19.06.2022

Jakou čelovku na hory?

Tma, vidím tmu ... - to je známá věta filmového hrdiny, jehož dobrodružství bavily k popukání. Nám však v podobných situacích není příliš do smíchu. Příkladem mohou být horské výlety, při kterých jsme špatně spočítali čas potřebný k tomu, abychom se dostali na bezpečné místo. Rychle nastupující soumrak byl pro horolezce velkým problémem až do ... doby čelovek.

                       

Nikdo nerad ztrácí orientaci v terénu. A pokud je oblast trochu kopcovitá, se strmými propastmi, vyčnívajícími větvemi nebo zurčícími potoky, je to opravdu nepříjemné. Když dojde na: klesající teplotu, sílící vítr nebo vydatné srážky, situace se stává přímo dramatickou. Mít vlastní zdroj světla je v extrémních případech otázkou života nebo smrti. Mobil? Když se potřebujete zachránit, každý způsob je dobrý, ale jen se světlem z telefonu se nemusíte dostat bezpečně do cíle. Na horách potřebujete baterku a nejlépe čelovku. Jakou čelovku na hory? V tomto článku se pokusíme vysvětlit základní problémy.

Jakou čelovku na hory
S čelovkou jsou horské túry prostě bezpečnější. (foto: BioLite)

Jakou čelovku na hory? Vlastnosti ovlivňující funkčnost

Na trhu je k dispozici mnoho modelů čelovek. Liší se funkcemi, způsobem použití a samozřejmě také cenou. Ty nejlevnější se dají pořídit za pár set korun, ale ty nejdražší vyjdou na několik tisíc! Jak vybrat čelovku, která bude nejlépe fungovat na horách a bude vyhovovat Vašim potřebám? Zde je seznam věcí, kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Režimy svícení

Na horách se nejlépe osvědčí univerzální svítilny – nabízejí různé režimy svícení, díky kterým se lépe přizpůsobíte situaci. Při pohledu na tento typ zařízení musíme pamatovat na priority. Hlavním úkolem trekové čelovky je osvětlit cestu. Turisté (snad kromě běžců a cyklistů) nepotřebují lampy lámající výkonové rekordy. Abychom měli jistotu, že jsme na správné cestě, stačí čelovka nabízející zhruba 100 lumenů. Zvýšení výkonu – ano – sice zvýší komfort, ale vyplatí se v této věci používat zdravý rozum. Čím více lumenů tím dražší čelovka a často také potřebuje více energie.

V horských podmínkách se může hodit i režim „kemp“ se slabším, ale více rozptýleným světlem. Usnadní Vám prohledávání batohu, postavení stanu nebo přípravu jídla. Některé čelovky jsou vybaveny přídavnými LED diodami, které svítí různými barvami. Zelené mají pomáhat při čtení mapy. Červená se používá, když se potřebujete rozhlédnout kolem sebe, ale nechcete oslepovat ostatní. Můžete se také setkat s čelovkami, které mají samostatný režim nouzové pomoci. Jakou čelovku na hory? Tu, která se hodí pro naši činnost.

Jakou čelovku na hory
Jakou čelovku na hory? Během přestávek a kempování oceníme modely s režimem rozptýleného světla. (foto: BioLite)

Systém napájení

Dalo by se říci, že výběr napájecího systému je strategicky důležitý. Protože, když plánujeme delší trasu, musíme si být jistí, že nám nedojde energie na osvětlení cesty. Vyplatí se tedy vsadit na dobíjecí baterie, které mají vyšší kapacitu, ale je třeba je dobíjet? Mám si vybrat model, který používá oblíbené AAA baterie, které koupíme téměř všude a nejsou těžké na přepravu? Každý systém má své výhody a nevýhody.

Upevňovací systém

Turistika v horách není procházka v lesoparku, takže treková čelovka by měla být dobře zvolená. Stojí za to se blíže podívat na řemínky (u levnějších modelů mohou být tenké a příliš měkké, což se projevuje vikláním) a přezky (je důležité, aby Vás netlačily). Při dlouhých nočních túrách se špatně zvolená čelovka rozhodně „ozve“ a dá Vám o sobě vědět.

Jakou čelovku na hory
Jakou čelovku na hory? Před rozhodnutím musíme zvážit typ napájení. Pamatujte, že v horách může být obtížné sehnat přístup k elektřině. (foto: BioLite)

Hmotnost

Čím více budeme unavení, tím více nás budou tížit gramy, které neseme. Na horách to pocítíme ještě výrazněji. Nejlehčí modely jsou proto považovány i za ty nejpraktičtější. Takové, kde nebudeme mít dilema: vzít nebo nechat doma, ale zároveň nabídnou všechny potřebné funkce. Jakou čelovku na hory? Lehkou a všestrannou.

Umístění elektrického článku

Pokud chodíme po horách pouze v létě, nejpohodlnější budou lehké kompaktní čelovky na baterky (nabíjecí baterky) umístěnými přímo v těle čelovky. Situace se mění v zimním období, kdy je nutné zdroj energie chránit před mrazem. Pro toto roční období jsou vyhrazeny verze s delšími kabely a samostatným pouzdrem na baterky nebo dobíjecí baterky. Toto řešení umožňuje schovat je například do kapsy bundy, díky čemuž máte jistotu, že čelovka vydrží svítit déle. U svítilen se samostatným pouzdrem na baterky, pokud není velká zima, je dobré přídavný díl připevnit na zadní stranu popruhu – zajistí to správné rozložení hmotnosti.

Jakou čelovku na hory
Jakou čelovku do hor, když se chystáme na túru v zimě? V takových podmínkách jsou nejlepší modely, u kterých je možné schovat pouzdro na baterky do kapsy v bundě. (foto: Black Diamond)

Voděodolnost

Vydáváme se na cestu a jsme odkázání na rozmary počasí. Pokud chceme, aby čelovka neselhala při lijáku, měli bychom zacílit na modely, které dosahují alespoň 4 v měřítku vodotěsnosti IP nebo IPX (což znamená, že by svítilna měla přežít téměř každý liják). Nákup modelu s vyšší třídou voděodolnosti je často spojen s vyššími náklady, ale dokáže ochránit zařízení před účinky velmi blízkého kontaktu s vodou.

Výběr čelovky s faktorem voděodolnosti 7 zaručí, že zařízení přežije koupel v potoce. 8 znamená, že se čelovka nemusí bát ani delšího ponoření do vody (podle PN-EN 60529: 2003). Na tyto parametry více hledí například speleologové. Jakou čelovku na hory? Voděodolnou!

Odolnost proti pronikání pevných látek

Voda je velmi důležité, ale ne jediné nebezpečí, kterému bude čelovka vystavena při použití v náročném terénu. Ze symbolů ve specifikaci můžeme vyčíst ještě jednu vlastnost. Výše zmíněný IP faktor má dvě číslice. Už víme, že poslední určuje úroveň voděodolnosti. Ten, který je první, určuje ochranu proti průniku pevných látek dovnitř. Máme zde co do činění se stupnicí od 0 (žádná ochrana) do 6 (ochrana proti prachu).

Jak takové parametry interpretovat? Najdeme-li např. čelovku se symbolem IP68, znamená to, že jsme narazili na model, který poskytuje maximální ochranu proti vniknutí pevných látek (6) i kapalin (8).

Jakou čelovku na hory
Odolnost vůči povětrnostním vlivům je jedním ze základních parametrů čelovky (fot. Silva)

Jakou čelovku na hory? Funkcionality, které se mohou hodit

Čelovky se výrazně liší i z hlediska funkčnosti. Často jsou vyrobené s ohledem na konkrétní aplikaci. V nabídce výrobců dnes najdeme čelovky určené na treking, lezení, běh, lyžování nebo cyklistiku. To samozřejmě neznamená, že běžecká čelovka nebude fungovat při běžném trekingu. Při nákupu čelovky se ale vyplatí věnovat pozornost několika drobným funkcím, které nám mohou život na horách značně usnadnit.

Nastavení úhlu sklonu hlavice

Letmý pohled na vysoko umístěný rozcestník, pohled do mapy a pak pozorně sledujete, co máte pod nohama. Zařízení s takovou možností regulace se snadněji přizpůsobí tomu, co je pro Vás v tuto chvíli důležité.

Indikátor stavu baterie

Pokud s sebou nemáte kvalitní powerbanku nebo náhradní baterky, tak jste odkázání na elektrické zásuvky v horských chatách. Někdy je jen velmi málo míst, kde si můžete po cestě čelovku dobít. V takové situaci oceníte přednosti svítilny vybavené indikátorem baterie nebo funkcí signalizace nízké hladiny energie. S vědomím, kde se nacházíte, můžeme trasu naplánovat tak, abyste se vyhnuli nebezpečné „energetické krizi“.

Jakou čelovku na hory
Je dobré vědět, jak dlouho Vám baterie vydrží. Příslušný indikátor má např. čelovka Black Diamond Spot 350. (foto: Black Diamond)

Červená LED na zadní straně

Světlo této barvy, umístěné v zadní části čelovky, ovlivňuje bezpečnost na úsecích vedených po veřejných komunikacích, ale také na trasách, které mají rádi cyklisté a příznivci čtyřkolek. Pokud jsme z nějakého důvodu museli na chvíli zastavit, červená světla na čelovkách ostatních účastníků výletu nám pomohou určit vzdálenost mezi námi a zbytkem skupiny.

Zámek přepínače

Tato funkce pomáhá předcházet jakýmkoliv nepříjemným překvapením, ke kterým během přepravy dochází. Zámek přepínače chrání čelovku před náhodným zapnutím, které může vést k vybití baterie.

Píšťalka

K čemu v trekové čelovce píšťalka? Ukazuje se, že má praktické využití. Pokud potřebujeme pomoc a nikdo nereaguje na světelné signály, které vysíláme, vyplatí se přejít na jiný komunikační „kanál“. Píšťalka je alternativou k blikající svítilně. Zařízení s takovou funkcionalitou zvyšují šanci na rychlé zahájení záchranné akce.

Jakou čelovku na hory
Čelovku je vhodné vybírat podle toho, jakou aktivitu na horách děláme (foto: Silva)

Tak tedy jakou čelovku na hory?

Konec teorie. Čas odpovědět na otázku: jakou čelovku na hory? V tom Vám pomohou konkrétní příklady. Vzhledem k tomu, že výběr modelu je nejčastěji dán částkou, kterou jsme schopni na tento účel vyčlenit, připravili jsme několik návrhů, které se řadí do různých cenových kategorií.

Ceny, které uvádíme, jsou běžné prodejní ceny. Doporučujeme však systematicky kontrolovat naši nabídku, protože trekové čelovky lze, stejně jako jiné produkty, často pořídit za nižší akční nebo výprodejové ceny.

Jaké čelovky do 500 Kč? (podle běžných prodejních cen)

Začněme variantou, kterou si vyberou lidé s omezeným rozpočtem. V cenové relaci do 500 Kč se dají najít i docela solidní čelovky. Samozřejmě, že výběr bude malý a musíte si dávat větší pozor, abyste nenaletěli na nějakou “příležitost”. Co vzít v úvahu při výběru? Rozhodně se nevyplatí experimentovat se značkami, které doposud neměly s outdoorem nic společného nebo jsou jejich názvy turistům zcela neznámé.

Petzl Tikkina

V této cenové kategorii nenajdeme nic lepšího než výrobky Petzl, tedy kompaktní lampu Tikkina. Čelovka nabízí tři režimy svícení: 6, 100 a 250 lumenů. Čelovka je napájena 3 AAA bateriemi a je voděodolná IPX4. Zařízení statečně odolá lehkému dešti či postříkání a nečekané změny počasí ani náročné terénní podmínky pro něj nebudou výzvou. Petzl Tikkina váží pouhých 85g a vejde se do každé kapsy. Baterie ve standardním režimu svícení vydrží 9 hodin. Je to ideální model pro běžnou turistiku, který poslouží jak při výletech pod stan, tak na treku.

Jakou čelovku na hory
(fot. Petzl)

Jaké čelovky na hory do 1000 Kč? (podle běžných prodejních cen)

Vybavení, které je do této cenové skupiny zařazeno, uspokojí především lidi zaměřené na hledání nejlepšího kompromisu mezi cenou a kvalitou.

Black Diamond Spot 350

Svítilna Black Diamond Spot 350 se vyznačuje voděodolností na vzácné úrovni IPX8 – je tedy připravena čelit skutečnému živlu (podle ujištění výrobce by měla přežít ponoření do vody do hloubky 1,1 m po dobu 30 minut!). Čelovka pracuje v pěti režimech: blízko, daleko, stmívání, stroboskop a noc. V maximálním režimu má výkon 350 lumenů a pracovní dobu 4 hodiny. V minimálním režimu (6 lumenů) dokáže čelovka pracovat až 200 hodin. Spot 350 je napájen třemi AAA bateriemi. Zařízení má vícerozměrnou optickou čočku a blokování proti náhodnému zapnutí světla. Spot 350 má také moderní systém PowerTap™, který umožňuje rychle přepínat mezi maximálním světelným paprskem a dříve zvolenou nižší úrovní jasu, což pomáhá šetřit baterii.

Jakou čelovku na hory
Čelovka Black Diamond Spot 350 nabízí voděodolnost vzácné úrovně IPX8. (foto: Black Diamond)

Silva Scout 3XT

Čelovka Silva Scout 3XT osvítí Vaši cestu bez ohledu na povětrnostní podmínky. Náhlý déšť nebude překážkou, a to díky třídě voděodolnosti IPX5. Scout 3XT je napájen třemi AAA bateriemi, ale lze dokoupit i Silva 1,15 Ah baterii, kterou lze dobíjet. Čelovka má indikátor stavu baterie a velké tlačítko zapnutí / vypnutí se snadno používá i v rukavicích. V režimu maximálního svícení má zařízení výkon 350 lumenů a pracovní dobu 5 hodin. U tohoto modelu nenajdete zbytečné funkce a vychytávky, ale dostanete velmi dobrou kvalitu.

Jakou čelovku na hory
Scout 3XT je napájen třemi AAA bateriemi, ale lze dokoupit i Silva 1,15 Ah baterii, kterou lze dobíjet. (foto: Silva)

Ledlenser MH3

Treková čelovka Ledlenser MH3 je všestranný model, který se skvěle hodí jak pro horskou turistiku, tak pro kempování. Čelovka Ledlenser MH3 je vybavena optickým systémem Advanced Focus System™, který umožňuje plynulé nastavení světelného paprsku. Díky němu můžete jedním pohybem ruky přepínat mezi rozptýleným světlem osvětlujícím velkou oblast kolem Vás nebo soustředěným paprskem světla osvětlujícím předměty na velkou vzdálenost. Ledlenser MH3 má dva režimy s různou intenzitou světla. První – 200 lumenů je ideální pro pěší turistiku po stezce a dokonale osvětluje cestu před Vámi. Druhý, slabší, Low Power – 20 lumenů, díky čemuž poskytuje pracovní dobu až 35 hodin na jedno nabití. K četbě nebo osvětlení vnitřku stanu bude bohatě stačit, a navíc nebude oslňovat příliš silným světlem. Ledlenser MH3 lze napájet jednou AA baterií nebo speciální dobíjecí baterií.

Jakou čelovku na hory
Ledlenser MH3 posiada system optyczny Advanced Focus System™, który odpowiada za możliwość płynnego dopasowania strumienia światła. (fot. Ledlenser)

Jaké čelovky do 2500 Kč? (podle běžných prodejních cen)

Jedná se o kategorii pro lidi, kterým záleží na velmi dobrém vybavení a jsou připraveni sáhnout trochu hlouběji do kapsy. V tomto rozpočtu se dají najít velmi dobré čelovky, které se osvědčí při různých horských aktivitách.

BioLite Headlamp 330

Měli jste na trase problémy s vybíjením tradičních baterií? Jistě se Vám bude líbit treková čelovka BioLite Headlamp 330. Disponuje 900 mAh baterií, kterou snadno dobijete přes USB port. BioLite Headlamp 330 má 4 režimy svícení a ten nejvýkonnější nabízí 330 lumenů a paprsek světla dlouhý až 75m. Maximální doba svícení v ekonomickém režimu je až 40 hodin. Čelovka může svítit bíle nebo červeně, se soustředěným nebo rozptýleným paprskem. Reflexní prvky na bocích čelovky navíc zvyšují Vaši bezpečnost na horách nebo ve městě. Zařízení je také chráněno proti náhodnému zapnutí čelovky v batohu. Voděodolnost IPX4 ochrání zařízení před postříkáním nebo lehkým deštěm. BioLite Headlamp 330 se stane stálým prvkem Vašeho trekingového vybavení.

Jakou čelovku na hory
BioLite Headlamp 330 se nabíjí přes USB kabel (foto BioLite)

Black Diamond Onsight 375

Vybavení určené pro treking a lezení. Režim „lezení“ generuje až 300 lumenů rozptýleného světla, které perfektně funguje ve stěně a neoslňuje při hledání chytů nebo stupínků. Funkce Route Finder přidává další silný paprsek světla a zvyšuje maximální výkon čelovky až na 375 lumenů. S Black Diamond Onsight 375 se na stěně neztratíte. Technologie PowerTap ™ umožňuje plynulé přepínání mezi režimem „lezení“ a režimem vzdáleného světla, a to pouhým jediným dotykem krytu čelovky. Důležité je, že Black Diamond Onsigth 375 může být napájen buď akumulátorem BD 1800 Li-ion, nebo třemi AAA bateriemi. Čelovka je vybavena funkcemi jako indikátor stavu baterie a zámek, který zabraňuje náhodnému zapnutí. Čelovka Onsight 375 má také paměť jasu, která umožňuje zapnout svítilnu a automaticky přepnout do posledního nastaveného režimu svícení. Díky certifikátu IP67 je tento model nejen voděodolný, ale má i vysokou odolnost proti prachu.

Jakou čelovku na hory
Black Diamon Onsight 375 je čelovka, se kterou se ve skalách neztratíte (fot. Black Diamond)

Ledlenser MH10

Čelovka Ledlenser MH10 je všestranný turistický model, který se bude dobře hodit pro treking a horské kempování. Tento model je vybaven neobvyklým Advanced Focus Systémem, který Vám umožní získat jasné dlouhé světlo pro treking, ale také kulaté homogenní světlo, které bude dobře fungovat při kempování. Koncentraci světla lze snadno a rychle upravit přepínačem na čelovce. Čelovka má tři režimy svícení: Power, Low a Strobe, které se osvědčí v různých situacích. Ledlenser MH10 je extrémně energeticky účinný a umožňuje svítit asi 10 hodin při maximálně 600 lumenech. A to díky Xtrem LED diodě a vysokokapacitnímu akumulátoru, který lze nabíjet přes USB 3.0 kabel. Čelovka Ledlenser MH10 dosáhne, podle údajů výrobce, 80 % nabití již za 180 minut nabíjení. Na zadní straně svítilny je červená LED dioda, která zvyšuje Vaši viditelnost na cestě, a tím zvyšuje i Vaši bezpečnost. Skvělým doplňkem jsou dva filtry umístěné na čočce, které mění barvu světla na červenou nebo zelenou.

Jakou čelovku na hory
Ledlenser MH10 má akumulator s velkou kapacitou a výkon až 600 lumenů (foto: Ledlenser)

Jaké čelovky na hory za více než 2500 Kč? (podle běžných prodejních cen)

Do poslední skupiny patří vybavení pro nejnáročnější vyznavače horských aktivit. Toto vybavení se Vám osvědčí nejen při trekingu, ale také při cyklistice, běhání, a dokonce i lyžování. Výkon, spolehlivost a doba provozu těchto zařízení zajistí nejvyšší úroveň bezpečnosti a pohodlí v době, kdy už slunce zajde za obzor.

Silva Exceed 4X

Čelovka Silva Exceed 4R bude perfektním společníkem pro noční běh, lyžování nebo cyklistiku. V maximálním režimu dosahuje svítivosti až 2000 lumenů a osvětlí prostor až 220 metrů před Vámi. Málo? V režimu Boost nabízí Silva Exceed 4R až 2300 lumenů. S touto čelovkou Vás na horách nic nepřekvapí. Čelovka je vybavena technologií Silva Intelligent Light® – kombinace zaostřených i rozptýlených světelných paprsků v jednom režimu. A technologie Silva Flow Light® – umožňuje plynule měnit šířku světelného paprsku a jeho intenzitu v závislosti na úhlu sklonu těla čelovky. Akumulátor se nabíjí přes USB kabel a celé tělo čelovky je vodotěsné na úrovni IPX5.

Jakou čelovku na hory
S čelovkou Silva Exceed 4R Vás na horách nic nepřekvapí (foto: Silva)

Ledlenser H19R Signature

Tuto čelovku můžeme přirovnat k dálkovým světlům v moderních autech. Ledlenser H19R Signature v režimu boost má maximální světelný výkon až 4 000 lumenů a dosah až 330 metrů. V režimu power nabízí 1800 lumenů a dosah 250 metrů. To vše díky výkonnému Li-ion akumulátoru 4800 mAh, 7,4 V, 35,52 Wh. Ledlenser H19R Signature je vybaven již dříve zmíněným Advanced Focus Systémem, který kombinuje funkčnost reflektoru a čočky, což umožňuje rozptylovat nebo zaostřovat světelný paprsek. Čelovka má stupeň odolnosti IP68. Je také vybavená zajímavým řešením Cooling Technology, které přizpůsobuje úroveň osvětlení aktuální úrovni zahřívání produktu. Ruku v ruce s tímto řešením jde i systém Temperature Control System, tedy regulace teploty, která chrání před popálením a přehřátím LED diody. Ledlenser H19R Signature má navíc paměť posledního zvoleného režimu svícení, ochranu proti náhodnému zapnutí a indikátor stavu baterie. Toto vybavení se osvědčí v každé, i té nejnáročnější, horské situaci.

Jakou čelovku na hory
Ledlenser H19R Signature v režimu boost generuje až 4 000 lumenů a dosah 330 metrů (fot. Ledlenser)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.