25.04.2022

Trekové hole – jaká délka? Jak a kdy regulovat?

Móda na trekové hole se rychle rozšířila a dnes jsou tyto moderní „končetiny“ základní výbavou většiny příznivců trekingu. Ne každý turista však ví - jak lze na stezkách pozorovat - jak je správně používat, a hlavním hříchem je nesprávná regulace.

                       

Trekové hole – jaká délka? – to je jedna ze základních otázek, kterou si kladou dnešní nadšenci horské turistiky, kteří dělají první krůčky v tomto typu trekingu. Pojďme se tedy na toto téma podívat a ověřit si, proč trekové hole upravovat, jak na to a co se v nich vůbec může nastavovat.

Janusz Gołąb v Tatrách s trekovými holemi

Trekové hůlky na stezkách už nikoho nepřekvapí. (Na obrázku: Janusz Gołąb; fot. 8academy)

Proč hůlky nastavovat?

I když praxe ukazuje, že ne vždy k tomuto aspektu přistupujeme s náležitou pozorností, regulace je postup, bez kterého lze jen těžko hovořit o optimálním využití hůlek. Vhodná regulace Vám umožňuje přizpůsobit Vaše vybavení Vaší výšce a anatomii a také reagovat na měnící se profil trasy. Proč se tedy vyplatí dbát na vhodnou délku tyčí?

1. Protože za to stojíme

  • Za prvé, správné používání takového vybavení se může promítnout do menší únavy. Ne každý ví, že vzpřímená postava má vliv na okysličení těla. Naše plíce jsou pak více natažené a schopné nasát více vzduchu.
trekové hole - správná délka

Správně dlouhé hůlky udrží postavu v optimální poloze a poskytují skutečnou oporu.

  • Za druhé, hůlky správné délky jsou jednoduše pohodlnější. Při prudkém stoupání nemusíte zvedat ruce příliš vysoko. Při sestupu se nebudete muset ohýbat v nepřirozené poloze, abyste se hůlkou dotkli země. Chůzi s holemi by měla doprovázet přirozeně vzpřímená silueta.
Příliš krátké trekové hole

Příliš krátké hole neposkytují oporu a jsou v podstatě k ničemu.

  • Za třetí, a to nejdůležitější, kvůli bezpečnosti. Zatímco na neexponovaných túrách Vám s hůlkami hrozí, při nejhorším, předčasná bolest svalů a pocit únavy. V obtížném typu terénu není místo pro nestabilní polohu, nepřirozeně prohnuté tělo nebo podivné manipulace s vybavením. Obtížný terén vyžaduje stabilní oporu těla a síla přenášená na hůlky má stabilitu posílit, ne ji zhoršovat.
Trekingové hole v Tatrách

Příliš krátké hůlky při sestupu mohou způsobit nadměrné naklánění.

2. Protože se mění terén

Jde zde jak o samotný typ povrchu, tak i samozřejmě o jeho sklon. Výběr správné délky hůlek bude snazší při chůzi po travnatých svazích, mnohem horší pak na stezce plné balvanů a rozdrcených kamenů. Při stejné výšce postavy si nastavíme různou délku hůlek při pochodu v Beskydech a jinou při „výšlapu“ na jeden ze strmějších tatranských štítů. Délku budeme měnit podle toho, zda jdeme na vrchol nebo už z něj sestupujeme. Nakonec celou oblast výstupu či sestupu uvidíme z jiné perspektivy tím, že si na záda hodíme velký batoh.

Proměnlivost terénu (i v rámci jednoho výletu a stejného dne) je hlavním důvodem, proč je většina turistických hůlek navržena tak, že lze snadno měnit jejich délku. Jednodílné trekové hole, s jednou konkrétní délkou přizpůsobenou výšce postavy, se sice občas na stezkách objevují, ale jsou spíše výjimkou a jsou většinou výsledkem nějakého kompromisu (minimalizace hmotnosti, snížení ceny nebo nasazení nezničitelné jednoduchosti). Řešení známé všem lyžařům, tedy tabulka udávající délku hole v poměru k výšce uživatele, v případě trekingu funguje jen velmi zřídka.

jaká délka trekových holí v horách

Při nástupech budete muset zvednout ruce výše. V tuto chvíli může být vhodné tyče zkrátit.

Trekové hole s proměnnou délkou

Předchůdci trekingu (pokud tak můžeme nazvat dávné pastevce, lovce nebo tuláky) používali dřevěné tyče se „systémem regulace“ spočívajícím v odřezávání nebo odlamování vyčnívajících úlomků (jak správně tušíte, „úprava“ ve druhém směru již nebyla možná – museli si najít novou hůl). Dnešní modely nabízejí, v tomto ohledu, mnohem větší manévrovací prostor, protože jejich délku lze rychle a efektivně prodloužit nebo zkrátit. Níže uvádíme nejdůležitější konstrukční prvky, které ovlivňují proces přizpůsobení.

nastavitelné horské trekingové hole - Black Diamond

Délku holí upravíme posunutím segmentů od sebe / k sobě. (fot. 8academy)

Počet segmentů

Odpověď na otázku “Trekové hole – jaká délka?” někdy záleží na konstrukci samotného zařízení. Moderní vybavení, kromě toho, že je lehké, může snadno měnit své rozměry. To je velmi důležitá vlastnost. Ocení ji především ti, kteří se musí na stezku nejdříve dostat (tj. pohybovat se s hůlkami po nádraží, ve vagónech, autobusech) a horští běžci, kteří si hůlky připevňují na batoh a sáhnou po nich jen na některých úsecích s vyšší sklonem. Zpravidla platí, že čím více segmentů, tím jsou hůlky ve složeném stavu menší, takže je pak i pohodlnější je přepravovat. Jak se však říká, každá hůl má dva konce. Verze s přídavnými segmenty se skládají déle, jsou také považovány za méně odolné a některé – zejména ty joggingové – nenabízejí velké možnosti nastavení délky. Výrobci dnes nabízejí několik řešení:

Hůlky – 1 segment

V případě trekingu lze tuto kategorii vynechat. Již jsme zmínili důvody neoblíbenosti takového řešení. A jeho malou využitelnost (chybějící délková úprava je zcela nepraktická nejen v dopravě, ale i na treku).

Hůlky – 2 segmenty

Toto je návrh pro lidi, kteří chtějí minimalizovat činnosti související s regulací délky a dbají na maximální stabilitu. Mezi výhody patří velký rozsah nastavení (rozpětí několik desítek centimetrů), o něco nižší cena než u stejných modelů rozdělených do 3 segmentů. Vysoká spolehlivost, která vyplývá jak ze stability konstrukce, tak z omezené možnosti “pokažení” dilatační prvků nebo upínací svorky. Takové hůlky však mohou být o něco méně pohodlné pro přepravu, nebo uchycení k batohu a tato vlastnost je pro uživatele natolik důležitá, že 2-segmentové hůlky jsou opravdu nepříliš oblíbené.

Příklad: Fizan Aria Alu

Hůlky – 3 segmenty

Zde je věc složitější (doslova i obrazně) – každá hůl má dva nastavovací body. Přestože nastavení do správné výšky trvá trochu déle a přídavný segment mírně snižuje stabilitu *, jde o nejoblíbenější řešení. To lze vysvětlit pohodlností při přepravě – hlavně díky malým rozměrům dosaženým po složení.

* není třeba strašit, v případě kvalitních holí, se správně fungujícími regulačními prvky je tvrzení o menší stabilitě, v dnešní době, trochu dobarvování teorie a hledání díry v celku.

Jak správně nastavit hůlky se dvěma a třemi segmenty?

Hole se dvěma nebo třemi segmenty? (fot. 8a.cz)

3 segmentové hole nabízí široké možnosti nastavení délky a možnost přizpůsobení prakticky všem podmínkám. V souvislosti s výběrem délky stojí za vysvětlení rozdíl mezi hůlkami s klasickou regulací (aby se neřeklo “starý typ”) a nejnovějšími modely. V nedávné minulosti dominovaly vnitřní roztahovací kolíky:

  • v případě těchto hůlek se doporučuje, aby byl spodní prvek prodloužen na maximum a preferovaná délka se volila pouze pomocí horního prvku.

Proč? Vnitřní vzpěry měly tendenci se zanášet prachem a pylem a bylo obtížné, a někdy dokonce nemožné, je vyčistit, pokud byly zablokované. Proto je zde opodstatněné posunutí prvního upevňovacího prvku od země co nejvýše.

U nejnovějších holí, s vnějšími uzamykacími přezkami, takové riziko prakticky neexistuje a výše uvedený princip regulace již není opodstatněný. Délku volíme podle značení na dílech – horních i spodních.

Příklad: Black Diamond Trail.

Hůlky – 4 segmenty

Tuto verzi lze považovat spíše za kuriozitu, která se v outdoorové praxi vyskytuje jen velmi zřídka. U 4 segmentových modelů s klasickým roztahovacím nastavením je cenou, za o něco menší rozměry po složení, třístupňový proces výběru délky, který může méně trpělivé turisty vyvádět z míry. Takové hole by měly být považovány za maškarádu, ve které jen těžko hledat racionální výhody.

Trekové hole s lankem

Se 3 a 4 segmentovými hůlkami s použitím napínacích lanek, skládanými jako lavinové sondy, by se mělo zacházet mírně odlišně. Tato kategorie se na trhu objevila poměrně nedávno a vzala útokem srdce minimalistů hledajících co možná nejmenší a nejlehčí řešení. Jsou ideální variantou pro trailové běžce, na dálkové traily.

Hůlky Black Diamond Z-pole

Hůlky s blokovacím lankem nabízejí omezené možnosti nastavení délky.

Tyto hole nabízejí absolutně nejmenší rozměry a nejnižší hmotnost, ale za cenu:

  • vyšší pořizovací ceny (často je výsledkem záměrného výběru nejlehčích součástí; když už, tak už)
  • omezené možnosti nastavení (3 segmentové hůlky by se měly vybírat jako lyžařské hůlky – podle Vaší výšky. 4 segmentové hůlky dávají určitou možnost zkrácení/prodloužení těsně pod rukojetí, ale přesto byste si měli vybrat jednu z několika nabízených variant, přizpůsobenou Vaší výšce)
Výška uživatele v cm Doporučená délka hůlek typu Z (s lankem)
<154 100 cm
154 – 171 110 cm
172 – 182 120 cm
183 + 130 cm

Systém regulace

Funkčnost takového zařízení závisí, do značné míry, na použitém řešení. Pokud chceme být s nákupem naprosto spokojeni, měli bychom této záležitosti věnovat trochu více pozornosti. Mezi nejoblíbenější systémy patří:

Hůlky s rozpínacím blokovacím systémem

Pokud nás někdo na stezce požádá o pomoc s úpravou hůlky, je velmi pravděpodobné, že má vybavení z této kategorie. Hůlky s rozpínacím blokovacím systémem (známé také jako šroubovací) jsou u nás extrémně oblíbené, ale mají pověst dosti nespolehlivých. Je to z velké části „zásluhou“ nejlevnějších verzí, které většinou z tohoto typu řešení vycházejí a využívají komponenty pochybné kvality, vyvinuté před téměř 20 lety a nepodléhají žádným modifikacím – navzdory pokroku a poznatkům o jejich nespolehlivosti.
Pokud narazíme na model, který není zcela propracovaný (v tomto případě bychom se měli mít na pozoru, pokud objevíme nějakou „výhodnou akční nabídku“), může se zdánlivě jednoduchá činnost spojení dvou segmentů ukázat jako cesta do pekel. Mechanismy, používané v produktech nižší třídy, mohou způsobit, že se hůl složí nebo zasekne ve špatný okamžik. Což jasně dokazuje, co znamená fráze „zlomyslnost neživých předmětů“ v praxi. Navíc bývají časté problémy s regulací, když se nám potí ruce nebo máme rukavice.

I když je třeba ke šroubovacím verzím přistupovat opatrně, neměli bychom tuto kategorii úplně zatracovat. Zahrnuje i velmi rozmanité vybavení a kromě hůlek, jejichž použití může být frustrující, najdeme i takové, se kterými budeme opravdu spokojeni. Jak rozeznat důvěryhodné vybavení od toho, které nesplňuje naše očekávání? Nejjistějším kritériem je pověst výrobce. Velmi slušné hůlky s rozpínacím systémem blokování nabízejí italské značky Fizan nebo Masters.

Blokování holí pomocí páky

O tom, že použití ergonomické páky je jednodušší a pohodlnější než zápasení s maticí, není třeba nikoho přesvědčovat. Modely využívající tento systém jsou většinou o něco dražší, ale nabízejí mnohem větší komfort a spolehlivost. Mokré ruce nebo vrstva izolace v rukavicích by neměla být překážkou, když se potřebujete pustit do regulování. Případné nečistoty lze také snadno odstranit, aby se nestaly důvodem k zablokování tyčí.

Hůlky blokované pákou zaujímají důležité místo v nabídce špičkových výrobců outdoorového vybavení. Příklady: Black Diamond Trail Pro (s použitím systému FlickLock®). Nebo Black Diamond Alpine Carbon Cork (s použitím systému FlickLock® PRO)

Upínací mechanismus trekových holí s černým diamantem

Upínací mechanismus na vnější straně je pohodlnější a bezpečnější. (fot. 8academy)

Trekové hole – jaká délka?

Jaká délka bude pro nás ta optimální? – tuto otázku si kladou nejen lidé, kteří se chystají na první procházky s hůlkami. Nastavení se obvykle provádí v souladu se zásadou, že horní hrana rukojeti hole, držená před Vámi, by měla být o něco výše než loket. Tuto hodnotu nikdo nevyjádří přesně v centimetrech, protože záleží na konstrukci rukojeti v hůlkách, délce paží uživatele atd., ale základní definici lze převzít zde:

Při správné výšce by paže a předloktí měly svírat pravý úhel nebo jen lehce menší.

abyste správně drželi hůl trekknife

Při správné výšce holí by měla paže a předloktí tvořit, víceméně, pravý úhel (fot. 8academy)

Tolik k teorii. Ukazuje se, že s trekovými hůlkami to není tak jednoduché jako s hůlkami pro sjezdové lyžování. Je těžké určit jednu hodnotu pro konkrétního člověka. Jde o výše zmíněnou topografii v místech, kde se věnujeme svým aktivitám. V horách jsou scenérie rozmanité a délka hole je dána sklonem terénu. Takže jakmile se hůlkou dosáhne úhlu blízkého rovnému (paže vs předloktí), cca 120 cm, za chvíli to může být cca 130 cm. Zjednodušeně můžeme přijmout následující údaje:

  • určit optimální délku na rovném povrchu
  • podle výše zmíněné definice zkraťte hole o 5 – 10 cm při výstupu
  • prodlužte hole o cca 5 – 10 cm při sestupu

Neberte čísla s lékárenskou přesností – zkoušejte a opravujte! To, že si hole upravíte na začátku treku, neznamená, že do konce dne nastavení nezměníte.

Pamatujte, že někdy se může ukázat, že chcete mít 2 tyče v různých délkách. Toto řešení se bude hodit na delších traverzech (úseky stezky napříč svahem).

Trekové hole - jaká délka?

Traverzování znamená 2 různé vzdálenosti mezi paží a zemí. (fot. 8academy)

A to jsou přesně ty momenty, kdy oceníme přednosti vybavení se snadným a spolehlivým systémem nastavení. Dostatečně pohodlné na to, abyste mohli průběžně reagovat na měnící se profil trasy, aniž byste za to platili výrazným zpožděním.

Rychloregulace

Podívejte se znovu na výše uvedenou fotografii – v členitém terénu se bude hodit možnost „zdánlivého“ seřízení (nevyžadující de facto změnu délky hole). Takto rychlá reakce na měnící se terén je možná v případě hůlek s prodlouženou rukojetí. Úchop, v její spodní části, sice není tak pevný a pohodlný jako na tom správném místě. Ale může se ukázat jako spása, když se nám nechce zastavovat a zkracovat hole, a jejich aktuální délka je, pro nás, prostě nepohodlná.

Nastavení popruhů

Na otázku: Trekové hole – jaká délka? jsme již odpověděli. Nastavení správné délky je nejdůležitější věc, kterou se v případě trekových holí zabýváme, ale není však jediná. Poutka na rukojetích lze také nastavit. Stojí za to na to myslet, když si všimneme, že „poutka“ jsou příliš volná nebo nás naopak řežou do zápěstí. Zdánlivě nepodstatná poutka výrazně odlehčují rukám, umožňují trochu povolit sevření, mohou být velkou úlevou při mnohahodinové túře.

řemínky na zápěstí v trekových holích black diamond

Poutka na zápěstí na trekové hole. (fot. 8academy)

Trekové hole – jaká délka?

Na začátku článku jsme zdůraznili, že v případě hůlek s nastavitelnou délkou nelze jednoznačně definovat, jak dlouhé by měly být, protože to závisí na mnoha faktorech. Tohoto tvrzení se držíme. Pro čistě demonstrativní účely uvádíme tabulku, podle které lze odhadnout správné nastavení holí na rovném úseku. Velmi malým nebo naopak „extrémně“ vysokým lidem může pomoci posouzení, zda se vhodná délka holí v tabulce vůbec vyskytuje.

Výška uživatele v cm / Doporučená délka hole (základní nastavení *)

<140 / 100 cm
150 – 153 / 105 cm
154 – 160 / 110 cm
161 – 167 / 115 cm
168 – 175 / 120 cm
176 – 182 / 125 cm
183 – 189 / 130 cm
190 – 196 / 135 cm
197 + / 140 cm

+ / – 5-10 cm sestup / výstup

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.