18.05.2022

Jaké ponožky na hory?

Stejně jako je široký výběr správných bot, který závisí na terénu a zdolávaných podmínkách, takovou spoustu ponožek lze k těmto botám zvolit. Jejich rozmanitost v katalozích výrobců a na pultech obchodů je obrovská. Tisíce kilometrů našlapaných v horách mi ale říkají, že vzít si na stezku ty správné ponožky se opravdu vyplatí. Špatně zvolené Vás dokonale okradou o potěšení z výletu. Dejme si tedy čas na výběr těch vhodných.

                       

Ponožky oddělují chodidlo od vnitřního povrchu boty, izolují před chladem, absorbují vylučovaný pot, odvádí jej ven a poskytují tlumení při došlapech. Současná obuv často obsahuje, kromě kůže, také měkkou podšívku, membránu GORE-TEX® a další syntetické materiály. Jejich úlohou je, co nejlepším způsobem, odvádět vlhkost nahromaděnou v obuvi při, co možná největším, zachování voděodolnosti. Aby byla chůze radostí, měly by (a dokonce musí) s botami spolupracovat i naše ponožky. Tak jaké ponožky tedy na hory? V tomto článku Vám ukážu, jak si správně vybrat trekové ponožky.

jaké ponožky v horách
Kolik ponožek najednou? Milovníci hor se v názorech na tuto záležitost hodně rozcházejí. (fot. Bridgedale)

Kolik vrstev ponožek najednou?

Pro začátek jedno věčné dilema: jedny nebo raději dvoje ponožky? Neexistuje jedna správná odpověď. Zastánci nošení jedněch ponožek tvrdí, že to snižuje hmotnost zavazadel (důležité na dlouhých cestách) a umožňuje přesnější cit pro nohy. Dvouvrstvé varianty naznačují, že dvě vrstvy lépe předcházejí puchýřům a tenčí vnitřní ponožka se snadněji pere a rychleji schne, takže Vaše nohy zůstanou svěží.

Ať už zvolíme kteroukoli z těchto variant, vyplatí se řídit pravidlem, které platí i při výběru spodního prádla: bavlně se raději obloukem vyhněte. Absorbuje pot, podporuje tvorbu puchýřů a zapaření pokožky. Dobrá ponožka by měla sbírat pot z Vaší pokožky a odvádět ho ven, kde se může volně odpařovat. Tuto roli dobře plní správně připravené syntetické materiály a přírodní vlna.

ponožky na hory
Odpověď na otázku “jaké ponožky na hory?” má klíčový význam, když chceme minimalizovat riziko odřenin nebo zapaření nohou (fot. Bridgedale)

Syntetické nebo vlněné ponožky?

Není vlna jako vlna a zde je moje osobní preference velmi specifická: když ponožky na hory, tak jedině z vlny merino. Její tepelné vlastnosti a odvádění vlhkosti jsou bezkonkurenční. Po desetiletích zkušeností ve vysokých horách se ustálilo, že vlna je nejcennějším možným materiálem pro ponožky. Vlna je měkká, takže tlumí naše kroky, odvádí pot od pokožky, v zimě hřeje, při vyšších teplotách naopak chladí, a když je mokrá, tak na rozdíl od bavlny, umí i zahřát. Vlna je přirozeným izolantem – díky milionům pórů obsažených v jejích vláknech. Je také flexibilní a po natažení se vrátí do původního tvaru. A – co je důležité – má antibakteriální vlastnosti, což se po celodenním chození odráží na mnohem méně nepříjemném zápachu nohou.

Syntetické příměsi udržují vlněná vlákna v kompaktní struktuře, dodávají jim pružnost a zvyšují odolnost proti opotřebení. Přídavek syntetických vláken také dodává ponožkám odpovídající odolnost a dlouhou životnost (merino samo o sobě je jemné a neotěruvzdorné vlákno – takže ponožky vyrobené z 90-100% vlny merino budou po pár výstupech děravé jako síto; z toho důvodu je nezbytné spojení vlny se silnějšími syntetickými vlákny).

Jaké ponožky na hory? Rozhodně musí být přizpůsobené provozované aktivitě (fot. Bridgedale)

Struktura ponožek

Moderní outdoorové ponožky mají zóny, které se liší hustotou a tloušťkou materiálu. Při pohledu zvenčí jsou dobře vidět – většinou se liší barvou a na dotek lze cítit jejich různou tloušťku. Materiál ponožek bývá hrubší v místech, kde naše nohy dopadají na zem: pod prsty, hned za nimi – tedy v přední části chodidla a na patách. Ve střední části chodidla je většinou pružná část, těsně přiléhající k chodidlu. Každá ponožka je ve své horní části opatřena lemem, který zabraňuje jejímu sesunováni. Materiál bývá v úrovni lýtek a vepředu tenčí, což usnadňuje zbavování se vlhkosti. Vnitřek ponožky bývá měkký, “načechraný”. Takový povrch snadno odvádí pot od pokožky. Z vnější strany je materiál hladký a jeho úkolem je udržet strukturu neporušenou.

Při výběru ponožek na hory nezapomeňte věnovat pozornost také švům: měly by být ploché, aby Vás neodíraly. To platí zejména pro šev umístěný vepředu, v oblasti prstů.

Jaké ponožky na hory?

Stejně jako neexistují boty na všechno, neexistují ani univerzální ponožky. Liší se účelem, a tedy i materiálovým složením a tloušťkou. Zde jsou nějaké příklady.

jaké ponožky v horách
Od běžeckých ponožek se očekává, že rychle odvedou pot. (fot. Bridgedale)

Jaké ponožky na běhání na horách a mimo ně?

Zde se nejlépe osvědčí tenké ponožky ze syntetických tkanin. Ponožky na běhání většinou nemají být hřejivé, ale spíše rychle odvádět pot, kterého naše tělo při běhání vytváří opravdu velké množství. Velmi dobře zde poslouží ponožky se syntetickým vláknem Coolmax. Díky kanálkové struktuře rychle odvádí pot od pokožky a zanechávají ji suchou. V průběhu let jsem použil tucty párů tohoto typu ponožek – velmi tenkých sportovních modelů. Jsou extrémně lehké a účinné, proto jsou také ideální první vrstvou, když nosím dva páry ponožek (např. v zimě). Mají ale také bohužel své nevýhody: na tvrdém povrchu netlumí došlapy, je třeba je prát téměř každý den a nejsou příliš odolné. V žádném páru jsem neušel více než 500 km.

Jejich lepší náhradou budou ponožky obsahující, kromě syntetických vláken, také vlnu merino. Taková směs je odolná a skvěle se hodí například na horské traily. Vlna merino jim dodá měkký pocit, což se promítá do lepšího odpružení. Lze tedy říct, že je to ideální ponožka i na túry “nalehko”.

jaké ponožky na hory
Jaké trekové ponožky na turistiku ve vyšších teplotách? Zde se osvědčí lehčí verze. (foto: Bridgedale)

Jaké ponožky zvolit na turistiku na jaře a v létě?

Když je teplé počasí, nosíme nízké boty, ale když je terén a počasí nejisté, nosíme kotníkové boty. Vždy si s sebou vezměte jeden pár lehkých ponožek., např.: Icebreaker Hike+ Light Crew

jaké ponožky na hory
Jaké zvolit ponožky na hory? Modely Bridgedale z řady Trekker jsou ideální volbou na túry v teplejších měsících. (fot. Wojtek Wojciechowski)

Nabízejí dobré tlumení nárazů, příjemnou termiku až do cca 0 stupňů a také vynikající odolnost. Dobře poslouží i ponožky Smartwool Hiking Medium Crew. Díky vysokému obsahu vlny je jejich výhodou méně časté praní. I v horku je v ydržím nosit 3-4 dny v kuse.

jaké ponožky na hory
V zimě to není legrace! Při horských aktivitách, provozovaných v tomto ročním období, si musíte vzít ponožky, které Vás v náročných podmínkách opravdu nezklamou. (fot. Bridgedale)

Jaké horské ponožky na podzim a v zimě? Jaké vysoké ponožky?

Skvěle poslouží teplé a silnější ponožky

Skvěle poslouží teplé a silnější ponožky. Jsou určeny pouze pro práci při teplotách pod bodem mrazu – hluboko pod bodem mrazu. Vždy se používají v kombinaci s “podšívkovými” ponožkami, což jsou tenké ponožky, které těsně přiléhají k noze. Tato kombinace dobře poslouží v zimě v horách při vícedenních túrách a výstupech na vrcholy, často při teplotách -20 stupňů a nižších.

Samostatnou kategorií jsou tzv. kompresní ponožky. Jejich použití je v horách spíše omezené, nicméně  občas je využívají běžci a lyžaři. Kompresní oblečení zlepšuje krevní oběh, což zlepšuje prokrvení a okysličení svalů během cvičení. Studie provedená mezi ultramaratonskými běžci ukázala, že kompresní ponožky snižují svalovou únavu a zkracují dobu zotavení po dlouhém běhu. Příkladem kompresních ponožek je model Dynafit Race Performance – věnovaný lyžařům.

jaké ponožky na hory
Ponožky Bridgedale Trekking Socks z rodiny Summit jsou vždy připraveny postavit se zimě. (fot. Wojtek Wojciechowski)

Jakou zvolit velikost ponožek?

Úplně nejlepší je řídit se rozměry udávanými výrobcem. Mnoho modelů se vyrábí ve velikostech co 3 čísla, což umožňuje jejich přizpůsobení noze. Pokud se pohybujete někde “na hranici” velikostí, tak za předpokladu, že budete nosit pouze 1 pár, směřujte svůj výběr spíše na ty menší – zbytečné volné nebo sjíždějící ponožky jsou velmi nežádoucí. Každý kousek volného materiálu je potenciálním zdrojem otlačeniny. Kvalitní horské ponožky by se po vyprání neměly zmenšovat (samozřejmě pokud to nepřeženete s teplotou vody), takže výběr příliš velkých „náhradních“ ponožek je neopodstatněný. Výrobci uvádějí na obalech různé systémy označování, které udávají tepelné a tlumící vlastnosti každého modelu jejich ponožek. To Vám umožní vybrat optimální model pro konkrétní použití.

Přední výrobci mají dokonce zvlášť kolekce ponožek pro muže a zvlášť pro ženy. Má to smysl? V některých případech ano. Ženské chodidlo je většinou užší, má vyšší klenbu, menší a užší patu a vyžaduje lepší odpružení. Dámy potřebují většinou menší velikosti než pánové. A ještě něco, ponožky pro dámy jsou k dostání ve slušivějších barvách, i když je to vždy věc vkusu a nepromítá se to do jejich kvality. 🙂

Přední výrobci mají speciální řady určené jen ženám. Na fotografii ponožky Bridgedale WoolFusion Trekker Lady. (fot. Bridgedale)

Jak se starat o trekové ponožky?

Mokré ponožky sušte na dobře větraném místě, a když to není možné – tak uvnitř spacáku. Zejména v zimě je poslední jmenovaný způsob zachrání před zmrznutím. Vlněné ponožky je nejlepší prát, stočené naruby, při teplotě ne vyšší než 40 stupňů. Zabráníte tak sražení se ponožek při praní. K praní používejte nejlépe jemné prací prostředky a nepřidávejte žádné aviváže. Na túrách používám většinou jen vodu, ponožky důkladně vymáchám a několikrát vyždímám. Nepoužívejte také žádná bělidla ani chemikálie – můžou poškodit materiál. Je třeba se také vyvarovat žehlení – nezvýší to jejich krásu a může dojít k roztavení syntetického nylonu, který je v nich obsažený, a tím k jeho nenávratnému zničení.

Proč je odpověď na otázku: “jaké ponožky na hory?” tak důležitá? Dobře zvolené ponožky snižují riziko vzniku puchýřů a odřenin, udržují nohy v suchu a teple a v konečném důsledku – umožňují, relativně bezbolestně, ujít mnohem více kilometrů.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.