07.04.2023

Trek v Himálaji

Trek v Himálaji je jednou z nejoblíbenějších forem vysokohorské turistiky. Nejvyšší hory světa lákají k tomu, abyste si je prohlédli a hlavně se po nich prošli.

                       

Nemusíte zdolávat himálajské vrcholy, abyste mohli obdivovat krásu těchto hor. Stačí se vydat na některý z mnoha treků v Himálaji. Srázná údolí nabízejí fantastické a dostupné výhledy na himálajské velikány. Můžete tam také poznat život v malých nepálských vesnicích. Týdny strávené na treku mezi velikány budou pro každého horského turistu nezapomenutelným zážitkem. Abyste se mohli vydat na trek, nemusíte být horolezci, nemusíte být himálajští lezci ani maratonští běžci. Stačí mít lásku k chození po horách a slušnou fyzickou kondici.

Pro koho je trek v Himálaji určen?

Hlavní obtíží, která odlišuje trek v Himálaji od trekingu v jiných horách, je samozřejmě nadmořská výška. Proto je důležité věnovat se velmi pečlivě aklimatizaci na nadmořskou výšku. Jak naše tělo snáší pobyt ve vysoké nadmořské výšce, zjistíme až na místě. Neměli bychom se tím však příliš zabývat. Zkušený vedoucí týmu vám poradí, jak a co dělat, aby proces aklimatizace proběhl dobře. Horší je, pokud plánujete cestu do Himálaje na vlastní pěst a nemáte v této oblasti žádné zkušenosti. Pak by možná stálo za to si alespoň poslechnout nějaké podcasty nebo živé vysílání na internetu na toto téma.

Dlouhodobý pobyt v nadmořské výšce ovlivňuje schopnost našeho těla regenerovat. V mnoha případech způsobuje nadmořská výška nespavost, která se přidává k únavě. S pobytem ve výšce souvisí i možné kontraindikace, zejména zdravotní. Kontraindikací pro trek v Himálaji může být jakékoli kardiovaskulární onemocnění nebo prodělané operace. Nejtypičtější a zároveň nejnebezpečnější je hypertenze. Zejména pokud nebyla léčena. Pokud však máte potřebné znalosti a léky na regulaci krevního tlaku a váš lékař nevidí žádné kontraindikace takové cesty, můžete se do ní pustit. Je vhodné vzít si s sebou přístroj na měření krevního tlaku, protože ne vždy můžete změny pozorovat “od oka”.

Další nemocí, na kterou je třeba si dát při trekingu v Himálaji pozor, je cukrovka. Diabetici mohou do Himálaje vyrazit pouze po konzultaci s lékařem. O chronických onemocněních nezapomeňte informovat vedoucího skupiny. V případě cukrovky je vhodné dát vedoucímu ampulku inzulínu a poučit ho, co má dělat v případě vaší náhlé indispozice. Pamatujte, že na tom může záviset vaše bezpečnost.

trek v Himálaji
(foto: Tomasz Kobielski)

Kondiční příprava

Důležitým aspektem je také kondiční příprava. Treking není výlet pro profesionály, ale nedoporučuji, aby se na něj vydal člověk, který je ve špatné kondici a necvičí. Pokud uvažujete o treku v Himálaji, přemýšlejte také o tom, jak se na něj připravit. To platí zejména pro lidi, kteří se zotavují z vážných onemocnění, operací nebo trpěli obezitou. V takových případech doporučuji začít s přípravou pod vedením odborníků.

Pokud jste však v normální kondici, je přesto vhodné se trochu připravit. Několik měsíců předtím, než se vydáte na trek, je vhodné začít s pravidelným aerobním tréninkem: jízdou na kole, chůzí, běháním nebo návštěvami fitness klubů. Důležitá budou zejména všechna kardio nebo vytrvalostní cvičení. Silový trénink pravděpodobně nebude užitečný. Nezapomeňte, že trek v Himálaji zahrnuje mnoho hodin každodenních tras ve vysokých nadmořských výškách. To může tělo unavit zcela jiným způsobem než jakákoli aktivita v nízké nadmořské výšce.

trek v Himálaji
(foto: Tomasz Kobielski)

Trek v Himálaji – nadmořská výška

Trekking v himálajských údolích často znamená pohyb ve vysokých nadmořských výškách, které daleko překonávají Tatry a dokonce i alpské čtyřtisícové vrcholy. Na to mnozí “trekaři” zapomínají. Na většině treků začínáme chůzi v nadmořské výšce mezi 1500-3000 m. To závisí na oblasti, do které se vydáváme, a na způsobu dopravy na začátek trekové cesty. Někdy nás na výchozí místo dopraví terénní vozidlo, jindy avionika, jako v případě treku pod Everest, a někdy najatý vrtulník (ten je určen pro méně přístupné oblasti).

Káthmándú se nachází v nadmořské výšce 1 400 m. Odtud se letí například do Lukly  ve výšce 2860 m. Už tento skok může pocítit mnoho lidí, zejména proto, že po příletu musíme hned pochodovat a také spát ve stále větší výšce. V následujících dnech jakéhokoli treku v Himálaji se rychle ocitneme ve výškách 3-4 000 metrů. V tomto případě je dobré mít na paměti, abychom to s každodenními pochody nepřeháněli. Co to znamená? Nedělat je přehnaně rychle, dbát na konzumaci velkého množství tekutin a také na dostatečné množství jídla, které je naším “palivem” pro pochod. Zejména proto, že je to teprve začátek. Na treku pod Everest se dostaneme do výšek mnohem vyšších než 5 000 metrů. Samotný Base Camp má téměř 5400 m a, a Kala Patar Pattar nad základním táborem přes 5600 m. To je výška Elbrusu a mnohem vyšší než Mt Blanc nebo jiné alpské čtyřtisícovky.

trekingová skupina v Himalájích
(foto: Tomasz Kobielski)

Aklimatizace

Přestože je trek v Himálaji rozhodně jednodušší než výstupy na výše zmíněné vrcholy, je dlouhý pobyt ve vysokých nadmořských výškách výzvou. Proto, jak jsem již zmínil, proces aklimatizace v horách nelze podceňovat. V každé výškové úrovni, například 4 000 nebo 5 000 metrů, se vyplatí naplánovat aklimatizační zastávky, tedy další přenocování v těchto výškách. To se vám vyplatí, až se přiblížíte k vytouženému cíli treku. Nejednou jsem v Himálaji viděl lidi, kteří doplatili na přílišný spěch vážnými výškovými příznaky, které jim zabránily trek dokončit. Je třeba mít na paměti, že na himálajských trecích se vyskytují i případy úmrtí v důsledku výškové nemoci. Naštěstí jsou tyto případy velmi vzácné a týkají se v naprosté většině lidí, kteří porušují výše popsaná pravidla.

Počasí a sezóna na trek v Himálaji

Ideálním obdobím pro trek v Himálaji je naše jaro nebo podzim. Píšu “naše”, protože roční období se v Nepálu liší. Rok se dělí na období před a po monzunu. Monzunové období připadá na naše léto a je obvykle obdobím nejsilnějších srážek: dole prší a nahoře sněží. Obdobou naší aury je zimní období. Od naší zimy se však liší tím, že v ní spadne méně sněhu. Typické jsou pro toto období silné a studené větry. To způsobuje odfoukávání sněhu a velmi často jsou v tomto období skály a svahy obnažené a velmi zledovatělé. V tomto období je tedy sucho a sníh málo spojuje terén. Snadněji pak také dochází k pádu kamenů apod.

V zimě je čistě teoreticky trekování v Himálaji možné, ale vzhledem k nefungující infrastruktuře (chaty) je v podstatě zbytečné se mu věnovat. Je to také krajně nevděčné, protože příroda v Himálaji vypadá úplně jinak. Tehdy nepotkáte například kvetoucí rododendrony jako na jaře nebo se nebudete vyhřívat na slunci na terase a pozorovat hory kolem sebe. Ale kvůli tomu přece na trek jezdíte, ne? Zimní pobyty mají smysl spíše pro sportovní výpravy než když je cílem obdivovat himálajské velikány.

výhled na Himálaj
(foto: Tomasz Kobielski)

Jaro nebo podzim?

Zaměřme se proto na jaro a podzim, tedy na období před a po monzunu. Neexistují žádné zásadní rozdíly, které by nám mohly napovědět, které z těchto období bude lepší. Obě roční období jsou stejně dobrá, pokud se neřídíme například obdobím vegetace. Na jaře, jak jsem psal výše, v Himálaji nádherně kvetou rododendrony.  V Káthmándú je také tepleji, když se vracíme z treku dolů. Na podzim, kvůli blížící se zimě, pokud se vydáme na trek řekněme v říjnu a vrátíme se začátkem listopadu, zažijeme v Káthmándú chladné večery. Podzim má však i jistou výhodu. Když jsem tam byl na podzim, mnohokrát se navzdory chladnějšímu počasí v horách prodloužila období tzv. oken s vhodným počasím. Na podzim totiž ve výškách vrcholků hor častěji fouká silný vítr, který odhání mraky, což může mít naopak pozitivní vliv na viditelnost. To však částečně závisí i na průběhu počasí v daném roce.

Existuje ještě jeden prvek, který vám může pomoci při výběru ročního období. Týká se však pouze treků pod Everest a Lhotse. Na jaře je základní tábor pod těmito horami plný expedic, a tedy i horolezců a stanů. Na podzim tam nejsou nebo jsou velmi vzácní a je jich málo. Pokud tedy chcete vidět živý základní tábor pod Everestem, vyberte si jaro. Pokud chcete v tichu rozjímat nad okolními výhledy, doporučuji podzim.

Abych to shrnul: nemohu jednoznačně říci, které roční období je lepší. Nejlepší je vydat se na trek do Himálaje několikrát: jednou na jaře a jednou na podzim.

kdy se vydat na trek v Himálaji
(foto: Tomasz Kobielski)

Jak se tam dostat?

Prakticky každé himálajské dobrodružství začíná v hlavním městě Nepálu Káthmándú. Typickým způsobem, jak se tam dostat, je samozřejmě letadlo, i když čistě teoreticky je možné se tam dostat i po zemi, jak to dělaly české himálajské expedice. Nicméně vzhledem k tomu, že se chodí na treky na 2-3 týdny, nemyslím si, že by někdo chtěl strávit další měsíc či více cestou tam. Z Česka je do Nepálu poměrně dost možností letů. Nejpohodlnějším spojením je Qatar Airways z Prahy přes Dauhá, do Káthmándú. Pokud si letenky koupíte příliš pozdě, ceny se vyšplhají.  Vyplatí se tedy myslet na to, abyste si letenku koupili dostatečně brzy.

Pro vstup do Nepálu potřebujeme vízum. To je formalita, kterou vyřídíme po příletu na letišti. Víza do Nepálu nejsou drahá a jejich cena závisí na délce pobytu. Běžná cena turistického víza pro trek v Himálaji je 30 USD nebo 50 USD (2, resp. 3-4 týdny).

Himálaj - treking
(foto: Tomasz Kobielski)

Samotný program treku trvá obvykle kolem 14 dní (např.  trek do Everest Base Camp). K tomu je však třeba připočítat dny na let do Nepálu, dny na vyřízení formalit na místě a nezbytnou bezpečnostní rezervu pro případ špatného počasí. Během treku nejde ani tak o špatné počasí. Nebezpečí spočívá v nedostatku vhodného počasí pro letadla, která nás dopravují do Lukly a zpět (pro treky začínající v Lukle). Jsou období, kdy letadla na tomto úseku nelétají i několik dní v kuse, a tato situace nás může potkat jak na cestě nahoru, tak i dolů. Je proto nutné mít několikadenní zásoby, zejména proto, že do Nepálu také přilétáme letadlem a změna mezinárodních letenek může být někdy drahá nebo dokonce nemožná. Vždy sice existuje nouzová možnost letu vrtulníkem, ale ta už je až poslední možností a nepatří k nejlevnějším.

Káthmándú i organizační záležitosti

Káthmándú, hlavní město Nepálu, není velké město. Z letiště se do turistického centra dostaneme za 20-30 minut. Do hotelu se můžete dostat taxíkem. Je lepší mít předem domluvenou a rezervovanou dopravu, která na nás počká. Tu lze zajistit u některé z místních agentur. Zde však upozornění: spousta společností v Nepálu působí nelegálně a případné certifikáty či osvědčení jsou často falešné. Proto se vyplatí ověřit si, zda je daná společnost v oficiálních registrech nepálského ministerstva turistiky. Pokud si nejste jisti, je lepší uvažovat o organizaci cesty prostřednictvím české agentury a legální cestovní kanceláře. Takové společnosti mají speciální státní záruky, které vás ochrání v případě nepředvídaných událostí.

na úpatí Himálaje
(foto: Tomasz Kobielski)

K trekingu v Himálaji však nestačí jen letět do Nepálu. Pro každou trekingovou trasu je nutné speciální povolení vydávané nepálským ministerstvem turistiky, takzvaný TIMS (Trekkers Information Management System). Neexistuje žádný způsob, jak toto “obejít”, a nedoporučuji se o to pokoušet. Mnohokrát na trasách narazíme na kontrolní stanoviště, kde budeme muset své doklady ukázat.  V případě treku pod Everest se povolení kontrolují hned po příjezdu do Lukly. Zde se jedná o povolení ke vstupu do Sagarmatha National Park (tak Nepálci nazývají horu Everest). Již na cestě z Lukly je první kontrolní stanoviště.

Teoreticky lze kartu TIMS a další záležitosti vyřídit osobně a strávit hodiny na ministerstvu turistiky. Je však třeba vědět, že Nepál nepatří mezi země, kde se věci vyřizují rychle. Rozhodně je lepší zvážit využití služeb profesionálních agentur. Budete tak moci v klidu pokračovat v poznávání Káthmándú a budete mít připravená povolení, která na vás budou čekat, než se vydáte na trek do Himálaje.

Poslední nákupy před trekem v Himálaji, stojí to v Káthmándú za to?

Káthmándú, přesněji řečeno Thamel, což je turistická čtvrť hlavního města Nepálu, je posledním místem, kde si můžete případně doplnit nebo půjčit horskou či trekovou výbavu. Koluje nespočet historek, že v Thamelu koupíte cokoli za pár dolarů. Není to však tak úplně pravda. Samozřejmě tam najdete celou řadu outdoorových obchodů. Naprostá většina vybavení a oblečení, které se tam prodává, jsou však padělky nebo nekvalitní zboží. To vysvětluje velmi atraktivní ceny. V Thamelu je jen několik značkových, tedy oficiálních obchodů, a jejich ceny jsou vyšší než v Česku. Doporučuji proto, abyste si před odjezdem do Nepálu pořídili vhodné vybavení. Tím spíše, že je pak snazší případná reklamace nebo výměna.

pohled na Himaláje
(foto: Tomasz Kobielski)

Vybavení a příprava na trek v Himálaji

Navzdory zdání nepotřebujete pro trekking v Himálaji zimní vybavení. Někdy se mohou hodit mačky a někdy postačí pouze nesmeky. Osobně jsem na treku v Himálaji musel použít mačky pouze jednou. Bylo to na krátkém úseku svahového traverzu na konci údolí před dosažením svatyně Annapurna. Stalo se, že při přechodu průsmyku Thorung La ve výšce 5416 m n. m. na treku kolem Annapurny bylo nutné použít mačky. Na treku do základního tábora Everestu jsem ještě nikdy nepoužil mačky, a to jsem tam byl mnohokrát.

Na treku v Himálaji potřebujete typické outdoorové vybavení a oblečení. Je to podobné oblečení, jaké potřebujeme na trek v českých horách během slunečného podzimu. Je však třeba počítat s chladnými večery a náhlým sněžením. Hodit se proto bude lehká péřová bunda, například péřový svetr nebo bunda Primaloft. Pohodlné a dobré trekové boty jsou nezbytné. Doporučuji také trekingové hole.

Za příznivého počasí mohou být dny velmi teplé a někdy se dá jít i v tričku. Může však také foukat velmi studený vítr nebo sněžit. Musíte být připraveni na různé eventuality.

trek v Himálaji
(foto: Tomasz Kobielski)

Prohlídka Nepálu a volitelné atrakce

Kromě trekingu v Himálaji je v Nepálu celá řada zajímavostí, které stojí za to vidět. Je dobré si pořídit správné průvodce nebo si najmout průvodce na místě, který vás provede. Nejedná se o drahou službu, takže se na ní nevyplatí šetřit.

Je třeba zmínit, že Káthmándú je spolu s Bhaktapur a Patanem označováno jako Tři královská města. Množství památek, které tam uvidíte, je ohromující. V údolí Káthmándú najdete nepřeberné množství svatyní a paláců. Mezi nejvýznamnější patří palác Durbar, opičí chrám Swayambunath, hinduistický chrám Pasupatinath (zde můžete vidět rituál spalování mrtvých), buddhistická stúpa Bodnath a mnoho a mnoho dalších.

Pro více informací vás odkazuji na průvodce. Mnoho informací samozřejmě najdete i na internetu.

trek v Himálaji
(foto: Tomasz Kobielski)

Trek v Himálaji – praktické informace

Jazyk: Úředním jazykem je nepálština. V cestovním ruchu je běžná angličtina. Mluví se jí ve všech restauracích a obchodech, stejně jako podél trekové trasy v lodžích.

Měna: Nepálské rupie (NPR). Vždy se vyplatí směnit USD nebo EUR na místní měnu a dále s ní platit. Platba ve valutách bude velmi nevýhodná (1 USD = cca 130 NPR v současné době). Nejlepší kurzy jsou vždy ve velkých městech jako Káthmándú nebo Pokhara. V těch menších, jako je Namche Bazar, bude směna méně výhodná.

Pokrytí mobilním signálem: Na většině území Nepálu v údolích je dobré pokrytí. Při treku pod Everest na části trasy telefony fungují, ale jsou dny, kdy bude pokrytí zcela chybět. Internet je možné používat v každé chatě na trase pod Everest, i když je obvykle zpoplatněn.

Elektřina: Zásuvky anglického typu. V horách elektřina většinou ze solárních baterií. V chatách nabíjení za příplatek, pokud si chcete nabít telefon nebo fotoaparát, kameru nebo powerbanku.

Tak doufám, že jsem vás přesvědčil a brzy se na himálajských stezkách potkáme. Himálaj opravdu není strašidelný. Držím vám palce a přeji hodně štěstí!

[Téma trekingu nám není cizí! Hledáte další zajímavé články? Doporučujeme: Treking v Gruzii – to není jenom Kazbek]

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.