14.04.2022

Hory s dítětem – co si s sebou vzít?

Říká se, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Pokud tedy chceme, aby naše děti uměly trávit svůj volný čas i mimo virtuální svět, musíme je povzbuzovat k této aktivitě již od raného dětství. Nápadů na aktivní odpočinek může být mnoho, ale nejjednodušší způsob, jak začít, je vštípit jim svou vlastní vášeň.

                       

A pokud jsou zmíněnými koníčky turistika, neměly by být žádné překážky k tomu, abyste takové dobrodružství začali velmi brzy. Hory s dítětem mohou být zajímavým zážitkem. Jen je potřeba si vybrat ten správný cíl a dobře si rozmyslet, co si vzít s sebou. Občas bude také třeba změnit některé své předchozí návyky.

Hory s dítětem – kdy začít?

Dnes, díky turistickým nosítkům, nemusíte čekat, až se ti nejmenší budou moci efektivně pohybovat po vlastních nohách. Úvodem do horské turistiky může být pohodlné cestování na zádech rodičů. V takové situaci rodič, zatímco si užívá mateřství nebo otcovství, neztrácí kontakt s horami a batole si – možná ne zcela vědomě – zvyká na nové prostředí.

chodit po horách
Výlety na hory s dítětem mohou začít již od útlého věku. To vše díky turistickým nosítkům. (fot. Deuter)

Hlavní otázkou je, kdy může dítě začít své dobrodružství s outdoorovými aktivitami. Nejčastěji je to v 7 nebo 8 měsících a klíčový význam zde hraje síla svalů podél páteře. To platí zejména o svalech kolem krční páteře, které už musí být schopny pevně držet hlavu.

Hory s dítětem – kam vyrazit?

Samozřejmě musíte pamatovat na výběr správné trasy. Ostatně, při nošení svého největšího pokladu v nosítku byste se měli zaměřit na zajištění jeho maximální bezpečnosti. Určitě není ještě vhodná doba na zdolávání vrcholů, které potřebujeme ke splnění našich sportovních ambicí, ale údolí nebo mírné kopce budou zcela jistě dobrou volbou. Navíc se vyplatí dobře zhodnotit své síly a brát v úvahu dodatečnou váhu, kterou bude nutné nést – a s tím spojenou rychlejší ztrátu síly.

Když se dítě pohybuje už po vlastních nohách, je kromě technických pasáží důležitá i vzdálenost. Zkusme si při plánování trasy zahrát na prcka, který pravděpodobně začne den hodně energicky, ale je možné, že bude dost rychle ztrácet síly. Možná se také dřív, než si myslíme, začneme nudit.

co s komáry
Když vyrážíme s dětmi na hory, nepřehánějme to s délkou trasy. (fot. Care Plus)

Přeceňování jeho možností bude velký problém pro všechny zúčastněné. Pomalejší tempo dítěte nebo unaveného rodiče (který už dávno zapomněl, co je nosítko a nyní unavenému dítěti vypůjčil svá záda, aby mu pomohl) může způsobit vážné zdržení na trase. Vracet se po setmění nebývá nijak příjemné. Navíc se pak zvyšuje riziko zranění nebo absolvování nechtěného dobrodružství, což mladého adepta turistiky rychle od této vášně odradí. Takže je nejlepší se takovým situacím raději vyhnout!

hory s dítětem
Když jedete s dítětem na hory, musíte být připraveni. Když Vašemu dítěti dojdou síly, je nutné aktivovat „nouzový plán“.😉 (fot. Deuter)

Hory s dítětem – na co nezapomenout?

Zkušení turisté (a to jsou právě ti, kteří se většinou rozhodnou pro pěší turistiku s dítětem) znají specifika této aktivity velmi dobře. Protože vědí, jak vypadá správně sestavený horský outfit a jsou připraveni na terénní těžkosti a případné rozmary počasí, jistě se postarají i o pořádnou výbavu pro své nejmenších. Tento úkol usnadňuje široká škála outdoorových značek, v nichž stále důležitější roli hrají předměty určené právě pro děti – včetně trekových bot pro malé nožky, oblečení pro nejmenší turisty a oblečení pro malé turistky.

Hory s dítětem – co s sebou?

Příprava vhodné obuvi a oblečení pro dítě není jediným „bodem programu“. Výlet na hory s dítětem vyžaduje i řádné soustředění při balení batohu. Musíte totiž myslet za dva a předvídat možné potřeby Vašeho dítěte. Pokud si s sebou nevezmete některé klíčové předměty, může to mít za následek extrémně rychlé opuštění trasy a pohřbení veškerých šancí na zábavný výlet.

Horské boty pro děti
Nabídka outdoorových značek zahrnuje obuv a oblečení pro děti. (fot. Keen)

O tom, co se obvykle bere na hory, jsme psali v jednom z předchozích průvodců. Zde je několik dalších věcí, na které je třeba myslet při balení batohu, když jedete na výlet i s dětmi.

Teplejší oblečení pro děti

Na vrcholu může být mnohem chladněji než na začátku cesty, takže je vždy dobré mít připravené vhodné oblečení, aby bylo Vašemu dítěti teplo. To je zvláště důležité, když dítě nosíme a, tím pádem, se nebude moct dobře zahřát.

Bunda do deště / Pláštěnka

Déšť na horách nelze vyloučit, i když se počasí jeví jako stabilní. Takže musíte mít něco, co ochrání Vaše děti před prudkým deštěm. Pro větší děti, které chodí po vlastních nohách, je nejlepší volbou bunda s membránou. Pokud Vaše dítě cestuje v nosítku, vyplatí se mít po ruce pláštěnku (např. LittleLife Child Carrier Rain Cover).

jaká dětská bunda do hor
Co když během výletu s dítětem začne pršet? V takové situaci se bude hodit dobrá bunda. (foto: Columbia)

Náhradní ponožky

Pokud se na trase objeví louže, je velká šance, že do jedné z nich mladý turista, fascinovaný přírodou, vleze. V případě podobné „nehody“ budou mít suché ponožky cenu zlata!

– Letní pokrývka hlavy / ochrana proti slunci

V létě je třeba pamatovat na to, že na horách jsou sluneční paprsky o něco silnější než v nížinách. V batůžku je dobré mít čepici nebo multifunkční šátek, který si dítě po odchodu z lesa vezme na hlavu. V nabídce outdoorových značek najdeme tyto doplňky v mnoha dětských vzorech. Děti by neměly mít problém s tím, vzít si na hlavu šátky, jako je Buff Original Junior Toy Story Toy4, Buff Original Junior Frozen nebo Buff Original Junior US Buff Cars, které jsou plné obrázků z jejich oblíbených pohádek.

V případě dětí přenášených v nosítku je ideální možností instalace sluneční clony (např. LittleLife Child Carrier Sun Shade), která dítě ochrání před škodlivými UVA a UVB paprsky, aniž by ho připravila o atraktivní výhledy.

Dětské sluneční brýle

Vyplatí se také chránit oči před velmi intenzivním sluncem. Proto v nabídce outdoorových značek nechybí ani speciálně navržené tmavé brýle, určené nejmenším turistům, jako je např. Julbo Looping III. Tyto typy brýlí jsou velmi dobře přizpůsobené dětské hlavě. Flexibilní pásek zajistí, že Vaše dítě o tuto velmi užitečnou výbavu nepřijde.

Další láhev na vodu nebo větší termoska

Během fyzické aktivity byste měli pravidelně doplňovat tekutiny, takže když vyrazíte s dítětem na hory, mějte připravenou větší zásobu vody nebo čaje. Proto se vyplatí postarat se o vhodnou turistickou láhev. Nejlépe takovou, která se bude líbit dítěti a díky tomu po ní velmi rádo sáhne. Ještě důležitější, než design je ale kvalita použitého materiálu. Materiál, ze kterého je láhev na vodu vyrobena, by neměl obsahovat sloučeniny BPA a BPS, které jsou zdraví škodlivé.

Jaká láhev pro dítě
Když vyrážíte s dítětem na hory, měli byste dbát na správné množství tekutin. (foto Nalgene)

Další možností je přibalit si o něco větší termosku (např. model Esbit Vacuum XL 2,1 l, ideální na rodinné výlety). Tato nádoba se hodí zejména v chladnějších dnech, kdy se vyplatí naservírovat dítěti šálek teplého čaje. V létě se termoska používá k přenášení nápojů, které nejlépe chutnají, když jsou vychlazené.

Termoska na jídlo

Je více než jisté, že Vaše dítě dostane během cesty dříve nebo později hlad. Jakmile dítěti začne kručet v břiše, svačinky nemusí stačit. Krizi může zažehnat až opravdové, domácí jídlo. Naštěstí existuje snadný způsob, jak dát dítěti takové jídlo, i když jste zrovna venku v přírodě. Je to možné díky termosce na jídlo. Sice to není základní výbava, ale výlety s dětmi na hory díky ní budou mnohem příjemnější.

Vlhčené ubrousky nebo antibakteriální gel

Zajímavý kamínek nebo neobvyklý klacek nalezený na stezce mohou upoutat pozornost malých průzkumníků, kteří nepromarní příležitost si je zblízka prohlédnout. Takové hry nebo neplánované pády děti ušpiní. Při balení batohu na hory proto myslete také na vlhčené ubrousky nebo antibakteriální gel (např. CarePlus Clean Pro Hygiene Gel 100 ml). Díky nim se snadno postaráte o hygienu rukou, která je zvláště důležitá v době pandemie.

Hory s dítětem – batohy pro nejmenší

Mladý turista může trochu ulevit rodičům, kteří jsou nucení nosit další vybavení. Taková pomoc, i když často symbolická, bude dobrou lekcí pro dítě, které se učí samostatnosti. Dětské turistické batohy mají omezenou kapacitu. Ty větší pojmou 10-12 litrů a umožní dítěti vzít si s sebou to nejdůležitější.

Hory s dítětem
Malý batůžek pro dítě umožní dítěti vzít si na hory vlastní drobnosti. (fot. Salewa)

Nechybí ani batohy pro nejmenší děti ve věku 1 – 3 roky. Velmi malé, často s fantazijními tvary – jako ty z kolekce vytvořené značkou LittleLife, které vypadají jako milá zvířátka: králíčci, želvy, berušky, krokodýli a motýli. Není potřeba do nich balit nic těžkého, aby se dítě cítilo spokojeně s posláním, které mu bylo svěřeno.

Hory s dítětem – často kladené otázky

Rodiče, kteří plánují vzít své dítě poprvé na hory, mohou mít spoustu otázek. Některé z pochybností se zde pokusíme rozptýlit. Zde je pár nejběžnějších otázek.

– Proč se vyplatí brát děti na hory?

Společné procházky posilují rodinné vazby. Je to také velmi pěkná forma fyzické aktivity. Stojí za to vštípit dítěti potřebu trávit volný čas v pohybu, venku. Tyto zdravé návyky jsou zvláště cenné v éře chytrých telefonů a videoher.

– Kdy začít brát děti na hory?

Stojí za to dbát na to, aby se dítě kouzlu hor učilo již od útlého věku. Pokud „propásneme“ dobu, kdy výlet na hory s rodiči dítě ještě láká, může být později těžké přemluvit dospívajícího teenagera k takovému výletu. Spodní věková hranice je dána stupněm vývoje dítěte, který umožňuje použití nosítka.

– Kdy koupit cestovní nosítko?

Cestovní nosítko lze použít, jakmile krční svaly dítěte umožní správně držet hlavičku. Nejčastěji se tato schopnost získává v 7 nebo 8 měsících věku.

– Jak chránit dítě před deštěm?

Při delší procházce na horách musíme vždy počítat s možností srážek. Proto je potřeba zajistit, aby dítě, umístěné v nosítku, bylo možné ochránit pláštěnkou a větší děti, aby měly připravené nepromokavé bundy.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.