15.05.2022

Jaký turistický batoh na hory?

Je to jedna z nezbytných součástí výbavy na hory. Umožňuje bezpečně a pohodlně přenášet nejnutnější věci. Turistický batoh se vyplatí mít s sebou bez ohledu na to, zda se chystáte na rychlý krátký výlet nebo delší trek.

                       

Provozujete turistiku, běháte, jezdíte na kole nebo lezete? Spojení s horskou přírodou vyžaduje vždy pořádnou přípravu a potřebné vybavení je nejlepší sbalit si sebou do batohu. Je to pohodlné a praktické řešení, které Vám dovolí zdolat kilometry stezek. Jaký turistický batoh na hory? Pokud si položíte tuto otázku, pokusíme se alespoň část Vašich pochybností rozptýlit.

Lehký denní batoh od společnosti Dynafit

Pro krátké výlety je důležitá váha batohu. (fot. Dynafit)

Jakou má turistický batoh na hory konstrukci?

Při zvažování, který batoh na horskou turistiku bude ten pravý, se vyplatí věnovat pozornost několika detailům týkajícím se konstrukce. Možná se některé z nich ukážou jako zcela zbytečné a jiné naopak naprosto nezbytné. U moderních batohů lze nejčastěji rozlišovat tyto prvky:

Komora

Jedná se o vnitřní část každého batohu a místo, kde by měla být většina Vašeho vybavení uložena. Menší modely mají obvykle jednu přihrádku. Střední a velká verze může mít dvě komory, oddělené přepážkou na zip. O pohodlný přístup k věcem, ukrytým na dně, se stará přídavný zip ve spodní části batohu. Oblíbeným řešením je vyhrazená přihrádka na spací pytel, která Vám umožní připravit si místo na spaní bez nutnosti vybalování celého batohu.

Turistický batoh

Turistický batoh je vyroben tak, aby co nejlépe vyhovoval potřebám aktivních uživatelů. (fot. Deuter)

Komín

Velkokapacitní trekové batohy mají často komín, tedy přídavnou část materiálu zajištěnou lemem. Umožňuje prodloužit komoru a zvýšit kapacitu batohu. Kolik litrů lze přidat, zjistíte ze specifikace, většinou je to indikováno čísly za znaménkem plus, např. 65 + 10.

Klopa

Klopu, která má chránit obsah batohu shora, lze připevnit dvěma způsoby: trvale nebo s možností jejího úplného odepnutí. Nastavitelná klopa umožňuje přizpůsobit velikost batohu přenášenému obsahu. Můžete pod ní schovat i stan nebo lano, aniž byste se museli bát, že o ně přijdete. Stále populárnější je odnímatelná klopa, která umožňuje snížit váhu celého batohu. Výrobci outdoorového vybavení do něj často dávají i kapsy na menší předměty, které se vyplatí mít vždy po ruce.

Boční kapsy

Boční kapsy umožňují snadnější přístup k příslušenství, které stojí za to mít po ruce. Obvykle jsou poměrně flexibilní, což Vám umožní bezpečně a stabilně přenášet láhev s vodou nebo opakovaně použitelnou láhev. Nejčastěji je najdeme v turistických batozích, ale málokdy je najdeme v těch, které jsou určené lezcům. Obvykle se jedná o modely s jednoduchým a efektivním designem.

Turistický batoh je vyroben tak, aby co nejlépe vyhovoval potřebám aktivních uživatelů. (fot. Deuter)

Upevňovací popruhy

Tato nenápadná poutka a pásky, umístěné v různých částech batohu, mohou výrazně zvýšit jeho funkčnost. Pomocí popruhů můžete k batohu připevnit různé vybavení jako jsou trekové hole nebo cepín nezbytný na Vaší zimní expedici. Někdy je také možné na spodní část batohu připevnit podložku nebo karimatku, která by uvnitř zabírala zbytečně moc místa.

Nosný systém

Jaký turistický batoh na hory? Nejlepší je vybrat model vybavený ventilovaným nosným systémem. Skládá se ze zadního panelu, který by měl mít potřebnou ventilaci, ramenních popruhů a bederního pásu. Někdy má zádový panel podobu distanční síťky, která umožňuje vytvořit potřebný prostor mezi batohem a zády uživatele. Bederní pás nese až 70% hmotnosti. Součástí nosného systému jsou také prvky pro stabilizaci popruhů a nastavení jeho délky, hrudní popruh a rám. Hrudní pás podporuje správné rozložení hmotnosti a rám zpevňuje konstrukci. Myšlenka je jednoduchá: batoh musí těsně přiléhat k tělu, ale zároveň nesmí způsobovat oděrky.

Kapsa na vak na vodu

Kapsa na vak na vodu je velmi praktická. (fot. Gregory)

Kapsa na vak na vodu

Turisté se stále častěji rozhodují pro vody přímo z vaku na vodu místo nošení nápojů v plastových PET lahvích. O tom, že je tento způsob hydratace organizmu pohodlnější, není třeba nikoho přesvědčovat. Výrobci dnes nabízejí batohy, které perfektně spolupracují s vaky na vodu. Mají speciální kapsu a možnost vyvedení speciální hadičky zevnitř, která vede podél jednoho z ramenních popruhů.

Ochrana proti dešti

Pokud Vás po cestě potká náhlá změna počasí, je dobré, pokud máte v batohu zásobu suchého oblečení. Mnoho cestovních modelů s větší kapacitou má i pláštěnky, které poskytují dodatečnou ochranu proti vlhkosti. Umožňují také ochranu před deštěm pro vybavení připevněné k batohu zvenku.

Jaký turistický batoh na hory?

První otázkou, kterou je třeba si před zahájením pátrání položit, je účel, ke kterému bude batoh sloužit. Zaměřujete se na víkendové výlety nebo předpokládáte výlety se spaním ve stanu, případně počítáte s přenocováním v horských chatách? Budete plánovat výlety na jaře či v létě, nebo budete uvažovat i o turistice v zimě? To je pár zdánlivě jednoduchých otázek, které Vám mohou výrazně pomoci se správně rozhodnout. Asi je těžké si představit horskou turistiku bez batohu.

Jednodenní batoh Gregory Maya

Jednodenní batoh Gregory Maya se bude hodit do terénu. (fot. Gregory)

Jaký turistický batoh na jednodenní výlet na hory?

Jaký turistický batoh na krátké rychlé výlety na hory? Za zvážení určitě stojí model s menší kapacitou, zde bude stačit 10 litrů, batoh 20l nebo 30l také bude vhodný. Nejen, že je lehčí a skladnější, navíc není potřeba žádný rozsáhlý nosný systém. Nejdůležitější je umět si vzít s sebou základní věci. Na krátké výlety budete určitě potřebovat bundu do deště nebo další vrstvu v podobě mikiny, správné množství vody nebo termosku, svačiny, mapu, čelovku. K tomu nabitý telefon, doklady, lékárnička a máte vše, co byste mohli potřebovat. Batohy tohoto typu se budou skvěle hodit jak na hory, tak do města.

Který batoh na víkend?

Na víkend může být dobrou volbou o něco větší batoh. (fot. Gregory)

Batoh na víkend

Pokud trávíte víkendy dobíjením baterek na horách, vybírejte batoh s průměrnou kapacitou cca 30-50 litrů. Možná si říkáte, který turistický batoh na hory bude pro mne ten pravý? Vše záleží na tom, jaký styl víkendového výletu preferujete. Pokud volíte trasy se stravováním a přespáním v horských chatách a vlastní spacák rádi vyměníte za připravenou postel na chatě, může být pro Vás dobrou volbou menší velikost batohu. Zajímavým řešením může být Gregory Zulu 35 s nosným systémem Free Float poskytujícím mimořádný komfort a výbornou ventilaci, praktickou kapsou na vak na vodu a užitečný obal proti dešti. Pro ženy může být vhodnější model Jade 33 šitý přímo na míru ženské postavě.

Jaký turistický batoh na hory s kempováním v terénu?

Pokud se chystáte na kempování v terénu, ceníte si nezávislost a nedáte dopustit na vlastní zásoby a nosíte spacák nebo stan, může být kapacita 30-35 litrů nedostatečná. Dobrým řešením může být batoh Gregory Paragon 48. Jak už název napovídá, tento model se skvěle hodí i na víkendové pobyty.

Toto je Salomon Out Week 38 + 6, který umožňuje správnou stabilizaci zátěže díky Load Lifter Straps. Na ramenním popruhu je speciální kapsa na soft flask, díky které si rychle doplníte tekutiny. V této kategorii se vyplatí podívat se pozorněji na komponenty ovlivňující komfort, jako je např. nosný systém. Také byste měli pamatovat na to, abyste si, než vyrazíte na cestu, přizpůsobili batoh tvaru svého těla.

Batoh pro horské turisty

Na delší horské treky se bude hodit expediční batoh. (fot. Deuter)

Batoh na několikadenní túry

Chcete si projít Sudety nebo hlavní beskydskou magistrálu? Co takhle cesta kolem Mont Blancu? Jaký turistický batoh na hory na delší výlety? Nejprve se zamyslete nad vhodnou velikostí. Pro nekolikadenní aktivity jsou vhodné velké expediční batohy o objemu cca 50-90 litrů. Při výběru je jedno zásadní riziko. Pokud máte k dispozici více vnitřního prostoru, možná se rozhodnete vzít si s sebou více vybavení. Budete také dotázáni na počet potřebných kapes a další vylepšení. Na jednu stranu se při rozhodování o velké kapacitě batohu může hodit i to, jak lze jeho obsah správně uspořádat. Na druhou stranu, každý typ kapsy nebo popruhu znamená další gramy, které se promítají do hmotnosti celé konstrukce.

Jaký batoh na delší cesty?

Větší batoh je také pokušením vzít si s sebou více vybavení. (fot. Gregory)

Pamatujte, že náročná trasa rozhodně prověří veškeré Vaše vybavení. Pokud hledáte univerzální řešení, stojí za zvážení Gregory Maven 55 nebo Jade 53 s dámskými nosnými systémy nebo prostorný Gregory Optic 58. Každý z nich je vybaven řadou užitečných prvků. Optic je především kombinací nízké hmotnosti a prodyšnosti, která byla úspěšně použita v nosném systému AeroSpan. Designéři si dali záležet i na elastické kapse na přední straně a na bocích. Při delších výletech do hor můžete zvážit větší kapacitu, pak byste mohli zvolit Deuter Aircontact 75 + 10 nebo Gregory Zulu 65. Z variant pro ženy je třeba zmínit Deva 70, muže pak potěší její mužská verze Baltoro 65. Modely 2 v 1 vybavené přídavným menším batohem, který lze také použít jako jednu z kapes. Příkladem je Deuter Aircontact X 60 + 15 SL.

Který batoh na několikadenní trekking?

Batoh na vícedenní výlety musí pojmout více vybavení. (fot. Deuter)

Horolezecký batoh

Při zvažování, jaký turistický batoh na hory zvolit, se vyplatí popřemýšlet, na co jej budete potřebovat. Možná se více zaměřujete na horolezecké aktivity. Pak pro Vás může být praktičtějším řešením horolezecký batoh. Vyznačuje se kompaktním designem, který je pro něj zásadní. Zde nebudete potřebovat žádné další, vyčnívající kapsy nebo nadměrné množství popruhů. Batoh by měl plnit svou funkci při nastupování a aktivitě na stěně. Minimalistický Salewa Ortles Guide 35 je dobrým příkladem této kategorie. Často se také můžete setkat s batohy připomínajícími vaky, jako je např. Black Diamond Crag 40 nebo Gravity Haul 50.

Který horolezecký batoh?

Horolezecký batoh má mít minimalistickou formu a možnost nošení vybavení. (fot. Salewa)

Cyklobatoh

Cyklisté jsou pro výrobce batohů stále důležitější skupinou, o čemž svědčí i pokusy o přesné přizpůsobení výrobků specifičnosti této aktivity. Batohy jsou konstruovány tak, aby milovníkům dvou kol, zdolávání velmi dlouhých vzdáleností a prudkých stoupání, poskytovaly maximální pohodlí. Zde je kladen velký důraz na nosný systém a základem jsou pohodlné ramenní popruhy se spolehlivým systémem nastavení.

Jaký batoh na kolo?

Cyklistický batoh by měl dobře sedět, ale zároveň by měl umožňovat cirkulaci vzduchu. (Foto: Deuter)

Umožňuje přesné přizpůsobení vlastní postavě. Cyklobatohy se vyznačují výše umístěným bederním pásem. Jedná se o záměrný postup související s polohováním těla při jízdě na kole. Nezbytná je také dostatečná cirkulace vzduchu, kterou zajišťuje ventilační systém, jako je Deuter Airstripes, který najdete v modelech Deuter Race a Compact EXP 12 SL.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.