03.05.2022

Turistická lékárnička na výlet do hor – co vše musí obsahovat?

Stává se, že souboj o místo v batohu prohraje s teplou mikinou, bundou do deště nebo termoskou naplněnou horkým čajem. Stačí však chvilka nepozornosti nebo nešťastná souhra náhod, aby se seznam priorit obrátil vzhůru nohama. Protože v době nehody, může na její dostupnosti a tom, co se skrývá uvnitř, záviset něčí zdraví, a dokonce i život.

                       

Říká se, že nehoda se může stát kdekoliv, a to nemusíme ani vycházet z domu. Vzhledem k tomu, že ve vlastních čtyřech stěnách máme obvykle alespoň základní sadu obvazů a léků, proč se tak snadno vzdáváme nošení lékárničky na horské výlety? Nejsou snad pádnými argumenty pro sbalení lékárničky do batohu náročný terén, možnost náhlých atmosférických jevů nebo vědomí, že vyhlídky na rychlou pomoc nejsou příliš velké? Opomenutí může mít v tomto případě fatální následky, stejně jako vzít si s sebou něco, co se vůbec nehodí pro daný typ hrozeb, které nás mohou potkat. Turistická lékárnička na výlet do hor – co by měla obsahovat, aby nám dokázala pomoct v nouzi? To se dozvíte při čtení tohoto textu.

Bezpečnost na horách
Zranit se je snazší na horách než ve městě, proto vždy pamatujte na lékárničku. (fot. Deuter)

Hrozby na horách

Co přesně se nám může stát? Seznam potenciálních hrozeb zahrnuje jak nečekané nehody, tak symptomy onemocnění, které mohou být například důsledkem aktivace nějaké předchozí nemoci. Pojďme se ale blíže podívat na situace, které se nám těžko předpovídají. Na horách jsme více vystaveni mechanickým zraněním (modřiny, výrony, řezné rány nebo zlomeniny) – rozhodně více než ve městě. Velká, otevřená prostranství jsou nesmírně malebná, ale když nás na nich zastihne náhlá změna počasí, je najednou úder blesku velmi reálnou hrozbou. Samozřejmě, ne každý déšť má takové následky, ale i pouhé zmoknutí v horách může být zdraví nebezpečné, pokud nás čeká dlouhá cesta a teplota, s přibývajícími srážkami, citelně klesá.

Velmi nebezpečný může být také kontakt se zástupci místní fauny: zmije vyhřívající se na kameni, hmyz s ostrým žihadlem nebo klíšťata číhající na naši sladkou krev. Tyto hrozby jsou charakteristické pro nízké a střední hory a je třeba připomenout, že riziko se obvykle zvyšuje s rostoucí nadmořskou výškou. Turistická lékárnička na výlet do hor musí být připravená na různá rizika.

Turistická lékárnička na výlet do hor – co by měla obsahovat?

Lékárničky jsou různé a jejich vybavení do značné míry závisí na tom, kam a proč chceme jet. Předměty, které v nich najdeme, lze zařadit do více skupin.

Turistická lékárnička by měla mimo jiné obsahovat:

Obvazy

Jsou základním prvkem výbavy a není pochyb o tom, že by měly být opravdu v každé lékárničce. Všemožná mechanická zranění jsou totiž událostmi, na které se zkrátka musíme připravit, pokud hory nepodceňujeme. Díky obvazům jsme schopni ošetřit vzniklou ránu a chránit ji před vnějším prostředím. To má zabránit případným infekcím. Tuto kategorii tvoří mimo jiné:

  • Dezinfekční prostředky
    Bližší kontakt se zemí končí, v lepším případě, pouze nepříjemnými oděrkami a řeznými ranami. Rány je na začátku nutné dezinfikovat – nejlépe vysokoprocentním lihem (v podmínkách venkovního minimalismu dobře poslouží gáza nebo ubrousky namočené v příslušné látce). Někteří si – asi trochu ze zvyku – berou do hor tradiční lahvičku s peroxidem vodíku. Názory na účinnost a hojení ran po použití tohoto přípravku jsou však silně rozdílné. Alternativou (zřejmě o něco účinnější) je fyziologický roztok.
  • Náplasti s převazem
    Turistická lékárnička na výlet do hor se neobejde bez náplastí s převazem. Jsou užitečné zejména na menší rány. Jsou velmi skladné, snadno se používají a výrobci stále přemýšlejí, jak jejich funkčnost dodatečně vylepšit. Na trhu se tedy objevuje mnoho verzí tohoto typu náplastí. Vzhledem k charakteru horského treku (při kterém musíte bojovat s různými podmínkami) je dobré zvolit voděodolné náplasti. Vaše unavené nohy budou určitě rády, pokud si přibalíte speciální náplast na otisky. A pokud se chystáte na hory s nejmenšími členy rodiny, vyplatí se mít s sebou i náplasti pro děti, s lépe fungující lepící části, která bude odolná na dětskou zvědavost. Tyto náplasti mají také “uklidňující” účinek díky svým… pohádkovým motivům.

Lékárnička s horským vybavením
I malá zranění mohou být velmi nepříjemná. Je dobré mít něco, čím je ošetříte. (fot. Ortovox)
  • Steri-strip náplasti (na „uzavírání“ ran)
    Jsou zvláštně úzké a jejich účel se navíc výrazně liší od typických náplastí. Steri-strip byly navrženy tak, aby si poradily s nejzávažnějšími řeznými ránami, protože přilepené přes ránu fungují jako stehy. Mohou být velmi užitečné zejména pro ty, kteří dávají před mírnými cestami přednost řetězům, žebříkům a kamenům.
  • Náplast v roli
    Tato nejvíce asketická forma náplastí je také tou nejuniverzálnější. Kvalitní srolované náplasti je dobré mít s sebou, už jen kvůli tomu, abychom přilepili špatně držící obvaz.
  • Gázové obklady
    Používají se na rány, které nelze ošetřit náplastí s obvazem. Gázové obklady patří mezi povinné prvky ve správně připravené lékárničce na horský výlet, protože jsou zodpovědné za „kontakt“ s poškozenou kůží.
  • Obvazy
    Nejčastěji jsou zodpovědné za držení gázového obkladu na místě (i když lze zakoupit také verze s obvazem) a také za ochranu rány před nečistotami. Vzhledem ke specifičnosti horské turistiky stojí za zvážení pořízení obvazu v obalu, který ji chrání před promoknutím.
  • Elastické obvazy
    Lze je použít k fixaci obkladu, ale nejvíce se používají při nutnosti stabilizace končetin.
  • Jednorázové rukavice
    Uvádíme je na konci, i když převazování ran byste měli začít od toho, že si nasadíte rukavice. Osoba poskytující pomoc je vystavena kontaktu s krví zraněného. Latexové nebo nitrilové rukavice zaručují, že záchranná akce proběhne v souladu s hygienickými pravidly.
  • Nůžky
    I když nejsou nezbytné, mohou Vám velmi pomoct, protože s nimi lze pohodlně rozstřihnout náplast nebo obvaz. Za doporučení stojí zejména specializované zdravotnické verze. Poznáte je podle ostří zahnutých pod určitým úhlem, speciálních zubů a zaoblených špiček. Tento design umožňuje bezpečné stříhání oděvu. Hodí se tedy v případě trochu závažnějších událostí, kdy oblečení účinně brání přístupu k ráně. Někdy je turistická lékárnička na výlet do hor vybavena, místo typických lékařských nůžek, také univerzálnějším kapesním nožem.
  • Zavírací špendlíky, obvazové spony
    Rolující se obvaz nebo obvaz, který musíme hlídat, abychom ho neztratili – může způsobit značné nepohodlí. Tyto maličkosti (na které často zapomínáme při kompletaci vlastní lékárničky) nás mohou zachránit před problémy.

Turistická lékárnička na horách je základním vybavením
Nemáme vliv na počasí a nečekané nehody, vyplatí se tedy být připraven. (fot. Deuter)

Léky

Pokud jde o tuto skupinu, názory se poměrně hodně rozcházejí. Někdo říká, že turistická lékárnička nemá obsahovat žádné prášky, jiní se raději pojistí, než by pak měli litovat a mají u sebe alespoň ty nejčastěji používané léky. Jaké argumenty používají představitelé první skupiny? Nejčastěji od nich můžete slyšet, že tím, že bereme léky do hor, můžeme nadělat více škody než užitku. Podle jejich názoru není s lékařskými prostředky žádná legrace, a i když nám může něco pomoct, někomu jinému to může naopak uškodit. Vždyť nevíme, koho přesně budeme – pomocí léků z naší lékárničky – zachraňovat. Podávání léků bez konzultace s lékařem a bez jistoty, že „pacient“ látku toleruje, může mít opačný účinek, než jaký je zamýšlený. Lékárnička bez léků žádné takové pokušení neskýtá.

Je třeba uznat, že zastánci této teorie mají poněkud pravdu, protože bez patřičných znalostí bychom si neměli hrát na doktory. Zdá se ale, že zacházet do extrémů není v tomto případě dobré. Nemusíme, a dokonce bychom neměli, nosit s sebou léky, které nám umožní překonat všechny nemoci světa. Kromě léků, které bychom měli pravidelně užívat, stojí za zvážení vzít si s sebou – pro vlastní potřebu – prostředky na běžné neduhy:

  • lék na nachlazení;
  • lék na tzv. žaludeční problémy;
  • lék proti bolesti;
  • přípravek na modřiny a otoky;
  • lék na popáleniny (např. od slunce);
  • léky na alergii (pokud špatně reagujeme na pyl).

Když se rozhodnete, že Vaše turistická lékárnička na výlet do hor bude mít sekci “léky”, pamatujte na to, aby byly v naprostém pořádku. Uvolněné, létající tablety s neidentifikovaným názvem a zcela neznámými vlastnostmi – jsou znamením, že se Vám to vymyká kontrole. Při omezování hmotnosti zavazadel bychom se neměli vzdát originálních obalů či štítků připevněných k lékům. Důležité je, že léky mají své datum spotřeby a když se rozhodnete vzít si “balíček léků” na hory, měli byste je občas zkontrolovat a vyřadit ty, které jsou již prošlé. Tyto léky si na hory zcela jistě neberte a odevzdejte je, prosím, v nejbližší lékárně.

Další „příslušenství“

  • Maska pro umělé dýchání (resuscitační)
    Zdálo by se, že jde o doplněk, bez kterého se snadno obejdete. Záchranná praxe však ukazuje, že se jej vyplatí mít. V době, kdy něčí život závisí na umělém dýchání, má velký význam psychologický faktor. Nehygienické podmínky mohou zvýšit Váš strach z jednání. Díky masce, která chrání například před kontaktem se slinami zachraňovaného, ​​by takové obavy měly zmizet.
  • Záchranná fólie NRC
    Bude Vaší pojistkou v případě, že tělo nebude snášet tepelné podmínky, kterým čelíme. NRC fólie Vám umožní izolovat se od chladu a vysokých teplot, což může zabránit prochladnutí nebo přehřátí organizmu.
  • Trojúhelníkový šátek
    Využijete při zlomenině nebo vykloubení paže nebo ramene. Šátek umožňuje znehybnění zraněné končetiny.
  • Dlaha pro stabilizaci končetin
    Stává se, že končetinu, která utrpěla při nehodě, potřebuje stabilizaci. V některých lékárničkách najdete speciální dlahy (např. Sam Splint) – pohodlné při přepravě a umožňující účinnou ochranu zlomené paže.
  • Pinzeta
    Může se hodit, když se na Vás přisaje klíště. Pomocí pinzety bude operace vytažení vetřelce pohodlnější a účinnější, a je velká šance, že po něm nezůstane žádná stopa (což by mohlo mít za následek pozdější komplikace).

Turistická lékárnička na výlet do hor – co zvážit při nákupu?

Pokud by se brala v úvahu všechna možná rizika, měla by takto připravená lékárnička rozměry velkého kufru. Při přípravě nejrůznějších léků na cestu byste k tomu ale měli přistupovat podobně jako k balení batohu. Přizpůsobit obsah lékárničky povaze cesty a druhu prováděné činnosti vyžaduje nasazení trekingové představivosti a schopnost najít kompromis. Jde přece o to, abyste při omezení váhy nevynechali něco důležitého. Jak se k tomuto tématu postavit? Existují dvě oblíbené taktiky, které lze použít. Každý z nich je důsledkem rozhodnutí, které jsme učinili ve fázi nákupu konkrétní verze lékárničky.

Nákup prázdné lékárničky a kompletace vybavení

Tuto taktiku volí trpěliví lidé, kteří si chtějí lékárničku „zařídit“ po svém. Nákup je však třeba pečlivě zvážit, aby nás skromné ​​možnosti lékárničky nedonutily omezovat naše plány související s nákupem jejího vybavení. Čemu se tedy vyplatí věnovat pozornost při výběru?

Nebudeme lhát, pokud řekneme, že dobrá lékárnička musí být vyrobena z odolného materiálu. V éře různých výhodných akcí v lokálních hypermarketech je však snadné najít produkty, které nás lákají svou extrémně nízkou cenou. Bohužel tyto lékárničky nemají většinou s odolností a životností nic společného. Lékárnička by měla být dostatečně prostorná, aby se do ní vešlo lékařské příslušenství, které si hodláme vzít s sebou na cestu. Důležité je také veškeré vybavení přehledně uspořádat – aby vše mělo své místo. Jde o to, aby hledání náplasti nebo léku nebylo spojeno se zbytečnou ztrátou času. Za pozornost stojí i to, zda má lékárnička pevné zapínání, díky které budete mít jistotu, že se její obsah najednou neocitne v nejzazších koutech batohu.

Dalším velmi nepříjemným překvapením by bylo nalezení důležitých léků nebo obvazů ve stavu, který naznačuje průchod povodňové vlny. Abyste cenný obsah neohrozili v žádném lijáku, je dobré volit model, který bude odolný vůči vodě, například, Outdoor Equipment First Aid Kit Standard Waterproof.

Vodotěsná lékárnička
Outdoor Equipment First Aid Kit Standard Waterproof, lékárnička, která se nebojí vody (fot. Outdoor Equipement)

Turistické lékárničky mívají často velmi živé barvy. Tato volba má praktické opodstatnění. Nouzové situace jsou obvykle doprovázeny zvýšenou úrovní nervozity. Zdánlivě snadná činnost, jako je hledání lékárničky v turistickém batohu (podle pravidel balení na výlet by měla být nahoře), může v takových podmínkách trvat mnohem déle než obvykle. Krvavě červená je okamžitě viditelná, což Vám může ušetřit pár drahocenných sekund. Některé turistické lékárničky jsou navrženy tak, aby se daly připevnit k batohu zvenku. Toto uspořádání, kromě toho, že poskytuje téměř okamžitý přístup k obvazům a lékům, také umožňuje ušetřit místo v batohu.

Nákup hotové sady

Turistická lékárnička na výlet do hor s hotovým obsahem – nesmí chybět v nabídce mnoha outdoorových firem. Výrobci se snaží předvídat konkrétní hrozby a připravují pro ně soupravy, které jsou okamžitě připravené vyrazit na hory. Rozdíly mezi jednotlivými modely mohou být značné. První věc, které budeme věnovat pozornost, je velikost. Větší lékárničky obsahují samozřejmě i bohatší výbavu. Vybírat můžeme mimo jiné z:

  • Mini verze, určené pro lidi, kteří volí jednodušší výzvy. Příkladem je malá (cca 15 × 8 × 5,5 cm) a lehká (173 g) lékárnička Ortovox First Aid Roll Doc Mini, jejíž součástí je základní obvazová sada (náplasti s obvazy, náplast na roli, obklady, podpůrný obvaz, jednorázové rukavice, nůžky) a trojúhelníkový šátek.

Cestovní mini lékárnička
Turistická lékárnička Ortovox First Aid Roll Doc Mini (fot. Ortovox)
  • Verze “maxi”, které jsou připraveny pro častější i ty méně časté nešťastné náhody. Toto značně rozšiřuje jejich užitečnost. Určitě zaručují zvýšený pocit bezpečí, ale také vyžadují trochu více místa v batohu. Všestrannou, dobře vybavenou lékárničkou je například lékárnička Lifesystems Mountain Leader First Aid Kit. Co v ní najdete? Kromě kompletní obvazové sady je k dispozici také teploměr, maska ​​na umělé dýchání, gumička, opalovací krém, pinzeta, nůžky a svítící záchranná tyčinka.

Velká turistická lékárnička
Lékárnička Lifesystems Mountain Leader First Aid Kit má vše (fot. Lifesystems)

Výše zmíněná Lifesystems Mountain Leader First Aid Kit je rozsáhlá turistická lékárnička na výlet do hor. Byla navržena tak, aby splňovala očekávání širokého spektra „milovníků hor“: od fanoušků trekkingu a horolezectví až po lyžaře. Lifesystems také nabízí o něco menší verzi této lékárničky: Mountain First Aid Kit a verzi věnovanou samostatným cestovatelům: Solo Traveler First Aid Kit a verzi Adventurer.

Cestovní lékárnička na výlet do hor s předpřipraveným příslušenstvím je velmi pohodlným řešením, které Vám umožní ušetřit čas. Kromě toho, ne každý ví, co může být užitečné. Přenechat výběr komponent profesionálům, pracujícím pro outdoorovou značku, bude mnohem lepší nápad, než dělat rozhodnutí typu „možná to, možná támhle to“. Lékárničku ve verzi “instant” lze pojmout i jako skvělý základ pro vytvoření vlastní verze. Taková lékárnička může ještě lépe vyhovovat charakteru horských aktivit a hrozbám typickým pro Vaše navštívená místa. Výrobci takovým lidem vycházejí vstříc tím, že nabízejí lékárničky s vybavením, ve kterých je i pár prázdných přihrádek na to, co se do nich uživatel rozhodne sám přidat. Toto řešení bylo použito ve velké lékárničce, protože byla vytvořena, mimo jiné, pro rodinné účely.

Uvnitř turistické lékárničky
Vnitřek lékárničky Lifesystems Solo Traveller First Aid Kit (fot. Lifesystems)

Lékárnička na hory – kolik musíte utratit?

Turistická lékárnička na výlet do hor je doplněk, který se, zcela určitě, vyplatí vzít sebou. Kolik musíte utratit, abyste zlepšili své bezpeční? Lidé hledající úspory se často rozhodnou pořídit si lékárničku bez vybavení, kterou pak systematicky plní potřebnými přípravky. Kompletace vlastní sady trvá trochu déle. Potřebujete nějaké znalostí první pomoci, ale lze to udělat s nižšími náklady. Nákup lékárničky od renomované firmy Vás vyjde na několik stovek korun. Samozřejmě najdeme nabídky levnější, ale vše jde většinou na úkor kvality. Výrobky z nekvalitních materiálů nemusí vydržet útrapy Vašich horských aktivit a průměrnost, jako je nepraktické uspořádání kapes, může vést k frustraci.

Lékárnička Fjorda Nansena
Fjord Nansen First Aid – odolná a praktická lékárnička, kterou si vybavíte podle svých potřeb. (fot. Fjord Nansen)

Ceny hotových sad začínají zhruba na 800,- Kč, např. Ortovox First Aid Roll Doc Mini 849,- Kč. Nákup největších lékárniček s vybavením, které umožňuje efektivně reagovat na různé události, je nákladem něco přes tisíc korun. Například: Horská lékárnička Lifesystems stojí běžně 1309,- Kč. Lifesystems Solo Traveler lékárnička 1439,- Kč. Lékárnička Lifesystems Mountain Leader 1729,- Kč. Novinkou jsou lékárničky se svítilnami VSSL. Cena VSSL First Aid Kit 2.0 je 3094,- Kč. Za tuto cenu dostanete velmi dobře vybavenou lékárničku s 200 lumenovou svítilnou. Vše je zabaleno v kovovém, dobře utěsněném, pouzdře o rozměrech 23×5 cm.

VSSL cestovní lékárnička
Turistická lékárnička VSSL First Aid Kit 2.0 (fot. VSSL)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.