15.12.2023

Jak vybrat lyžařskou bundu?

Chystáte se poprvé na lyže a hledáte ideální bundu? To není snadný úkol. Proto jsme pro vás připravili tuto příručku.

                       

Sjezdové lyžování neboli skialpinismus je specifická aktivita s vysokou intenzitou a dynamikou. Tělo při lyžování vytváří velké množství tepla a páry a zároveň pracuje v silně nepříznivých povětrnostních podmínkách. Mráz, chlad, vítr, vlhkost – to jsou faktory, kterým musí dobrá lyžařská bunda odolávat. Bez nadsázky lze říci, že lyžařská bunda je klíčovým kusem oblečení, na kterém závisí nejen naše pohodlí, ale i bezpečnost. Jak si v nepřeberném množství nabídek outdoorových značek vybrat tu správnou lyžařskou bundu? Na co si dát pozor a jak číst štítky?

Chystáte se na lyže? Bunda je základ (foto: Black Diamond)

Jak vybrat lyžařskou bundu? Parametry, na které si dát pozor.

Účelem lyžařské bundy je poskytnout ochranu před povětrnostními podmínkami – vodou a větrem. Aby byla bunda schopna čelit těmto výzvám, musí být vyrobena ze správného materiálu, v praxi musí mít tzv. membránu. Jedná se o látku, která funguje jako bariéra proti dešti a větru. Jejím úkolem je však také zajistit prodyšnost. Abyste si mohli vybrat správnou bundu, musíte vědět, jak porovnat řešení dostupná na trhu. Bohužel se zde nevyhnete jisté dávce fyziky! Voda (sníh, déšť, vlhkost) a vítr nejsou nic jiného než čistá fyzika. Dva nejdůležitější parametry lyžařské bundy jsou voděodolnost a prodyšnost. To jsou údaje, které vždy najdete na štítku bundy. Jak je číst?

Voděodolnost

Měří se v milimetrech vodního sloupce na centimetr čtvereční. Stručně řečeno, jde o to, jak velkému tlaku vody tkanina odolá, než prosákne. Čím vyšší je hodnota, tím lepší je voděodolnost:

  • <5 000 mm – taková bunda vydrží nanejvýš lehký déšť nebo suchý sníh
  • 10 000 – 15 000 mm – hodnota, která poskytuje slušnou voděodolnost. Bunda by měla zůstat suchá i při silnějším dešti 
  • 15 000 – 30 000 mm – jedná se o rozsah nepromokavosti, který by měly mít dobré lyžařské bundy. Poskytnou ochranu před mokrým sněhem a případným deštěm. Je však třeba mít na paměti, že i ta nejlepší bunda časem promokne.

Prodyšnost

Samozřejmá věc – lyžování, ať už sjezdové nebo skialpové, je vysoce intenzivní aktivita, při které naše tělo produkuje velké množství tepla, vodních par a vlhkosti. Pokud tuto vlhkost neodvádíme, rychle se zpotíme, což je nejrychlejší cesta k nebezpečnému prochladnutí. Prodyšnost neboli schopnost odvádět vlhkost je proto stejně důležitým parametrem jako nepromokavost. Prodyšnost je definována pomocí RET (odolnost proti odpařování vlhkosti) nebo MVTR (rychlost přenosu vodních par). Aniž bychom zacházeli do přílišných podrobností, je dobré si zapamatovat následující:

  • RET< 6 – velmi dobrá prodyšnost 
  • RET 6 – 12 – dobrá prodyšnost 
  • RET > 15 – špatná prodyšnost 

V případě MVTR faktoru platí opak – čím vyšší je jeho hodnota, tím větší je prodyšnost: 

  • MVTR > 30 000 – vysoká prodyšnost; 
  • MVTR 20 000 – 30 000 – střední prodyšnost; 
  • MVTR < 10 000 – nízká prodyšnost. 
Jak vybrat lyžařskou bundu
Jak vybrat lyžařskou bundu? Nepromokavost a prodyšnost jsou dvě nejdůležitější vlastnosti lyžařské bundy (foto: Salewa)

Jak vybrat membránu na lyže?

Lyžařská bunda musí mít membránu. Ale jakou? Která membrána splňuje výše uvedené požadavky? Nejznámější membránou v outdoorovém světě je – bez překvapení – GORE-TEX®. Je však třeba připomenout, že tato membrána existuje v mnoha různých variantách s různými parametry. Zkrátka a dobře, při lyžování se nejlépe osvědčí třívrstvý laminát, jako je GORE-TEX® PRO, nebo pokud se věnujete skialpinismu, GORE-TEX® Active.

GORE-TEX® však není jedinou membránou. Některé outdoorové společnosti vyvinuly vlastní řešení. Například The North Face používá svou vlastní membránu FUTURELIGHT™, švýcarský Mammut má membránu DryTechnology®, Marmot má membránu MemBrain® a Columbia membránu OutDry™. Všechny tyto membrány mohou být v různých verzích s různými specifikacemi. Není však náhodou, že tyto značky ve svých špičkových řadách oblečení nejčastěji používají třívrstvý laminát GORE-TEX® PRO.

A když už jsme se zmínili o vrstvách a laminátech, musíme to vysvětlit. Membrána může mít různé konstrukce. Rozlišujeme následující: 

  • dvouvrstvý laminát (L2) –v této variantě je membrána přilepena pouze k vnější vrstvě, uvnitř bundy najdete podšívku.
  • 2,5 vrstvý laminát (L2,5)
  • třívrstvý laminát (L3) – v tomto případě je membrána přilepena k vnitřní i vnější tkanině. Toto řešení poskytuje nejlepší ochranu proti vodě.

Vyplatí se koupit oblečení s jinými membránami? Když jdete do outdoorového obchodu, možná máte dojem, že všechno lyžařské oblečení má nějakou membránu. Štítky bund, kalhot a rukavic vykřikují výše popsané parametry a ujišťují vás o plné nepromokavosti. Můžete jim věřit? Bohužel spíše omezeně. Oblečení s “no name” membránami od méně známých značek obvykle velmi rychle ztrácí své vlastnosti.

Ani ta nejlepší membrána však nezajistí ochranu před deštěm a sněhem, pokud je bunda špatně ušitá. Aby byla lyžařská bunda plně nepromokavá, musí mít nepromokavé zipy a podlepené švy a vnější látka by měla mít povrchovou úpravu DWR (Durable Water Repellent).

Jak vybrat lyžařskou bundu
Jak vybrat lyžařskou bundu? Membrána je u lyžařské bundy nutností (foto: Salewa)

Jak vybrat lyžařskou bundu? S izolací nebo bez izolace?

Záleží na tom, jakou strategii zvolíte. Existují dvě možnosti. První je takzvaná “outdoorová cibule”, což je klasická konfigurace oblečení, která funguje, ať už jde o lyžování, treking nebo horolezectví. “Outdoorová cibule” jsou tři (někdy čtyři) vrstvy oblečení, které plní různé funkce a ve vzájemné spolupráci zajišťují dostatečnou tepelnou izolaci, prodyšnost a ochranu před povětrnostními vlivy. První vrstvou je termoprádlo. Poskytuje izolaci, ale především odvádí pot od těla při pohybu. Druhou vrstvou je tepelně izolační vrstva. Může to být fleecová mikina, softshellová bunda nebo dokonce bunda se syntetickou izolací Primaloft. Třetí vrstvou je hardshell, tedy bunda s membránou, která chrání tělo před deštěm a větrem, ale zároveň zajišťuje účinný odvod vlhkosti. V této konfiguraci je vnější bunda zbavena izolace, tvoří ji pouze membrána.

Ano, existují zateplené lyžařské bundy – výše zmíněná druhá možnost. Toto řešení je však mnohem méně univerzální a v dnešní době je stále vzácnější. Ano, na sjezdovkách stále můžete vidět lyžaře v zateplených bundách, ale pro skialpinismus už nejsou vhodné. Pokud se však rozhodnete pro zateplenou lyžařskou bundu, nezapomeňte zkontrolovat typ izolace. Přírodní prachové peří sice poskytuje dobrou tepelnou izolaci, ale má řadu nevýhod: není prodyšné, za mokra ztrácí své tepelné vlastnosti a může snadno vést k přehřátí. Na lyžování si proto určitě vyberte bundu se syntetickou izolací, například Primaloft.

Zpět k otázce v titulku – s izolací, nebo bez izolace? Podle našeho názoru je lepší volbou “outdoorová cibule”, a tedy lyžařská bunda bez izolační vrstvy. Pokud patříte mezi zimomřivce nebo aktuální teploty na horách jsou velmi nízké, oblékněte si termoprádlo a další tepelnou vrstvu. Tou může být například lehká mikina. Až se oteplí, můžete si ji vždy sundat a uložit do batohu.

bunda
Bunda je poslední vrstvou “outdoorové cibule” (foto: Adobe Stock)

Nejlepší lyžařská bunda – důležité detaily

Dobrá membrána u lyžařské bundy je jen polovina úspěchu. Neméně důležité jsou i mnohé další detaily. Jejich nedostatek může způsobit, že i bunda s tou nejlepší membránou bude prostě špatně navržená a tím nepraktická nebo nepohodlná. Jaká řešení by měla lyžařská bunda mít? Zde jsou nejdůležitější detaily:

  • Vysoký límec Jeho účelem je chránit krk před chladem a pronikavým větrem. Tím je také zajištěno, že se sníh nedostane tak snadno dovnitř bundy. Je důležité zajistit, aby vnitřní strana límce byla podšitá příjemným materiálem. Je to důležité, protože tato část límce bude v neustálém kontaktu s vaším obličejem.
  • Kapuce – Nikdy nevíte, zda počasí překvapí. Když jsme na sjezdovce a můžeme rychle sjet dolů do baru, tak v pohodě. Ale když jsme na skialpech, daleko od chaty, je kapuce velmi důležitým prvkem lyžařské bundy. Měla by být dostatečně velká, aby se mohla snadno nasadit na helmu. Je dobré, když má nastavitelný obvod a vyztužený kšilt.
  • Stahovací šňůrky – Nejčastěji zakončují spodní část bundy, ale někdy se vyskytují i na rukávech. Zajišťují, aby materiál neklouzal a aby se do něj nedostal sníh.
  • Sněhová manžeta – Zabraňuje pronikání sněhu pod oděv. Nepostradatelný prvek lyžařské bundy.
  • Střih – lyžařská bunda by měla dobře padnout, ale neměla by omezovat v pohybu. Je dobré, když je o něco delší a mírně zakrývá hýždě.
  • Zipy vhodné pro ovládání v rukavicích – Malá stahovací šňůrka nebo plastový prvek na konci zipu je detail, který zajistí, že si nebudeme muset sundávat rukavice pokaždé, když se budeme chtít dostat do kapsy.
  • Funkční kapsy – Návrháři oblečení často pamatují na to, že v zimě můžeme potřebovat kapsy na zahřátí rukou nebo na uložení drobných předmětů, které se v zimních podmínkách hodí mít na dosah ruky (např. náhradní rukavice nebo čelovka). Jejich počet a umístění by neměly být výsledkem náhody nebo pouhého designérského výstřelku. O schopnosti vcítit se do potřeb budoucích uživatelů svědčí přítomnost detailů, jako je malá kapsa na skipas chytře ukrytá v rukávu.
  • Kapsa na skipas – malá kapsa obvykle na levém rukávu zajistí, že skipas neztratíte, protože ho nemusíme vytahovat.
  • Systém RECCO® – Jedná se o malý vysílač všitý do bundy, který usnadňuje její nalezení v případě zasypání lavinou. Je užitečný zejména pro ty, kteří se rádi vydávají mimo sjezdovky. Nenahrazuje však lavinový set!
  • Barva – může se to zdát jako podružná záležitost, ale barva je nesmírně důležitá! Zajímavé je, že to není jen otázka vkusu, ale také bezpečnosti. Bunda v jasných barvách vás v případě nehody a pátrání lépe zviditelní.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.