04.04.2022

Jakou péřovou bundu?

Ať už se chystáte na trek, horolezectví nebo skialpinismus, vyplatí se myslet na správný tepelný komfort předem. Je všeobecně známo, že dobrým receptem na mráz může být kvalitní péřová bunda.

                       

Vliv přírodního prachového peří na rozvoj horolezectví nelze podceňovat. V průběhu let byly vysokohorské expedice nebo například polární expedice – založeny na péřovém oblečení a spacích pytlích. Spektrum použití péřových bund je dnes velmi široké, stejně jako nabídka dostupná na trhu. Jakou péřovou bundu? Pokud nás taková otázka napadne, je jisté, že budeme postaveni před nelehkou volbu.

Výhody prachového peří

Když přemýšlíte, která péřová bunda bude nejlepší, stojí za to podívat se na výhody této výplně. Jednou z nejdůležitějších vlastností přírodního prachového peří je schopnost zadržovat a uchovávat vzduch. Je to právě tato schopnost, díky které nás peří izoluje před chladem a dokáže udržet teplo vyzařované našim tělem.

Výhody péřové bundy jsou také: nízká hmotnost a schopnost komprese. Zde však malá poznámka – komprese prachového peří je dobré řešení pro přepravu, nikoli však pro skladování.

Jakou péřovou bundu?
Péřová bunda se bude výborně hodit na různé druhy aktivit. (foto: Dynafit)

Jakou péřovou bundu? Parametry oblečení s přírodní výplní.

O čem nás informují parametry na visačkách péřových bund? Jakou péřovou bundu? 650 nebo 750 cuin? 80/20 nebo 95/5? Podíváme se na tyto hodnoty a vysvětlíme, co znamenají. 

Plnivost prachového peří

Parametrem, který má významný vliv na tepelný komfort, který bunda nabízí, je plnivost péřové výplně. Vyjadřuje se v kubických palcích na unci a jednotkou je cuin (ang. cubic inches). Čím vyšší je tato hodnota, tím lépe pro nás.

Jak to vypadá v praxi? Pokud jedna unce prachového peří (28 g) po roztažení zabere objem 750 kubických palců, bude plnivost prachového peří 750 cuin. Totéž platí pro ostatní hodnoty. Čím větší plnivost, tím lepší izolační parametry, tedy – lidově řečeno – teplejší výplň.

Pokud máme lepší prachové peří, potřebujeme ho méně, abychom zajistili uspokojivou úroveň tepelné izolace. Díky tomu můžeme snížit i váhu bundy.

Renomované značky začínají svou nabídku s výrobky s plnivostí kolem 550 cuin. Velmi dobrá hodnota je 750 cuin, i když někteří šijí i bundy naplněné prachovým peřím s plnivostí 850 nebo dokonce 1000 cuin.

Vybrané přírodní prachové peří s plnivostí 850 nebo 1000 cuin se používá tam, kde je prioritou nízká hmotnost a malý objem. V kombinaci s péřovými, ultratenkými vnějšími látkami (jako je Pertex) získáme lehkou bundu pro profesionální použití.

Poměr prachového peří k pírkům

Jakou péřovou bundu? Před takovým rozhodnutím stojí za to věnovat pozornost poměru množství prachového peří k jemným pírkům. Když je například na etiketě uvedeno 90/10, znamená to, že 90 % výplně je prachové peří a pouze 10 % jsou pírka.

Peří není lehké ani plnivé a není ani vhodným izolantem. Bohužel získat čisté, 100 % přírodní prachové peří je prostě nemožné. Vyčištění na úroveň 90/10 je proces, který výrazně ovlivňuje cenu. Výrobek s více pírky než prachovým peřím nelze považovat za výrobek z prachového peří. Poměr 50/50 (který se někdy vyskytuje) bude indikovat špatnou kvalitu výplně.

Husí nebo kachní prachové peří?

Přírodní prachové peří z polských chovných ptáků, hus i kachen, je považováno za jedno z nejlepších na světě. Husí prachové peří nabízí vyšší kvalitu, která má lepší plnivost a efektivněji izoluje.

Někteří výrobci používají někdy směs kachního a husího prachového peří. Jedná se o zvýšení tepelných vlastností při minimalizaci nákladů na použitou surovinu. Husí peří nepochybně převažuje nad kachním, ale v případě méně extrémního použití postačí i to druhé. Jeho mírná příměs také nebude citelná.

Jakou péřovou bundu?
Při výběru péřové bundy stojí za to věnovat pozornost typu prachového peří. 
(fot. Columbia)

Zodpovědní výrobci mají velký zájem na původu prachového peří. Svědčí o tom mimo jiné praktiky značky Patagonia. Využívá přírodní surovinu, která splňuje požadavky nutné pro získání certifikátu Traceable Down Standard. Příkladem bundy, která používá tento typ prachového peří, je Patagonia Down Sweater.

Jakou péřovou bundu? Typy bund s přírodní výplní.

Toto rozdělení je smluvní a týká se jak případné funkčnosti bundy, tak její tloušťky (svým způsobem jedno vyplývá z druhého). Doufáme však, že Vám toto rozdělení pomůže zvolit ten správný model.

“Expediční” bunda

Mezi „expedičními“ bundami (ale i kalhotami nebo overaly) najdeme typické expediční modely, bez kterých se výlet do chladných oblastí Ťan-Šanu, Pamíru či Himálaje prakticky neobejde. Vyznačují se velmi velkým množstvím výplně s dobrou plnivostí. Zajistí tepelnou pohodu při velmi nízkých teplotách. Tyto bundy musí být vybaveny kapucí, která je rovněž vyplněna prachovým peřím.

Jakou tedy péřovou bundu na expedici? Když se dají očekávat extrémní podmínky, zvažte nákup profesionální bundy, jako je The North Face Summit L6 FUTURELIGHT™ Down Belay Parka, plněné prachovým peřím 800 cuin a vyrobené ze silného materiálu Pertex® Quantum® G. Marmot West Rib Parka s husím peřím 800 cuinů bude také skvělou volbou – navíc obsahuje i odolný vnější materiál Pertex® Quantum.

Jakou péřovou bundu do hor?
Péřová bunda by si měla poradit i s náročnějšími podmínkami. (fot. Berghaus)

Druhou podskupinou, která se vzhledem k objemu do této kategorie zařadila, jsou o něco tenčí bundy. Takové, které se osvědčí nejen při horské aktivitě za nízkých teplot, ale také v základním táboře nebo při jištění na jistícím stanovišti. Tyto typy modelů jsou objemnější, takže Vám umožní nosit pod sebou ještě pár dalších vrstev. Některé mají i prodloužený střih.

Arcteryx Cerium, plněná vysoce odolným prachovým peřím, je příkladem bundy vhodné na jistící stanoviště. Při hledání modelu s impregnovanou výplní se vyplatí věnovat pozornost bundám, jako je Mountain Equipment Baltoro Jacket. Při rozhodování mohou pomoci informace od uživatelů, kteří měli možnost si takové oblečení vyzkoušet přímo v „bojových“ podmínkách.

Horolezecká bunda

Jakou horolezeckou bundu zvolit? Do této skupiny patří již dříve zmíněné bundy vhodné na jistící stanoviště. Budou mít nižší gramáž a technický střih, určený pro specifické horské aktivity.

Bunda, vyplněná prachovým peřím, se snadno stlačuje, díky čemuž bude dobrou ochranou před chladem, když dokončíme náročný výstup a je čas jistit partnera.

Péřová bunda tohoto typu bude samozřejmě fungovat lépe v suchých podmínkách. Pokud hrozí změna počasí, vyplatí se zvážit oblečení s umělou výplní. V případě vysoce intenzivní aktivity může být dobrým řešením hybridní řešení –  syntetická a přírodní výplň. Za zvážení stojí modely jako Salewa Ortles Hybrid RDS DWN Jacket, které kromě dobré termiky dokážou nabídnout požadovaný rozsah pohybu.

Bundy tohoto typu se skvěle hodí i jako “oteplovací bundy” při pěších a lyžařských výletech. Vytažené z batohu a oblečené v době pauzy nám zajistí pohodlí a ochrání nás před náhlou ztrátou tepla.

Lezecká péřová bunda
Lezecká péřová bunda poskytuje izolaci a velkou volnost pohybů. (foto Rab)

Bunda na skialpy

Koupit si péřovou bundu bude dobrý nápad také v případě, když je naší vášní skialpinismus.

I když má péřová bunda při intenzivní námaze při strmých výstupech tendenci příliš hřát, její výhody jistě oceníme, až dosáhneme vrcholu a až budeme odpočívat. Bude perfektně fungovat, až se začneme sjezd, protože izolace a ochrana proti větru jsou pak důležitější.

Jakou tedy péřovou bundu na lyže? Zajímavé tipy pro nadšence této aktivity připravila značka Dynafit. V nabídce výše zmíněného výrobce jsou bundy jako Radical Down Hood (v dámské nebo pánské verzi) – model vybavený elastickými panely v podpaží, se střihem, který se dokonale přizpůsobí Vaší postavě. Model je vyplněn impregnovaným prachovým peřím Downtec™.

Podtrženo, sečteno – v případě bund na skialpy bude důležité: správná izolace, dobré přizpůsobení postavě a možnost komprese.

Péřová bunda do města

V podstatě jakákoliv péřová bunda, kterou nosíme na hory, se dá využít i ve městě. Outdoorový charakter oblečení není v žádném případě vylučujícím faktorem. Pro každodenní použití ve městě jsou vhodné například bundy jako Marmot Shadow nebo The North Face Box Canyon Jacket. Je jen na Vás, zda zvolíte model do extrémně nízkých teplot nebo tenčí verzi.

Střih a délku péřového oblečení můžete také přizpůsobit Vaším preferencím. Když se chystáte na tuhou zimu a chcete širší spektrum ochrany, vyplatí se pořízení kvalitní bundy opravdu zvážit. Styl navrhovaný výrobci „péřových bund“ je velmi odlišný. Můžete tedy zvolit verzi připomínající horské oblečení (např. dámská The North Face Belleview Stretch Down Parka) nebo zvolit model typického městského střihu.

Péřové oblečení v městské verzi je navrženo tak, aby poskytovalo odpovídající stupeň izolace při dlouhých procházkách ve sněhu. Je dobré, když má stojáček nebo odpovídající profil kapuce, a díky tomu Vás dokáže účinně chránit před silným větrem.

Stojí za to si uvědomit, že každodenní oblečení ve městě čelí často horším podmínkám než oblečení na horách. A nejde o jednorázový, nepředvídatelný a neplánovaný kontakt s ostrou skálou. Taška nošená stále na stejném rameni bude bundu několik hodin odírat a každodenní mačkání se u východu z autobusu může být zkouškou odolnosti materiálu bundy. Městský život je vážnou výzvou pro ultratenká horská vlákna.

Kvalitní pánské a dámské péřové bundy najdete samozřejmě v nabídce obchodu 8a.cz.

Jakou tedy péřovou bundu?
Péřová bunda na hory nebo do města? (fot. The North Face)

Péřová vesta

Vesta samozřejmě není bunda, ale pokud jsme se již zabývali tématem „péřovky“, těžko tuto možnost nezmínit. Vesty mají skupinu svých zarytých příznivců. Musím uznat, že jako zateplení jsou zajímavou alternativou k tenkým bundám nebo péřovým svetrům. Jejich základní nevýhoda, tedy chybějící rukávy, je zároveň jejich hlavní předností. Navíc Vám umožní obléct se do vrstev a zateplit vybranou část těla. Po sbalení jsou malé, takže je můžete mít vždy s sebou sbalené v batohu.

Která péřová vesta?
Péřová vesta může být také dobrým řešením na hory nebo skály. (foto Marmot)

Vynikající tepelné vlastnosti, nízká hmotnost, stlačitelnost a ideální parametry po sbalení. Široký výběr modelů navíc dělá z péřové bundy perfektní volbu pro každou příležitost.

Co si z této skupiny vybrat? Za pozornost rozhodně stojí oblíbené modely jako Rab Electron Pro Vest nebo Patagonia Down Sweater Vest.

Už máte péřovou bundu? Pamatujte na správnou údržbu!

Když víme, jaká péřová bunda pro nás bude nejvhodnější a zvolili jsme optimální volbu – dle našeho názoru – stojí za to si připomenout specifické nároky na údržbu takového oblečení.

Nejedná se o triviální záležitost, protože nesprávným praním a sušením takového oblečení může dojít k jeho trvalému poškození. Další informace o tomto tématu naleznete v článku s názvem “Jak prát péřovou bundu”.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.