11.04.2022

Impregnace obuvi – návod, jak obuv impregnovat

Sníh, led, zima a sůl, občas také voda a bláto. V zimě je obuv vystavena masivnímu náporu nepříznivých faktorů. V důsledku jejich vlivům může utrpět jak samotná obuv, tak i naše zdraví. Potopa uvnitř bot může rychle vést k ochlazení těla, a to je už jen malý krůček k nachlazení.

                       

Oblíbeným způsobem, jak zvýšit ochranu naší trekové obuvi, je impregnace. Jak impregnovat boty a do jaké míry jsme schopni pomoct naší obuvi přípravky dostupnými na trhu? Jaká opatření zvolit a jak na to správně jít? To se dozvíte dále v tomto článku.

Impregnace obuvi – o co jde?

Proces, kterému je věnován tento text, lze definovat jako impregnaci materiálů vhodnými látkami (chemickými nebo přírodními) za účelem získání povrchu, který zvýší voděodolnost svrchního materiálu (a pouze jeho!).

Impregnace umožňuje lepší přípravu obuvi na obtížnější povětrnostní podmínky.

Impregnace umožňuje lepší přípravu obuvi na obtížnější povětrnostní podmínky. (foto: 8academy.cz)

Co Vám impregnace dává?

Ty z Vás, kteří si impregnaci představují jako proces, který magicky způsobem zařídí, že každá bota bude voděodolná, chceme vyvést z omylu. Obuv z nekvalitních materiálů nebo určenou do těch nejteplejších měsíců v roce nezachráníte nanesením mírné vrstvy vosku. Základem jsou dobré boty, navržené tak, aby vydržely zimu. Impregnace je jednou z podmínek jejich správného používání, a v žádném případě se nejedná o zázračný způsob, jak vylepšit nekvalitní materiály nebo udělat z letních bot kvalitní podzimně-zimní obuv. Pokud botám dopřejeme impregnaci, připravíme je na obtížnější podmínky, ale také jim můžeme prodloužit jejich životnost. Co vlastně impregnace zimních bot dokáže? Podívejme se na dva případy.

Boty s membránou GORE-TEX®

Jak již bylo zmíněno, impregnace ovlivňuje pouze funkčnost vrchní vrstvy. Membrána, pokud je funkční, by neměla propouštět vodu, bez ohledu na to, zda je obuv ošetřena či nikoliv. Proč, když zanedbáváme tuto povinnost, můžeme cítit nepohodlí spojené s mokrýma nohama. To vše kvůli nasáklému vnějšímu materiálu. Vytváří bariéru, která brání cirkulaci vzduchu. Přestože membrána funguje dobře, pot se shromažďuje uvnitř. Mokré ponožky ztrácejí své izolační vlastnosti, takže můžete okamžitě prochladnout.

Proč impregnovat boty

Impregnace má chránit vnější část obuvi proti nasáknutí vodou. (foto: 8academy.cz)

Při výběru impregnace se vyplatí zvolit takovou, která chrání vrchní vrstvu před promoknutím, a přitom nezasahuje do odpařování potu. Nadměrné nasakování povrchových vrstev vodou je nevýhodné i z jiných důvodů. Boty, o které není řádně pečováno, rychle ztěžknou. Negativní vliv na jejich životnost má i chybějící impregnace.

Kapalina, která pronikla do materiálu, může při teplotách pod nulou zamrznout a způsobit poškození ve struktuře boty. Navíc je tu ochrana proti posypové soli (tento problém se může týkat i vyznavačů trekingu, i když v horách je to méně obvyklé než v nížinách). Chlorid sodný, který je jeho složkou, není zodpovědný jen za bílé pruhy na svršcích, ale může vést i k nevzhlednému zbarvení kůže.

Boty bez membrány

V případě kožených bot, které nemají membránu, je poskytnutí dodatečného ochranného povlaku ještě důležitější, protože kapalina, která vsákne do vnějšího materiálu boty, může způsobit její úplné promočení. I v tomto případě jsou boty nasáklé vodou vystaveny riziku poškození, když budou vystaveny působení silného mrazu. Impregnace zvyšuje voděodolnost, ale zároveň může bránit cirkulaci vzduchu (při výběru přípravku si proto položte otázku, co je pro Vás důležitější). Impregnovaná kůže je také lépe vyživována a chráněna před škodlivými účinky posypové soli.

Kdy mám impregnovat boty?

Výrobce většinou dbá na to, aby byly nové boty ihned připraveny k použití. Impregnace však patří k činnostem, které je nutné pravidelně opakovat. Jak zkontrolovat, zda jsou boty pro takovou péči vhodné? Stačí se zblízka podívat na kapky vody, které se na nich usazují. Pokud se zastaví na povrchu boty a získají perlovitý tvar, můžeme si být jisti, že ochrana funguje. Pokud však kapka prosákne dovnitř, je to signál, že musíte botám věnovat trochu více času. Určitě se takový postup vyplatí provést, když se chystáme na podzimní vánici nebo než napadne první sníh. Impregnace bot na zimu prodlouží jejich životnost.

jak impregnovat boty

Nubuk nebo lícová kůže? Když plánujete impregnovat boty, musíte vědět, z jakého materiálu jsou vyrobeny. (foto: 8academy.pl)

Impregnace obuvi – krok za krokem

1. Určete typ materiálu

Vzhledem k tomu, že impregnace trekových bot ovlivňuje vnější vrstvu obuvi, měli byste se nejprve podívat na materiály, ze kterých je bota vyrobena. Na horách se nejčastěji setkáváme s těmito typy bot:

Boty z lícové kůže

Surovinou používanou při výrobě takové obuvi je vrchní vrstva zvířecí kůže (obvykle hovězí, ale i telecí nebo jehněčí), která se po vhodném ošetření stává extrémně hladkou. Tento typ obuvi je považován za více voděodolný a méně citlivý na nečistoty. Boty z lícové kůže jsou obvykle dražší než boty na bázi jiných druhů kůže.

Druhy kůží pro impregnaci

Kůže je hladká a lesklá. (foto: 8academy.cz)

Hrubé kožené boty (nubuk, semiš, velur)

Nubuk je také vyroben z vrchní vrstvy kůže, ale prochází trochu jinou úpravou. Díky jemnému broušení jeho povrchu je získaný materiál s velmi příjemným, sametovým chmýřím. Někdy výrobci – dodatečně – pokrývají takové boty vrstvou vosku. Pak připomínají boty z lícové kůže. Jemné a příjemné na dotek, ale o něco delší chloupky jsou ochrannou známkou semiše. Tento typ materiálu se vyrábí, pro změnu, ze spodní strany kůže. Velur, tedy surovina získaná z ovčích nebo jehněčích kůží, které prošly procesem činění pomocí chrómu, je velmi podobný semiši. Jeho charakteristický jemný povrch je výsledkem speciálního broušení vnitřní strany kůže.

Boty vyrobené na bázi těchto druhů kůže jsou choulostivější, což se projevuje zvýšenou náchylností k nečistotám a poškození a nižší tolerancí vůči vlhkosti. Když je taková kůže mokrá, tak ztmavne. Tyto typy kůží vyžadují častější čištění a údržbu. Než se však rozhodneme pro impregnaci voskem nebo olejem, měli bychom zvážit, co je pro nás důležitější: funkční vlastnosti nebo estetické hodnoty. Po takovém ošetření se boty stanou odolnějšími vůči nepříznivým účinkům kapaliny, ale ztratí svou předchozí barvu. A nejde o změnu, kterou lze vrátit! Díky nižší ceně jsou hrubé drsné kožené trekové boty běžnější na horských stezkách než boty z lícové kůže.

Jak poznat nubuk

Nubuková kůže má charakteristické mikroskopické chmýří. (fot. 8academy.cz)

Boty s látkovými částmi

Ne vždy platí, že vnější vrstva boty je z jednoho a téhož materiálu. Někdy je nubuk doprovázen syntetickými materiály nebo tkaninami. Takové kombinace většinou nebývají nejodolnější v podzimních a zimních podmínkách. Impregnace jim může trochu pomoci, ale při výběru prostředků na jejich údržbu je třeba dávat velký pozor.

2. Zvolte vhodné přípravky na impregnaci

„Starší fanoušci hor“ byli připravení pro své boty obětovat hodně, aby jim zajistili dobrou voděodolnost. Vícestupňové způsoby údržby obuvi, založené na přípravcích z drogérie, nebo i domácí … lékárničky, se stávají minulostí. Tradice prostě nemůže odolat konkurenci hotových přípravků, které se na trhu začaly objevovat ve velkém. Snadno se používají a přesně odpovídají vlastnostem různých typů materiálů. Zde je několik tipů na to, aby byla impregnace zimních bot snadná a účinná.

Impregnace bot na zimu

Přípravků na impregnaci obuvi je celá řada. Který si vybrat? (fot. 8academy.cz)

a) Impregnace kožené obuvi (hladká kůže)

Na lícovou kůži se často používají vosky a pasty (Sno-Seal Shoe Wax nebo Grangers Leather Conditioner) nebo oleje. K péči o ně můžete použít i univerzální přípravky ve spreji, ty ale většinou neposkytují tak dobrou ochranu.

Volba vhodného prostředku závisí také na tom, zda boty mají nebo nemají membránu. Výrobci impregnačních přípravků většinou jasně definují, pro jakou obuv jsou jejich výrobky určeny. Přípravky určené k ochraně lícových usní vybavených membránou (obvykle GORE-TEX®) musí zaručovat lepší prodyšnost. Ze zkušenosti víme, že zákazníci, kteří mají takovou obuv, rádi volí impregnační vosk NIKWAX v lahvičce nebo ve formě krému. Bude také dobré použít Hanwag Shoe Wax, který je k dispozici v tradičním obalu ve tvaru „disku“.

Pro ochranu obuvi, která nemá membránu, doporučujeme Granger Paste Wax. Tento impregnační vosk dokonale připraví obuv na podzimní a zimní podmínky, kdy je prodyšnost až na druhém místě a nejdůležitější je voděodolnost. Vrstva výše zmíněného přípravku zároveň chrání před mastnými skvrnami a nečistotami.

b) Impregnace kožené obuvi (hrubá drsná kůže)

Uživatelé obuvi bez membrán mají často dilema: zda se zaměřit na maximální voděodolnost nebo lepší prodyšnost a estetickou hodnotu. Ti, kteří upřednostňují funkční vlastnosti, pravděpodobně zvolí pro impregnaci vosk. Je však třeba pamatovat na to, že ošetření nubukové nebo semišové kůže takovým prostředkem znamená ztrátu, na dotek příjemné, struktury a současné barvy. Voskový povlak může také omezit proudění vzduchu, takže se Vaše nohy budou více potit.

Lidem, kteří chtějí najít kompromis mezi nepromokavostí a prodyšností, by měly být doporučeny impregnační přípravky určené pro tuto kategorii bot (nejčastěji dostupné ve sprejích nebo v nádobách s dávkovačem se speciální houbičkou). Naši zákazníci často volí univerzální impregnaci Granger Footwear Repel, která zachovává voděodolné vlastnosti a zároveň neblokuje vodní páru a nemění barvu obuvi.

Sada na impregnaci obuvi

Grangers Footwear Care Kit obsahuje přípravky potřebné k impregnaci různých typů obuvi a užitečný kartáč. (fot. 8academy.cz)

Boty s dobře fungující membránou nepotřebují tak těsnou ochranu jako výše popsané modely. Naopak. Aby GORE-TEX® správně fungoval, musí být vnější vrstva chráněna tak, aby nebyla nepříznivě ovlivněna cirkulace vzduchu. Jistotu, že neomezujeme funkčnost obuvi, poskytují pouze prostředky určené k údržbě tohoto typu bot. Nejčastěji jsou ve formě spreje nebo se nanášejí na kůži houbičkovým aplikátorem. Nikwax Nubuk & Velur Spray je jedním z účinných přípravků pro péči o hrubou koženou obuv s membránou GORE-TEX®. Při použití tohoto přípravku si můžeme být jisti, že boty nezmění svou barvu. Dobré recenze má také Zamberlan Spray Hydrobloc Conditioner, což je impregnát a výživa v jednom.

c) Impregnace obuvi s materiálovými částmi

Tento typ bot vyžaduje šetrné zacházení, proto jsou přípravky pro péči o obuv s částmi z jiných materiálů než kůže obvykle ve spreji a s dávkovačem v podobě houbičky. Na takovou obuv většinou doporučujeme univerzální přípravky, jako jsou: Zamberlan Spray Hydrobloc Conditioner nebo Nikwax Fabric Leather Proof.

Čištění trekové obuvi

Než začneme s impregnací, je nutné boty očistit. K tomu lze použít kartáč s jemnými štětinami. (fot. 8academy.cz)

3. Očistěte boty

Boty používané v horském terénu jsou více vystaveny prachu a nečistotám než jiné typy bot. Takové „doplňky“ by na nich neměly ztvrdnout. Impregnaci bot na zimu musí předcházet čištění. Nejprve na sucho, poté vlažnou vodou a hadříkem. Buďte opatrní s kartáčem, protože jemnější materiály nemusí dobře snášet drsnost. Totéž platí pro mýdlo, které usnadní zbavení se nečistot, ale zároveň kůži vysuší a zanechá ji tvrdší. Abyste se dostali do těžko přístupných míst, je dobré sundat tkaničky.

V případě větších nečistot se vyplatí sáhnout po speciálních čisticích prostředcích jako je Granger Gear Cleaner. Často je vyžadováno důkladné vysušení obuvi, i když existují i ​​přípravky, které výrobci doporučují aplikovat na mokrou botu. Pokud boty sušíte, tento proces neuspěchejte – schnout by měly při pokojové teplotě. Jejich umístění v blízkosti zdroje tepla může způsobit změnu barvy nebo dokonce poškození v podobě prasklin nebo deformací. Pokud byste dovnitř omylem nalili vodu, je dobré vnitřek vyložit novinami. Pro usnadnění výběru přípravků pro péči a údržbu obuvi nabízejí výrobci hotové sady, skládající se z přípravků na čištění a impregnaci a kartáče s vhodnými štětinami. Příkladem může být Grangers Footwear Care Kit obsahující přípravky, které si poradí se všemi typy povrchové úpravy obuvi.

4. Naneste přípravek a jděte na to

V době hotových přípravků, dostupných ihned v outdoorové prodejně, není impregnace obuvi tak složitá a pracná jako před lety.

Jak impregnovat boty z lícové usně?

Oblíbenou metodou impregnace bot z hladké kůže je voskování. Přípravek lze nanášet hadříkem. (foto: 8academy.cz)

Jak impregnovat boty pastou nebo krémem s voskem?

Doporučuje se tuto činnost provádět v dobře větraném prostoru. Na nanášení vosku se skvěle hodí měkký hadřík. Pokud nám záleží na přesnosti, měli bychom přípravek nanášet hadříkem krouživými pohyby. Zvláštní pozornost je třeba věnovat jazyku, švům (můžete na ně nanést i silnější vrstvu) a místům, kde se svršek stýká s podrážkou. Dostat se do všech míst je v tomto případě velmi důležité, protože to dokáže zabránit popraskání kůže a tím posilnit odolnost boty proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Pokud boty nebyly impregnovány z výroby nebo je kůže velmi suchá, zvažte nanesení dvojité vrstvy vosku. S opakováním postupu však nespěchejte. Nechte první vrstvu zaschnout. Někdy to trvá i hodinu.

Boty z lícové kůže se někdy také ještě leští. Tento proces lze zahájit, až vosk důkladně pronikne do struktury pokožky, a to může trvat až několik hodin. Poté jsme pomocí měkkého kartáče schopni vyrovnat vrstvu předem naneseného vosku a dodat botám lesk.

Čím nubuk impregnovat?

Jak impregnovat boty? Na nubukovou kůži se často používají přípravky ve spreji. (fot. 8academy.cz)

Jak impregnovat boty přípravkem ve spreji?

Impregnace obuvi pomocí přípravků ve spreji je ještě jednodušší a spočívá v postříkání čisté boty přípravkem ze vzdálenosti 10-15 centimetrů. Tato operace se nejlépe provádí pod širým nebem (případně v dobře větrané místnosti), i když existují i ​​”neutrální” přípravky, které lze bezpečně použít v našich “čtyřech stěnách” (takový informace by měla být na štítku). Poté, co je bota důkladně napuštěna impregnační látkou, je třeba ji nechat uschnout.

Jak impregnovat boty přípravkem s houbičkovým aplikátorem?

Je to stejně jednoduché jako stříkání a možná dokonce i jednodušší, protože nemusíte dodržovat doporučené vzdálenosti. 😉 Stačí odšroubovat uzávěr, nasměrovat lahvičku aplikátorem dolů a lehkým přitlačením houbičky na kůži rovnoměrně nanést vrstvu ochranné látky.

prostředky pro impregnaci obuvi

Voděodolné boty na zimu? Přípravky vybavené houbičkovým aplikátorem se velmi snadno používají. (fot. 8academy.cz)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.