31.07.2023

Běhání na podzim – v čem běhat?

Za oknem se rychleji stmívá, teploty jsou stále nižší, častěji prší a občas i sněží? To je znamení, že začala chladnější část roku. Co dělat, když je chuť na běhání na podzim stejně silná jako v létě? V čem běhat? Jak vybrat boty, bundu, kalhoty a čepici?

                       

Není žádným tajemstvím, že běhání na podzim je jiné než běhání v létě nebo v zimě. Určitě musíte být připraveni na různorodé podmínky, protože počasí se v tomto ročním období rádo mění jako v kaleidoskopu. Slunečný a jasný den se může rychle změnit v zamračený a deštivý. Může se také stát, že teplota během několika minut klesne o několik stupňů. Proto odpověď na otázku “v čem běhat na podzim?” není jednoznačná.

V čem běhat na podzim? Téměř každý, kdo tento sport trénuje, má na něj způsob. (foto: Dynafit)

Běhání na podzim – individuální způsoby nebo univerzální pravidla?

Jak se tedy obléct na běhání? Se zkušenostmi si každý běžec vytvoří vlastní spolehlivou výbavu pro trénink v takto náročných podmínkách. Správné oblečení je obvykle výsledkem mnoha naběhaných kilometrů na stezkách a pěšinách.

Přestože téměř každý běžecký nadšenec má nějaké své vlastní způsoby, je třeba mít na paměti, že existují i určité obecné zásady pro podzimní běžecké oblečení. Jejich dodržování by mělo mít pozitivní vliv nejen na pohodlí. Znalost těchto doporučení vám usnadní sestavení individuální sady oblečení.

V čem běhat na podzim? Jak vybrat oblečení na běhání – základní pravidla

Jaké jsou tyto zásady? Podle jednoho z nich byste to neměli přehánět s tloušťkou běžeckého oblečení. Pokud se v něm cítíte pohodlně ještě před zahájením aktivity, je to nevyhnutelné znamení, že jakmile začnete běhat, jednoduše se… přehřejete.

Rozhodně je lepší, když před cvičením cítíte mírný chlad – to předznamenává tepelný komfort již během běhu.

Běhání na podzim by po nás také mělo vyžadovat lepší přípravu na trénink. Vždy se vyplatí mít u sebe něco, co zvládne změnu počasí. To platí zejména pro delší běhy v horském terénu. Vzít si s sebou teplejší vrstvu, připravenou obléknout se v případě potíží, není přehnaná horlivost, ale nutnost.

Mírný chlad před cvičením předznamenává tepelný komfort již během běhu. (foto: Salomon)

Podobných zásad, jako jsou ty výše uvedené, je více. Stojí za to je shromáždit na jednom místě:

  • Oblečte se ve vrstvách podle následujícího vzoru: spodní prádlo, teplá vrstva, bunda;
  • Nepřehánějte tloušťku oblečení, abyste se nepřehřáli;
  • Nezapomínejte vybírat technické materiály, které odvádějí vlhkost;
  • Lépe fungují elastické oděvy, které se lépe přizpůsobí postavě;
  • Na delší tréninky si připravte další vrstvu pro případ, že se počasí zhorší;
  • Před deštěm a větrem se chraňte lehkými bundami.

Běhání na podzim – první vrstva běžeckého oblečení

Pohodlné běžecké funkční spodní prádlo odvádějící vlhkost je nezbytné pro aktivity v chladnější části roku. Stejně jako u letního oblečení se upřednostňují materiály, které odvádějí vlhkost od pokožky. Pro zajištění dostatečného tepelného komfortu se běžcům doporučuje volit na podzim o něco silnější modely.

Správné termoprádlo dokonale ladí s následnými vrstvami, které tvoří podzimní běžecký outfit. V tomto segmentu jsou velmi oblíbené běžecké mikiny, které se dokonale přizpůsobí tělu. Zajišťují dostatečný tepelný komfort a zároveň účinně odvádějí vlhkost.

V čem běhat na podzim?
V čem běhat na podzim? Správné termoprádlo je základ! Bez něj nemůže správně fungovat další vrstva: běžecká bunda nebo mikina. (foto: Salomon)

Lehké mikiny se stojáčkem nebo bez něj jsou velmi oblíbené a skvěle se hodí jako spodní prádlo. Je to skvělé řešení pro běhání na slunci v teplejších dnech a je to vynikající výchozí bod, ze kterého lze sestavit další vrstvy oblečení.

V čem běhat na podzim? Která běžecká mikina je nejlepší?

V nejteplejších dnech, kdy podzim teprve začíná, může stačit první vrstva oblečení. S chladnějším počasím však bude nezbytná izolační vrstva v podobě středně silné běžecké mikiny nošené přes spodní prádlo. Jedná se o takzvanou “druhou vrstvu” (označovanou také jako “hřejivá” nebo “izolační”).

Běžecké mikiny na podzim jsou obvykle vybaveny panely, které zvyšují jejich prodyšnost a umožňují odvádění přebytečné vlhkosti. Použití tenčích látek v podpaží a na zádech umožňuje zvýšit prodyšnost. To usnadňuje udržení optimálních podmínek v blízkosti pokožky během maximální námahy.

Běhání na podzim – v čem běhat?
S chladnějším počasím se vyplatí myslet na kvalitní běžeckou mikinu. (foto: Icebreaker)

Běžecké modely mají obvykle malý počet kapes a doplňky jsou omezeny na minimum. To se projevuje nízkou celkovou hmotností a minimálními rozměry při balení. Většina modelů je vytvořena ze syntetických materiálů, které si okamžitě poradí s vlhkostí vytvářenou tělem.

Stojí však za zmínku, že na trhu jsou k dispozici i pokročilá řešení z merino vlny. Vlna sice schne o něco pomaleji než syntetika, ale za mokra nevytváří takový pocit chladu jako oděvy z umělých vláken. V čem tedy na podzim běhat? Optimální volba bude do značné míry záviset na osobních preferencích.

Běhání na podzim: jak vybrat bundu?

Začněme tím, že běžec používá bundu pouze v extrémních podmínkách. Proč? Protože se jedná o další vrstvu, která snižuje prodyšnost celé sady.

Míra omezení cirkulace vzduchu po nasazení bundy může být různá. Vše závisí na typu použité membrány a kvalitě materiálů, ze kterých je oděv ušit. Lamináty používané špičkovými značkami poskytují poměrně vysokou úroveň prodyšnosti, ale ani ty se nedoporučují při extrémní námaze.

Ve skutečnosti nás k nošení běžeckých bund nutí tři hlavní faktory:

  • vítr;
  • srážky (déšť/sníh);
  • nízké teploty.

Existují tedy dva typy bund, které se výborně osvědčí v různých podmínkách. V závislosti na očekávaném počasí si můžeme vybrat:

  • nepromokavou běžeckou bundu;
  • ultralehkou větrovku.

V současné době má každá renomovaná značka, která vyrábí běžecké oblečení, plný výběr modelů, takže můžeme být dokonale připraveni na každou situaci. Takže jak vybrat běžeckou bundu na podzim? Níže najdete návrhy z obou zmíněných skupin.

v čem běhat
Na podzim velmi často vyvstává dilema: “v čem běhat?” (foto: GORE)

Jak vybrat bundu na běhání v dešti?

Pokud jde o nepromokavé bundy, primární roli v nich jistě hraje použitá membrána. Úroveň nepromokavosti a prodyšnosti do značné míry závisí na výkonu membrány.

Membrány GORE-TEX®

Jsou všechny membrány stejné? Vůbec ne! Lamináty se mohou poměrně výrazně lišit. Zde se zmíníme o novince, která vychází vstříc potřebám běžců.

V současné době se týmy specialistů předhánějí ve vývoji patentů, jejichž cílem je poskytnout milovníkům fyzické aktivity ještě větší tepelný komfort. Dobrým příkladem může být inovativní membrána GORE-TEX® Active with SHAKEDRY™ Technology. Běžecké bundy založené na tomto systému patří v současnosti k technologicky nejvyspělejším členům této rodiny oblečení.

Řešení, kterým se zde zabýváme, je speciálně navrženo pro rychlé překonávání tras za špatného počasí. Membrána je netradičně umístěna na vnější straně bundy. To znamená, že kapky vody lze kdykoli setřást, takže neproniknou do materiálu. V důsledku toho takový oděv poskytuje nadprůměrnou ochranu před deštěm a zároveň je mimořádně lehký. Neuvěřitelně tenký materiál způsobuje, že bunda po sbalení se vejde doslova do kapsy. To umožňuje ji vzít na každý výlet do terénu.

Déšť nemusí být překážkou běžeckého tréninku. Stačí se jen dobře obléknout (foto: Salomon)

Oblečení s jinými membránami

Stojí také za to připomenout, že kromě běžeckých bund s nejznámějšími membránami GORE-TEX® jsou na trhu i oděvy, které používají alternativní membrány.  I ty se při zdolávání běžeckých výzev osvědčí. Příkladem může být bunda The North Face Stormy Trail Jacket (s membránou DryVent) nebo Salomon Bonatti WP Jacket (s membránou AdvancedSkin Dry).

Běžce by měl zaujmout také výtvor specialistů ze společnosti The North Face – inovativní membrána FUTURELIGHT™. Je vyrobena z takzvaných nanovláken – extrémně tenkých polyesterových vláken, která jsou na povrch nastříkána ve více vrstvách a tvoří síťovinu s mikrootvory. Podle lidí, kteří tento patent vynalezli, se jedná o nejprodyšnější membránu, která je v současnosti k dispozici. Oblečení se poprvé objevilo na trhu na podzim roku 2019 a předtím bylo po dobu dvou let testováno sportovci za extrémně obtížných podmínek.

Na střihu záleží!

Ať už si vyberete jakoukoli membránu, vyplatí se věnovat chvíli hledání optimálního střihu bundy. Hardshellové bundy na běhání jsou obvykle velmi těsně přiléhající k tělu. Tím se vyhnete nepříjemnému třepetání ve větru, které může být nepříjemné zejména při delších bězích.

Jak vybrat bundu na běhání na podzim ve větrných dnech?

– Vzhledem k tomu, že membránové bundy výborně chrání i proti větru, jakou roli hrají lehké větrovky? – ptá se někdo zvídavější. Ve skutečnosti je mezi oběma kategoriemi zásadní rozdíl. “Membránové bundy” v sobě spojují funkce ochrany proti větru a dešti, větrovky jsou receptem pouze na silné poryvy.

Běžecké větrovky proto mohou být i lehčí. Mohou také nabídnout lepší prodyšnost. Díky tomu, že použité materiály jsou extrémně tenké, lze celek srolovat do malého balíčku, který se snadno vejde do ruky.

Lehká větrovka je nejčastější volbou pro rychlý trénink, když jdete bez dalších zavazadel, i pro běžecké závody v horách, kde se každý ušetřený gram na trase počítá. Je to ideální způsob, jak se ochránit před větrem po vyběhnutí na hřeben, když je vám po intenzivním běhu nahoru horko.

Běhání na podzim ve větrných dnech vyžaduje nošení tenké bundy, která vás ochrání před rychlým ochlazením. (foto: Salomon)

Jaká bunda na běhání bude nejlepší, když fouká vítr? Běžecké bundy renomovaných značek jsou pro tyto podmínky ideální.

Lehké větrovky, které se dobře hodí na běh, jsou k dispozici také v nabídce výrobců turistického oblečení.

Jak vybrat kalhoty na běhání na podzim?

Ideální běžecké kalhoty jsou takové, které… při rychlém pohybu na trase ani nepostřehnete. Tuto podmínku nejsnáze splňují kraťasy. Bohužel jsme většinou nuceni je během chladného počasí odložit do šatníku. Jak tedy vybrat kalhoty na běhání na podzim?

V mnoha případech dobře poslouží běžecké kraťasy, které sahají až za kolena. Poskytují základní teplo (což je v chladnějších dnech důležité) a zároveň jsou relativně tenké a příliš nepřehřívají.

V tomto ročním období však budou nejlepší volbou přiléhavé běžecké legíny. Pokud rtuť teploměru velmi výrazně klesá, vyplatí se zvolit delší modely, jako jsou Salomon Agile Long Tight.

Při výběru se vyplatí věnovat pozornost detailům, jako jsou funkční kapsy na smartphone nebo rozepínací nohavice pro snadné oblékání. Nejdůležitější je, aby tloušťka legín byla přizpůsobena očekávané teplotě.

Díky dobře padnoucím běžeckým kalhotám bude běhání na podzim stejně pohodlné jako v létě. (foto: Salomon)

Velká obliba legín jak mezi běžkyněmi, tak mezi muži, je způsobena tím, že žádný konkurenční typ oblečení není schopen poskytnout takové pohodlí. Díky elastickým materiálům vše perfektně obepíná nohy. Kalhoty tak poskytují naprostou volnost pohybu za všech okolností, což je důležité zejména při zdolávání dynamických tras. Tento střih navíc udržuje teplo blízko těla.

V čem ale běhat, když nemáte rádi takto přiléhavé oblečení? Pokud vám legíny z nějakého důvodu nevyhovují, je nejlepší poohlédnout se po relativně lehkých kalhotách s ne příliš širokými nohavicemi.

Jak vybrat čepici na běhání na podzim?

Při zvažování, v čem na podzim běhat, byste neměli zapomínat na dostatečnou ochranu hlavy. Ochrana proti rychlému podchlazení je stejně důležitá jako péče o tepelný komfort nohou nebo trupu.

Dobrým nápadem v přechodných ročních obdobích je lehká čelenka – předmět oblíbený zejména u běžců. Bezpečně zakryje uši a dutiny a poskytuje tak vynikající ochranu těchto oblastí citlivých na chlad. Tento doplněk úspěšně kombinuje základní tepelnou ochranu s vynikající ventilací, takže je ideální pro mírně chladnější počasí. Lehké modely, jako je Salewa Pedroc Dry Lite Headband nebo Dynafit Performance Dry poskytnou základní bariéru proti chladu a zároveň extrémně rychle odvádějí pot z čela.

Když se však opravdu ochladí, je nezbytné vzít si s sebou čepici – nejlépe model navržený s ohledem na běžce. Jaký je rozdíl mezi touto a “klasickou” verzí s bambulí? Běžecké čepice bývají mnohem tenčí, protože jsou vyrobeny z technických materiálů, které účinně odvádějí vlhkost.

V čem běhat na podzim? Když jsou teploty nepředvídatelné, je vhodná čepice nutností. (foto: Icebreaker)

V čem běhat na podzim? Jak vybrat rukavice?

Častým problémem běžců při podzimních výletech a trénincích jsou promrzlé ruce. A je třeba poznamenat, že se nejedná o banální problém, protože se týká části těla, která může rychle prochladnout, i když vzdálenost není příliš dlouhá. V čem běhat, abyste se podobným nepříjemnostem vyhnuli?

Obvykle v těchto situacích dobře fungují nejtenčí typy rukavic. Můžeme sáhnout po verzích určených speciálně pro běžce, stejně jako po lehkých horských modelech (například Black Diamond Lightweight Screentap).

Při výběru se vyplatí věnovat pozornost tomu, zda výrobek, o který máme zájem, má technologii pro ovládání dotykových obrazovek. Taková funkce mimo jiné usnadní používání tréninkových aplikací při běhu. Nemuset si při ovládání mobilního zařízení sundávat rukavice je nejen pohodlné, ale také snižuje riziko podchlazení.

Podzim je obdobím, kdy se rukavice vracejí do obliby. (foto: GORE)

Jak vybrat boty na běhání na podzim?

Na začátku podzimu, zejména pokud je sucho, jsou ideální trailové běžecké boty používané v létě. Vyplatí se vsadit na řešení od osvědčených značek, jako jsou mimo jiné Altra, Salomon, Dynafit nebo On Running. Při poklesu teplot obvykle stačí zvolit poněkud teplejší ponožky.

Větší problém můžeme mít, když k nám podzimní počasí není tak přívětivé. Pokud celý den prší a je těžké najít “okno s vhodným počasím”, mohou se běžecké boty s membránou (například spolehlivým GORE-TEX®) ukázat jako nepostradatelné. Tento typ obuvi nás dokáže ochránit před vodou.

Naštěstí je zde velký výběr. Při hledání běžecké obuvi do podzimních podmínek se zaměřte na univerzální běžecké boty, jako je Salomon XA Pro 3D GTX nebo dámské Dynafit Trailbreaker GTX, které se skvěle osvědčí na různých typech povrchů. Taková obuv je oblíbenou volbou nejen pro zdolávání horských stezek, ale také pro překonávání parkových uliček plných kaluží.

Je také třeba mít na paměti, že boty na běhání na podzim musí být vybaveny správnou podrážkou pro daný terén. Pokud víte, že budete běhat hlavně po blátivých stezkách, vyplatí se pořídit si boty do měkčího terénu, například něco z řady Salomon Speedcross.

Pokud běháte na podzim, přidejte pár nízkých návleků, jako jsou Salomon Trail Gaiters, které skvěle chrání před pronikáním bláta a vody dovnitř.

V čem běhat na podzim
V čem běhat na podzim? (foto: Salomon)

Běhání na podzim – správné ponožky

V čem běhat na podzim? Jedním z nejdůležitějších prvků oblečení každého nadšence této aktivity jsou ponožky. Určitě se nevyplatí je podcenit! Proč? Protože jsou to právě ony, které vám po celou dobu drží na nohou a udržují je v pohodlí. Musí také účinně odvádět vlhkost do membrány a zároveň udržovat nohy v teple v mírně chladnějších podmínkách.

Jak vybrat ponožky na běhání na podzim? V tomto ročním období dobře poslouží jak dobře odvětrané ponožky, tak ponožky o něco teplejší. Při výběru konkrétního typu bychom se měli řídit tím, jaké teploty očekáváme, a typem bot, které používáme.

Při použití obuvi s membránou mohou být ponožky o něco tenčí. Membrána totiž chrání před chladem a pomáhá udržovat optimální teplo nohou.

Běhání na podzim – buďte vidět

Podzimní dny jsou velmi krátké a na běžecký trénink máme často čas až večer. Proto je běžecké oblečení obvykle vybaveno reflexními prvky. Díky nim budete po setmění lépe viditelní, ať už na horské stezce nebo na lesní či parkové cestě.

Standardní reflexní prvky však nejsou všechno! Pro vlastní bezpečnost se vyplatí dodatečně označit svou přítomnost na trase.

Pro běh v úplné tmě budete potřebovat dobrou čelovku. Opět se vyplatí vsadit na vybavení určené pro běžce.

Běhání na podzim
Běhání na podzim často znamená nasazení čelovky. Rychle padající soumrak nemusí být překážkou k tomu, abyste si vyšli na trénink. (foto: Silva)

Co když se vám na podzim nechce běhat?

Husté mraky, déšť padající za oknem a nižší teploty přispívají k lenosti a mohou se stát vynikající výmluvou, abychom si udělali přestávku od běhání. Pro ty, kteří vynechání tréninku vysvětlují tím, že nemají na sobě to správné oblečení, bude zbrusu nová běžecká souprava čekající ve skříni dokonalou motivací. Koneckonců, měla by novotou vonící nepromokavá bunda, dobře padnoucí legíny a běžecké boty s membránou ležet někde ve skříni?

S takovou výbavou nezbývá nic jiného než vyrazit na horskou stezku nebo na cestu v parku a nasávat svěží podzimní vzduch. Běhání v tomto ročním období může být velmi obohacující, zejména pokud víte, v čem se vám běhá nejlépe.

Přečtěte si také článek Běh nebo kolo – co je lepší pro vaše zdraví?

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.