15.07.2023

Bushcraft bivakování – co si vzít do lesa?

Máte chuť strávit pár dní o samotě uprostřed divočiny? Bushcraft si získává stále více příznivců. Stojí proto za to zvážit, co si vzít s sebou na dobrodružnou výpravu do lesa.

                       

Fenomén v poslední době populárního bushcraftu jsme vysvětlili v článku Co je to bushcraft. Bushcraft je dovednost žít uprostřed divoké přírody s využitím jejích přírodních zdrojů. Důležité je, že se nejedná o umění přežít, tedy o známý survival. Ten se, jak název napovídá, zaměřuje na přežití, obvykle po relativně krátkou dobu, v extrémních situacích. Bushcraft je naproti tomu, dalo by se říci, “dlouhodobé přežití”, umění nikoli pouhého přežití, ale udržitelného života v lese

Samozřejmě zde nemluvíme o letech nebo měsících, i když samozřejmě existují lidé, kteří mají znalosti a dovednosti, aby takového výkonu dosáhli. Za zmínku zde stojí fascinující příběh Christopher’a Knight’a, který v roce 1986 opustil svůj domov v americkém státě Maine s předsevzetím, že se do civilizace už nikdy nevrátí. Knight se ukryl v mainských lesích na dlouhých 27 let. V jednoduchém přístřešku se mu podařilo přežít i kruté a zasněžené zimy (Maine leží na severovýchodním okraji USA). Knightův příběh si můžete přečíst v knize Poustevník: 27 let sám mimo civilizaci od Michaela Finkela. Nevím, zda Knight znal termín “bushcraft”. Pravděpodobně ne. Nicméně to, co dělal, stejně jako bushcraft, vyvolává otázky o roli samoty v životě a potřebě blízkosti k přírodě.

Bushcraft bivakování
Bushcraft je dovednost žít uprostřed divoké přírody s využitím jejích přírodních zdrojů (foto: Helikon-Tex)

Samozřejmě vás nenabádáme, abyste zítra vše nechali a natrvalo se přestěhovali do lesa. Nemusíte se stěhovat hned na 27 let. Nicméně i krátký osamělý pobyt v lese vám umožní nejen si odpočinout, ale především znovu získat rovnováhu a soustředění. Pro začínajícího adepta bushcraftu může být i víkend nebo několik dní v lese fascinujícím dobrodružstvím. Přestože je bushcraft uměním existenčního minimalismu, určité kusy vybavení budete v lese potřebovat. Co si vzít na několik dní do lesa? Takže k věci.

Batoh

Bez něj se v něm budeme jen těžko pohybovat. Jak velký batoh a jak bohatý bude jeho obsah, bude samozřejmě záviset na délce našeho lesního dobrodružství. Předpokládejme, že se chystáme na několik dní. Polská značka Helikon-Tex má skvělou nabídku pro milovníky přežití a bushcraftu. Podívejme se například na model Summit. Jedná se o batoh 40l vyrobený z odolné Cordury, který vydrží nárazy jakýchkoli větví. Batoh má velmi povedené zavírání rolltop, ale snadný a rychlý přístup do vnitřního prostoru zajišťuje také zip na přední straně batohu. Velká vnější kapsa Beavertail vám dává možnost pohodlně si do ní zastrčit mikinu nebo bundu. Ačkoli Summit nemá atributy, jako je nastavitelný nosný systém nebo možnost připojení hydratačního systému, má to, co ocení příznivci lesů – několik velmi praktických kapes na příslušenství, které se budou hodit při lesní túře.

Bushcraft
Objem 40 l batohu Helikon-Tex Summit je dostatečný na několik dní v divočině (foto: Helikon-Tex)

Menším bratrem batohu Summit je Helikon-Tex Ratel Mk2 (objem 25 l) a Helikon-Tex Raccoon Mk2 (objem 20 l). Každý z nich má spoustu kapes a popruhů pro připevnění příslušenství nebo oblečení. Oba jsou také kompatibilní s hydratačními systémy. Mají také panel velcro, který nám umožňuje přizpůsobit si batoh podle svých představ. Všechny modely Helikon-Tex jsou k dispozici v maskovacím, hnědém nebo zeleném provedení, které nám pomůže splynout s houštinou lesů a divočinou.

Praktickým doplňkem takových zavazadel je bederní taška Helikon-Tex Possum, do které můžeme schovat doklady, telefon nebo klíče. Pokud hodláte kombinovat bushcraft s kanoistikou nebo prostě chcete být dobře připraveni na případný liják, měli byste zvážit nepromokavý vak Helikon-Tex Arid Dry Sack.

Bushcraft – co si vzít, abyste se dobře vyspali?

Praví fanoušci bushcraftu pravděpodobně nebudou spát ve stanu. Z jednoduchého důvodu – stan je těžký a velký a bushcraft, jak už jsem zmínil, je o minimalismu. Je tu ale i další důvod: stan vás odřízne od lesa, vytvoří, byť jen v noci, zbytečnou bariéru mezi vámi a přírodou. Můžete samozřejmě spát pod širákem, což se jistě setká s velkým respektem ostatních bushcrafterů. V české povětrnostní realitě se však vyplatí vzít si něco, co nás ochrání před případným deštěm. Řešením je přístřešek neboli tarp. O výhodách přístřešku již bylo napsáno mnoho. Cestovatelé jej velmi oceňují a dobře upevněn přístřešek vás ochrání před deštěm, větrem i sněhem.

Když už mluvíme o bushcraftu, podívejme se na řešení značky, která se bushcraftu věnuje. Společnost Helikon-Tex má v nabídce dva modely tarpů. Helikon-Tex Supertarp má rozměry 3 × 3 m a váží 872 g. Menší verze Helikon-Tex Supertarp Small o rozměrech 2×2,5 m váží necelých 0,5 kg. Oba jsou vyrobeny z polyesteru s ripstopovou vazbou, který se vyznačuje zvýšenou odolností, a mají podlepené švy. A co je nejdůležitější, mají až 19 upevňovacích bodů, které umožňují dokonalé přizpůsobení plachty danému místu.

Bushcraft bivakování
Helikon-Tex Supertarp poskytuje bezpečný úkryt v divočině (foto: Helikon-Tex)

Karimatka nebo hamaka?

Tarp lze položit nízko a pod něj pak umístit karimatku nebo, což je pohodlnější, samonafukovací karimatku. Oba výrobky mají své výhody i nevýhody. Důležité je, že díky tomu, že jsme blízko u země, jsme téměř neviditelní a máme skvělou pozici pro pozorování divoké zvěře v lese. Pokud vám však na tom tolik nezáleží a oceníte o něco větší pohodlí při spánku, je lepší zavěsit přístřešek výše a pod ním zavěsit hamaku. Je však vhodné naučit se jej správně zavěsit. Hamaka má oproti karimatkám také několik výhod. Poskytuje lepší spánek, neničí trávu ani lesní porosty, je lehká a v batohu zabere jen málo místa. Jak vybrat hamaku? Záleží na tom, co hledáte.

Ať už si vyberete tarp nebo stan, hamaku nebo karimatku, nezapomeňte si do lesa vzít několik kolíků. A, last but not least, spací pytel. Jaký spacák si vyberete, záleží na řadě faktorů, především na ročním období, kdy se do lesa vydáte.

Skvělou volbou pro milovníky lesa je také multifunkční pláštěnka. V závislosti na situaci ji lze použít jako teplé pončo, spacák, deku nebo zateplení hamaky. Tedy tři v jednom. Helikon-Tex Swagman Roll má rozměry 140×205 cm, je zateplená syntetickou izolací Climashield® Apex™, má nastavitelnou kapuci, a především nenasákne vlhkost. K dispozici je také ve verzi Basic.

Bushcraft bivakování
Pláštěnka je multifunkční alternativou spacího pytle v letních dnech (foto: Helikon-Tex)

Bushcraft – co si vzít s sebou na rozdělání ohně?

Znalost rozdělávání ohně je základem přežití a bushcraftu. Čím méně věcí si s sebou berete (což je koneckonců podstatou bushcraftu), tím důležitější je oheň. Poskytne vám teplo v chladné noci, dá vám možnost uvařit si jídlo, odradí predátory. Nástroje k rozdělání ohně musí být ve vašem batohu. Naštěstí je jich velmi málo. Praví lesní řemeslníci nepoužívají zápalky ani zapalovače. Z kapsy batohu vytáhnou křesadlo. Dva malé předměty spojené provázkem a připomínající klíče od auta jsou k dostání u firem Primus, Easy Camp, Gerber.  Pro usnadnění boje o oheň Light My Fire má v nabídce křesadlo spolu s podpalovačem. Gerber má také celou sadu pro přežití, která kromě křesadla obsahuje píšťalku, šicí potřeby, vlasec, šňůru, drát a nůž. Pro ty méně pokročilé v technikách rozdělávání ohně nabízí společnost Lifesystems voděodolné zápalky.

Máme oheň. Co ještě potřebujete, je dřevo na oheň. K jeho získání nebo naštípání vám pomůže turistická sekera Robens Dixie Axe. Je dlouhá něco přes 35 cm a lze ji snadno připnout na batoh.

Křesadlo a podpalovač
Křesadlo a podpalovač vám usnadní boj o oheň (foto: Light My Fire)

Doplňky

V divočině se můžete bez mnoha věcí pohodlně obejít, a to i po delší dobu. Mnoho drobných předmětů si také můžete vyrobit sami ze dřeva již v lese. Existují však doplňky, bez kterých to může být opravdu obtížné. Nejdůležitějším z nich je nůž nebo kapesní nůž. Většinu nožů najdete v nabídce Gerber. Pro ty, kteří rádi nosí na opasku robustní nůž s pevnou čepel, má Gerber v nabídce model Gerber Prodigy SE. Gerber má také řadu zavíracích nožů různých velikostí, s různými typy čepelí a rukojetí. Za zmínku stojí například model Gerber Remix Tactical Tanto, který je určen příznivcům přežití a je celý vyroben z oceli. Má otvor pro prsty pro přesnou manipulaci s nožem a systém rychlého otevírání palcem.

Milovníci jednoduché klasiky se pravděpodobně zaměří na francouzský Opinel. Jednoduchý zavírací nůž s dřevěnou rukojetí je k dispozici ve stejném tvaru v mnoha velikostech a barvách. Ty větší, jako například Opinel Inox Corkscrew No. 10, mají skrytou vývrtku. Za zmínku stojí, že Opinely se vyrábějí s čepelemi dvou typů: z uhlíkové a nerezové oceli. Pokud někdo potřebuje velmi malý, lehký, plochý nůž, zajímavým nástrojem je Baladeo Papagayo Skinny vážící pouhých 40 g.

Paracord
Paracord – nenápadná ozdoba nebo 265 cm šňůry (foto: Helikon-Tex)

Z velmi užitečných a nezabírajících příliš místa doplňků do lesa je dobré vzít si náramek paracord. Nejedná se o nic jiného než 265 cm pevné nylonové šňůry srolované do podoby náramku. V případě potřeby lze paracord rychle odmotat a použít jako provaz. Šňůra se hodí kdykoli a kdekoli, často za nejméně očekávaných okolností. A když je smotaná, je jednoduše ozdobou, která nenápadně svědčí o povaze a vášni svého majitele. Samotnou 3,5mm paracord šňůru lze také zakoupit z role po metrech.

Do lesa

Na závěr ještě několik drobností. Lékárnička – v lese nás mohou potkat nejrůznější dobrodružství, ne nutně jen ta dobrá. A do civilizace to může být docela daleko. Je lepší mít s sebou základní léky, náplasti apod . Hrnek – nedoporučujeme brát celou sadu nádobí, ale hrnek se vyplatí vzít. Ostatně zkušení bushcrafteři si v dobrém hrnku snadno uvaří celou večeři. Někteří si během pobytu v lese také vyřezávají nádoby ze dřeva. Přesto – je lepší vzít si hrnek, protože pití kávy po ránu v mlhou zahaleném lese je mystický zážitek. Poslední nezbytnou součástí výbavy je čelovka. Ano, večer si můžete zapálit táborák a váš zrak si na tmu zvykne, ale dobrá čelovka může být velmi užitečná nejen v noci, ale především v případě nouze.

Nůž je základní a multifunkční součástí výbavy do lesa (foto: Helikon-Tex)

Takto vybaveni se můžeme směle vydat do lesa. Výše uvedené vybavení je samozřejmě jen základ. Časem si každý adept bushcraftu vytvoří vlastní optimální sadu vybavení, která bude vyhovovat jeho potřebám při lesním dobrodružství a bude přizpůsobena typu bushcraftu, který chce provozovat. Je však třeba mít na paměti, že podle zásad otců bushcraftu – čím méně, tím lépe. Taktické batohy pojmou veškerou vaši výbavu. Proto vám doporučujeme nechat doma vařič (přece jen je tu táborák), nádobí (stačí dobrý hrnek), příbory (stačí lžíce) a případné powerbanky, turistické lampy a nepotřebné elektronické příslušenství. Takže si přece jen obujeme pohodlné taktické boty a vyrazíme do přírody.

A jak se obléct na bushcraft? Tomu jsme věnovali samostatný text.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Podívejte se také

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.