21.04.2022

Co si vzít na jaře na hory?

Na horách má každé roční období svá specifika a své fanoušky. Jsou tací, kteří milují hory v zimním kabátě, ale i tací, kteří si pro turistiku vybírají pouze letní měsíce. Léto a zimu není těžké definovat, takže turisté vědí (nebo by to alespoň měli vědět), na jaké podmínky se musí připravit. Horší je to s přechodnými obdobími.

                       

To ovšem neznamená, že jaro a podzim jsou úplně mrtvá období. Třpytivé barvy říjnové přírody nebo koberce květin, které se v některých částech hor objevují v dubnu, přitahují velkou skupinu turistů, kteří se chtějí pokochat pohledem na tak neobvykle barevnou krajinu. Tato krása ale může také klamat, protože se často ukazuje, že zima se rozhodne přijít o něco dříve, nebo i když už byla na ústupu, neřekla ještě poslední slovo. V tomto článku se podíváme na druhý případ. Zvážíme, co si vzít na jaře na hory, abychom nebyli překvapeni vrtošivým počasím.

Co si vzít na jaře na hory?

Co si vzít na jaře na hory? Rozhodně se musíte připravit na různé scénáře. (fot. Marmot)

Jaro je tu? V horách buďte ve střehu!

Už první teplý víkend v roce strávený v nížinách ve Vás může vzbudit chuť vyrazit na hory. Zraje-li taková představa v hlavě zkušeného a uvědomělého člověka, věříme, že se nedá oklamat jarním počasím, které již sice ovládlo nižší oblasti, ale v horách se ještě neusadilo natrvalo. Se správným vyhodnocením situace mohou mít problém méně zkušení turisté, kteří se na horské trasy vydávají jen sporadicky a pouze za ideálních podmínek.

Sníh, kterého celou zimu přibývalo, potřebuje trochu více času, než opustí vrcholky hor a horské pastviny. To, že v horské chatě, ležící na úpatí nějakého hrdého pohoří, zimu již nikdo nepamatuje, neznamená, že se na výše položené stezce nebudete muset brodit v závějích. Zatímco v nižších horách je jarní sníh pouze „možností“, na vyšších polohách je takový jev většinou pravidlem. Navíc je třeba počítat i s tím, že bílý prašan se může proměnit v nebezpečný živel v podobě laviny.

Jarní sníh na horách

Na jaře se i v nižších horách můžeme setkat se sněhem. (fot. Deuter)

Jak se obléct na jaře na hory

Jak je vidět, s počasím nejsou žádné žerty a ignorování zimních podmínek v jarním období nás může stát hodně. Než vyrazíte na túru, je bezpodmínečně nutné zkontrolovat předpověď počasí. Ale ani optimistické signály by neměly ukolébat naši bdělost. Raději si s sebou vezměte více věcí a mějte případně rezervu, kdyby se meteorologové spletli.

Jarní počasí na horách

Krásný jarní den neznamená, že noc nebude mrazivá. (fot. Craghoppers)

Je pravda, že jarní slunce dokáže svítit poměrně silně a přes den může být opravdu hezky. Problém je, že země ještě není nahřátá, a jakmile se naše nejbližší hvězda schová za obzor, může se citelně ochladit. Noční teploty, v brzkých jarních měsících, nejsou příliš vysoké a často jsou i záporné. Vždy se může stát, že nás na trase něco zdrží, takže vzdát se teplejšího oblečení by byl velmi riskantní krok.

Na co bychom neměli zapomenout při pomyšlení na jarní aktivity na horách? Pravidlem číslo jedna je vrstvení oblečení. V případě jarního počasí, které může být značně vrtošivé, nám takový systém oblékání umožní pružně reagovat na změny počasí. Pokud se jaro snaží předstírat léto, nemusíme být zabalení od hlavy až k patě, ale mějme, pro jistotu, v batohu také něco teplejšího. Zde je seznam oblečení, které stojí za to mít na sobě nebo s sebou.

Co si vzít na hory na jaře

Co si vzít na jaře na hory? Ukázková sada oblečení na krátký výlet. (fot. 8a.cz)

Termoprádlo

Co nejblíže tělu by mělo být termoprádlo, tedy takové, které účinně odvádí vlhkost. Oblečení ze syntetických materiálů zvládá tento úkol poměrně dobře, ale nejvíce se cení verze z, na dotek příjemné, merino vlny. A co bavlna, nejoblíbenější pro každodenní oblečení? Ukazuje se, že do hor je lepší ji nebrat. Vysoká schopnost absorbovat a ukládat vlhkost znamená, že nošení bavlněného trička bude mít za následek nepříjemný pocit studeného obkladu na zádech.

Základem je termotriko. Pokud nás jaro příliš nerozmazluje a patříme spíše mezi tzv. “zimomřivé” lidi, stojí za zvážení verze s dlouhým rukávem. V tomto případě bude také vhodné vzít si lehké spodky nebo legíny.

Mikina nebo fleece

V chladném počasí si na termoprádlo oblečte mikinu. Dámská fleecová mikina nebo pánská bude ideální. Pokud je tepleji, i přesto se vyplatí mít takovou rezervu v batohu. Obvykle, s rostoucí nadmořskou výškou, teploty klesají, takže nahoře může být mnohem chladněji než na začátku cesty. Co si vzít na jaře na hory? Existuje několik možností.

Mikina v horní části

Teplota ve vyšších patiích hor nás může nepříjemně překvapit. Za takových okolností bude mít mikina cenu zlata. (fot. Dynafit)

Bunda

Pronikavý vítr a možná i déšť nebo sníh? Takové situace na jaře nelze vyloučit. Co si vzít na jaře na hory, abyste si zajistili plnou ochranu před nárazy větru a deštěm? Nejvhodnější bude hardshell nebo membránové oblečení. Od svých konkurentů se liší tím, že má speciální mikroporézní povlak, tedy slavnou membránu. Tento doplněk, ač ho většinou ani nevidíme, hraje velmi důležitou roli – dělá bundu či kalhoty větruodolné a nepromokavé a naše pokožka může stále volně dýchat. Kombinace těchto dvou vlastností poskytuje obrovskou výhodu oproti „tradičním“ modelům bund, které, pokud zajistí dobrou cirkulaci vzduchu, většinou nechrání před deštěm, nebo pokud jsou voděodolné (jako igelitové pláštěnky), zabraňují pokožce dýchat.

Alternativou může být softshellové oblečení, které je lehké a zaručuje lepší cirkulaci vzduchu než výše zmíněné hardshelly. Je to však řešení pro trochu větší optimisty. Softshell nás ochrání hlavně před nárazy větru. Ochrana před deštěm je omezená, takže v případě pořádného lijáku můžeme trochu zmoknout. Je pravda, že mezi softshellovým oblečením najdeme i modely s membránou, ale ta má většinou jiné úkoly než ta, kterou známe z hardshell oblečení. Její prioritou je odolnost proti větru, takže voděodolnost nemusí být uspokojivá.

Co si vzít na jaro

Když prší a fouká vítr, je nejlepší mít na sobě hardshell oblečení. (fot. Patagonia)

Kalhoty

Jaké kalhoty se budou hodit na jarní výlety do hor? Někdo zvolí pohodlné, na dotek příjemné a prodyšné softshellové kalhoty. Tyto druhy materiálů se objevují v mnoha variantách a tloušťkách, proto lze softshelly na horách potkat prakticky v jakémkoliv ročním období. Pokud by se ale ukázalo, že na horách je stále ještě zima a sníh nebo – co hůř – tání teprve dorazilo, stojí za zvážení vzít si membránové kalhoty, které nás před „oblevou“ ochrání nejlépe, ale nijak zvlášť se nevyznačují dobrou prodyšností. Pokud plánujeme několikadenní túru a nejsme si jisti, jaké počasí nás čeká, vyplatí se mít takové kalhoty někde v „záloze“.

A co takhle lehké, rychleschnoucí kalhoty, které obvykle nosíme v létě? Takové modely můžete využít i na jaře. Měly by také dobře fungovat při nižších teplotách. Někdy však budete muset nosit lehké legíny nebo spodky.

Ponožky

I když jsou nenápadné, jsou velmi důležitou součástí horského oděvu. Nesprávně zvolené nám zcela určitě způsobí spoustu nepříjemností. Na co pamatovat při výběru ponožek? Rozhodně se vyplatí vyhnout se bavlně, která bude nasávat vodu a pot. Velmi oblíbené jsou naopak výrobky využívající merino vlnu (nejčastěji s příměsí odolných syntetických vláken). Až se budete připravovat na větší tání, můžete zvážit nákup outdoorové novinky – ponožky … nepromokavé, vyzbrojené opravdovou membránou!

Boty

Ponožky budou spolupracovat s trekovou obuví. To, co nosíme na nohou, je zásadní z hlediska pohodlí a bezpečnosti. Turisté, kteří mají našlapáno mnoho kilometrů, nejčastěji vědí, na co při výběru obuvi myslet. Pokud bychom toto téma hodně zobecnili, tak Vám napovíme, že pohorky mají obvykle mírně vyšší střih, aby lépe chránily nohu (nižší boty – tzv. nástupové boty – jsou návrhem pro zkušenější milovníky hor). Dobrá podrážka je velmi důležitá – zvláště, když to na horách po jarním tání dost klouže. Je třeba také pamatovat na to, že obuv by se měla trochu rozchodit. Premiéra nových bot hned na túře může mít za následek vznik velmi nepříjemných otisků.

Jarní čelenka

Co si vzít na jaře na hory? Při takových cestách se jistě bude hodit kšiltovka. Vyplatí se také chránit si krk. (fot. Buff)

Pokrývka hlavy

Rozptýleni jarním sluníčkem na ni můžeme – velmi jednoduše – zapomenout. Přitom je velká pravděpodobnost, že nás už na hřebeni začne otravovat pronikavý studený vítr. Čepice je nutností, pokud nechceme zbytečně prochladnout.

Multifunkční šátek nebo šála

Roli čepice úspěšně převezme tzv. multifunkční šátek – chytrý vynález, který může mít mnoho outdoorových využití. S jeho pomocí ochráníme i krk, kterému mrazivé nárazy větru také příliš neprospívají. Turisté si oblíbili šátky Buff, které jsou velmi často vidět na horských stezkách, ale před větrem se můžete chránit i tradičním způsobem – lehkou šálou.

Rukavice

Jistota je jistota. Pokud si nejste jisti, které roční období ve vyšších polohách zrovna dominuje, je dobré vzít si s sebou i rukavice. Nejlépe nějaký lehčí model, určený pro přechodné období. Takový, ve kterém se nezpotíte, a který ochrání Vaše ruce v případě nižších teplot nebo nárazů větru. Podpora rukavic bude neocenitelná, když potřebujete uchopit nepříjemně studený řetěz.

Návleky

V zimě, a v období jarního tání, budou velmi užitečné. Návleky na boty jsou speciální chrániče umístěné na nohavicích kalhot. Díky nim zvýšíme šanci přejít trasu suchou nohou.

Jaké vybavení vzít na hory na jaře

Ukázka výbavy, na kterou stojí za to pamatovat při jarních výletech do hor. (fot. 8a.cz)

Co si vzít na jaře na hory? Užitečné doplňky

Opatrnost se doporučuje nejen při výběru oblečení, ale i při kompletaci vybavení. Na co nezapomenout při balení turistického batohu? Následující doplňky se Vám mohou hodit na Vaší jarní horské túře.

Termoska (nebo termohrnek)

Fouká, prší a do horské chaty je to ještě daleko? Když výletní morálka klesne, doušek horkého čaje může zachránit situaci. Spolehlivá termoska se hodí v každém ročním období a v chladnějších měsících je dokonce nepostradatelná. Dobrým řešením může být i o něco menší termohrnek.

Turistická termoska

Co si vzít na jaře na hory? V batohu nesmí chybět místo na termosku nebo termohrnek. (fot Esbit)

Termoska na jídlo

S jídlem roste chuť k jídlu, proto je dobré přibalit si také termosku na jídlo (známou také jako food jug). Tato termonádoba nám umožní naservírovat si chutné, domácí jídlo, i když na trase nepotkáme žádné horské chaty. Možná to není základní nutnost, ale představa teplého jídla konzumovaného v srdci přírody, v chladném březnovém dni, je velmi lákavá.

Svačinky

Při namáhavé aktivitě je dobré mít co jíst. Snadno použitelné svačinky, se správnou energetickou hodnotou, poskytnou rychlý přísun energie v době krize. Při balení do hor se vyplatí přibalit si do batohu malou zásobu energetických tyčinek nebo gelů.

Co spakować do plecaka w góry?

Při balení batohu, před odjezdem na hory, musíte předvídat různé situace. (fot. Gregory)

Trekové hole

Pro mnoho turistů jsou trekové hole stálým prvkem výbavy, protože odlehčují kloubům a pozitivně ovlivňují bezpečnost. Na jaře, kdy můžeme na horách očekávat sníh a led nebo tání, jsou ještě více potřeba. Dva opěrné body navíc minimalizují riziko zranění.

Mačky (nebo nesmeky)

Co si vzít na jaře na hory? Do batohu je dobré přibalit také mačky. I když je zima na ústupu, nikdy nevíme, zda nebude trasa pokryta ledem nebo hustě udusaným sněhem. V takové situaci nám nemusí hole stačit. Turistické nesmeky nezaberou mnoho místa a výrazně zvyšují úroveň bezpečnosti. Navíc fungují s téměř všemi horskými botami. V horách alpského typu, kde i v průběhu kalendářního jara stále panují zimní podmínky, nesmeky nestačí. Odpovídající úroveň bezpečnosti mohou zajistit pouze mačky, a ty již s každým typem bot nespolupracují.

Mačky

Co si vzít na jaře na hory? Je dobré přibalit si nesmeky, které Vám pomohou překonat ledové úseky. (fot. Piotr Deska)

Čelovka

Jde o jeden z patentů, který zasáhl outdoorové aktivity a dnes si bez něho turisté nedokážou své výlety vůbec představit. Čelovka je, ze všech zdrojů umělého světla, nejpohodlnější, bez níž se jen těžko pohybujeme, pokud nás zastihne na cestě egyptská tma. Na jaře, kdy den není tak dlouhý, se dá předpokládat, že ji hojně využijeme.

Powerbanka

Elektronika hraje v expediční výbavě stále důležitější roli, proto byste se měli postarat o záložní zdroj energie. Nabitá powerbanka je prvek, který ovlivňuje naši bezpečnost.

Sluneční brýle

Co když budeme mít štěstí a zažijeme slunečný den a na horách bude ještě sníh? V takových podmínkách bychom si měli chránit zrak před škodlivým UV zářením. Přítomnost slunečních brýlí v cestovním zavazadle je naprosto oprávněná.

wiosna w górach

I když se počasí na jaře mění, můžeme si užít každý okamžik strávený na horách. (fot. Marmot)

Co si vzít na jaře na hory? Nápadů může být více!

Je toto kompletní seznam příslušenství vhodného na jarní výlet na hory? Určitě ne! Zde jsou doplňky, na které byste, podle nás, měli myslet při přípravě seznamu na výlet. Pravdou je, že každý, byť jen trochu zkušenější turista, má své patenty. Někdy méně, někdy více užitečné, ale vždy, tvrdošíjně, přidávané do turistického batohu. Když plánujeme horské výlety, vyplatí se hledat podobné inspirace. Na tom, co si s sebou do hor vezmeme, závisí, do značné míry, naše pohodlí, bezpečí a pohoda na cestách.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.