29.12.2023

Jak vybrat lyžařské kalhoty?

Jeden z našich předchozích článků byl věnován výběru správné lyžařské bundy. Dnes se zaměříme na lyžařské kalhoty. Softshell nebo membrána? S izolací nebo bez izolace? Nízké nebo vysoké?

                       

Začněme základní typologií lyžařských kalhot. Pokud si projdete nabídku outdoorových značek, určitě si všimnete dvou skupin lyžařských kalhot. První jsou membránové kalhoty a druhou tvoří softshellové kalhoty. Co je to membrána a na co si dát při její výběru pozor, je popsáno níže. Stručně řečeno, kalhoty s membránou vám poskytnou nejlepší ochranu proti povětrnostním podmínkám, vodě a větru. Softshellové kalhoty poskytnou lepší tepelnou izolaci, velmi vysokou prodyšnost a pružnost. Softshellové kalhoty mohou být k dostání i s membránou, ta však bude chránit pouze proti větru. Jaké to má důsledky a jak vybrat lyžařské kalhoty?

Pokud se chystáte na sjezdové lyžování, vyberte si kalhoty s membránou. Kontakt se sněhem a vystavení větru znamená, že membrána odvede svou práci. Pokud se však chystáte na skialpy nebo běžky (zejména ve dnech beze srážek), vezměte si softshellové kalhoty, protože lépe fungují při intenzivním aerobním výkonu, kdy vaše tělo vytváří velké množství vodních par. V praxi má každé z těchto dvou řešení své zastánce i odpůrce.

Lyžařské kalhoty lze rozdělit do dvou hlavních skupin: nízké a vysoké s protisněhovou ochranou (BIB). Ty vysoké určitě poskytují lepší ochranu před sněhem, vodou a také před chladem. Nízké nabízejí větší pohodlí a volnost pohybu. Které jsou lepší? Je to otázka osobních preferencí.

Přečtěte si jak vybrat lyžařskou bundu

Jak vybrat lyžařské kalhoty
Jak vybrat lyžařské kalhoty? (foto: adidas)

Jak vybrat lyžařské kalhoty?

Zaměřme se na kalhoty na sjezdové lyžování. Účelem lyžařských kalhot je poskytnout ochranu proti povětrnostním vlivům – vodě a větru. Aby kalhoty dokázaly těmto výzvám čelit, musí být vyrobeny ze správného materiálu a v praxi musí mít tzv. membránu. Jedná se o látku, která funguje jako bariéra proti dešti a větru. Jejím úkolem je však také zajistit prodyšnost. Abyste si mohli vybrat správné kalhoty, musíte vědět, jak porovnat řešení dostupná na trhu. Bohužel se zde nevyhnete jisté dávce fyziky! Voda (sníh, déšť, vlhkost) a vítr nejsou nic jiného než čistá fyzika. Dva nejdůležitější parametry lyžařských kalhot jsou nepromokavost a prodyšnost. Tyto údaje vždy najdete na štítku kalhot. Jak je číst?

Voděodolnost

Měří se v milimetrech vodního sloupce na centimetr čtvereční. Stručně řečeno, jde o to, jak velkému tlaku vody tkanina odolá, než prosákne. Čím vyšší je hodnota, tím lepší je voděodolnost:

 • <5 000 mm – nízká odolnost proti vodě
 • 10 000 – 15 000 mm – hodnota, která poskytuje slušnou voděodolnost. Kalhoty by měly zůstat suché i na mokrém sněhu
 • 15 000 – 30 000 mm – jedná se o rozsah nepromokavosti, který by měly mít dobré lyžařské kalhoty. Poskytnou ochranu před mokrým sněhem a případným deštěm. Je však třeba mít na paměti, že i ty nejlepší kalhoty časem promoknou.

Prodyšnost

Samozřejmá věc – lyžování, ať už sjezdové nebo skialpové, je vysoce intenzivní aktivita, při které naše tělo produkuje velké množství tepla, vodních par a vlhkosti. Pokud tuto vlhkost neodvádíme, rychle se zpotíme, což je nejrychlejší cesta k nebezpečnému prochladnutí. Prodyšnost neboli schopnost odvádět vlhkost je proto stejně důležitým parametrem jako nepromokavost. Prodyšnost je definována pomocí RET (odolnost proti odpařování vlhkost) nebo MVTR (rychlost přenosu vodních par). Aniž bychom zacházeli do přílišných podrobností, je dobré si zapamatovat následující:

 • RET< 6 – velmi dobrá prodyšnost 
 • RET 6 – 12 – dobrá prodyšnost 
 • RET > 15 – špatná prodyšnost 

V případě MVTR faktoru platí opak – čím vyšší je jeho hodnota, tím větší je prodyšnost: 

 • MVTR > 30 000 – vysoká prodyšnost; 
 • MVTR 20 000 – 30 000 – střední prodyšnost; 
 • MVTR < 10 000 – nízká prodyšnost. 
Nepromokavost a prodyšnost jsou dva nejdůležitější parametry lyžařských kalhot (foto: Black Diamond)

Jaký druh membrány v lyžařských kalhotách?

Lyžařské kalhoty musí mít membránu. Ale jakou? Která membrána splňuje výše uvedené požadavky? Nejznámější membránou v outdoorovém světě je – bez překvapení – GORE-TEX®. Je však třeba připomenout, že tato membrána existuje v mnoha různých variantách s různými parametry. Zkrátka a dobře, při lyžování se nejlépe osvědčí třívrstvý laminát, jako je GORE-TEX® PRO, nebo pokud se věnujete skialpinismu, GORE-TEX® Active.

GORE-TEX® však není jedinou membránou. Některé outdoorové společnosti vyvinuly vlastní řešení. Například The North Face používá svou vlastní membránu FUTURELIGHT™, švýcarský Mammut má membránu DryTechnology®, Marmot má membránu MemBrain® a Columbia membránu OutDry™. Všechny tyto membrány mohou být v různých verzích s různými specifikacemi. Není však náhodou, že tyto značky ve svých špičkových řadách oblečení nejčastěji používají třívrstvý laminát GORE-TEX® PRO.

A když už jsme se zmínili o vrstvách a laminátech, musíme to vysvětlit. Membrána může mít různé konstrukce. Rozlišujeme následující: 

 • dvouvrstvý laminát (L2) –v této variantě je membrána přilepena pouze k vnější vrstvě, uvnitř bundy najdete podšívku.
 • 2,5 vrstvý laminát (L2,5)
 • třívrstvý laminát (L3) – v tomto případě je membrána přilepena k vnitřní i vnější tkanině. Toto řešení poskytuje nejlepší ochranu proti vodě.

Vyplatí se koupit oblečení s jinými membránami? Když jdete do outdoorového obchodu, možná máte dojem, že všechno lyžařské oblečení má nějakou membránu. Štítky bund, kalhot a rukavic vykřikují výše popsané parametry a ujišťují vás o plné nepromokavosti. Můžete jim věřit? Bohužel spíše omezeně. Oblečení s “no name” membránami od méně známých značek obvykle velmi rychle ztrácí své vlastnosti.

Ani ta nejlepší membrána však nezajistí ochranu před deštěm a sněhem, pokud je oblečení špatně ušité. Aby byly lyžařské kalhoty plně nepromokavé, musí mít nepromokavé zipy a podlepené švy a svrchní tkanina musí mít povrchovou úpravu DWR (Durable Water Repellent).

Jak vybrat lyžařské kalhoty
S membránou nebo bez ní? (foto: Salewa)

Jak vybrat lyžařské kalhoty? S izolací nebo bez izolace?

Záleží na tom, jakou strategii zvolíte. Existují dvě možnosti. První je takzvaná “outdoorová cibule”, což je klasická konfigurace oblečení, která funguje, ať už jde o lyžování, treking nebo horolezectví. “Outdoorová cibule” jsou tři (někdy čtyři) vrstvy oblečení, které plní různé funkce a ve vzájemné spolupráci zajišťují dostatečnou tepelnou izolaci, prodyšnost a ochranu před povětrnostními vlivy. V případě spodní části těla se obvykle jedná o dvě vrstvy. První vrstvou je termoprádlo. Poskytuje izolaci, ale především odvádí pot od těla při pohybu. Druhou vrstvou je hardshell, tedy kalhoty s membránou, které chrání tělo před deštěm a větrem, ale zároveň zajišťují účinný odvod vlhkosti.

Ano, existují zateplené lyžařské kalhoty – výše zmíněná druhá možnost. Jsou příjemným řešením. V teplejších dnech nemusíte pod tyto kalhoty nosit termoprádlo. Ale skvěle poslouží i jako druhá vrstva do opravdu chladných podmínek nebo pro ty největší zimomřivce. Kalhoty mohou být podšity fleecem nebo vyplněny tenkou vrstvou syntetické izolace Primaloft. Je však třeba mít na paměti, že přehřátí těla může být stejně nebezpečné jako podchlazení. Takže s izolací nebo bez izolace? Volba bude opět otázkou osobních preferencí.

Jak vybrat lyžařské kalhoty? Velikost

Jakmile si vyberete typ kalhot a jejich střih, musíte začít vybírat velikost. Výběr lyžařských kalhot z hlediska velikosti by neměl být zásadním problémem. Lyžařské kalhoty by měly především poskytovat pohodlí a volnost pohybu. Vždyť v nich nezřídka strávíte celý den. Neměly by proto být ani příliš volné, ani příliš těsné. Důležitým aspektem je zde správná šířka, a především délka nohavic (měly by sahat ke kotníkům). Z tohoto důvodu se lyžařské kalhoty dělí na pánské a dámské. Unisex kalhoty jsou velmi vzácné. Za zmínku stojí také to, že zadní část kalhot by měla být o něco vyšší a dobře zakrývat oblast ledvin a bederní část páteře.

Lyžařské kalhoty musí poskytovat pohodlí a volnost pohybu (foto: adidas)

Nejlepší lyžařské kalhoty – důležité detaily

Dobrá membrána, s izolací nebo bez izolace a výběr střihu jsou při nákupu lyžařských kalhot jen polovinou úspěchu. Neméně důležité jsou i mnohé další detaily. Jejich nedostatek může způsobit, že i kalhoty s tou nejlepší membránou budou prostě špatně navržené a tím nepraktické nebo prostě nepohodlné. Jaká řešení by měly mít lyžařské kalhoty? Zde jsou nejdůležitější detaily:

 • Větrací otvory na stehnech – když na sjezdovku zasvítí slunce a oteplí se nebo když jdete na lyžích do kopce, je dobré mít v kalhotách větrací otvory, nejlépe chráněné perforovanou síťovinou – zajišťují lepší větrání
 • Rozepínací nohavice ve spodní části – velmi usnadní obouvání a zouvání. Nepostradatelné, když si potřebujete rozepnout boty v baru.
 • Sněhová ochrana – nezbytný doplněk lyžařských kalhot. Jedná se o chrániče, které se připevňují na boty. Díky nim se sníh nedostane do nohavic a dovnitř bot.
 • Zesílená vnitřní část nohavic – vnitřní část kalhot je obzvláště náchylná k mechanickému poškození. Některé modely lyžařských kalhot budou mít v této oblasti speciálně zesílené prvky, například z Cordury.
 • Funkční kapsy – Jejich počet a umístění by neměly být výsledkem náhody nebo pouhého designérského výstřelku. Měly by být pohodlné, snadno přístupné, dostatečně velké a chráněné proti vodě a sněhu.
 • Pohodlné nastavení pásu – padající kalhoty jsou noční můrou každého lyžaře. Pohodlné a efektivní nastavení pásu je velmi užitečné.
 • Zipy vhodné pro ovládání v rukavicích – Malá stahovací šňůrka nebo plastový prvek na konci zipu je detail, který zajistí, že si nebudeme muset sundávat rukavice pokaždé, když se budeme chtít dostat do kapsy.
 • Odnímatelné šle – ne každý je příznivcem šlí, a ne vždy jsou užitečné. Někdy je můžete nechat doma. V případě kalhot BIB lze někdy odepnout celou ochranu.
 • systém RECCO® – Jedná se o malý vysílač všitý do kalhot, který usnadňuje její nalezení v případě zasypání lavinou. Je užitečný zejména pro ty, kteří se rádi vydávají mimo sjezdovky. Nenahrazuje však lavinový set!
 • Barva – může se to zdát jako podružná záležitost, ale barva je nesmírně důležitá! Zajímavé je, že to není jen otázka vkusu, ale také bezpečnosti. Oblečení v jasných barvách vás v případě nehody a pátrání lépe zviditelní.
Jak vybrat lyžařské kalhoty
Větrací otvory jsou jedním z důležitých detailů lyžařských kalhot (foto: adidas)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.