28.04.2023

Vibram FiveFingers – recenze prstových bot

Chodíte rádi naboso? Znáte již koncept barefoot a výrobky Vibram FiveFingers? Představujeme test minimalistické obuvi - zde je návrat k počátkům.

                       

Takzvané prstové boty jsou obuví, kterou buď milujete, nebo nenávidíte. I přes svůj kontroverzní vzhled vzbuzují prstové boty také velkou zvědavost. Zejména mezi těmi, kteří zkoumají koncept barefoot. Trochu vám toto téma přiblížíme a stručně zhodnotíme návrhy značky Vibram FiveFingers podle aktivity.

Vibram FiveFingers se na trhu objevily v roce 2004 a způsobily revoluci v konceptu chůze naboso. Značka je prezentuje jako “druhou kůži”. Nápad se zrodil z touhy vrátit se ke kořenům. Sjednotit chodidlo s prostředím díky minimalistickému designu, který odráží tvar lidského chodidla. Jak to prezentuje Vibram: když se volně pohybujete, neexistuje místo, kam byste se nemohli dostat. Ať už jste kdokoli. Ať už se chystáte kamkoli. Pohybujte se svobodně.

Vibram FiveFingers se na trhu objevily v roce 2004 a způsobily revoluci v konceptu chůze naboso. (foto: Patrycja Chudy)

Koncept barefoot

Evolučně byla naše chodidla uzpůsobena k přímé interakci se zemí. Odtud také pochází myšlenka chůze naboso, aby se chodidlo správně vyvíjelo a fungovalo. A pokud jsou svaly na chodidle silné a stabilní, promítá se to do celého našeho držení těla jak při stání, tak při různých činnostech. Studie ukazují, že 95 % lidí se rodí se zdravým chodidlem a nevhodným výběrem obuvi (obvykle příliš těsné, nepřizpůsobené tvaru chodidla) dochází k deformitám, vzniku vbočeného palce nebo jiným dysfunkcím, což má za následek zhoršení celkové výkonnosti.

Nejzdravější je samozřejmě chodit naboso, kdykoli máme příležitost. Na druhou stranu nám při každodenním životě ve městě přichází na pomoc barefoot boty a právě Vibram Fivefingers jsou příkladem tohoto typu obuvi.

Klíčové vlastnosti, kterými se barefoot boty vyznačují:

 • šířka – poskytuje správné množství prostoru pro volný pohyb prstů
 • nízká hmotnost
 • flexibilita – umožňují noze spolupracovat s okolím, rozkládat a tlumit tlak
 • tenká podrážka – aby co nejvíce napodobovala chůzi naboso
 • nulový drop – výškový rozdíl mezi patou a špičkou je nulový

Vibram FiveFingers je návratem k počátkům

Vibram FiveFingers je návratem k počátkům (foto: Patrycja Chudy)

Vibram FiveFingers – pro koho a pro jaké aktivity

Stručně řečeno? Pro každého, kdo chce pečovat nejen o správnou funkci svých nohou, ale i celého těla. I když zde je třeba připomenout, že přechod z tradiční obuvi, která silně izolovala od země, nemusí být snadný ani příjemný. Vyplatí se začít krátkými procházkami, nejlépe po měkkém terénu. Co vás ještě může překvapit? Další vrstva materiálu mezi prsty, na kterou si budete muset chvíli zvykat.

Samotné nazouvání prstových bot může být výzvou. Musíte začít tím, že prsty umístíte do příslušných “kapes”, počínaje palcem u nohy, poté přiblížit nohu a natáhnout jazyk a teprve poté přetáhnout přes patu.

Vibram Fivefingers nabízí modely pro různé aktivity:

Co s ponožkami?

Pro boty Vibram Fivefingers byly navrženy speciální prstové ponožky. V naší nabídce jsou k dispozici různé verze ponožek Injinji. A je již silně individuální otázkou, zda je chcete používat, nebo ne. Mohou vám zajistit větší pohodlí, ale jsou také další vrstvou, která odděluje chodidlo od země. Určitě jsou dobrou volbou v chladných dnech při outdoorových aktivitách.

Vibram FiveFingers

Pro boty Vibram Fivefingers byly navrženy speciální prstové ponožky Injinji (foto: Patrycja Chudy)

Jak vybrat správnou velikost bot?

Je to samozřejmé – nejlepší je vyzkoušet si boty a požádat o radu odborníky. Pokud však tuto možnost před nákupem nemáte, zde je návod, na co se doma zaměřit. Nejprve si změřte bosé chodidlo, nejlépe s patami opřenými o zeď. Vyberte si model, který vás zajímá, a zkontrolujte, která velikost odpovídá vašim rozměrům. Jakmile si boty správně nazujete, jak jsme o tom psali o něco dříve, zatěžujte nohu a pohybujte s ní do všech směrů. Pokud cítíte vůli ve špičce nebo v patě, znamená to, že je bota příliš velká, což způsobí, že se chodidlo při používání pohybuje. V důsledku toho vás boty mohou odřít.

Pokud jsou naopak prsty na nohou stísněné a tlačí na přední část obuvi, znamená to, že je bota příliš malá. V minimalistické obuvi se máte cítit především pohodlně. Boty jsou vaší takzvanou druhou kůží. Měli byste velmi dobře cítit povrch a mít naprostou volnost při pohybu.

Teorii je konec. Je tedy čas být konkrétní! Otestovali jsme pro vás tři různé modely Vibram Fivefingers a podělíme se s vámi o naše zkušenosti!

Vibram FiveFingers

Na boty Vibram FiveFingers je třeba si chvíli zvykat (foto: Jakub Jóźwiak)

Test Vibram FiveFingers V-TRAIN

Nebudu zastírat, že jsem si boty Fivefingers plánovala koupit už dlouho. Zvyklá trénovat v ponožkách nebo naboso jsem však koupi stále odkládala. Díky možnosti otestovat pětiprsťáky jsem měla možnost porovnat obě formy a ráda se s vámi podělím o své názory.

Nebyl to můj první kontakt s minimalistickou obuví ani s myšlenkou barefoot. Byl to však první s botami, ve kterých mám oddělené prsty. Nad prvním dojmem se není třeba pozastavovat. Lehké, flexibilní, specifické boty. Ne každému se budou líbit. Stále se na mě přátelé divně dívají, když je nosím.

Věděla jsem, že při prvním nazutí těchto bot budu mít možná problém dostat prsty na správné místo. Tady jsem byla pozitivně překvapená, protože mi to nedělalo velké potíže, i když je to velmi individuální záležitost. Po nasazení bot na nohu mohu říci, že jsem okamžitě pocítila skvělou stabilitu. Myslím, že je to díky speciální podrážce přizpůsobené pro trénink – včetně rope traction systému, který usnadňuje šplhání po laně – a dodatečnému suchému zipu.

Boty Vibram Fivefingers V-TRAIN jsem testovala při silovém tréninku se zátěží kettlebell, činkami, při tréninku Crossfit a každý den. Jelikož jsem byla zvyklá trénovat naboso, byl pro mě první trénink docela výzvou. Asi většina lidí by s takovým přímým kontaktem chodidla s podlahou měla problém.

Vibram FiveFingers

Vibram Fivefingers V-TRAIN jsou minimalistické boty určené pro trénink (foto: Patrycja Chudy)

Na druhou stranu jsem cítila, že mi na tom kontaktu něco vadí. Přiznávám, že jsem se cítila mnohem stabilněji, bota mi velmi dobře seděla, ale naprosto jsem to necítila. A upřímně řečeno, po prvním tréninku jsem nebyla optimistická. Přesto jsem se rozhodla dát jim šanci. Vlastně od tréninku k tréninku si moje noha na práci v botách znovu zvykla a já si je oblíbila. V několika cvicích, u kterých jsem zaznamenala stagnaci, jsem zaznamenala pokrok. Nicméně noha v ponožce občas klouže a naboso není každý cvik pohodlný a často jsem skončila s bolestivými odřeninami.

Splnily boty mé očekávání? Určitě přinesly do tréninku spoustu nového a zůstanou se mnou ještě dlouho. Při tréninku fungují senzačně. Pro každodenní používání bych volila model s tenčí podrážkou a bez přídavného suchého zipu, například KSO EVO nebo ELX KNIT. Každému cvičícímu bych doporučila, aby si trénink ve Fivefingers alespoň vyzkoušel. Pokud nemáte s tréninkem v ploché obuvi vůbec žádné zkušenosti, zcela to změní váš trénink k lepšímu a celé vaše tělo vám v budoucnu poděkuje. Pokud stejně jako já trénujete naboso nebo v ponožkách, boty vám dodají větší jistotu při mnoha pohybech.

Boty Vibram FiveFingers V-TRAIN pro vás testovala Patrycja Chudy.

Vibram FiveFingers

Vibram Fivefingers V-TRAIN určitě změní váš způsob tréninku (foto: Patrycja Chudy)

Test Vibram FiveFingers V-AQUA

Už několik let používám běžný model Vibram FiveFingers hlavně pro zpestření procházek. První teplý víkend letošního jara mi však poskytl příležitost otestovat další model “prstových bot” a zároveň mě motivoval k zahájení SUP sezóny. Mluvím o Vibram Fivefingers V-Aqua, botě, kterou výrobce popisuje jako univerzální model vhodný pro všechny aktivity ve vodě a kolem ní. Mohu stoprocentně potvrdit, že právě za takových okolností se tato bota cítí jako… ryba ve vodě.

Bota je lehká, se svrškem navrženým tak, aby nenasákl mnoho vody a napomáhal vysychání. Při nazouvání boty, což u prstových bot vyžaduje trochu cviku, jsou pozoruhodné dva pásky na suchý zip: jeden vpředu a druhý u paty. Tyto pásky na suchý zip umožňují upevnit botu na noze tak, aby nesklouzla ani při pohybu v bahnitém terénu u vody. Po nastavení suchých zipů bota bezpečně a pohodlně sedí. A co je nejdůležitější, okamžitě poskytla tu příjemnou jistotu, že je naše noha chráněna před případnými kameny, klacky nebo v případě městských pláží předměty, jako jsou víčka od lahví apod..

Po nasednutí mě zaujala velmi dobrá přilnavost podrážky k boardu. Jemný, ale poměrně agresivní vzorek podešve Vibram Megagrip se dokonce přilepil k palubě a poskytl příjemný pocit stability, který doprovázel mé plavání. Také sestup do vody z prkna byl velmi jistý, bez obav, s čím se moje noha setká na břehu jezera.

Mé první dojmy z modelu V-AQUA jsou velmi pozitivní. Určitě si ho budu brát na SUP. Myslím si ale, že bude skvělý i pro výlety na kajaku, kdy jsme občas nuceni vystoupit na břeh a kajak přenést. Celkově, pokud víme, že se budeme pohybovat mezi vodou a souší a chceme mít pocit chůze naboso, pak tato bota bude fungovat skvěle.

Vibram FiveFingers V-AQUA pro vás testoval Jakub Jóźwiak.

Vibram FiveFingers

Jemný, ale poměrně agresivní vzorek Vibram Megagrip (foto: Jakub Jóźwiak)

Test Vibram FiveFingers V-TREK

Značku FiveFingers Vibram® znám už řadu let. Mnozí z vás se jistě podivovali nad tím, co je to za bizarní výtvor, který vídáte na nohou. Kolem takzvaných ‘pětiprsťáků’ nelze pro jejich specifickou konstrukci projít lhostejně.

Model, který jsem si vybrala, je klasický V-Trek – pro turistiku, treking i “každodenní” použití. Model V-Trek je šněrovací, o něco vyšší než ostatní, a díky univerzálnosti černé barvy se skvěle hodí i do městských podmínek (je to ideální volba jako druhý pár obuvi při omezeném množství zavazadel na víkendový city-break). Kromě jedinečného designu této boty mě k jejímu používání přesvědčila především její specifická konstrukce, která podporuje přirozený pohyb chodidla, a tím zlepšuje rovnováhu a stabilitu kloubů.

Navíc zesílená 4mm podrážka Vibram Megagrip® u mnou testovaného modelu znamenala, že jsem se nebála žádného terénu – vyčnívající kořeny, kameny ani nerovnosti nebyly problém. Boty měly také vynikající přilnavost, i když bylo mokro a kluzko. Materiál svršku je směsí syntetiky a vlny, díky čemuž je bota odolná a také odvádí vlhkost při superlehké hmotnosti necelých 270 g (pár velikosti 38). Jedinou obavou bylo, že prvních pár dní používání může být bolestivých, ale s vědomím následků jsem věnovala ještě větší pozornost správnému našlapování – upevňování zdravých návyků.

Vibram FiveFingers V-TREK pro vás testovala Iza Zielińska.

Boty Vibram FiveFingers V-TREK jsou určeny pro turistiku, treking nebo “každodenní” používání (foto: Vibram FiveFingers)

Vibram FiveFingers výhody:

 • volný pohyb chodidla
 • anatomické postavení chodidla, každý prst zvlášť
 • velmi dobrý kontakt s povrchem
 • zpevnění chodidla
 • dlouhodobé a uvážlivé používání může mít pozitivní vliv na funkci celého pohybového aparátu
 • extrémně lehké a sbalitelné (podrážka je dostatečně flexibilní, aby se dala “srolovat”), takže jsou vítaným doplňkem na každé cestě

Vibram FiveFingers nevýhody:

 • specifický design, který nebude vyhovovat každému
 • potíže při přechodu z klasické obuvi na obuv bez tlumení
 • zvláštní pocit, jako by bylo něco mezi prsty (přejde)

Stojí to za to? Podle našeho názoru za to rozhodně stojí! A rozhodně stojí za vyzkoušení! Chůze v barefoot botách přirozeně posílí svaly na nohou a zajistí pohodlí pro vaše prsty. To se jistě promítne do celkového zlepšení koordinace a rovnováhy. Vyzývám vás však, abyste byli rozumní a pomalu zaváděli barefoot obuv do svého každodenního života. Nohy potřebují čas, aby si zvykly na nedostatek tlumení!

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.