30.09.2022

Jak vybrat skialpové lyže?

Skialpinismus je sport, který provází lidi už od vynálezu lyží. Zpočátku si nikdo nepředstavoval velká lyžařská střediska s lanovkami. Předtím bylo třeba si krásný sjezd jednoduše zasloužit.

                       

Sedačková a kabinková. Je to znamení doby, kdy se vše točí kolem jízdy na sjezdovkách. Abychom se však dostali zpět na začátek, vyplatí se jít nejprve do kopce. Zde se hodí nejen kondice a technika, ale také správné vybavení. Boty a vázání už máte. Nyní je na čase se zamyslet nad tím, jak vybrat skialpové lyže? Lyže DynafitMajestyHaganFischer nebo třeba Volkl?

První skialpové lyže

Při sestavování prvního setu je třeba vzít v úvahu několik základních aspektů. Po zodpovězení několika jednoduchých otázek možná zjistíte, že rozhodnutí nebude takový problém. Při sestavování své skialpové výbavy začněte botami.

Pak přijde na řadu vázání, které se nakonec spojí s odpovědí na otázku: Jak vybrat skialpové lyže? – Počáteční výběr je vždy obtížný, zejména proto, že počet modelů je opravdu velký. Určitě stojí za to zamyslet se nad tím, na čem vám především záleží. Jde spíše o zábavu při sjezdu nebo o snadnost výstupu. Je dobré dělat kompromisy; na začátku obvykle nevíme, na kterou stranu se vydáme. Hmotnost je důležitým aspektem, je to hlavní parametr, ale mějte na paměti, že nejlehčí vybavení je určeno pro úzký okruh závodníků. Jednoduše řečeno: pokud chcete jezdit z kopce, měli byste si vybrat širší lyže (které jsou těžší), a pro výstup, měli byste si vybrat užší, a tedy lehčí lyže – říká Piotr Witek, Majesty Skis.

Jak vybrat lyže na skialpy?

Začněme typem aktivity. Kromě rozhodnutí: široké a těžší nebo úzké a lehké, byste měli také přehodnotit svůj přístup ke skitouringu. Jste příznivci rychlých stoupání a rychlých sjezdů, nebo máte rádi neomezené freeridové linie? Možná berete skialpinismus jako dobrodružství, které je nejen sjezd, ale i náročný výstup.

skialpové lyže Dynafit připnuté k batohu

Někdy je nutné připevnit lyže k batohu, abyste dosáhli vysněného sjezdu (foto: Dynafit).

Výběr lyží podle aktivity

Speed

Jak vybrat skialpové lyže pro lidi, kteří se pohybují po horách rychlým tempem? Pro ně byly vytvořeny lyže z řady, kterou značka Dynafit nazývá Speed. Vyznačují se nízkou hmotností a jádrem z paulovnie. Tento typ vrstveného dřeva je zárukou vysoké kvality a úspěšného kompromisu mezi lehkostí a odolností. Je také vybaven technologií Full Micro Sidewall, která umožňuje větší odolnost proti náhodným nárazům při použití minimálního množství materiálu.

Řada je určena pro ty, kteří se spoléhají na aktivity v náročném terénu. Uspokojí také příznivce skialpinismu, pokročilejší formy skitouringu. Jedná se o prvky lezení a sjezd po technicky náročném svahu. Pokud tento popis odpovídá vašim plánům, stojí za to zvážit lyže Speed 76 nebo Blacklight 80. Jsou vybaveny takzvanou Full Sidewall, kterou tvoří ABS podél hrany lyže pro maximální absorpci energie. Technologie UD Carbon umožňuje dosáhnout maximální tuhosti při co nejnižší hmotnosti.

V kolekci Majesty to může být vhodně model Superwolf Carbon, který je také založen na jádru z paulovnie. Jedná se o extrémnou lehkost a jistotu aktivity v různých sněhových podmínkách. Tento model poskytuje plnou kontrolu při sjezdu a bezkonkurenční přilnavost.

skialpové lyže Volkl Rise Up 82

Stojí za to prohlédnout si řadu dostupných modelů, které umožní efektivní výstup a maximální potěšení při sjezdu (foto: 8a.cz).

V kolekci Volk to bude model Rise Up, který je určen pro ty, kteří se zaměřují na efektivní stoupání, ale také na skvělý výkon při sjezdu. Zajišťují plynulé oblouky i při vysokých rychlostech. Na druhou stranu milovníci skialpinismu, kteří hledají univerzální fast & light lyže, lyže na dlouhé vzdálenosti nebo náročné vrcholy, mohou zvážit model G3 Findr 86.

Freeride

Tato forma skitouringu je vyhrazena pro zkušenější lyžaře. Vyžaduje nejen lepší kondici, ale také techniku sjezdu, zejména při manévrování v nejistém terénu. Obvykle se jedná o širší lyže, které si dobře poradí s pohybem v čerstvém prašanu.

Jak si tedy vybrat skialpové lyže? Příznivce lyžování mimo sjezdovky potěší řada Dynafit Free, která zahrnuje lyže Beast 98 a dámskou verzi lyží Dynafit Beast s mírně odlišnými parametry. Nabízí modely v rozmezí 163-177 cm, zatímco pánský protějšek má délku 170-184 cm. Je zde použita takzvaná Full Side-Wall, tj. boční stěny lyže vyztužené ABS, což se projevuje vyšší odolností. Lépe tlumí nárazy v různorodém, často nepředvídatelném terénu.

skialpové lyže
Freeride je o náročných sjezdech v hlubokém čerstvém prašanu (foto: Majesty).

Řada Majesty zase zahrnuje model Dirty Bear určený do hlubokého sněhu. Snadno se ovládá a rychle reaguje na pohyby uživatele. Jedná se o pokročilou konstrukci, která vám umožní pracovat v nepředvídatelných horských podmínkách. Nebudete omezeni vybavením, pouze svou fantazií.

V kolekci Volkl slouží jako příklad lyže Volkl Rise Beyond 96 a Volkl Blaze (a dámská verze Volkl Blaze 94), které se dobře osvědčí v hlubokém sněhu. Zahájení oblouků bude snadné a vy se budete soustředit na to, abyste si sjezd co nejvíce užili.

Tour

Jak vybrat skialpinistické lyže, pokud hledáte kompromis mezi vlastnostmi při výstupu a potěšením při sjezdu? Jedná se o modely, které lze zařadit do kategorie Tour. V případě značky Dynafit se jedná jednoduše o lyže Tour 88 vybavené takzvanou Semi Side-Wall. Kombinuje nízkou hmotnost s vyšší odolností proti nárazům při překonávání nerovností. Součástí této řady je také novinka pro sezónu 2020/2021, lyže Dynafit Seven Summits Plus – jeden z nejuniverzálnějších a uživatelsky nejšetrnějších modelů.

lyže na skialpy jak vybrat
Při výběru skialpových lyží je třeba brát v úvahu jak výstupy, tak sjezdy v náročných podmínkách (foto: Majesty).

Který model Majesty je však pro tento typ činnosti ideální? – Majesty se zaměřuje na kombinaci sjezdových vlastností a optimální hmotnosti, což platí pro všechny modely v segmentu skitour/freetour. Klademe důraz na vysokou míru transparentnosti, a proto je každá lyže v naší kolekci důkladně promyšlená a optimalizovaná – uvádí zástupce značky Majesty.

Race

Nejlehčí v kolekci, určené pro náročné sportovce, pro které je skitouring smyslem života. Součástí závodní kolekce značky Dynafit je model DNA s konstrukcí Cap. Vyznačuje se nejnižší hmotností, která umožňuje efektivní manévrování v obtížném terénu. Full Side-Wall chrání boky lyže a tlumí nárazy. Optimální je také použité jádro z paulovnie. Tato kategorie lyží využívá nejlepší dostupné materiály, které splňují požadavky pokročilých skialpinistů.

Jak vybrat skialpové lyže, pokud plánujete stoupání po svahu?

Hledáte lyže, které by byly stejně dobré mimo sjezdovku jako na upravených svazích? V kolekci Majesty to budou dynamické, všestranné a intuitivní lyže Adventure. Dobře si vedou v každém terénu, a to i při vyšších rychlostech. Zaručují také přesně zahájené oblouky a jádro z topolu a jasanu je extrémně citlivé i na sjezdovce.

Jakou délku skialpových lyží zvolit?

Důležitá je nejen plánovaná aktivita, ale také správná délka v rámci zvoleného modelu. Jaká délka skialpových lyží? – Pokud se sami nerozhodnete jinak (z různých důvodů), lyže se vybírají podle délky lyže ve vztahu k vaší výšce. Konkrétně do výšky mezi ústy a očima. Tímto způsobem splní své parametry při sjezdu i v náročném terénu (schopnost zatáčet, držení na hraně, zvedání v hlubokém sněhu). Zároveň budou pohodlné při manévrování na výstupech (zatáčky, traverzy) – poznamenává Piotr Gąsiorowski, Dynafit Sales & Marketing Manager.

A jak souvisí typ aktivity s délkou lyží? Jak si tedy vybrat délku skialpinistických lyží? – Freerideři by si měli vybrat lyže, které jsou o něco delší než jejich výška a širší (105 mm ve středu), což zajišťuje lepší stabilitu při sjezdu. Bohužel je výstup na širokých a dlouhých lyžích mnohem náročnější. Lyže jsou těžší, hůře se s nimi zatáčí, ale naším hlavním cílem je sjezd. Takové lyže nejsou vhodné pro dlouhé túry. U speed-touring lyží si naopak vybíráte lyže o 10-15 cm kratší, než je vaše výška. Zde je nejdůležitějším faktorem hmotnost, takže při stoupání získáváme velkou obratnost, ale na úkor ztráty vlastností při sjezdu – dodává Piotr Witek, Majesty Skis.

Jak vybrat skialpové lyže – materiál jádra

Nejběžnějším materiálem jádra skialpových modelů je dřevo. Rozdíly jsou i v druhu dřeva, modely Superscout a Superwolf, polské značky Majesty, jsou vybaveny paulovnií, která se vyznačuje potřebnou tuhostí a lehkostí. V kolekci pro freeridery je použita směs topolu a jasanu, která zajišťuje potřebnou odolnost. Mezi návrhy značky Dynafit odpovídá jádro konkrétní řadě lyží. Například řada Race se vyznačuje vysoce výkonným a odolným jádrem z paulovnie o názvu Race Core, zatímco řada Speed se vyznačuje větší lehkostí lyží.

jak vybrat skialpinistické lyže

Při výběru skialpových lyží se zamyslete nad tím, jaká aktivita je pro vás nejdůležitější (foto: Dynafit).

Při zvažování, jak vybrat skialpové lyže, jádro může být rozhodující. Řada Tour používá jádro z lehké paulovnie v kombinaci s tuhostí topolu. Jádro v řadě Free je vyrobeno ze směsi topolu a jasanu, což umožňuje správný přenos síly na hrany. Zatímco u lyží Fisher se jedná o topol v modelu Transalp 82 V a paulovnii v modelu Transalp 82 Carbon V.

Jak vybrat skialpové lyže? Jiné parametry

Jedním z dalších parametrů při dilematu, jak vybrat skialpové lyže, může být tzv. Side-Wall, což je zesílení boční stěny lyže, které zvyšuje její odolnost proti náhodnému poškození. Modely Dynafit se vyrábějí v různých provedeních, přičemž závodní lyže DNA a řada Free mají Full Side-Wall, zatímco kolekce Tour má Semi Side-Wall. Speed je verze Full Micro, která minimalizuje množství použitého materiálu, což vede k celkově lehčí konstrukci.

Z hlediska konstrukce lyží rozlišujeme dva pojmy, a to Camber a Rocker. Rocker označuje prohnutí přední (Tip) nebo zadní (Tail) části lyže směrem nahoru. Čím vyšší je Rocker, tím snadněji se lyže řídí v hlubokém sněhu a zároveň tím obtížnější je jízda na upravené sjezdovce. Full Rocker umožňuje provádět všechny druhy freestylových figur. Odpovídající Camber umožňuje tlumení a jízdu v náročnějším terénu.

Nejčastější chyby při výběru skialpinistických lyží

Přestože máme k dispozici širokou škálu informací, které nám pomohou odpovědět na otázku: Jak vybrat skialpové lyže?, dochází i k omylům. Jak to vypadá z pohledu odborníků předních skialpových značek? – Častým problémem jsou špatně zvolené lyže pro danou aktivitu, například trávíme více času stoupáním a to nás baví, zatímco si kupujeme široká dlouhá prkna, která jsou skvělá na sjezd. Takže při výstupu máme další gramy, které musíme táhnout s sebou. Druhou chybou je nesoulad lyží s vázáním a botami, tj. vybereme si lehké lyže s hmotností pod kilo a k tomu přidáme rámová vázání a těžkou botu– říká Lech Niekraszewicz, zástupce společnosti Volkl. Co by tedy bylo lepší? Piotr Witek (Majesty Skis) doporučuje koupit o něco těžší lyže, na kterých se vám bude lépe sjíždět, a snížit hmotnost pomocí lehčího vázání, přizpůsobeného příslušné skupině lyží.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.