03.06.2022

Co si vzít na hory?

Někomu bylo dáno skamarádit se s horami už v „nosítku“, jiné zasvěcovali do venkovního světa kamarádi ze školy. Jsou i tací, kteří svou horskou premiéru absolvují až v dospělosti. Své dobrodružství s horami můžete začít v každém věku. Zamilujte se do nich i Vy

                       

Tento článek byl napsán pro lidi, kteří dosud hory příliš nemilovali, ale naskytla se jim příležitost ochutnat tento druh dobrodružství. A protože jde o poměrně pozdní premiéru, musí si základní znalosti doplnit v expresním tempu. Ne vždy mají také dost odvahy zeptat se svých zkušených kolegů na věci, které by u nich mohly vyvolat ironický úsměv na tváři. Vycházíme z toho, že neexistují zbytečné otázky a je lepší se raději dvakrát zeptat než pak řešit nepříjemnou situaci. Pokud do této skupiny lidí patříte i Vy, po přečtení tohoto textu budete vědět, co si vzít na hory, aby Vám první túra nezpůsobila frustraci.

Co si vzít na hory

Ne každý začíná své dobrodružství s horami v nosítku. Ti o něco starší, kteří se na svůj první výlet teprve chystají, možná tápou, co si vzít na hory. (fot. Deuter)

Hory, ale jaké?

Než se dostaneme k jádru věci, musíme udělat malý průzkum. Protože tipy, co si vzít na hory, se budou lišit v závislosti na několika věcech. Začněme účelem cesty. Hory jsou velmi širokým pojmem a mohou poskytnout dobrodružství různé úrovně obtížnosti. Domníváme se, že vzhledem k tomu, že je to Vaše první turistická výprava, nenastavíte si laťku příliš vysoko. Stojí za to začít své dobrodružství lehkými outdoorovými aktivitami. Nejste-li si jistí svou fyzickou kondicí, své první krůčky v horách směřujte spíše do nižších nadmořských výšek.

Kdy do hor?

Jakmile jednou polknete horského červíka, je velmi pravděpodobné, že budete šlapat po horách bez ohledu na roční období. No, tohle je ale prozatím píseň budoucnosti. Na horskou premiéru jsou rozhodně nejvhodnější ty nejteplejší měsíce. V zimě je situace mnohem složitější. Požadavky na kvalitní vybavení se zvyšují s narůstající sněhovou pokrývkou a klesajícími teplotami. Hory v zimě dokážou turistům poskytnout extrémní zážitky, i když výlet neprobíhá v nějaké extra vysoké nadmořské výšce. Nutnost brodit se sněhem a nízké teploty – kombinace takových faktorů již odradila mnoho nováčků, kteří se rozhodli začít dobrodružství s horami ve špatnou chvíli. Léto také není úplně bez hrozeb, protože bouřky na horách mohou být opravdu nebezpečné. Pokud se na takový výlet chystáte, vždy si předem ověřte předpověď počasí. Vzdát se plánů kvůli špatnému počasí nebude urážkou cti, ale výrazem Vašeho zdravého rozumu.

Co si zabalit na hory

Co si vzít na hory? Záleží na tom, kam jedete a v jakém ročním období se na hory chystáte. (fot. Deuter)

Jak se obléct na hory?

Předpokládejme, že Váš první výšlap by měl probíhat standardně. Nemáte v úmyslu přidávat si další adrenalin související s příliš ambiciózní trasou nebo extrémně obtížnými povětrnostními podmínkami. Jak se tedy na takový výlet připravit a co si vzít na hory? Začněme outfitem. Horská móda je v tomto ohledu extrémně konzervativní – léta se nese ve stylu „na cibulku“ a nic nenasvědčuje tomu, že by se to někdo snažil rychle změnit. Jedná se o velmi praktický a funkční systém, protože poskytuje velký manévrovací prostor. Pokud si místo jedné hrubé bundy oblečete dva nebo tři kusy tenčího oblečení, budete schopni rychle a efektivně reagovat na změny počasí a nedovolíte svému tělu se přehřát nebo prochladnout.

Horní část

Zde se rozhodně vyplatí držet se pravidel zmíněného „na cibulku“. Počet vrstev, které budete nosit, bude samozřejmě záviset na počasí. I když je teplo a Vy se chystáte na túru v tričku, pamatujte, že počasí na horách se může změnit rychleji než ve městě a vyplatí se mít v batohu vrstvy, které se zrovna v tu chvíli nepotřebujete – dejte si je tam jen pro případ. Na co tedy pamatovat při vybírání oblečení na horní část? Zde je několik tipů:

  • Na tělo si oblékněte termoaktivní prádlo, které má za úkol odvádět vlhkost od pokožky. Tyto vlastnosti má oblečení ze syntetických materiálů nebo merino vlny, případně materiálů, které využívají bambusová vlákna. Bavlněná trička nejsou příliš vhodná, protože velmi rychle absorbují vlhkost, ale nechtějí ji odvádět. Pokud toto pravidlo ignorujete, je velmi pravděpodobné, že Vás nepříjemně překvapí mokrý flek na zádech.
  • Další vrstva se nazývá termo a tato kategorie by měla zahrnovat všechny druhy mikin, svetrů a fleecových mikin. Cokoli, co Vás zahřeje v případě, že sloupce rtuti na teploměrech klesají. To je velmi pravděpodobné, vezmeme-li v úvahu pravidlo, že teplota klesá s rostoucí nadmořskou výškou: o 0,6 – 1 °C každých 100 metrů (i když někdy existují výjimky z tohoto pravidla).
  • Vnější vrstva, tedy ta, která na sebe vezme tíhu ochrany před nepříjemným větrem (ano, na horách může docela dobře foukat!) a deštěm (na déšť, a dokonce i sníh musíte být opravdu připraveni). V této kategorii naleznete softshellové bundy (jsou dostupné s membránou i bez membrány a poskytují ochranu proti větru, s dobrou prodyšností), dále hardshellové bundy (jsou nejúčinnější do deště, ale nabízejí o něco horší prodyšnost). Další možností je lehká pánská nebo dámská větrovka.
Jaké oblečení do hor

V horách již léta vládne styl “na cibulku”. (fot. Arcteryx)

Spodní část

Přestože na archivních fotografiích z hor můžete často vidět lidi v džínách, vzít si tento typ kalhot na vrchol nebude opravdu příliš dobrý nápad. Ne nadarmo jsou v moderní době v oblasti outdoorových aktivit džíny úspěšně nahrazeny moderními materiály, které jsou lehčí a rozhodně praktičtější. Existuje mnoho řešení, která dnes mají turisté k dispozici – jak lze vidět při čtení našich dvou průvodců: jednoho věnovaného jarním a letním kalhotám a druhého podzimním a zimním kalhotám.

Jaké kalhoty byste měli zvolit, pokud se chystáte na hory? Určitě pohodlné – ušité tak, aby Vás neomezovaly v pohybu. Dobrá prodyšnost bude výhodou s ohledem na úsilí, které musíte vynaložit, abyste zdolali všechny svahy.
V létě pro Vás bude určitě lákavou variantou vzít si krátké šortky (nebo 3/4). Je však třeba pamatovat na to, že na hřebeni nebo vrcholu může foukat opravdu silný vítr, a proto jsou vhodné modely z materiálů, které lépe chrání před nárazy větru. Jak tyto dva problémy skloubit? Bude rozumné pořídit si kalhoty někdy označované jako „2 v 1“, tedy kalhoty s odepínacími nohavicemi. Modely z lehkého, prodyšného a rychleschnoucího materiálu, který se snadno změní z krátkých na dlouhé, by se měly skvěle hodit na většinu Vašich letních túr v nenáročném terénu a za příznivého počasí. Co když se ale ochladí? Pak stojí za to popřemýšlet o nějakém „zateplení“. K tomu se skvěle hodí termoaktivní spodky nebo legíny. Pokud se Vaše aktivity odehrávají v teplejších měsících, vynechejte nákup nejtlustších softshellových kalhot nebo zateplených modelů, protože byste se při vyšších teplotách zcela jistě zapotili.

Jaké kalhoty nosit v horách

Kalhoty z moderních materiálů úspěšně vytlačily z hor oblíbené džíny. (fot. Marmot)

Doplňky

Co si vzít na hory, abyste se cítili pohodlně? V této souvislosti nelze zapomenout ani na menší „doplňky“ do šatníku. Pokud se chystáte na horskou túru, vždy noste čepici odpovídající podmínkám, které lze očekávat. V zimě a v přechodných obdobích by se mělo jednat o hřejivou čepici (to, že se jaro už usadilo v nižších polohách, neznamená, že výše to bude stejné). Co si vzít v létě na hory? Určitě něco, co Vás ochrání před intenzivnějšími slunečními paprsky. Je vhodné vzít si s sebou kšiltovku nebo turistickou čepici, případně šátek Buff. Posledně uvedené řešení je nejuniverzálnější. Ze zmíněného šátku si – kromě pokrývky hlavy – snadno vyrobíte šálu nebo masku

Pamatujte, že budete dlouho venku a slunce Vám může vadit jak v létě, tak i v zimě. Nezapomeňte nosit sluneční brýle a používat krém s vhodným filtrem.

V chladnějších měsících byste neměli vyrážet na hory bez teplých rukavic (tento kus oblečení je natolik důležitý, že se doporučuje vzít si s sebou dokonce i druhý náhradní pár). V létě se mohou rukavice také hodit – samozřejmě ne jako zahřívací vrstva. Lehké modely oceníte, až se s horami nadobro spřátelíte a začnete navštěvovat stezky s četnými řetězy.

Horská membránová bunda

GORE-TEX® taková značka dokazuje, že v oblečení nebo obuvi byla použita membrána od legendární značky W.L.Gore. (fot. TNF)

Co je to membrána?

Slovo “membrána” již v tomto článku zmíněno bylo. Možná jste o ní slyšeli, a pokud ne, určitě o ní uslyšíte, jakmile začnete sestavovat svou horskou výbavu. Nejde o nic jiného, ​​než o povlak ze speciální “fólie” s mikropóry. Otvory dostatečně malými, aby jimi neprocházely vodní kapky, ale dostatečně velkými na to, aby se jimi protlačily molekuly vodní páry. Jak se tyto vlastnosti promítnou do Vašeho celkového pohodlí? Pokud je oblečení nebo boty opatřeno touto membránou, je obvykle nepromokavé (to je případ hardshell oblečení). Vaše pokožka získá nejen ochranu před kapkami deště, ale také – což je neméně důležité – bude moct volně dýchat (to Vám nezaručí žádná plastová pláštěnka z tržiště, ve které se zcela určitě dokonale zapotíte). Membrány, i když jsou spojovány hlavně s hardshelly, se používají i v některých typech softshellového oblečení. Zde je jejich úkolem chránit před větrem, a samotná voděodolnost nemusí být na tak vysoké úrovni.

Suma sumárum: chcete-li oblečení, které odolá dešti, sněhu nebo větru, určitě by se mělo jednat o modely s membránou. Pokud je však Vaší prioritou vysoká prodyšnost a méně se bojíte promoknutí, budete pravděpodobně spokojenější s oblečením, ve kterém membrány nejsou.

Boty pro hory

Co si vzít na hory? Určitě správné boty – nejlépe vysoké s kvalitní podrážkou. (fot. Hanwag)

Boty

Jedná se o mimořádně důležitý prvek horské výbavy. Volba špatné obuvi může být příčinou velmi nebezpečné situace, a to dokonce i při pěší turistice v nízkých nadmořských výškách. Pamatujte, že při horských procházkách se budete vzdalovat od civilizace a klasická oděrka, nebo vymknutí, dokáže značně ztížit Váš návrat domů. Může se ukázat, že budete potřebovat dokonce pomoc. Co by tedy měly splňovat boty, které si vezmete na Vaši první horskou túru?

  • Měly by mít kvalitní horskou podrážku
    V horském terénu snáze ztratíte rovnováhu a pád z výšky může mít vážnější následky než zakopnutí na městském chodníku. Kvalitní podrážka je tedy naprostý základ!
  • Je fajn, pokud jsou trochu vyšší
    Toto provedení zaručuje lepší podporu kotníku (chrání před vytočením hlezenního kloubu) a chrání větší část Vaší nohy před kontaktem s kameny. Pokud Vás někdo přesvědčuje, abyste nosili nízké, tzv. nástupové boty (ano, ne všechny horské boty sahají nad kotník!), zdvořile ho odmítněte. Takové modely jsou možná pohodlnější a poskytují lepší cirkulaci vzduchu, ale jde o typ, který vyžaduje přesně tvarované chodidlo. V této fázi tedy raději neriskujte.
  • Měly by být rozchozené
    Vzít si na hory zcela nové boty? To si zaručeně koledujete o veliký průšvih. Pokud nechcete na trase bojovat s otlačeninami, zvykněte si na své nové boty o něco dříve, například tak, že si je vezmete na procházku do parku.

Pokud jste zrovna ve fázi pořizování horských bot, jistě padne také otázka na membránu (která již byla zmíněna). Váš výběr by měl být založen na tom, kde a kdy se na horské túry chystáte. Boty s membránou se osvědčí v deštivých podmínkách a v zimě. Verze bez membrány poskytnou větší pohodlí v suchém letním počasí.

Jaký batoh na cestu

Na jednodenní výlet nemá smysl brát si příliš velký batoh. (fot. Gregory)

Výběr batohu

Výlet na hory není procházka městským parkem. Když se vydáte na túru, vždy se vyplatí mít s sebou pár užitečných věcí. Nákupní taška ze známého diskontu, která se objevuje v mnoha horských historkách, zcela jistě nebude to nejlepší volbou. 😉 Zde je nutný batoh. Ale jaký?

Pokud je to Váš první výlet na hory a volíte kratší trasu, nepřehánějte to s velikostí batohu. Menší batoh pro Vás bude pohodlnější a praktičtější. Pokud se chystáte na celodenní výlet do nižších hor, měl by Vám stačit model s objemem do 30 litrů. Víkendový výlet na horskou chatu? Tam si s sebou často bereme více věcí (např. spací pytel nebo zásobu jídla). Pokud se nehodláte při přípravě vybavení příliš omezovat, větší pohodlí Vám poskytne batoh o objemu cca 40 – 50 litrů. Když Vás přepadne vůle poznávat hory a začnete plánovat delší výlety mimo civilizaci, pak budete potřebovat expediční batoh.

Láhev pro turistiku v horách

Co si vzít na hory? Bez ohledu na počasí byste měli mít s sebou něco k pití. (fot. Esbit)

Co si vzít na hory? Co zabalit do batohu?

Pokud už víte, jaký batoh si vezmete, je na čase popřemýšlet, co si do něj zabalíte. Když se v jarní a letní sezóně chystáte na celodenní výlet a předpokládáte, že Vaším cílem jsou nenáročné hory, měl by mít batoh místo na:

  • Oblečení, které na sobě zrovna nemáte (např. nepromokavou bundu, mikinu, čepici atd.).
  • Termosku s teplým čajem (když Vás teploty nerozmazlují) nebo láhev s vodou nebo iontovým nápojem.
  • Něco k jídlu: v závislosti na délce trasy a rozmístění stravovacích míst se může jednat jak o malé svačiny (energetické tyčinky nebo gely), tak o větší jídla (dokonalá bude nádoba na jídlo, která Vám umožní vzít si na cestu domácí jídlo).
  • Telefon + powerbanku – na horách musíte být připraveni na různé mimořádné situace, proto si nezapomeňte do chytrého telefonu zapsat tísňové číslo na horskou záchrannou službu.
  • Mapa je nezbytným prvkem výbavy každého turisty. Tradicionalisté sice dají přednost papírovým mapám (v tomto případě se hodí i kompas), ale stále více lidí se jich na horách již vzdává. Alternativou jsou pohodlné mapy v telefonu. Při rozhodování o tom, které řešení je pro Vás to nejlepší, byste měli pamatovat na dvě věci: pokrytí signálem, které může být na horách velmi omezené (proto nutnost stáhnout si mapu do mobilního zařízení) a kapacitu baterie (receptem na to je ale powerbanka). Bez ohledu na to, kterou možnost si vyberete, aby byla mapa užitečná, musíte vědět, jak ji používat.
  • Čelovka. I když plánujete návrat během dne, nikdy nevíte, co se na trase stane. Polámané stromy, závěje nebo náhlý pokles Vaší formy mohou tento plán úplně narušit. Procházka ve tmě bez umělého zdroje světla bude nejen nepříjemná, ale také jednoduše nebezpečná. Čelovka je velmi pohodlné řešení, osvítí cestu bez nutnosti používat ruce.
  • Turistická lékárnička – vyplatí se mít ji v batohu, i když se chystáte na túru do méně náročných hor. Ostatně, už dávno se ví, že je lepší být připraven, než pak litovat.
Která čelovka do hor

Při plánování, co si vzít na hory, byste měli myslet i na nouzové situace. Čelovka umožní bezpečný návrat v případě „zdržení se“ na trase. (foto Gregory)

Je důležité, co si zabalíte, ale i to, jak si vybavení v batohu uspořádáte. Jde o to, aby byl batoh optimálně zatížen. Než vyrazíte na túru, vyplatí se také postarat se o správné nastavení batohu.

Co si vzít na hory? Co třeba turistické hole?

Na tomto místě stojí za zmínku trekové hole, bez kterých se většina dnešních turistů na túru vůbec nevydá. Co stojí za tak velkou oblibou tohoto – ostatně – extrémně jednoduchého patentu? Hole usnadňují pohyb v horském terénu a výrazně odlehčují kolenům. Pokud máte další podpůrné body, budete se také méně unavovat.

Problém je v tom, že si na hole budete muset zvyknout. Pokud milujete horskou turistiku, je velmi pravděpodobné, že takové vybavení budete brzy chtít. Když se však chystáte na svůj první výlet a ještě nevíte, zda bude Vaše dobrodružství pokračovat, nemusíte se učit chodit s holemi. Na to bude čas později.

Hole pro horskou turistiku

Co si vzít na hory? Někteří lidé se bez trekových holí nepohnou. (foto: Garmont)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.