17.04.2022

Zavazování šátku Buff – 16 způsobů pro každý výlet

Nebudu příliš objektivní, protože jsem absolutní fanoušek Buffa. Od té doby, co jsem si před pár lety koupil svůj první šátek tohoto typu (dnes mám již tři), byl se mnou na každém z mých výletů na hory nebo na kole - a je jedno, jestli jedu do blízkých hor nebo na osamělý výlet do Skotska. Léto, podzim, zima, jaro - univerzální charakter Buffa a desítky způsobů zavazování znamenají, že ho mám stále u sebe.

                       

Množství způsobů, jak uvázat šátek Buff, je asi jeho největší předností. Bez ohledu na to, zda máte dlouhé, krátké vlasy nebo vůbec žádné, vyrážíte v zimě nebo v létě, jdete běhat nebo se jen vybláznit na downhill – vždy najdete způsob zavázání, který je pro Vás ten pravý. Buffa lze použít nejen jako pokrývku hlavy, ale také jako ochranu krku, gumičku do vlasů nebo šátek na ruku. Jak tedy vázání šátku Buff vypadá? Podívejme se na nejoblíbenější a praktické způsoby vázání tohoto šátku.

Zavazování šátku Buff - 16 způsobů pro každý výlet
Způsoby zavazování šátku Buff (fot. Buff)

Zavazování šátku Buff – 16 osvědčených způsobů

Zavazování šátku Buff, když je zima a vítr

1. Šála (neckerchief)

Na horách nebo na kole je vítr cítit často. Někdy však není dost cool vzít si s sebou nepohodlný a kousavý šátek nebo nosit přiléhavý fleecový či softshellový komín. Šátek Buff nám poskytne ochranu před větrem a zároveň zajistí volnost pohybu.

Multifunkční šátek jako šátek
Šátek / neckerchief (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Uchopíte šátek oběma rukama a jen ho přetáhnete přes hlavu tak, aby látka chránila krk. Jednodušší už to být nemůže.

2. Maska (face mask)

Je ve vzduchu hodně prachových částic? Nebo hustě sněží, když lyžujete a řežete svahy? Pokud si chcete chránit ústa a nos před živly a zároveň volně dýchat, je tento způsob nošení šátku perfektní. V silných mrazech, kdy se ledové částice usazují na tvářích a strništi, pomůže také zabránit tvorbě krystalků. Tento způsob ocení především lyžaři a snowboardisté.

Multifunkční šátek jako maska
Maska/face mask (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Šála je perfektním výchozím bodem pro tento způsob nošení. Stačí si lehce potáhnout šátek na přední straně obličeje a umístit si jej přes ústa a nos, abyste získali masku, díky které budete vypadat jako nebezpečný zločinec.

3. Kukla (balaclava)

Ve velmi silných mrazech, silných nárazech větru na lyžích nebo na kole je kukla skvělým řešením, které ochrání hlavu, ústa, nos a krk. Pokud máte Buffa, nemusíte kupovat kuklu, stačí si šátek přetáhnout přes hlavu. Na oči si snadno nasadíte lyžařské brýle nebo cyklistické brýle.

Multifunkční šátek jako kukla
Kukla / balaclava (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Výchozím bodem je opět šála. Přetáhněte si zadní část šátku přes hlavu a přední část nahoru přes oči. Nyní uchopte látku vpředu, zhruba v úrovni úst, držte ji a stáhněte dolů a pak zase nahoru, čímž vytvoříte dvojitou vrstvu látky. Zakryjte si nos a nechte prostor pro oči.

5. Kapuce (hood)

Tento způsob nošení se příliš neliší od předchozí verze, ale pokud zrovna nemrzne a chcete větší svobodu dýchání, prostě si šátkem nezakrývejte ústa a nos. Buffa přetáhnete pouze přes hlavu a krk, podobně jako při nasazování kapuce. Výhodou šátku oproti tradiční kapuci je, že máte větší volnost pohybu a zároveň Vám vítr nesfoukne kapuci z hlavy, protože materiál Buff mnohem lépe přilne k hlavě.

Multifunkční šátek jako kapuce
Kapuce / hood (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Dejte si Buffa kolem krku a přetáhněte jeho zadní část přes čelo, takže obličej zůstane odhalený.

6. Čepice (cap / beanie)

Pokud teplota ještě drasticky neklesla, ale stále je tak chladno, že potřebujete pokrývku hlavy, Buff je skvělý jako čepice. V této verzi je také skvělou oporou pro Vaši klasickou čepici jako další vrstva, která zahřeje a ochrání před větrem. Vhodné i pod helmu.

Čepice Buff
Čepice / cap /beanie (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Čepici můžete vytvořit dvěma způsoby. V obou případech musíte Buffa obrátit naruby. První technikou je vytvoření čepice přímo na hlavě. Přes hlavu si přetáhnete obrácený šátek a pak smotejte, druhou částí šátku, jednu nebo dvě “ruličky” těsně u kůže asi v polovině délky šátku. Takto vytvořený “pytlík” se navléká na hlavu, na první vrstvu Buffa, čímž vznikne čepice ze dvou vrstev. Ve druhém případě uděláte úplně to stejné, ale budete zamotávat ve vzduchu a ruce budete mít uvnitř šátku otočeného na druhou stranu.

Zavazování šátku Buff, když je teplo a teplo

7. Šátek na hlavu (do rag)

Tato metoda je pravděpodobně nejjednodušší a zároveň nejuniverzálnější. Využijete ji v chladnějších dnech, ale rozhodně je nejlepší variantou na teplejší dny na horské treky. Chrání jak hlavu, tak i krk. Dobře poslouží i jako ochrana pod cyklistickou helmu. V jiné verzi lze zadní část Buffa složit zespodu, aby nepadala přes krk.

Buff chusta na głowę
Do rag – dejte si šátek přes hlavu a stáhněte si jej dolů (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Přetáhněte šátek přes hlavu a zatáhněte za jeho zadní část, přičemž upravte, jak vysoko chcete, aby chránil Vaše čelo. Druhá část Buffa by měla volně viset kolem krku. Pokud máte dlouhé vlasy, budou pod šátkem, ne uvnitř.

8. Šátek na hlavu 2 (foulard)

Tato metoda se od předchozí příliš neliší, ale v případě delších vlasů je lépe udrží. Vlasy skončí uvnitř šátku. Je to ideální způsob k ochraně hlavy před sluncem a větrem.

Šátek s přehozem na krk
Šátek na hlavu 2 / foulard (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Dejte si šátek kolem krku, přetáhněte si ho přes čelo a jemně ho roztáhněte směrem ke krku. Vlasy skončí uvnitř šátku.

9. Šátek na hlavu 3 (sahariane)

Když je horko opravdu nesnesitelné a Váš krk a záda jsou vystaveny slunečnímu záření, neexistuje lepší způsob než si vzít na hlavu Buff šátek. Sahariane byla vypůjčena od francouzských legionářů.

Buff na hlavu a krk
Šátek na hlavu 3 / sahariane (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Začněte otočením Buffa naruby. Poté si ho přehoďte přes hlavu pohybem šátku zezadu směrem k čelu. Nyní uchopte horní stranu šátku, který je na čele, a přetočte ji zpět a natáhněte ji přes hlavu. Vzadu, na krku, by měl být dlouhý kus šátku, který dokonale ochrání krk před slunečními paprsky.

10. Bandana / piratka

Toto je rozhodně můj oblíbený a nejpoužívanější způsob vázání Buff šátku, který poskytuje ochranu před sluncem. Je to velmi podobné výše uvedenému způsobu, až na to, že „ocásek“, který se tvoří na druhé straně šátku, je zauzlený, díky čemuž drží Buff mnohem těsněji na hlavě. Tento způsob vázání se však nehodí pod cyklistickou přilbu, protože uzel brání správnému usazení přilby.

Wczytuję galerię

Zavazování šátku Buff: Otočte Buffa naruby. Vložte obě ruce dovnitř – jednu nahoře šátku, druhou dole, a uchopte opačné konce. Zatažením vytvořte ve střední části uzel. Jednu ze vzniklých částí si nasaďte na hlavu, “ocásek” bude volně viset zezadu – můžete s ním hýbat a upravovat podle toho, jak moc těsně chcete, aby šátek přiléhal k Vaší hlavě. Jinou verzi tohoto způsobu nošení šátku lze jednoduše udělat tak, že přetáhnete Buff přes hlavu a uděláte uzel na jeho zadní části.

11. Šátek na ruku

Kdo řekl, že Buff se používá pouze na hlavě? Pokud potřebujete šikovný šátek na ruku, který Vám v horkém dni dokáže setřít pot z čela, Buff je pro to ideální. Takové využití jistě ocení lidé hrající tenis či squash (ale i cyklisté) nebo baťůžkáři, kteří cestují v přeplněných dopravních prostředcích (garantuji Vám, že v 35 stupňových vedrech v přeplněné ukrajinské maršrutce funguje perfektně.) Takové nošení Buffa také zajišťuje, že ho vždy – doslova a do písmene – máme po ruce a během cesty o něj nepřijdeme. Pokud se obáváte, že se Buff tímto způsobem nošení zničí a nasaje pachy – nemějte obavy. Speciální mikrovlákno, ze kterého je vyroben, a jeho antibakteriální vlastnosti jej činí velmi odolným vůči opotřebení. Můj šátek používám tímto způsobem již několik let a stále je v dobrém stavu.

Buff Original na ruku
Šátek na ruku (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Srolujte Buffa do tvaru gumičky na vlasy, protáhněte si ho na ruku a namotejte pár osmiček.

Zavazování šátku Buff, když máte hodně práce

12. Čelenka (headband)

Tato možnost zavazování je ideální pro lidi s dlouhými vlasy (drží účes na místě a zabraňuje tomu, aby se Vám ofina dostala do očí). Svůj úkol splní i při dlouhé aktivitě, jako je běhání, squash nebo rychlé výstupy v horách. Správně nasazená čelenka zabrání stékání potu do očí a udrží vlasy ve správné poloze. Čelenku lze libovolně uspořádat a vytvořit tak široký, úzký nebo hladký pruh materiálu, který nejlépe vyhovuje našim potřebám.

Čelenka Buff
Čelenka Buff Original (fot. 8academy)

Zavazování šátku Buff: Uchopte Buffa za oba konce, složte je dovnitř jako pružinu a upravte na požadovanou tloušťku. Nasaďte si čelenku, uši nechte zakryté nebo odkryté – podle potřeby.

13. Gumička do vlasů

Pokud máte dlouhé vlasy a potřebujete culík, aby Vám při pohybu nepřekážely, Buff je na to skvělý. Je to perfektní alternativa k vlasové gumičce.

Zavazování šátku Buff: Srolujte Buffa do tenkého pásku a provlékněte jím vlasy, přičemž nejprve vytvořte smyčky ve tvaru osmičky. Dvě nebo tři smyčky by měly být v pořádku.

14. Hat liner / helmet liner

Abych byl upřímný, nesnáším jízdu na kole v helmě – kouše, svírá, hýbe se a ti šťastlivci, kteří mají na hlavě o něco více vlasů než já, si také, díky ní, kazí účes. Někdy však není na výběr, na horských sjezdech nebo v divočině na Ukrajině je helma prostě nezbytná. Stejně jako v případě lyžování nebo horolezectví. Zde Buff skvěle funguje jako další vrstva, která chrání pokožku před helmou a zabraňuje pocení. Stačí jej přetáhnout přes hlavu, aby zmizel veškerý nepříjemný pocit z nošení helmy.

Zavazování šátku Buff: Všechny “ploché” způsoby oblékání Buffa fungují. Já osobně šátek natahuji stejně jako v případě varianty „do rag“, s tím rozdílem, že část šátku, která zůstane vzadu, si omotám pod spodní část.

15. Sun guard

Podobný patent můžeme aplikovat v případě horkého dne, kdy si nasadíme čepici s kšiltem. Dobře funguje na pláži, při plachtění, rybaření nebo v sušším horském prostředí. Použití Buff šátku nejen udrží čepici na místě, ale také pomůže odvádět pot a chránit krk.

Jak nasadit šátek Buff - ochrana krku
Sun guard (fot. 8academy)

Zavazování Buff šátku: Nasaďte si Buff kolem krku, vytáhněte jeho zadní část nahoru a schovejte ho pod čepici.

16. Bonus – varianta dítě v nosítku – “na hospodyňku”

Dítě na horách – to je také důvod k tomu mít toho hodně na hlavě. Když jdu se svou dcerou v nosítku, dítě se velmi zajímá o konec Buffa, který si obvykle vážu jako šátek bandana. Neustále se pokouší setřást mi šátek z hlavy. Takže šátek občas vážu tak, že si ho přetáhnu přes hlavu jako v ve variantě do rag. Konec šátku schovávám pod šátek ne vzadu, ale v jeho přední části. Občas sice vypadám jako „pracující žena“, ale takhle je alespoň zaručena poklidná cesta.

Jak si nasadit šátek Buff
Metoda “na hospodyňku” – když konec šátku omotáte vepředu místo toho, abyste ho nechali volně za sebou, způsobí, že se malé ručičky nemají čeho chytit a nemají jak stáhnout šátek z hlavy (fot. autor)

Vázání šátku Buff a jeho typy

Aby byl náš průvodce úplný, stojí za to, zmínit se o různých typech Buff šátků. Způsob oblékání šátku může určovat materiál, ze kterého je vyroben, a také jeho tloušťka. Výše popsané způsoby platí pro šátek Buff Original, ale budou fungovat i pro verzi Buff Merino Wool z merino vlny nebo Coolnet na léto. Zafungují také v případě šátku série Buff National Geographic (s licencovanými motivy slavného cestovatelského časopisu).

Na zimní horské a lyžařské výlety bude nejlepší Buff Thermonet nebo fleecový typ se speciální hřejivou vrstvou – vážeme stejným způsobem. Jen si musíte pamatovat, že jedna strana je ze silnějšího fleece materiálu a některé způsoby vázání se ukážou jako nepraktické.

Vázání šátku Buff – shrnutí

Bez ohledu na to, pro jaký Buff se rozhodnete a pro jakou aktivitu jej budete potřebovat, tento článek nepopisuje všechny způsoby, jak jej lze nosit. Dříve nebo později si jistě najdete svůj oblíbený způsob, jak šátek uvázat. Počet způsobů, jak uvázat Buffa, závisí pouze na Vaší fantazii. Buffy a multifunkční šátky pro muže i ženy najdete v nabídce obchodu 8a.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.