27.09.2022

Jak vybrat skialpové vázání?

Rádi lyžujete v prašanu, ale fronty na lanovku a slalom mezi lyžaři a snowboardisty na sjezdovkách vás odrazují? Existuje způsob. Skitouring je rok od roku populárnější jak mezi milovníky jízdy na dvou prknech, tak mezi turisty, kteří se v zimě vydávají na hory.

                       

Nákup skialpového vybavení může být pro začátečníky v oblasti výletů na stoupacích pásech a lyžování mimo sjezdovky zdrcující. Každý prvek vybavení se zde dodává v mnoha variantách. Může být těžké rozeznat rozdíly mezi různými lyžemi, botami nebo vázáním. Jak vybrat skialpové vázání? Na co si dát pozor, abyste netrpěli při výstupech a mohli si užít sjezdy?

Skitouring vs. sjezdové lyžování

Jaké jsou hlavní výhody skitouringu? Nemusíte si kupovat skipas, neztrácíte čas čekáním ve frontě na lanovku a především se vyhnete davům na sjezdovkách. Na rozdíl od sjezdového lyžování, kde je jízda lanovkou nezbytnou součástí výletu, jste neustále v pohybu.

Je to také jakýsi návrat do minulosti, do dob, kdy jste si o jízdě do kopce v kabince mohli nechat jen zdát. Skialpy znamenají především svobodu, je na vás, jakým způsobem chcete vést linii sjezdu (samozřejmě v rámci prostor určených pro skialpinisty). Na zábavu při výstupu, nezapomenutelné výhledy a rychlý sjezd po čerstvém sněhu se nedá zapomenout.

Jako relativně nový sport (ne tak úplně nový, ale náhle získává obrovskou popularitu) je však zahalen poměrně velkým množstvím tajemství ohledně vybavení. Když si vyberete sjezdové lyže, nejčastěji dostanete vázání v ceně. Při skialpech se ukazuje, že si musíte vybrat i tuto část vybavení. Pravdou však je, že to není tak těžké!

skialpy
Skialpové vázání je navrženo tak, aby vám umožnilo výstup na svah (foto: Dynafit).

Skialpové vs. sjezdové vázání – rozdíly

Čím se liší skialpové vázání od sjezdového vázání? Především konstrukce. Vázání určené pro skitouring umožňuje díky volné patě výstup na svah. Botu připnete do přední části vázání a pata zůstane volná. Zadní část vázání se používá pouze při sjezdu a každý krok znamená zvednutí paty a vytažení lyže dopředu.

V mnoha modelech skialpových vázání najdete polohovatelné patní opěrky. Díky vyvýšení boty zlepšují vyrovnání a usnadňují pohyb navzdory strmosti. Po dosažení cíle je čas připravit se na sjezd. To znamená kromě odstranění stoupacích pásů také změnu nastavení vázání. Nejčastěji je třeba je správně otočit, aby bylo možné připnout patu boty. Vázání pak funguje podobně jako sjezdové vázání, i když pohodlí je trochu jiné.

Základní rozdíl mezi skialpovým vázáním a sjezdovým vázáním spočívá v tom, že střídavě používáte pouze přední nebo přední a zadní část, podle toho, zda se pohybujete nahoru nebo dolů. V oblíbených sjezdových vázáních máte možnost pouze úplného zapnutí skialpových bot.

Kromě toho je u skialpových vázání nesmírně důležitá hmotnost. Koneckonců jde o zdolávání metrů do kopce s batohem na zádech. Každý gram se počítá! Na první pohled si proto všimnete mnohem štíhlejší konstrukce skialpového vázání – téměř celé kovové, bez zbytečných plášťů, někdy dokonce bez brzd.

skialpové vázání dynafit

Při výběru vhodného vázání se vyplatí zamyslet se nad charakterem plánovaných výletů (foto: Dynafit).

A když už mluvíme o brzdě…

U sjezdových modelů je integrována do zadní části vázání. Jedná se o nezbytný doplněk, který je součástí každého vázání na slalomových, obřích a univerzálních lyžích. U skialpinismu je to trochu jiné. Brzda je stále užitečná, ale v boji o minimální hmotnost se na ni někdy zapomíná.

Může být integrována do vázání, jako je tomu například u lyží Dynafit Radical, ale je možné zakoupit i vázání bez brzdy. Mnoho z nich je však připraveno k rozšíření, pokud to někdy uznáte za vhodné. U modelů závodního typu se s brzdami nesetkáte, což je dáno povahou přepínání a snahou co nejvíce snížit hmotnost výbavy.

Brzdy lze snadno nahradit řemínky / lanky, jinak tzv. guide leash. Ten spojuje přední prvek vázání (a k němu připojenou lyži) přímo s botou. Je stejně účinný při prevenci ztráty lyže a navíc váží podstatně méně.

Takže, brzda nebo “guide leash”?

Je třeba mít na paměti, že ve strmém terénu, na velmi tvrdém a zmrzlém sněhu brzda nebude fungovat a lyže bude klouzat jako po kolejnici. V takovém případě bude lepším řešením „guide leash” na vázání (můžete si jej koupit samostatně, ale je také například součástí setu s vázáním ATK Trofeo Plus).

Skialpové vázání ATK Trofeo Plus 10

Guide Leash je součástí sady skialpového vázání ATK Trofeo Plus (foto: 8academy).

Vše má však své výhody i nevýhody. Použití pojistného lanka při klasickém pádu na upravené sjezdovce může skončit nárazem lyže do zátylku nebo krku. Ale zpět k tématu (protože jsme se až příliš zaměřili na detail, který by měl být při výběru skialpového vázání jen stěží určující).

Jak vybrat skialpové vázání – typy

Mezi vázáními určenými pro skitouring existují tři hlavní typy. Bylo by však nepravdivé tvrdit, že každé z nich má své příznivce i odpůrce… Jedno je totiž naprosto dominantní, druhé vymírá a třetí si hledá svou cestu.

Jak vybrat skialpové vázání? Porovnáváme

  • rámové vázání,
  • hybridní a
  • pinové vázání.

I Rámové vázání

Právě výše zmíněné starší řešení končí svou kariéru na panenských svazích. Na první pohled připomíná tradiční sjezdové vázání, především svou velikostí, tvarem (plastové pouzdro) a způsobem upínání na botu. Používá však speciální rám, který lze během výstupu uvolnit. Tímto způsobem lze při dalších krocích zvednout patu (a zvednout tak i rám).

Dříve byla považována za téměř nezničitelná a velmi pohodlná. V dnešní době, kdy je vybavení stále lehčí, jsou rámové modely téměř zcela nahrazeny pinovými vázáními. Je pravda, že téměř všechna 20 nebo 30 let stará rámová vázání stále fungují jako nová, přímo po vybalení z krabice.

Z hlediska hmotnosti jsou však ve srovnání s takzvanými low-tech modely tak nepříznivé, že argument odolnosti nestačil k tomu, aby obstály na konkurenčním trhu. Na internetu se jako mantra opakuje, že se jedná o jeden typ vázání, který je na trhu… To je však zastaralý mýtus. Pokud si lámete hlavu s výběrem skialpového vázání, prostě si je vyškrtněte ze seznamu a zapomeňte, že existují.

II Pinové vázání (low-tech)

Jsou alternativou k rámovým vázáním a vyznačují se téměř vším, především však nízkou hmotností. V současné době probíhá boj o nejlehčí vázání, na pódiu se objevují závodní modely. Prvním pinovým vázáním na trhu byl model Low Tech od společnosti Dynafit, který měl premiéru v roce 1984. Jejím autorem je Fritz Barthel, vzniklo, jak sám opakuje, z lenosti a touhy ušetřit energii na výstupu.

Trocha historie

Při hledání odpovědi na otázku, jak vybrat skialpové vázání, se vyplatí vrátit se do historie. Vše začalo na začátku 80. let během cesty na Mont Blanc. Fritz a jeho kamarád dosáhli vrcholu po náročném výstupu s těžkým vybavením, dvoumetrovými lyžemi a těžkým vázáním. Tato zkušenost přiměla návrháře k tomu, aby si doma vyrobil první lehčí vázání. V té době si vyspělé vybavení často vysloužilo označení High-Tech, ale jak nazvat tato lehká a mechanicky jednoduchá vázání? Low-Tech. Samozřejmě.

skialpové vázání Dynafit Low Tech

Takto vypadalo první vázání Dynafit Low Tech (foto: Dynafit).

Od té doby prošlo vázání změnami, aby si 25 let po první verzi získalo uznání skialpinistů po celém světě. Značka Dynafit se v současnosti etablovala jako absolutní lídr na skialpovém trhu! Jakmile patentový monopol navrženého řešení pominul, pinová vázání jsou nyní součástí vázání téměř všech značek a všechny hlasy, které se snažily najít na pinech chyby, utichly (náhoda?).

Dobře, ale o co se jedná s těmi piny? Hroty jsou vidět na první pohled – 2 kovové, kuželové kolíky jsou vpředu zacvaknuté do speciálních insertů moderních skialpových bot.

Skialpové vázání Dynafit TLT Expedition

Výrazné hroty v extrémně lehkém pinovém vázání Dynafit (foto: 8academy).

Po utažení svorky pevně drží botu a umožňují jí volný pohyb kolem osy pinů. Když zvednete nohu, lyže zůstane na vázání a můžete s ní dokonce kývat. V patě jsou umístěny dva kolíky – ty lze buď zakrýt nebo otočit do strany/vzad pro výstup (když nechcete zapínat patu), nebo je lze zacvaknout do insertu na patě boty a pevně je držet pro sjezd.

III Hybridní skialpové vázání

V posledních letech se na trhu objevila také hybridní vázání, která využívají osvědčené a vysoce ceněné piny předního prvku se sjezdovým zadním prvkem. Hlavní myšlenkou je zlepšit uvolnění boty z vázání. Existuje však dostatek důvodů domnívat se, že toto řešení je spíše hledáním mezery na trhu ze strany specialistů na sjezdová vázání (aby něčím vynikli).

Ačkoli se načasování a způsob vypínání sjezdových a skialpových lyží při pádu liší, funguje v obou případech. V obou případech to bohužel neplatí vždy (riziko zranění je neodmyslitelnou součástí sportu), ale neexistuje žádný pádný důkaz, že by si skialpinisté trhali vázání častěji než sjezdoví lyžaři. Hybridní vázání se na trhu prosazují již delší dobu. Ačkoli jejich sortiment neroste rychle, jsou tu, daří se jim a nacházejí si své publikum.

Skialpové vázání Marker Kingpin 10

Hybridní pinovo-sjezdové vázání (piny vpředu, sjezdová pata) Marker Kingpin (foto: 8academy).

Jak vybrat skialpové vázání – přehled trhu

Na trhu se rozšiřuje nabídka skialpových vázání – především pinových. A právě na ně byste se měli zaměřit. Jak se orientovat v nabídce modelů? První otázkou by mělo být, o jaký typ aktivity se zajímáte. Je důležité zvážit, zda vám jde hlavně o stoupání, rychlost, výkon, nebo zda se těšíte na dlouhý sjezd v prašanu.

Je třeba také zvážit, v jakém terénu budete lyžovat a zda plánujete lyžovat také v blízkosti lanovek a upravených sjezdovek. Koneckonců, čím rychleji nebo dál chcete lyžovat, tím více byste měli dbát na hmotnost vázání (analogický přístup jako u lyží – v tomto případě pravděpodobně užší). Pokud vás však zajímá spíše samotný sjezd a výstupy považujete za nutné zlo (žádné skialpové výlety pro radost z chůze!), můžete se poohlédnout po vázání, které je o něco těžší. Budou pevnější, budou lépe fungovat s širšími lyžemi, budou připravena na větší dynamické zatížení a umožní vám nastavit vypínací sílu DIN.

Pro každého něco skialpového

Kolekce výrobců se obvykle dělí do čtyř kategorií – dvě krajní jsou ultralehká závodní vázání RACE (minimalistická) a těžší, více vyztužená freeridová vázání FREE. Ta první jsou pravděpodobně určeny pro 1 až 2 % uživatelů. Ta druhá jsou určena pro o něco širší, ale stále malou skupinu, která chce pěšky zdolat o něco vzdálenější (ale ne příliš) vrcholy nebo se dostat pryč od sedaček a kabinek, které je během dne několikrát táhnou přes půl cesty nahoru.

Pro většinu nadšenců do skialpinismu, který je vnímán jako alternativa k pěší turistice (která nabízí větší možnosti z hlediska překonávaných vzdáleností) nebo dokonce k zimnímu běhu, jsou nejlepší volbou speed (UPHILL) nebo touring (ALLROUND) vázání. Lehká (ale ne asketická), všestranná, pohodlná při používání.

Dynafit – král pinových vázání!

Vázání Dynafit se skládá ze čtyř řad vybavení určených pro různé skupiny zákazníků. Značka je rozděluje do kategorií podle rychlosti, jakou jsou uživatelé ochotni/schopni v nich překonávat vertikální metry.

Nejlehčí, pro nejrychlejší

Kolekce Race je určena pro sportovce, kteří zdolávají nadmořskou výšku dechberoucím tempem (více než 1 000 výškových metrů za hodinu). Chtějí rychle přepnout a sjet z kopce vysokou rychlostí, ne nutně tím nejpříjemnějším způsobem. Zde je nejdůležitější efektivita, výkon a čas. Vhodným zástupcem by proto byl model Dynafit Low Tech Race 105 nebo ATK SL World Cup.

Skialpové vázání Dynafit Low Tech Race 2.0 Automatic

Závodní vázání se vyznačují minimalistickým designem a nízkou hmotností (foto: 8academy).

Skupina Speed je spojena především s řadou určenou pro horolezce. Osloví také ty, kterým záleží na tom, aby se rychlost promítla do bezpečnosti v náročném terénu (značka zde udává tempo 700-1000 m stoupání za hodinu). Této skupině uživatelů záleží na maximálním výkonu v různých podmínkách. Nejoblíbenějšími modely v této skupině jsou Dynafit TLT Expedition a cenově výhodné TLT Speed Turn 2.0 a TLT Speed Radical.

Když je pomalejší příjemnější

Tour je kolekce pro začátečníky a lidi, kteří se vydávají na skialp s přáteli. Tyto produkty se zaměřují na pocit svobody, radost ze skupiny přátel a delší výstupy. Tempo nastavené na 400-700 m stoupání za hodinu naznačuje, že je třeba si procházku spíše užívat než nutně sázet na rychlost. Nejprodávanějším modelem v této kategorii je ST Radical s nastavitelnou délkou a integrovanou brzdou.

Série Free naopak klade důraz na zábavu při lyžování na čerstvém sněhu, který ještě nebyl prořezán lyžemi. Zde je výstup pouze prostředkem k dosažení cíle a můžete se trochu více snažit, aby byl samotný sjezd příjemnější. Skutečnou bestií s vypínací silou DIN až 16 je model Beast.

Jak vybrat skialpové vázání pro superopatrné lyžaře

Zajímavé je vázání Dynafit ST Rotation, které zaručuje větší pohodlí a bezpečnost při sjezdu pro ty, kteří se trochu bojí pinů. Jak název napovídá, přední část vázání vykonává mikrorotační pohyby (podobně jako u sjezdových modelů). To umožňuje tlumení při kontaktu s nejrůznějšími překážkami a také usnadňuje vypínání tohoto prvku při nárazu do této části lyže.

Tento mechanismus navíc funguje i na nerovném terénu, kde tlumí vibrace. Návrháři společnosti Dynafit tak vytvořili nejen model, který potěší ty, kteří se skialpem začínají, ale také bude skvělou volbu pro nadšence freeridu.

Přestože hmotnost není velká (cca 600 g, zatímco mnoho uživatelů předpokládá hmotnost v rozmezí 250-380 g), jedná se o jeden z mála modelů, který má certifikát TÜVPrávě kvůli požadavku na rotační přední část je taková certifikace u skialpových vázání velmi vzácná (jiná filozofie). Tímto vázáním však Dynafit dokazuje, že je možné vytvořit vázání jen s piny, které projde určitými testy. Je to tak trochu popíchnutí propagátorů hybridů a přitakání těm, kteří mají skutečné obavy z vypínání pinů.

Fischer – vázání známá z nejlepšího prototypu

Značka Fischer, která se specializuje na lyže, se rozhodla úzce spolupracovat se společností Dynafit. V nabídce Fischer proto nejdeme dva modely pinových vázání, které jsou přímými ekvivalenty vázání z kolekce Dynafit. Liší se barvou a značkou, ale jinak jde o stejnou nabídku pro široké publikum.

Skialpové vázání Fischer Tour Speed Turn

Vázání Fischer má podobnou konstrukci jako modely Dynafit (foto: 8academy).

Na výběr je tedy vázání s brzdou a bez brzdy. Vázání Fishcher Tour Speed Turn je lehké, vyrobené ze špičkových materiálů (téměř nezničitelné), s otočnou patou a 3 možnostmi výšky pro výstupy, vybavené popruhem Guide Leash a možností rozšíření o stoupací železa. Fischer Tour Classic ST Brake, které jsou o 200 g těžší, umožňují ještě snadnější zapínání v přední části vázání, mají integrované brzdy a patu s uživatelsky přívětivějšími patními opěrkami (lze je rychleji a snadněji zatlačit do paty, bez nutnosti ohýbání se k vázání).

Skialpová vázání Fischer jsou tedy jen dva modely, ale lze říci, že patří k nejoblíbenějším v nabídce. Stejně tak je důležité, že se jedná o naprosto stejnou kvalitu a spolehlivost, nikoli o žádné speciální edice, za které by se “mateřská značka” styděla. Máme na výběr mezi 350 g a 550 g a vázáním, které je úspornější (z kolekce SPEED) a univerzálnější (z kolekce TOUR).

Marker – něco hybridního a pinového

V nabídce tohoto výrobce stojí za zmínku dva modely skialpových vázání Marker, která reprezentují dvě filozofie. Pro jednoho je nejdůležitější potěšení ze sjezdu, pro druhého je důležitý efektivní výstup.

„Vázání Marker Kingpin bylo navrženo pro lyžaře, kteří se zaměřují především na sjezd na širokých prknech. Jeho nejnovější vylepšenou verzí je Kingpin MWerks – hybridní vázání, které používá piny na přední straně. Díky nim při výstupu neneseme celou krabici a šetříme tak energii potřebnou při sjezdu. Vyplatí se věnovat pozornost kompatibilitě s botami, ne všechny modely skialpových bot budou s nimi fungovat.

Model Alpinist 8, Alpinist 9 a Alpinist 12 jsou návrhy pro skialpinisty, kteří hledají každý gram. Jejich výhodou je rozteč montážních šroubů, lze je také snadno namontovat na širší lyže, pokud někdo potřebuje lehké vázání”říká Lech Niekraszewicz, zástupce společnosti Marker.

G3 – jednoduchost, na kterou se můžete spolehnout

Značka se rozhodla pro jednoduchý a intuitivní design a zároveň ujistila uživatele o výkonnosti skialpového vázání G3 v terénu. Model G3 Zed vychází z modelu Ion, ale jeho cílem je co nejvíce snížit hmotnost. Každá součástka, každý mechanismus a každý šroub byl ještě více odlehčen. Lyžaři ve volném terénu sázejí na jednoduchost a efektivitu, aby mohli v horách dojet dál a zvládnout víc. Návrháři dbali na funkčnost a bezpečnost vázání.

Model G3 Ion je součástí skupiny produktů, které byly vyvinuty pro vysoce efektivní aktivity v terénu. Pokud během cesty téměř zapomenete na jednotlivé kusy vybavení, víte, že jste si vybrali dobře. Koneckonců, skialpový set by měl být plně sladěn s lyžařem. To je i tento případ, konstrukce umožňuje pohodlné zapínání boty a patu můžete zvednout pomocí hole.

skialpové vázání

G3 kombinuje jednoduchost a intuitivní ovládání s jistotou při výstupu (foto: 8academy).

Jak vybrat skialpové vázání – shrnutí

Jak si tedy vybrat skialpové vázání a nezbláznit se? Je třeba zvážit několik věcí. Za prvé, důležitá je úroveň pokročilosti a typ aktivity. Zkušení skialpinisté jsou většinou rozhodnuti pro určitý kus vybavení a znají jeho silné a slabé stránky. Vědí, zda jim více vyhovují výstupy, nebo zda dávají přednost neomezenému sjíždění. Nejlepší je být k sobě upřímný v tom, jak si představujeme skialpové lyžování?

Pro ty, kteří vyznávají fast and light v horách, je k dispozici rozsáhlá řada lehkých pinových vázání, úspěšně vyvíjená více než 30 let a dnes zdokonalená téměř do všech detailů. Nabízí návrhy pro ty, kteří ocení minimalismus, ale také možnost lehkých úprav vázání, samocentrovací paty, zvedací opěrky, systémy “vedení” bot v předním vázání. Lehká pinová vázání jsou mistrovským technickým dílem a skutečně všestrannou volbou.

Pro ty, pro které je skitouring alternativou k horské zimní turistice, může být lepší volbou řada Tour / Touring / Allround (různě označovaná různými výrobci). Nabízejí dostatečný komfort při stoupání a trochu více doplňků (brzdy, destička pro nastavení velikosti, patka s ne 1 nebo 2, ale 3 výškami atd.). Nejsou to sice přehnané modely, co se týče hmotnosti, ale jsou velmi pohodlné na nošení, odolné a nabízejí alespoň minimální možnosti nastavení.

Čím méně, tím lépe?

Při rozboru jednotlivých vázání se pravděpodobně dočtete o technických detailech, které jsou někdy zlepšením a někdy kuriozitou (ať už užitečnou, nebo ne). Dávejte si pozor na to, co hledáte v dalších prvcích vázání a co přesně dělají? Možná je to pro vás rozdíl, možná je lepší zvolit známé, osvědčené a méně komplikované vázání.

Stupnice vypínací síly DIN

Když už víte, jak vybrat skialpové vázání, měli byste věnovat pozornost také síle vypínání bot z vázání. Označuje se jako číslo DIN a je založena na výpočtu, který se skládá z:

  • váhy uživatele,
  • výšky,
  • věku,
  • délky skořepiny boty a
  • schopnosti lyžaře.

Čím vyšší je DIN, tím větší síla musí být vyvinuta k vypnutí boty z vázání. V době internetu není nutné provádět složité operace. Existují aplikace a online kalkulačky, které vám po vyplnění požadovaných údajů umožní vypočítat DIN. Při výběru vázání je třeba věnovat pozornost tomu, zda mají pevnou DIN, nebo zda je možné ji později regulovat.

Pevná DIN

To bývá doprovázeno minimalistickými vázáními určenými pro pokročilejší uživatele. Některé z nich jsou k dispozici v předdefinovaných, z výroby nastavených možnostech. Již při nákupu si musíte zvolit, zda to bude 4, 6, 8 nebo 10. Po zakoupení vázání již není cesty zpět – tuto hodnotu nelze změnit.

Nastavitelná DIN

U naprosté většiny univerzálních vázání lze nastavit vypínací sílu DIN. Před nákupem tedy nemusíte podrobně zjišťovat hodnotu. Je však důležité mít představu o tom, co kupujete a jaká omezení vázání má.

Ve dvojím provedení se vyrábí poměrně hodně modelů. Celá jejich konstrukce je stejná, ale nastavení umožňují regulovat DIN v jiném rozsahu. Může se jednat například o rozmezí 3-8, nebo v druhé verzi (která se liší například jen barvou) 5-10. Zjednodušeně řečeno, první verze je určena pro lehčí, nižší osoby s menší nohou nebo konzervativnějším stylem lyžování. Druhé jsou určeny pro těžší, agresivnější a vyšší jezdce.

Pokud tedy vidíte v nabídce téměř totožná vázání (např. ST Rotation 7, ST Rotation 10, ST Rotation 12) a snažíte se zjistit, v čem je rozdíl, odpovědí je pravděpodobně nastavení DIN. Zkontrolujte, zda se jedná o pevnou hodnotu, nebo zda ji lze nastavit. V prvním případě si dobře rozmyslete, která z nich je pro vás ta pravá. V druhém případě je rozsah nastavení obvykle značný a není třeba se o tom příliš rozepisovat.

Jak vybrat skialpové vázání – jaká DIN?

Předpokládá se, že:

  • nízká DIN (2,5-6) bude vhodná pro děti nebo nejnižší dospělé, s postavou štíhlého teenagera;
  • střední (5-8,5) pro ženy a nízké muže;
  • nejvyšší (dosahující 10 nebo 12 DIN) pro muže.

Hodnoty přesahující tuto stupnici (DIN 14 nebo 16) jsou extrémně vzácné a vyskytují se prakticky jen u superodolných freeridových vázání.

POZNÁMKA: výše uvedené informace neberte jako věštbu – jedná se o vodítko, které vám pomůže při výběru skialpového vázání. Nejedná se o tahák pro profesionální techniky nebo montéry vázacích prostředků.

Jak vybrat skialpové vázání – kompatibilita bot a vázání

Na závěr něco o skialpových botách. Důležitým faktorem při výběru lyžařského vázání a bot je jejich kompatibilita. Jak si vybrat skialpové vázání, které se hodí k našim botám? Nejčastěji na nich tyto informace najdete při nákupu. Marker uvádí modely bot, které fungují s vázáním Kingpin. Naproti tomu Dynafit (který vyrábí pouze pinová vázání) se drží zásady, že inserty umístěné v botách jsou nedílnou součástí vázání. Proto se doporučuje používat vázání s botami této značky. Monopolní trik? Nic takového!

V případě tohoto výrobce tento přístup funguje dokonale. Především proto, že jako lídr v oblasti pinových vázání (a dodavatel insertů) je vzorem, se kterým chtějí ostatní pracovat. Mnoho značek bot se rozhodlo spolupracovat se společností Dynafit, aby zajistily, že jejich inserty budou pasovat do vázání Dynafit. Ať už se na to díváte z jakéhokoli úhlu, tato značka je lídrem na trhu. Nikdo nechce riskovat, že si uživatelé budou stěžovat na mechaniku zapínání bot. Výrobci proto na své boty umisťují speciální označení kompatibility s vázáním Dynafit (často oranžový překryv na insert).

skialpové boty Fischer

Boty s inserty kompatibilními s vázáním Dynafit. Oranžový uzávěr pomáhá při jejich identifikaci v kamenných obchodech. (foto: 8academy).

Pouze Step-In?

Znamená to, že jiné boty s jasně viditelnými inserty vpředu a na patě nebudou sedět? Měly by a pravděpodobně většina bude. Existují ale i příběhy, ve kterých neoriginální (pochopitelně – ne od Dynafitu) inserty způsobovaly uživatelům problémy. Byly buď nepohodlné, nebo se daly zapnout až po několika pokusech. Stávalo se také, že jedna bota fungovala perfektně a o druhou se muselo neustále bojovat. Je však dobře známo, že výrobci obuvi jsou na tyto signály citliví a své výrobky vylepšují, takže není třeba předjímat nekompatibilitu modelu.

Pokud se rozhodnete pro hybridní vázání (Marker Kingpin MWerks), nezapomeňte, že bota musí mít vzadu klasickou hranu. Zde bude spočívat zadní část vázání. V této oblasti je rovněž nezbytná vhodně profilovaná (zcela vertikální) skořepina.  Pouze jeden model z celé řady Dynafit je označen jako hybridně kompatibilní –  Hoji Free. Pouze jeden, ale ne náhodou – právě freeridové vázání, u kterého si je Dynafit vědom, že uživatel může zvolit právě takové vázání.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.