20.05.2022

Jak vybrat trekové boty?

Spolu s rostoucí oblibou horských sportů a rozvojem outdoorové komunity dochází ke stále větší specializaci ve výrobě obuvi souhrnně označované jako „turistická“. Jak si ale vybrat ty pravé trekové boty?

                       

Obecně lze říci, že dnes existují boty určené prakticky pro jakýkoliv druh činnosti. Proto si při hledání odpovědi na otázku, jak vybrat trekové boty, musíme především uvědomit, že univerzální boty opravdu neexistují. Pokud se rozhodnete pořídit si jen jeden pár bot na hory, budete muset udělat kompromis, z něhož plyne nepohodlí v méně obvyklém terénu nebo povětrnostních podmínkách. Nemáme zde na mysli extrémní situace, ale jen ty, se kterými se uživatel zřídka setkává. Pokud například chodíte po stezkách převážně v létě a na podzim, a máte vybraný jen jeden typ trekových bot pro tato období, v zimě se budete muset smířit s omezeními, která vám vaše boty budou klást. A naopak: zvolíte-li vysoké trekové boty na zimní vycházky, s mačkami, na chůzi ve sněhu a na ledu, máte malou šanci na stejně uspokojivé využití v parném létě. Abychom shrnuli tento dlouhý úvod: neexistují jedny univerzální boty do všech podmínek!

Co to jsou trekové boty, jsme si již popsali. Nyní se podívejme, jak vybrat ty správné.

Jak vybrat trekové boty – kategorie a tuhost podrážky

Společnost Hanwag před lety odvedla velmi dobrou práci, když turisty poučila o rozdílech v designu bot a jejich účelu. Zavedením jednoduché písmenné klasifikace v rozmezí A-D byla již před několika desítkami let upozorněna pozornost kupujících na nutnost volby správné tvrdosti podrážky pro různé typy terénu a různé stupně strmosti.

Jak si vybrat trekové boty – Podívejte se na písmenko! *

Boty označené písmenem A jsou měkké, velmi pohodlné, ideální na procházky parkem, ty s označením D jsou určeny pro horolezce, pro těžký terén mimo stezky. Samozřejmě někde mezi tím jsou všechny ostatní boty, více a méně vyztužené, na lehký i náročnější trek. Toto jednoduché a srozumitelné rozdělení však není dokonalé, neboť rozdíly v konstrukci boty se málokdy omezí na tvrdost a spoustu dalších vlastností nelze tak snadno „zaškatulkovat“. Ostatní výrobci (až na výjimky) tuto stupnici pro značení svých výrobků prakticky nepoužívají, i když samozřejmě své boty na hory také nějakým způsobem kategorizují.

* příliš krásné, aby to bylo možné 😉

Německý Hanwag označuje tuhost podrážky písmeny A-D.
Jak vybrat trekové boty? Německý Hanwag označuje tuhost podrážky písmeny A-D.

Jak vybrat trekové boty? Jiný kraj, jiný…..styl

Oblíbenost jednotlivých kategorií se mezi zeměmi liší (což je ovlivněno např. charakterem lokálního pohoří). V závislosti na aktuálních trendech a přijatých strategiích kladou výrobci na každou z nich jiný důraz. A tak tedy při procházení nabídky německých firem najdeme nejširší kolekci tradičních, celokožených modelů, s vyšší nebo nižší obsázkou. V nabídce italských výrobců budou vysoké boty plné barev, netriviální prošívání, materiálové kombinace – zde se trend jednoznačně ubírá směrem k nižší hmotnosti a novým technologiím. V nabídce britského trhu je kožená klasika v množství “mid” (trekové boty ke kotníkům, ale ne příliš vysoké). Každou z těchto bot můžete potkat někde na treku a jejich majitelé budou s výběrem vždy stejně spokojení. Protože modely s výrazně odlišným vzhledem mohou mít velmi podobné vlastnosti.

Trekové boty Montura
Trekové boty Montura jsou, co se designu týče, opravdové skvosty. Nic tu není “tradiční”! (fot. 8a.cz)

Tak, teď už něco málo víte!

Znalost typů a vlastností turistické obuvi umožňuje zúžit rozsah vyhledání a vybrat tu nejvhodnější tak, aby poskytovala maximum:

  • funkčnosti
  • pohodlí
  • bezpečí

Samotné uvědomění si velkého množství horských aktivit a široké nabídky bot pro ně určených, je prvním a klíčovým krokem ke správné volbě. Než půjdete do obchodu, měli byste si nejprve zvážit zamýšlené použití obuvi.

  • Na jaké hory se chystáte?
  • V jakém ročním období?
  • Jednodenní výlety nalehko nebo vícedenní výlety s batohem?
  • Za deště to odpískáte nebo Vám nevadí a vyrazíte?
  • Jste si jistí, že jednou budete chtít používat mačky, nebo se trochu přehnaně snažíte vybírat boty „na všechno“?

Při dalším čtení, prosím, berte v úvahu, že použité označení pro jednotlivé kategorie bot je dobrovolné a může se lišit v závislosti na výrobci. Ujistili jsme se však, že použitá klasifikace je co nejjednodušší a nejjasnější pro pochopení rozdílů.

Trekové boty Hiking / Light hiking

Kotníkové boty řady Hiking jsou určeny na upravené stezky a lehčí terén. Nejčastěji jsou vyrobeny z tenčí semišové kůže, často kombinované s řadou syntetických tkanin. Jednoduše se přizpůsobují nohám a jsou dostatečně flexibilní, aby nevyžadovaly speciální rozchození před tím, než si je vezmete na hory. Boty této kategorie mají strukturu, která zajišťuje správnou stabilizaci nohy a ochranu kolem kotníku – i když vysoko nad něj sahají jen zřídka. Mají chránit před prachem, blátem a měnícími se povětrnostními podmínkami (déšť). Jakkoliv to může znít triviálně, trekové boty této kategorie vyžadují:

  • vhodné vyztužení podrážky (měla by být měkčí, ale nekroutit se do stran; měla by být pružná, ale nedovolit Vám cítit každý kámen na cestě),
  • účinné systémy tlumení,
  • materiály nejvyšší kvality zaručující voděodolnost, spolehlivost a trvanlivost.

Trekové boty Zamberlan FOX
Zamberlan FOX – příklad bot z řady light hiking (nebo chcete-li kategorie A/B, možná spíš kategorie B), sahající ke kotníku, s membránou GORE-TEX a velkým množstvím prodyšných vložek (fot. 8a.cz)

Tkanina? Ano!

Často slýcháme od našich zákazníků otázky: Není u této boty příliš mnoho švů? Nemá tato bota příliš mnoho materiálových vložek? Vždy odpovídáme, že v této třídě bot je to žádoucí. Boty by měly být lehké, ne příliš tuhé, velmi prodyšné. Z každé boty totiž neuděláte expediční model! Je však třeba pamatovat na to, že obuv v této kategorii bude obvykle příliš lehká na zimní podmínky a příliš měkká na nazouvání maček.

Trekové boty Hanwag Banks GTX
Hanwag Banks GTX – model s lehkou strukturou, kde jazyk a boční panely jsou vyrobeny z extrémně odolného materiálu Cordura ® (fot. 8a.cz)

Jaké boty na hory? Na trek a backpacking?

Tento typ obuvi je určen pro náročnější cesty a do těžšího terénu. Na delší, vícedenní výlety je to určitě lepší. Je vyroben ze hrubší kůže a v případě spojení s látkou je jednoznačně pevnější a odolnější proti mechanickému poškození. Podešev i celková struktura boty jsou méně pružné a poskytují větší podporu kotníku. Některé modely jsou navíc vyvýšené, což pro některé uživatele, kteří nejsou na tento typ střihu zvyklí, vyžaduje „přizpůsobení“. Dá se předpokládat, že boty na hory z této řady vyžadují trochu rozchození, aby se plně přizpůsobily tvaru nohy.

Pohorky Scarpa R-Evolution Active GTX
Scarpa R-Evolution Active GTX jako příklad série Backpacking – kožená klasika s vyšším svrškem, velmi tuhá pro začátečníky, dostatečně tuhá pro zkušené turisty. (fot. 8a.cz)

Kde a kdy?

Tento typ obuvi můžeme nosit v létě, s těžším batohem. Také v zimě lze trekové boty této třídy použít na lehčí alpské vrcholy. Modely z této kategorie jsou určitě nejuniverzálnější pro horského turistu – i pro někoho, kdo má ambicióznější horské plány. Pro mnohé, kteří hledají odpověď na otázku “jak vybrat trekové boty?” by odpověď mohla znít: zaměřte se na sérii „Backpacking“!

Pohorky Zamberlan Rolle EVO GTX
Zamberlan Rolle EVO GTX vyrobený z velmi kvalitní kůže Perwanger. Sen každého backpackera. (fot. 8a.cz)

Boty z této kategorie lze nejčastěji používat s mačkami (samozřejmě turistickými). Více o tomto tématu najdete v článku Jak vybrat správné boty na turistické mačky.

Dostatečně tuhá podrážka bude dobře fungovat s mačkami
Dostatečně tuhá podrážka bude dobře fungovat s mačkami. Jsou nezbytné nejen v zimě, ale často i na jaře nebo na podzim, kdy Vás mohou na vrcholcích hor překvapit sněhová pole. Tohle je Zamberlan Vioz (fot. 8a.cz)

Horolezecké boty Alpine

Jaké horolezecké boty zvolit na zdolávání těžkého a proměnlivého terénu v různých výškách? Určitě modely z kategorie Alpine. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly ochranu a pohodlí při dlouhém treku – také v zimních podmínkách (v kombinaci s mačkami nebo sněžnicemi). S většinou modelů této kategorie můžete také lézt v náročných sněhových podmínkách.

Horolezecké boty z kategorie Alpine Salewa Vultur GTX
Jak vybrat boty na hory? Horolezecké boty z kategorie Alpine musí mít rády sníh. Zde Salewa Vultur GTX. (fot. 8a.cz)

Vlastnosti:

  • Pokročilé technologie, vícevrstvé podrážky využívají různé typy vnitřních výztuh, aby byla zajištěna adekvátní stabilizace a odolnost, a to jak na podélné, tak i příčné kroucení. Mimořádně důležitým prvkem jsou také systémy tlumení v podobě EVA a/nebo PU modulů a vrstev.
  • Konstrukce svršku má, co možná nejvíce, chránit nohu před nástrahami terénu a případným zraněním, a má také zaručit pevnost a odolnost samotné boty tak, aby splňovala požadavky dlouhého a namáhavého pochodu v těžkém terénu. Z těchto důvodů používají horolezecké boty z řady Alpine nejtlustší kůži (přes 2,5 mm), často ještě navíc vyztuženou gumovou obsázkou.
  • Mezi další výrazné prvky patří vyšší střih, minimální prošívání, kožené lemování kolem kotníku, plně integrovaný jazyk a různé háčky, které tvoří celý „systém šněrování“.

Přirozeným důsledkem je zvýšená hmotnost, která v kombinaci s tuhostí podrážky a svršku znamená, že někteří uživatelé, kteří se rozhodnou pro horolezcké boty Alpine, budou před prvním seriózním nasazením v terénu vyžadovat jakýsi „trénink“.

Horolezecké boty Zamberlan
Boty řady Alpine – s uchycením pro poloautomatické mačky a tuhou podrážkou. (fot. 8a.cz)

Kde a kdy?

Vzhledem k výše zmíněným vlastnostem bude použití tohoto typu bot v lehčím terénu – mírně řečeno – nepříliš pohodlné (dokonce i v zimě). Také letní podmínky v Tatrách jsou pro boty této třídy příliš málo. Možností těchto modelů budeme moci plně využít až během tatranské zimy nebo ve vyšších polohách Alp (bez ohledu na roční období).

Horolezecké boty této kategorie již nabízejí možnost použití automatických nebo poloautomatických maček (vzácnější řešení – což neznamená, že je horší).

Automatické mačky Climbing Technology
Automatické mačky se nazouvají rychleji. Sedí bezpečně i při „vykopávání“ schůdků ve zledovatělé zemi. (fot. 8a.cz)

Horolezecké boty Mountaineering

Boty této třídy jsou určeny pro vysoké hory, zimní lezení, expedice na mnohatisícovky a do nízkých teplot. Využijeme je tedy všude tam, kde není možné ani na okamžik zapomenout na vážné riziko omrzlin u nohou. Z principu se horolezecké boty nosí ve sněhu a ledu v kombinaci s mačkami. Donedávna v této kategorii dominovaly plastové skořepiny. Dynamický vývoj nových technologií umožnil navrhnout v tomto segmentu boty zcela tuhé – a mnohem lehčí, poskytující velmi vysokou úroveň voděodolnosti. A zároveň „prodyšné“.

Vlastnosti:

Svršky horolezeckých bot této skupiny jsou vyrobeny z různých kombinací hrubé kůže a tvrdých syntetických tkanin – odolných jak mechanickému, tak povětrnostnímu poškození. Často jsou integrovány s vnějším chráničem a uvnitř mají dodatečnou izolaci. Pevné, po celém obvodu potažené gumou, charakteristicky “objemové”. Musí pojmout nejen nohu lezce, ale i hrubé ponožky – často 2 páry, stejně jako termo vložky. Více informací o velikosti tohoto typu obuvi najdete v článku odborníka, himálajského horolezce Janusze Gołąba (Jak vybrat vhodnou velikost bot na hory a kolik ponožek do nich vmáčknout?)

Plně tvrdá podrážka a vhodné spojovací prvky umožňují připevnit automatické nebo poloautomatické mačky. “Jednodušší” modely z řady horolezeckých bot se budou hodit do zimních podmínek ve výškách 4-5 tisíc metrů nad mořem. Vyšší modely již nemají žádná omezení.

Boty série mountaineering pro použití v zimních podmínkách, s automatickými mačkami
Boty série mountaineering pro použití v zimních podmínkách, s automatickými mačkami. (fot.8a.cz)

Jak vybrat trekové boty? Zpověď

Když zvažujete, jaké si vybrat trekové boty, pamatujte, že první a hlavní otázka, na kterou musíte odpovědět, je:

Kde a kdy plánujete boty použít?

Upřesněte si typ terénu a klimatické podmínky, délku výletů a množství přepravovaných zavazadel. Pokud se zaměřujete na oblíbené túry v nižších horách, pak pro Vás budou ideální lehké a flexibilní boty. Pokud však má být terén kamenitý a nerovný a na zádech máte batoh nacpaný k prasknutí, potřebujete tužší podrážku. Takovou, která Vám poskytne extra ochranu. Nesnažte se za každou cenu připevnit mačky na jarní-letní boty z řady Light Hiking. Stejně tak nemá smysl, abyste si na jednodenní letní procházku s lahví na vodu u pasu brali extra odolné trekové boty z kategorie Backpacking. Řiďte se pravidlem: “Možná by to i šlo, ale proč se zbytečně trápit?”

Boty na hory vs. Vaše forma

Zkušený turista si, na rozdíl od člověka, který kouzla horské turistiky teprve objevuje, může vybrat trekové boty z lehčí kategorie. Tento princip funguje, i když jedou oba do stejného terénu za stejných povětrnostních podmínek. Zejména pokud jste úplný nováček, nezapomínejte mířit „kousek výš“ – trekové boty by Vám měly poskytovat dobrou oporu pro nepříliš trénované nohy, kotníky, Achillové šlachy a lýtka. To platí i pro případ, když plánujete zlepšit své outdoorové dovednosti postupným zvyšováním nadmořské výšky, zatížení a délky Vašich výletů.

Jak vybrat trekové boty? Ujistěte se, že si kupujete boty, které Vám umožní se rozvíjet, a které splní očekávání, i když dosáhnete nové úrovně. Pamatujte však, že neexistuji boty „na všechno“. Nesnažte se tedy najít si za každou cenu boty, které budou fungovat kdykoliv a kdekoliv. Pokud se rozhodnete, že Vaše dovednosti přesahují možnosti a účel boty – kupte si jiné. Jen tak můžete zaručit svou bezpečnost, pohodlí a omezit zklamání.

Kvalita bot

Kvalitní trekové boty Vás nezklamou, ani když se situace v terénu zkomplikuje. Opravdu nechcete, aby se rozpadly v polovině plánované trasy – možnosti na případné opravy jsou v terénu téměř nulové. Když nejste odborník, je těžké na první pohled poznat kvalitu, zvláště v lehčích kategoriích, kde je trh zaplaven obuví stylizovanou na tu „horolezeckou“. Takové boty najdete i během „výletu“ do nejbližšího supermarketu pro vajíčka nebo mrkev. Uvědomte si, že extrémně levné boty od neznámého výrobce, vybavené nedefinovaným „-TEXem“, jsou Vaší vstupenkou k problémům!

Jak zhodnotit kvalitu bot?

Věnujte nějakou chvíli na porovnání:

  • tloušťky kůže,
  • kvality švů,
  • spojení podrážky se svrškem,
  • posouzení tuhosti podrážky a jejích vrstev,
  • zkontrolujte typy háčků,
  • zkontrolujte, jak je jazyk zapuštěn,
  • lemování kotníků atd.

Výborným rozlišovacím znakem, který umožňuje rychle rozlišit výrobky z nižší kategorie, je také použitý typ membrány. Při výběru obuvi s membránou GORE-TEX® si můžete být jisti, že byla testována nejen výrobcem, ale také společností WL Gore. Jednou z podmínek licence je povinnost zpřístupnit každý nový vzor laboratoři GORE. Tam se provádí opravdu vražedné testy, aby zákazník dostal ten nejkvalitnější produkt. Pro výrobce obuvi je licence na používání membrány GORE-TEX® nesmírně cenná. Strach z její ztráty znamená, že není prostor pro kompromisy.

Jak vybrat trekové boty – shrnutí

Pokud jste dočetli až sem, znamená to, že své horské zájmy berete vážně. Většinu dovolené budete tedy v příštích letech pravděpodobně trávit na horách. Udělejme si malou odbočku: nebojte se mít ve svém horském šatníku dva nebo tři modely bot. Neznamená to, že rozhazujete peníze. Naopak. Dokazuje to, že jste si vědomi omezení jednotlivých modelů bot. A tím, že budete mít více než jen jedny trekové boty, je budete používat svědomitě. Nebudete je vystavovat nadměrnému opotřebení nebo poškození v terénu a podmínkách, pro které nebyly určeny. Stejně tak pokud jste řidič, neplýtváte ani tím, že máte dvě sady pneumatik – letní a zimní. Nejen, že Vám to zvyšuje bezpečí na silnici, ale ve finále bude i ekonomická bilance nakonec nižší.

Jak vybrat trekové boty?
Jak vybrat trekové boty? Výběr pohorek není jednoduchý, ale vždy se můžete spolehnout na odbornou radu v obchodě (foto 8a.cz)

Jak vybrat trekové boty? S rozumem, rozvážně a svědomitě!

Uvidíme se na horách! I mimo ně!

[Přečtěte si více o podobných tématech: Jaké jsou nejlepší trekové boty?]

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.