11.08.2023

Jak se obléct na kolo na podzim?

Podzim je ideálním obdobím pro cyklistiku v horách, lesích i na silnicích. Barvy jsou úchvatné, horko je pryč, stezky jsou prázdné. Podzimní počasí však může být nepředvídatelné a překvapivé. Jak se obléct na kolo na podzim, aby nás žádné podmínky nepřekvapily?

                       

Podzim se rychle blíží. V příštích měsících bude jen chladněji, vlhčeji a větrněji. Nezní to zrovna nejlépe, když se vám neustále honí hlavou cyklovýlet. Neznamená to však také, že byste už teď měli svůj stroj přikrýt dekou a čekat na jaro. Podzim na kole může být krásné období. Na cyklostezkách je méně lidí, lesní výhledy mohou být krásnější než v létě a podzimní barvy dodávají emoce a vzrušení i při jízdě po vesnické silnici. Podzimní počasí však může být rozmarné. Abyste si zážitek z jízdy na kole na podzim plně vychutnali, musíte se na něj dobře připravit.
Podzimní oblečení na kolo je klíčovou otázkou bez ohledu na to, zda se chystáme na rychlý výlet do hor, krátkou vyjížďku v nížinách nebo delší cyklovýlet. Jak se obléct na kolo na podzim? Pojďme si tedy probrat optimální oblečení na kolo na podzim od hlavy až k patě. A vlastně od rukou až k nohám!

Jak se obléct na kolo na podzim? Poradíme zejména v následujících oblastech:

Podzim není důvod schovávat kolo do sklepa. Jen musíte být připraveni na jakékoli podmínky. Vhodné podzimní oblečení na kolo je nezbytné. (foto: Ortlieb)

Podzimní rukavice na kolo

Nejčastějším a největším problémem během podzimních chladnějších a větrných dnů jsou končetiny. Prsty sevřené na řídítkách velmi rychle prochladnou, zejména při jízdě z kopce, kdy jsou navíc potřísněny náporem studeného vzduchu. Ruce jsou tou částí těla, která může prochladnout. Vyplatí se proto předem myslet na to, jak o ně pečovat, abyste si později mohli jízdu užít. Podzimní rukavice na kolo vám samozřejmě pomohou. Jaké jsou nejlepší rukavice? Takové, které vám dodají trochu tepla a zároveň vás ochrání před poryvy větru. Ne všechny rukavice však budou vhodné pro jízdu na kole. Nesmíte to přehánět s jejich tloušťkou a konkrétněji s jejich obratností. Podzimní cyklistické rukavice budou na vnitřní straně ruky o něco tenčí, abyste lépe cítili úchop řídítek a brzd.

Podívejte se na široký výběr rukavic na kolo s dlouhými prsty pro podzimní období

Samozřejmě, že podzimní rukavice na kolo nemusí zcela ochránit naše prsty před chladem, zejména v chladnějších nebo deštivých dnech. Mohou nastat situace, kdy budeme potřebovat zahřát ruce. Nejjednodušší je to během jízdy na kole do kopce, protože tehdy tělo produkuje spoustu tepla. Toto teplo však není vždy rozloženo tam, kde bychom si přáli. Na pomoc přijdou další triky a prvky podzimního oblečení na kolo.

Můžete si například dát ruce do kapes péřovky (o tom později), pohybovat se a třít si prsty o sebe. Případně můžete použít chemické ohřívače, které nejsou drahé, ale mohou přinést útěchu. Již při nákupu podzimních rukavic na kolo je dobré vzít v úvahu, jak je budete chtít používat, abyste si nekoupili příliš těsný model. Vyplatí se také nezapomenout pořídit si vzduchotěsný igelitový sáček, ve kterém budete ohřívače skladovat, jakmile doslouží. Když je vložíte do uzavřeného sáčku, “vypnou se” z nedostatku kyslíku, takže je můžete znovu použít.

Jak se obléct na kolo na podzim
Podzimní rukavice na kolo jsou nezbytné, zejména při jízdě z kopce. (foto: Joanna Kapinos)

Cyklo kalhoty na podzim

Vaše nohy snášejí chlad poměrně dobře, ale je třeba pamatovat na ochranu před povětrnostními podmínkami, kterým budete během jízdy čelit. Pouze dobře zvolené cyklo kalhoty na podzim vám poskytnou dostatečnou ochranu. Jako první přicházejí v úvahu dlouhé cyklistické nebo softshellové kalhoty. Dlouhé nohavice a materiál s větruodolnými vlastnostmi účinně zastaví poryvy studeného vzduchu. Pozornost se vyplatí věnovat také vodoodpudivým vlastnostem podzimních cyklistických kalhot. Nejen membrána, ale i impregnace DWR výrazně oddálí promočení kalhot při srážkách. Dlouhé cyklo kalhoty na podzim vás ochrání i při pádu. Často mají výztuhy na citlivých místech a speciální šití, které vám umožní pohodlně pod nimi nosit chrániče.

Zde můžete koupit cyklistické kalhoty nejen na podzim

Podzimní oblečení na kolo, kdy moc nejezdíme

Jak se obléct na kolo na podzim, když se jedná jen o občasné, jednorázové výlety? Pak můžete vyrazit i v kalhotách určených pro jiné aktivity. Například v lezeckých nebo trekových kalhotách, které nabízejí pohodlí a pružnost. Mějte však na paměti, že takové modely nebudou fungovat identicky jako kalhoty určené pro podzimní cyklistiku. Pokud tedy jezdíte hodně na kole, dříve nebo později do nich budete muset investovat. Vyplatí se to, protože mnohé modely vyrobené například z tkaniny Cordura® jsou prostě nezničitelné a ideálně se hodí pro vaše cyklistické potřeby.

Dalším řešením podzimního oblečení na kolo může být kombinace funkčního prádla a membránových kalhot. Je to optimální řešení, když se vydáme na cestu do opravdu náročného počasí. Membránové kalhoty dokonale ochrání nohy před promočením. Nevýhodou však bude mnohem horší prodyšnost, což bude při náročných stoupáních velký problém. Nezapomeňte také na správné zajištění nohavic, aby se nezapletly do řetězu.

Jak se obléct na kolo na podzim? Když se počasí pokazí, je nezbytné oblečení s nepromokavou membránou. (foto: Ortlieb)

Poslední a možná trochu nezřejmou možností cyklistických kalhot na podzim jsou kraťasy a delší ponožky. Když venku není taková zima, možná zjistíte, že toto řešení je nejlepší odpovědí na otázku “Jak se obléct na kolo při 10 stupních?”. Delší ponožky přidají trochu ochrany na holeně. Na kolenou (a také loktech!) by pak samozřejmě měly být chrániče, které tělo také nevyhnutelně mírně zahřejí. Nad nimi už jen kraťasy. Shrnuto – jak vybrat cyklo kalhoty na podzim? Variant podzimního oblečení je vždy několik. Vyplatí se vyzkoušet jednotlivá řešení (nejlépe na místních trasách v blízkosti bydliště) a přizpůsobit je trase, podmínkám a svým preferencím.

Jak se obléct na kolo na podzim – nohy

Při doplňování podzimního oblečení na kolo není možné vynechat boty. Lehká a pohodlná cyklistická obuv příliš nezahřívá nohy. Proto je dobré pamatovat na vhodné ponožky. Velmi dobrou volbou budou ponožky střední tloušťky z merino vlny. Výhodou této vlny je samozřejmě to, že dokáže zahřát nohu, i když je mokrá. A to není v podzimních podmínkách, kdy jsou stezky mokré a blátivé, nic neobvyklého. A pokud vám nohy výjimečně studí, vyplatí se sáhnout i po ponožkách určených pro skialpinismus, tedy vyšších a silnějších. Při nižších teplotách a mezi kalužemi se dobře osvědčí také nepromokavé ponožky. Lehké ponožky s membránou promění i vzdušné modely v pohodlné cyklistické boty na podzim.

[Chcete se dozvědět více? Zde vám poradíme, jak vybrat boty na kolo!]

Co se týče obuvi, v tomto segmentu již nějakou dobu vede společnost Five Ten, dříve spojovaná spíše s lezeckou obuví. Five Ten nabízí několik modelů, které se výborně osvědčí jak na cestě, tak na horské stezce.

V těch nejnáročnějších podzimních dnech, kdy prší a fouká vítr a vy přesto musíte vyjet, se vyplatí pořídit si návleky na boty POC Thermal Bootie. Lze je nosit přes jakékoliv boty. Výrazně zvýší tepelnou ochranu vašich nohou a zároveň vás ochrání před promočením.

Návleky na cyklistické boty zakoupíte zde!

Jak se obléct na kolo na podzim
Boty Five Ten Freerider Pro, ponožky z merino vlny a dlouhé kalhoty jsou optimální podzimní soupravou (foto: Joanna Kapinos)

Jak se obléct na kolo na podzim – trup

Trup je strategické místo, nacházejí se zde všechny nejdůležitější orgány. Pokud se nepostaráme o správnou termiku této části těla, můžeme si být jisti, že cyklovýlet nebude mít nic společného s potěšením. Termiku lze poškodit dvěma způsoby: Podchlazením organismu nebo jeho přehřátím. Výsledek bude stejný: návrat domů. Proto se vyplatí dobře si rozmyslet, jak se obléct na kolo na podzim a co si vzít s sebou. Dobrým pravidlem je vrstvení oblečení, stejně jako při jiných outdoorových aktivitách.

Základní vrstvou podzimního oblečení na kolo může být samozřejmě termoprádlo, nejlépe z merino vlny nebo syntetické tkaniny. První dobře ochrání tělo před chladem. Volba druhé varianty umožní účinný odvod vlhkosti během aktivity. Při kompletaci cyklo oblečení na podzim se přikloníme spíše k syntetické vrstvě – přiléhavému dresu s dlouhým rukávem. Čím více se však blížíme k zimě, tyto poměry se obracejí a častější volbou se stává merino prádlo.

Jak se obléct na kolo na podzim
Podchlazení je stejně nebezpečné jako přehřátí (foto: Joanna Kapinos)

Druhá vrstva, tj. podzimní mikina na kolo

Základ máme, nyní je čas na druhou vrstvu, tedy tu, která nás zahřeje. Zde se vyplatí vsadit na tenké podzimní mikiny na kolo – v mírném podzimním chladu postačí. Mírně zahřejí tělo a dlouhé rukávy ochrání před prochladnutím rukou. Jakmile však teplota klesne na zhruba 5 stupňů Celsia, vyplatí se obléci si teplejší mikinu nebo tenkou softshellovou bundu. Důležité je však pamatovat na to, abyste si k podzimní mikině na kolo nevybrali silnou fleecovou bundu, ale raději zvolili mikinu powerstretch. Takové modely velmi dobře dýchají, což je při intenzivní aktivitě velkou výhodou. Navíc dobře přiléhají k tělu, což znamená, že vůbec nepřekážejí při jízdě z kopce. Softshellová bunda má zase tu výhodu, že je dobrou bariérou proti větru. Některé modely mají také impregnaci DWR, která zpomalí proces promočení oděvu.

Vybírejte z cyklistických mikin na podzim a další roční období!

Jak se obléct na kolo na podzim?
Jak se obléct na kolo na podzim? Nejlepší je vrstvení (foto: Joanna Kapinos)

Třetí vrstva – jaká podzimní bunda na kolo?

I když nebude vždy nutná, vyplatí se o ní přemýšlet jako o posledním prvku oblečení, který nás ochrání před nepříznivými podmínkami. Membránová bunda, o které je řeč, má nespornou výhodu – zaručí bariéru proti promočení, zabrání vodě a blátu, aby se dostaly k našemu tělu a vrstvám pod membránou. Bunda nás také ochrání před poryvy větru, čímž nám poskytne kompletní ochranu. Má však i nevýhodu – stejně jako u kalhot má membrána omezenou prodyšnost, takže není těžké se v ní zpotit. A právě zde se vyplatí hledat to nejlepší řešení pro vás. Koneckonců každý z nás funguje při intenzivní námaze jinak. Naše těla mají jinou termiku, jinak reagují na chlad a jinak se potí.

Podzimní bunda na kolo s membránou

Trik při výběru podzimního oblečení na kolo spočívá v tom, abyste neoblékli příliš teplé oblečení a nepřehřívali své tělo a zároveň byli dobře chráněni před nepříznivým počasím. V mnoha případech dobře funguje základní vrstva ze syntetického trika, tenký dres a lehká podzimní bunda na kolo s membránou. Ve stoupáních, pokud to podmínky dovolí, lze bundu uložit do batohu nebo ledvinky. Znovu ji oblékneme až v místě, kde nás čeká sjezd. Pokud chcete bundu uložit do ledvinky, musíte zvolit správný model. Existuje zde několik možností. S pomocí přicházejí membrány určené pro běžce, které jsou malé, ultralehké, ale také mechanicky slabé. Můžete se také rozhodnout pro modely s membránou Goretex Paclite, která je stále malá a sbalitelná, ale s o něco větší odolností. Superlehkým řešením, určeným pro cyklistické aktivity, je bunda Maloja Spih NOS.

Prohlédněte si podzimní bundy na kolo s membránou!

V případě pádu je však velká pravděpodobnost, že se taková bunda roztrhne. Membrána tohoto druhu stojí přes 5 tisíc korun, takže nic příjemného pro kapsu. Odolnější budou modely Goretex Pro. Ty jsou odolné a střižené tak, aby pod kapuci vešla přilba. Platí však, že čím větší pevnost, tím horší prodyšnost. Každé řešení má tedy svá pro a proti. Membrána má také další výhodu – po zabláceném sjezdu se z ní rozhodně lépe smývá špína, která tam nepochybně bude.

Lehká větrovka – ideální bunda na podzimní cyklistiku?

A jak se obléct na kolo na podzim, když podle předpovědi nehrozí žádné srážky a není příliš chladno? Pokud potřebujete pouze ochranu před mrazivým větrem, jeví se jako nejlepší volba tenká větrovka. Modely tohoto typu jsou oblíbené pro mírně vyšší teploty. Podmínkou je, že v předpovědi není žádný déšť. Taková lehká podzimní bunda na kolo totiž poskytuje účinnou ochranu proti větru. V případě déletrvajících dešťů však kapituluje a jednoduše promokne. Tenká větrovka také nenabízí příliš velkou izolaci, takže při rozhodování o takovém modelu je třeba pamatovat na to, abyste si pod bundu oblékli vhodné hřejivé vrstvy.

Zde najdete lehké větrovky na kolo

Podzimní počasí vás může zaskočit. V batohu nebo brašně se vyplatí mít podzimní bundu na kolo s membránou (foto: Ortlieb)

A co třeba syntetická péřovka?

Zůstaneme-li u otázky “jak vybrat podzimní bundu na kolo”? – stojí za to přemýšlet o modelu ze syntetického prachového peří. Syntetika dobře odolává vlhkým podmínkám. Na rozdíl od přírodního prachového peří hřeje i za mokra a lépe se suší. A proč vlastně takovou zateplenou cyklistickou bundu na podzim? Abychom neztráceli drahocenné teplo během chvíle odpočinku nebo během přestávky na opravu propíchnuté duše. Když stojíme na místě, neprodukujeme tolik tepla jako při pohybu. Proto bez tepelné vrstvy po ruce můžeme snadno prochladnout. Bunda se syntetickou izolací Primaloft nebo ClimaShield se osvědčí i při balení kola do auta nebo při trávení posledních chvil s přáteli na konci trasy. Pro použití syntetické péřové bundy je však třeba mít s sebou batoh. Tyto modely jsou tak teplé, že jakákoli větší aktivita při teplotách nad nulou skončí solidním pocením.

Jak se obléct na kolo na podzim – hlava

Zde je věc mnohem jednodušší. Prvním a nejdůležitějším prvkem je samozřejmě helma na kolo, která sama o sobě pomůže v boji proti chladu. Pod ni můžete přidat tenkou čepici nebo šátek buff, případně jen čelenku. Buff lze v chladnějších dnech považovat také za pokrývku krku a úst. Takový multifunkční šátek je ideálním podzimním doplňkem každého cyklistického outfitu. Nezbytná je také péče o oči. To je univerzální úvaha nejen pro podzim, zejména pokud plánujete jízdu v lese. Brýle na kolo ochrání vaše oči před větrem a hmyzem. Ve větrnějších a deštivých dnech se mohou hodit větší cyklistické brýle. Ty ve srovnání se slunečními brýlemi mnohem lépe chrání oči před chladným vzduchem a zároveň zakrývají větší plochu obličeje. Při výběru brýlí na kolo se vyplatí vsadit na řešení od osvědčených značek, které nabízejí vynikající optické vlastnosti. Zejména výrobky Oakley a POC si získávají důvěru zákazníků již řadu let.

Brýle na kolo najdete zde!

Jak se obléct na kolo na podzim? Helma a tenká čepice jsou nutností (foto: Joanna Kapinos)

Batoh nebo ledvinka?

Až budeme mít kompletní cyklistickou výbavu na podzim, vyplatí se zvážit, zda si s sebou nevzít batoh nebo větší cyklistickou ledvinku. To vám umožní vzít si s sebou náhradní oblečení nebo vrstvy, které zrovna nemáme na sobě. A to může být na podzim klíčové. Teplé ráno může skončit deštivým odpolednem. Batoh také poskytuje prostor pro doplňky, jako jsou zmíněné chemické ohřívače, malá termoska s teplým nápojem a čelovka. Podzim bohužel také znamená, že se mnohem rychleji stmívá – na to se vyplatí pamatovat! Doplňkem, na který byste měli myslet, je také izolace vašeho hydrovaku. Na podzim se potřebujete hydratovat stejně jako v létě, ale o kolik příjemnější je pít teplou vodu nebo isotonický nápoj v chladném dni.

Podzim je skvělým obdobím pro cyklovýlety. Je škoda toho nevyužít! (foto: Ortlieb)

Podzimní oblečení na kolo – shrnutí

Stejně jako při trekingu je nejlepší vrstvit podzimní oblečení na kolo. Vrstvy upravujte podle aktuálních povětrnostních podmínek a směle s nimi žonglujte. Bohužel tento systém bude u každého vypadat trochu jinak. Je to dáno tím, že každý z nás má jiný teplotní komfort a jiné cyklistické cíle. Pokud ještě nemáme s podzimními cyklistickými aktivitami mnoho zkušeností, je dobré hned na začátku experimentovat s vrstvami podzimního oblečení na kolo popsanými v článku. To vám může usnadnit hledání ideální sady a rozhodně zpříjemnit cyklistiku.

Jak se obléct na kolo na podzim? Základní výbava:

  1. ruce: rukavice
  2. nohy: cyklistické kalhoty nebo termoprádlo a membránové kalhoty
  3. chodidla: boty + teplé ponožky + případně návleky
  4. trup: mikina + softshellová bunda + ( v batohu membránová bunda a syntetická péřovka)
  5. hlava: helma + tenká čepice a buff
  6. brýle na kolo
  7. batoh a/nebo ledvinka na kolo
  8. příslušenství: ohřívače, termoska, hydrovak, čelovka

Jak se obléct na kolo při 10 / 15 stupních?

Nejtěžším úkolem je přizpůsobit se rychle se měnícímu počasí. Proto je důležité být velmi flexibilní a volit vrstvy a tloušťku podle svých potřeb. Jak se obléct na kolo při 15 stupních, když slunce ještě trochu hřeje? Tehdy nejlépe fungují nejtenčí mikiny, často v kombinaci s větruodolnými vestami. Dobře poslouží i výše zmíněné kraťasy s dlouhými ponožkami. Jak se obléct na kolo při 10 stupních? Zde se určitě poohlédneme po delších kalhotách. Nezbytná bude také větruodolná mikina a nejlépe lehká větrovka. Je třeba mít na paměti, že optimální podzimní oblečení na kolo bude do značné míry záviset na tom, jak intenzivně a kde budete jezdit. Klidná jízda do práce na kole je něco úplně jiného než jízda do prudkého kopce nebo intenzivní trénink při vysoké tepové frekvenci.

Podzim je obdobím, kdy může být venku opravdu krásně. Byla by škoda nevyužít takového období v outdooru. A nezapomeňte: špatné počasí přece neexistuje, jen špatné oblečení!

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.