foto: Dynafit)

Tyto bundy jsou po sbalení ještě lehčí a menší. Navíc poskytují skvělou voděodolnost s velmi dobrou prodyšností a rychleji schnou (po eliminaci vnějšího materiálu, který měl tendenci nasávat vodu, stačí setřást kapky, které ulpěly na membráně).

Jakou bundu na hory, když je ochrana proti větru naší prioritou?

Při putování horskými stezkami je asi snazší vyhnout se dešti než čelit větru, který se, často bez odpočinku, prohání pastvinami a hřebeny. Naší zbraní v boji proti nárazům větru může být – samozřejmě – hardshell oblečení. V praxi se skvěle hodí do trochu nižších teplot. Když se však k letnímu počasí přidá i silný vítr, můžeme se v takové bundě trochu zapotit. Membrána – ačkoliv umožňuje cirkulaci vzduchu – bude vždy určitou bariérou, stojící v cestě molekulám vodní páry. Jaký je tedy závěr? V situaci, kdy je teplo a nevypadá to na déšť, ale vadí Vám vítr, se vyplatí sáhnout po něčem, co dýchá lépe než membránová bunda. Pro příznivce minimalismu budě skvělým řešením lehká pánská nebo dámská větrovka s kapucí. Můžete také zvolit softshellovou bundu.

Softshell v “klasické” verzi

Proto bylo vynalezeno softshellové oblečení. Myšlenkou tvůrců je zkombinovat dvě vrstvy: měkkou fleecovou „podšívku“ (uvnitř) a elastický materiál (umístěný zvenku), který chrání před větrem, ale zároveň umožňuje účinnou cirkulaci vzduchu. Toto uspořádání ponechává velký prostor designérům, kteří přizpůsobují tloušťku vnitřního materiálu požadavkům konkrétních ročních období. Mezi dámskými a pánskými softshellovými bundami najdeme jak modely perfektní na léto, tak i verze, po kterých rádi sáhneme v zimě.

co nosit na hory
Jakou bundu na hory? Softshell poskytuje dobrou prodyšnost a chrání před větrem. Na obrázku je bunda Salewa Pedroc 2 SW / DST. (foto: Salewa)

Díky skvělé prodyšnosti a ochraně proti větru si tento typ oblečení oblíbí vyznavači řady horských aktivit, kteří za stabilního počasí vyrážejí na túry, lezou, běhají nebo jezdí na lyžích. Podmínkou je vlídné počasí, protože softshell nás neochrání před promoknutím v případě lijáku. Výrobci – pravda – často vybavují své bundy vodoodpudivou impregnací DWR (Durable Water Repellent), ale taková ochrana bude fungovat pouze v případě těch nejméně intenzivních srážek.

Softshell s membránou

Klasický softshell má mnoho výhod a velkou skupinu příznivců. I když takové bundy poskytují dobrou ochranu proti větru se zachováním velké prodyšnosti, nemůžeme říci, že by byly plně větruodolné. Návrháři outdoorových firem přišli s nápadem hybridní verze – vložení membrány mezi pružný vnější materiál a fleecovou vnitřní vrstvu. Cílem bylo vytvořit oblečení, které ještě účinněji zastaví vítr.

Jak to vypadá v praxi? Jedna z ikon této kategorie – membrána GORE-TEX® INFINIUM ™ Windstopper® (dříve známá jako GORE Windstopper®) – je podle ujištění výrobce 100% větruodolná! Oproti klasickým modelům si tyto typy bund lépe poradí i s deštěm (i když je rozhodně nemůžeme nazvat plně voděodolnými, protože to není jejich primárním úkolem).

Membrána GORE-TEX INFINIUM WINDSTOPPER
Skialpinistická bunda Montura Air Action Hybrid Jacket s membránou GORE-TEX® INFINIUM™ WINDSTOPPER®. (fot. 8academy.cz)

Jakou bundu na hory, když se chceme chránit před chladem?

Dalším problémem, kterému je někdy třeba čelit, jsou nízké teploty. Příznivci hor se s nimi vyrovnávají různými způsoby. Někteří lidé volí outdoorový styl “na cibulku” tak, že se z vnější vrstvy stane membránová bunda, pod kterou schováte fleecovou, strečovou nebo jinou mikinu.

Jiní volí typické zimní bundy, které lze snadno odlišit od ostatních, protože jsou nejčastěji vyzbrojeny pevnou vrstvou izolace. Jejím úkolem je zadržovat teplo vytvářené lidským tělem.

V této sekci se podíváme na modely, které jsou určené na zimu a jsou navrženy tak, aby nám zajistily tepelnou pohodu. Můžeme zde rozlišit dvě velké skupiny oblečení:

Péřové bundy

Za naši tepelnou pohodu může prachové peří – tedy přírodní surovina, kterou člověk zná po staletí. Stále se vyznačuje tepelnými parametry, které jsou pro jiné výplně nedosažitelné. Mikroskopické peří kachen nebo hus má nebývalou schopnost shromažďovat vzduch, který je lehkým a účinným izolantem. Díky tomu mohou být oblíbené péřové bundy velmi teplé, i když často vypadají nenápadně a málo váží.

Dámské a pánské péřové bundy jsou velmi oblíbené i kvůli jejich další přednosti – výjimečné schopnosti stlačování se. Tuto vlastnost oceníme, když si – pro každý případ – takové oblečení zabalíme do batohu.

Argumentů „pro“ je mnoho, ale je třeba zmínit i mínusy. První věc, které si před nákupem všimneme, je cena. Pravé prachové peří se získává ze zdravých a dobře upravených zvířat, takže to musí něco stát. Chovatelský cyklus prostě nelze „přeskočit“ a špičkové značky vynakládají maximální úsilí, aby se s kachnami a husami zacházelo co nejlépe (dobré postupy se obvykle prokazují certifikátem RDS, který je umístěn na etiketě výrobku).

Druhým problémem bude citlivost peří na vlhkost. Navlhnutím výplň ztrácí své izolační vlastnosti. Navíc dlouho schne a při nesprávném sušení je vystavena riziku poškození.

Jaká bunda na hory
Jakou bundu na hory? V dobré péřové bundě nebude zima tak hrozná. (foto: Salewa)

Výrobci péřového oblečení však nejsou pasivní. Jedním z nápadů na “odolnost” proti vlhkosti je impregnace, která je aplikována na toto mikroskopické peří. Výsledné hydrofobní prachové peří absorbuje méně vody a rychleji schne, pokud se namočí.

Bundy se syntetickou výplní

Citlivost přírody vůči vlhkosti je problém, který se zkouší řešit různými způsoby. Alternativou k přírodním produktům je vynález přímo ze sterilní laboratoře, tedy syntetická izolace. Tato kategorie – ač relativně mladá – se neustále vyvíjí a zdokonaluje.

Na syntetickou izolaci existují různé názory. Někteří tomu říkají „umělé peří“, jiní to označují jako „primaloft“ – odkaz na americkou společnost PrimaLoft, která tento vynález uvedla na trh.

Syntetika se – navzdory snaze vědců – stále nevyrovná tepelným faktorům husího nebo dokonce kachního peří. Bundy s takovou výplní však mají oproti přírodní konkurenci výhodu ve dvou důležitých oblastech:

  • Jsou jednoznačně levnější než péřové bundy.
  • Jsou odolnější proti vlhkosti a pokud jsou mokré, stále budou schopny izolovat proti chladu (i když v omezené míře). Navíc rychleji schnou.

Bundy se syntetickou izolací
Co takhle zvolit “syntetiku”? Umělá izolace má také své výhody. (foto TNF)

Jakou bundu na hory? Na co dalšího byste si měli dát pozor při výběru modelu s výplní?

Výrobci si také uvědomují, že zima může mít mnoho různých tváří a snaží se na ni vhodným způsobem reagovat. Pokud kromě nízkých teplot očekáváte srážky a chcete se vyhnout promoknutí, můžete zvážit nákup bundy, ve které je izolace chráněna membránou.

Pokud však neočekáváme déšť nebo mrznoucí sníh, ale, vzhledem k poměrně intenzivnímu charakteru horské aktivity, jsme vystaveni nepříjemnému efektu „studeného obkladu“ na zádech, vyplatí se poohlédnout se po bundě, která poskytuje lepší cirkulaci vzduchu. Jedním z řešení pro takové podmínky je oblečení s dynamickým ventilačním systémem Ventrix.

Jakou bundu na hory? Co takhle verze 3v1?

Koupit si bundu na letní dovolenou, nebo je možná lepší investovat do něčeho, co bude fungovat v chladnější části roku? Která bunda na hory bude užitečnější? Pro ty, kteří mají podobná dilemata, výrobci připravili verze, které jsou někdy označované jako „3v1“.

Pod tímto názvem se obvykle skrývají hardshellové modely, které se – nošené sólo – osvědčí při jarním nebo letním dešťovém lijáku, a když k nim připevníme fleecovou izolaci (součástí sady), budou připraveny odolat i mrazům. Tímto způsobem získáme dvě možnosti, vhodné pro různá roční období. Třetí možností je nosit pouze fleecovou podšívku.

Jakou bundu na hory? Důležité detaily

Vybrat správný typ bundy je jedna věc. Stejně důležité je upravit detaily podle vlastních potřeb.

Střih bundy

Příznivci náročnějších horských aktivit (jako je lezení nebo trailový běh) často volí modely, které nejsou příliš dlouhé a docela dobře padnou na tělo a – což je důležité – poskytují velkou volnost pohybu. Všechno by se samozřejmě mělo dělat s mírou. Bunda také nesmí být příliš krátká. Důležité jsou: správná délka rukávů a možnost nastavení manžet. Spodní část by měla pevně zakrývat ledviny, i když stojíme s rukama nahoře (jste-li v kamenném obchodě, zkuste si takový pokus udělat).

Jaká bunda na hory
Pokud používáte na horách helmu, nezapomeňte na správné nastavení kapuce. (foto: Dynafit)

Kapuce v bundě

Stojí za to se na kapuci podívat zblízka. Když už se chystáme na túru do hor v helmě, je dobré s tím počítat a vynechat verze s kapucí střiženou „natěsno“. Pokud uvažujeme o lepším přizpůsobení této části, měli bychom věnovat pozornost tomu, zda má stahovací šňůrky. Malá, vyztužená stříška může zlepšit viditelnost při chůzi v lijáku.

Jaký druh zipu?

Zip je nesmírně důležitý prvek. Před nákupem bundy stojí za to se ujistit, že byl vyroben renomovanou společností, která může zaručit nejvyšší úroveň spolehlivosti (japonská značka YKK má vždy vynikající pověst). V low-end bundách tomu může být jinak. Nákup podezřele levného oblečení často vyústí v reklamaci zaseknutého zipu nebo návštěvu krejčovství.

Co ještě ovlivňuje voděodolnost a prodyšnost?

Jakou bundu na hory? Když chceme vysoké faktory voděodolnosti, je dobré zaměřit se na modely s laminovanými zipy a podlepenými švy. Rozepínací ventilační otvory nám pomohou udržet správné klima uvnitř.

Jaké kapsy?

Pokud máme rádi užitečné drobnosti po ruce, jistě budou v okruhu našich zájmů bundy s praktičtějšími kapsami a kapsičkami.

Zastánci stylu fast & light na to půjdou jinak. Budou se snažit minimalizovat váhu, takže budou hledat modely s malými kapsami. Každý další zip je totiž pár gramů navíc.

Když hodláme používat úvazek, vyplatí se věnovat pozornost tomu, zda mu nebudou překážet boční kapsy.

v jaké bundě běhat
Bunda nám má dobře sloužit, ale také nás těšit. Proto dnes v outdoorových obchodech najdeme oblečení v mnoha barevných variantách. (foto: Salomon)

Bunda není všechno!

Dobrá bunda na hory, přizpůsobená ročnímu období a očekávanému počasí, dává jistý pocit bezpečí. Je však třeba pamatovat na to, že naše tepelná pohoda nezávisí jen na ní. Nesprávný výběr zbývajících vrstev dokáže efektivně neutralizovat přednosti moderní membrány nebo praktického softshellu. Nejlépe je začít s přípravou oblečení na hory od začátku: dámy by měly hledat vhodné dámské termoprádlo, muži zase pánské.

Pak se vyplatí zaměřit se na tzv. druhou vrstvu (izolační), kterou jistě využijeme v chladnějších měsících. Bunda je vrcholným prvkem díla.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.