12.05.2022

Co to je a jak začít s boulderingem?

Někteří lidé berou bouldering jako doplňkový trénink. Jiní jej popisují jako „lezení na kameny z té těžší strany“. Někteří lidé si jej spojují s běháním po pyramidách a vytvářením vesmírných bublin. Mnozí jej považují za skvělou společenskou zábavu nebo zábavný způsob trávení volného času. Jsou i tací, pro které je to vášeň, a dokonce smysl života.

                       

Nejeden čtenář se nyní zeptá: co je to bouldering a o čem tato disciplína je? Možná jste se s tímto pojmem již setkali a rádi byste věděli, jak začít s boulderingem? Pokud ano, je tento článek právě pro Vás. Pro začátek navrhuji klasickou definici a pár slov o historii tohoto sportu. Samotné slovo bouldering (polský překlad je trochu zvláštní: boulder) pochází z anglického slova boulder, tedy malý balvan. Popisuje činnost lezení na obvykle volně stojící, několikametrové, kameny bez použití lana.

Za otce moderního boulderingu je považován John Gill, který se v polovině 50. let XX. století jako první specializoval na lezení na nízké formace. Vyznačovaly se koncentrovanými obtížemi a k ​​jejich získání stačilo jen několik pohybů. Je zajímavé, že Gill věřil, že dynamické zachycení musí být základním prvkem boulderové linie. Později je popsal jako „řízenou dynamiku“. Popularizací svého nového přístupu vnesl do lezení svěží vítr a nové možnosti.

Jak začít s boulderingem?
Dobrá parta je základem úspěšného boulderingu (fot. Black Diamond)

Je však třeba zdůraznit, že Gill věřil, že první lezecké trasy byly vytvořeny již mnohem dříve, kolem roku 1874. Již tehdy na Britských ostrovech a ve Francii (lesy Fontainebleau u Paříže) v rámci výcviku lezli lezci na malé balvany bez použití lana. Přesto to byl John Gill, kdo se jako první začal věnovat „vědomému“ boulderingu. Právě on jej odlišil jako samostatnou sportovní disciplínu nezávislou na tradičním lezení či horolezectví. Byl také prvním, kdo navrhl použití magnézia, které bylo již široce používané v gymnastice (kterou John také praktikoval).

Čím je bouldering dnes?

Při srovnání současného boulderingu s tím z 50. let XX. století je snadné spatřit rozdíly v úrovních obtížnosti, přístupu k hodnocení a organizaci soutěží. Bouldering za těch několik desetiletí zaznamenal obrovský rozmach. John Gill boulderuje pouze ve skalách. V jeho době nebyly žádné balvanité stěny. Bouldering dnes dostává nový význam a je stále populárnější. Soutěže v boulderingu se konají již léta. Nebojím se zariskovat tvrzení, že závody v boulderingu pomalu překonávají závody v lezení na laně. Už jen proto, že bouldering je společenštější, dynamičtější a působivější.

Bouldering se velmi dynamicky rozvíjí také v Evropě. Za posledních pár let bylo postaveno mnoho čistě boulderových stěn. To má velmi dobrý dopad na rozvoj disciplíny a nárůst její oblíbenosti, protože téměř každý může začít své dobrodružství s boulderingem. Bouldering je také často považován za druh fitness a je skvělou alternativou k posilování. Při cvičení totiž pracuje celé tělo. Často po boulderingovém tréninku cítíme bolest svalů, o kterých bychom si ani nemysleli, že je máme. Na mnoha boulderových stěnách jsou kromě stále zajímavějších panelů, konstrukcí a sofistikovaných chytů také Moonboardy. Jedná se o relativně malý panel plný úchytů a schůdků, navržený boulderingovou legendou Benem Moonem. Moonboard je nástroj pro 21. století: má osvětlené rukojeti a aplikaci, která umožňuje přístup k tisícům problémů.

Jak začít s boulderingem?
Moonboard boulder trénink (fot. Piotrek Deska)

Jak začít s boulderingem na lezecké stěně?

Na boulderingu na stěně je nejlepší to, že pro začátek nepotřebujete téměř nic. K zahájení boulderingu si stačí pořídit lezečky, pytel na křídu a magnézium. Než se ale rozhodnete pro koupi, můžeme si potřebné vybavení nejprve zapůjčit. Pokud přemýšlíte, jak začít s boulderingem a jste na začátku svého dobrodružství s tímto druhem lezení, bude správným rozhodnutím přihlásit se do oddílu, který vede zkušený instruktor. Ten Vám pomůže zorientovat se v nových technikách a „složitostech“ boulderingu. Musíte si pamatovat, že způsoby provádění boulderových pohybů mohou být úplně jiné než při lezení na laně. Časté hákování pat, špiček, provádění dynamických záběrů ze stejné nohy a paže jsou v podstatě čistě boulderingové techniky.

Bouldering na lezecké stěně
Bouldering na lezecké stěně (fot. Piotrek Deska)

Jak začít s boulderingem ve skalách?

Pokud se chcete věnovat opravdovému „boulderingu“ ve skalách, vyplatí se pořídit si speciální matrace na jištění, označované jako bouldermatky, které absorbují pád z malé výšky. Je důležité, aby byla bouldermatka dostatečně velká a tvrdá, jako například model Drop Zone od Black Diamond. Pokud plánujete vyrazit na skály, vyplatí se vzít si sebou nejen bouldermatku, ale také kartáčky na čištění chytů. Velký a často i rozhodující význam má tření na pískovcových nebo žulových rukojetích. Aby vše probíhalo správně, musí být chyty opravdu čisté. Je také dobrým zvykem očistit chyty od zbytků magnézia po jejich průchodu. Velký pytel na magnezium se hodí i na bouldering. Málokdy jej však máme při lezení u sebe, většinou jej necháváme na bouldermatce, protože zhuštěné pohyby zabraňují křídování. Výhodnější je mít velkou tašku, do které se nám vejde hodně magnézia a do které se dají ponořit obě ruce.

[Jak vybrat bouldermatku jsme popsali v našem článku]

jak začít s boulderingem
Na skály je dobré vzít si sebou velký pytel na magnézium (fot. Black Diamond)

Klimatické podmínky a tým

Klimatické podmínky jsou pro bouldering klíčové. Pískovcové a žulové chyty drží mnohem lépe, když je chladno (a dokonce zima) a hlavně sucho. Nejlepší období pro bouldering je časné jaro, podzim, a dokonce i zima. Pak se chyty dobře „uchopují“ nebo, jak někteří říkají, „samy chytají ruce“. V létě se vyplatí hledat výše položené lokality (např. Švýcarsko). Když jsou klimatické podmínky dobré, je dobré vybavit se na lezení péřovkou, čepicí, a někdy je třeba si vzít i rukavice. Abychom se k balvanům dostali, často to vyžaduje přechod lesem, horskými svahy nebo skálami. Pohodlné nástupové boty jsou nejlepším přítelem fanouška boulderingu. Jsou také užitečné v případě, když je třeba vlézt na balvan zezadu, abyste vyčistili chyty.

Nástupové boty Black Diamond Prime
Nástupové boty Black Diamond Prime (fot. Black Diamond)

Chcete-li začít s boulderingem, stojí za to najít si dobrý tým. V Česku nebývají balvany příliš vysoké. Pád na bouldermatku je pak bezpečný. Přesto musíte pád vždy kontrolovat bez ohledu na jeho výšku a připomínat kolegům nutnost dobrého spottingu. Spotting je jištění na balvanech. Lidé na zemi mají zvednuté ruce, aby lezce, v případě jeho pádu, natlačili na bouldermatku. Dobrý spotter je velmi důležitý a v případě lezení na vyšší balvany (tzv. high-bally) i nepostradatelný. Nešťastný pád z high-ballu může mít fatální následky. Kromě toho je bouldering vysoce společenská disciplína – nic nemotivuje lépe než dobrý tým pod balvanem.

Jak začít s boulderingem?
Dobrý spotter je k nezaplacení. Na high-ballu Vám může zachránit zdraví a život. (fot. Black Diamond)

Hodnocení a stupnice obtížnosti v boulderingu

Problémy s balvany se hodnotí hlavně v americkém nebo francouzském měřítku. Americká (škála “Verm”) je založena na písmenu V a následných číslech. Francouzská je shodná s tou, která se používá při lezení s lanem, tedy obsahuje číslici, písmeno a případně znaménko +. Stupnice jsou přepočítatelné: Francouzská 8A je americká V11. Dosud nejtěžší balvany mají hodnocení 9A, tedy americký V17. První V17 byl slavný Burden of Dreams od Halle Hukkataivala.

Pamatujte, že bouldering je velmi charakteristický druh lezení. Každý druh kamene, stejně jako každý region, má navíc své specifické vlastnosti, jedinečné útvary a typy chytů. Je důležité nenechat se odradit prvními neúspěchy. Je také vhodné připomenout, že to, že je někdo dobrý lezec na laně, nemusí nutně znamenat, že bude silný boulder. Tento princip funguje i naopak. Chcete-li začít s boulderingem, stojí za to začít zlehka a postupně stoupat po stupnici obtížnosti.

Jak začít s boulderingem?
Občas je dobré pod balvan umístit pár bouldermatek (fot. Black Diamond)

Boulderové oblasti

Bouldering se v posledních letech rychle rozvíjí. Byly vyčištěny a popsány stovky balvanů, byly vybudovány celé boulderingové lokality a sepsáni tištění i online průvodci. Už nemusíte jezdit do Francie nebo Španělska, abyste mohli začít své boulderingové dobrodružství. V Evropě je mnoho boulderových oblastí, kde můžeme lézt. Existují lokality všech obtížností, od jednoduchých 4 nebo 5 až po extrémy na úrovni 8C. Příkladem je Obsession vytvořená v roce 2015 Łukaszem Dudkem, o které hovořil během Get Vertical Day.

bouldering - lezení
Balvany mají rády zimu. (fot. Black Diamond)

Kam za boulderingem v Evropě a ve světě?

Z nejlepších a nejznámějších boulderingových regionů je legendou francouzské Fontainebleau – kolébka evropského boulderingu, kouzelný les plný různých pískovcových kamenů s jedinečnými liniemi. Přestože se historie prozkoumávání Fontainebleau počítá na staletí, les má stále potenciál pro nové možnosti. Mezi další evropské regiony patří Swiss Magic Wood, Chironico, Cresciano – ráj pro každého boulder maniaka: žula, převislé balvany s různými chyty. Určitě byste měli také navštívit španělský Albarracin – skvělé místo na podzim a jaro, kde borový les skrývá nespočet oranžových pískovcových balvanů s obrovským bohatstvím útvarů a soch.

Mimo starý kontinent byste se měli vydat do Rocklands v Jižní Africe. Najdete zde tisíce šedooranžových balvanů rozesetých v měsíční africké krajině. Pokud jde o zámoří stojí za to navštívit legendární místa, jako jsou Hueco Tanks v Texasu (malé chyty, dlouhé převisy, neobvyklé zachytávání pat, špiček a kolen) nebo Joshua Tree v Kalifornii. Všechny výše uvedené oblasti nabízejí velkou koncentraci balvanů na jednom místě, a proto jsou skvělým místem pro začátek Vašeho dobrodružství s boulderingem.

Mohl bych vyjmenovávat další oblastí donekonečna, ale bohužel je nemožné, abych je zde všechny popsal. Nicméně stojí za to udělat si seznam a navštívit tyto lokality jednu po druhé, a přitom obdivovat různorodost lezeckých stylů a krajiny, které nabízejí.  

boulderisty
Den na balvanech s dobrým týmem (fot. Black Diamond)

Slovník

A na závěr kuriozita – trocha boulderového slangu.

  • Boulder, bolder, balder, bald, problém – tak označujeme jednotlivé balvany.
  • Dynamo (dyno) – dynamický pohyb, skok do chytu, velmi často používaný v boulderingu.
  • Mantl – charakteristická boulderová technika založená na vytlačení, která Vám umožňuje vyjít na vrchol kulatého balvanu.
  • Top out – výstup na vrchol balvanu.

Vybaveni výše uvedenými znalostmi a trochou nezbytné výbavy se můžete směle vydat na nejbližší bouldering či balvan. Hodně štěstí!

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.