04.06.2022

Jaké boty na běhání v horách?

Jde asi o nejjednodušší a nejlevnější činnost, která byla doposud vynalezena. K zahájení tréninku potřebujete jen správnou obuv a trochu ... sebezapření. Zbytek jsou doplňky, bez kterých se obejdete. Není divu, že běhání je u nás stále populárnější.

                       

V tomto článku se pokusíme odpovědět na otázku: jaké zvolit boty na běhání v horách? Zvážíme také, které trailové boty se budou hodit do lesa a které na tvrdé kameny. Někdo říká, že dobrodružství s běháním lze začít „za pochodu“. Stačí se podívat hlouběji do šatníku a najít ten správný outfit a nějaké sportovní boty. Jen tak, bez chození do obchodu a utrácení peněz. Možná i ano; Na zkoušku to bude možná stačit, ale dlouhodobě to fungovat zcela určitě nebude. Je pravda, že obyčejné bavlněné tričko nebo špatně padnoucí tepláková souprava bude pouze zdrojem nepohodlí. Ale pokud si vezmete na náročnou trasu staré tenisky, tak Vám mohou způsobit vážné zranění. Pokud tedy o své nové vášni uvažujete z dlouhodobého hlediska, navštivte před svými běžeckými tréninky specializovaný obchod. Ještě předtím se pokuste získat pár základních informací, které Vám pomohou určit směr hledání vhodného oblečení a bot.

Jaké zvolit boty na běhání na horách?

Jaké zvolit boty na běhání na horách? Záleží na povrchu, na kterém chcete trénovat. (foto: Piotr Deska)

Běžecké boty – co je jejich úkolem?

Boty byly vynalezeny k ochraně chodidel, která jsou při pohybu přirozeně vystavena mechanickému poranění, nízkým teplotám nebo promočení. Běh je však velmi specifická forma pohybu, takže od běžeckého vybavení byste měli očekávat trochu více. Běžecká obuv by navíc měla poskytovat odpovídající úroveň amortizace, která bude reakcí na větší přetížení kloubů, svalů a kostí při takové námaze.

Jaké boty na běhání na horách?

Aby běžecké boty naplnily naděje, které do nich vkládáme, musí dobře vyhovovat jak dispozicím uživatele, tak tréninkové oblasti. Pokud mají být hory arénou Vašeho běžeckého boje, je laťka nastavena ještě výš a stejně tak by měly být i Vaše požadavky na běžeckou obuv vyšší. V první řadě byste měli rozsah hledání omezit na trailovou obuv renomovaných značek (Salomon, Dynafit, La Sportiva nebo On Running) určenou na běh v lesích, vrcholcích, průsmycích a hřebenech. Tyto modely se od oblíbených silničních verzí liší především pokročilejším vzorkem. Pamatujte, že na výběr jsou také dámské trailové boty. Jak přistupovat k nákupu? Máme pro Vás několik návrhů, jak vybrat ten správný model.

Jaké trailové boty

Jaké trailové boty koupit? V této kategorii je z čeho vybírat! (foto: Piotr Deska)

Jaké trailové boty? Přizpůsobení boty běžeckému povrchu

Jaké boty na běhání do hor si vybrat? Než na tuto otázku odpovíte, zamyslete se nad tím, kde přesně je budete používat. Trailové boty (respektive jejich podrážka) Vám musí zajistit dobrou přilnavost v trochu obtížnějším terénu, protože na tom závisí nejen Vaše výsledky na závodech, ale i bezpečnost. Podívejme se na obuv věnovanou dvěma různým typům povrchů a botám s univerzálním vzorkem.

Měkké povrchy (například lesní cesty, štěrkové cesty, travnaté povrchy)

Když přemýšlíte o tréninku mimo město a hodláte využívat cesty a cestičky bez asfaltu (někdy pokryté vrstvou bahna, jindy pokryté trávou), investujte do dobrých trailových bot určených na měkký povrch. Zástupce této skupiny poznáte na první pohled podle „agresivního“ vzorku, plného vysokých výstupků z měkké pryže. Takový, který se na méně soudržném podkladu dokáže „zakousnout“ hluboko do země a zajistí tak vhodnou přilnavost.

Wczytuję galerię

Nejedná se však o typ, který bude fungovat všude. Trailové boty na měkký povrch by se rozhodně neměly používat ve městech nebo na trasách, kde dominují skály. Proč? Jednak proto, že na pevném terénu se dobré přilnavosti dosahuje trochu jiným způsobem (o čemž bude řeč v další části). A také proto, že kameny nebo asfalt zacházejí s vysokými výstupky běhounu extrémně drsně – což vede k jeho rychlejšímu opotřebení.

Příkladem trailových bot pro měkký povrch jsou: Salomon Speedcross (verze 4 nebo 5) nebo La Sportiva Mutant. Do této skupiny patří i modely určené do zimních podmínek – o něco vyšší a připravené na sníh na trase.

Tvrdé povrchy (skály, kameny, asfalt)

Příznivci kamenitých stezek sahají po botách s trochu jinými vlastnostmi. Od verzí určených měkkým povrchům se liší především konstrukcí podrážky, která má nášlap s menšími, ale hustěji uspořádanými výstupky. Proč taková struktura? Jde o to, že abychom získali adekvátní trakci na hladkém tvrdém kameni, musíme co nejlépe využít třecí sílu gumy a povrchu. Velmi důležitá je v tomto případě vhodně zvolená směs gumy (která se „přilepí“ na kameny). A větší kontaktní plocha mezi podrážkou a povrchem.

Wczytuję galerię

Výrobci nabízející své produkty běžcům, kteří mají rádi trasy s tvrdším povrchem, musí počítat i s přítomností překážek v podobě menších či větších kamenů. Trailové boty na tvrdý povrch by se proto měly vyznačovat zvýšenou odolností proti mechanickému poškození. Od svršku bot je také vyžadována zvýšená odolnost proti oděru. Trailové boty určené pro skály, mají často zesílení kolem prstů a na patě. Důležitý je také systém zavazování, který má zaručit pevné držení chodidla a nártu.

Jaké zvolit boty na běhání na horách, když na trase očekáváte převážně kameny a skály? Příkladem modelů, které si v takových podmínkách vedou velmi dobře, jsou boty Salomon Speedcross Vario 2 GTX a specializované boty Salomon Sense Pro 2.

Wczytuję galerię

Smíšené povrchy

Výrobci sportovní obuvi pamatují i na ty sportovce, kteří preferují běhání v různorodém terénu. Kompromis však má svou cenu. Univerzální trailové boty mohou být na skalách nebo kamenech trochu horší než boty určeným na tvrdý povrch. Na lesních stezkách a štěrku jejich parametry většinou zaostávají za parametry bot určených pro cesty s měkkým povrchem. Vyhlídka na boty s větší univerzálností je však velmi lákavá. Takové vybavení ocení především začátečníci, kteří nevědí, jaký typ aktivity si nakonec zvolí. Trailové boty, určené pro smíšené povrchy, rádi využívají také účastníci dálkových horských běhů, při kterých se charakter trasy mění poměrně často.

Do skupiny univerzální obuvi patří model Dynafit Feline Ultra nebo pokročilé startovací boty Salomon S / Lab Sense Ultra 2.

Wczytuję galerię

Jaké trailové boty? Vybíráme DROP

Pokud se podíváte pozorně na běžecké boty, všimnete si, že ve většině modelů je pata o něco výše než prsty. V žádném případě nejde o výmysl designérů hledajících atraktivní formy, které přitáhnou zrak potenciálních zákazníků. Výše zmíněný rozdíl úrovní má významný vliv na komfort běhu. Správná technika je o tom, že pouze střední část nohy je v kontaktu se zemí a pata je mírně zvednutá nad zemí. V praxi to není jednoduché a spousta lidí si s tím prostě neví rady. Pozvednutí paty je usnadněním pro méně zkušené běžce.

Co je DROP v botách?

Termín DROP, se kterým se u svých běžeckých bot setkáte, je rozdílem výšky podrážky mezi patou a špičkou boty. Tato hodnota se udává v milimetrech. Úplně rovná podrážka znamená drop 0 mm a jakmile je pata nad prsty, je pokles pozitivní. Jinými slovy, drop je další vrstvou tlumení, kterou dostanete pod patou, ve srovnání s tou pod prsty (což neznamená, že prsty nejsou odpružené – vrstva pěny pod nimi může být docela podstatná – drop 8 mm znamená, že pod patou je jí přesně o 8 mm více).

A ještě jedna poznámka k dropu: nelze jej moc dobře odhadnout jen tak “od oka”. Podrážka, kterou můžeme vidět zvenčí, je nejčastěji silně profilovaná v místě, kde je na ni položena noha. Dojem vysoké paty tedy může klamat a nemusí příliš odpovídat dropu. Pokud chcete znát hodnotu v mm, přečtěte si specifikaci obuvi, zeptejte se odborníku v obchodě – hlavně nezkoušejte hádat.

Jaký drop zvolit na běhání v terénu?

Lidé, kteří berou běh jako vášeň, si většinou vybírají boty s dropem od 12 do 6 mm. Takový drop je charakteristický pro většinu každodenních a sportovních bot. Výběrem tohoto nejoblíbenějšího rozsahu si nezahráváte s biomechanikou svého těla a nenutíte se měnit techniku ​​pohybu, na kterou je Vaše tělo zvyklé při neběhání. Technicky zdatní profesionálové cílí na boty s dropem kolem 4, ale jsou i tací, kteří používají „nulky“ (myšleno boty se špičkou v úrovni paty).

Říká se, že minimalistické boty v kombinaci s trochu jinou technikou běhu (doskok na střed chodidla) zlepšují hluboké cítění a rovnováhu těla, a také lépe zapojují svaly. Při hledání správných bot však nepřeceňujte své možnosti. Je dobré začít s vysokými hodnotami DROP a sestupovat na nižší hodnoty postupně, když to Vaše technika běhu umožňuje. Předčasná výměna bot může být vykoupena nepříjemnou bolestí lýtek. Náhlý přechod na boty s minimálním (nebo dokonce nulovým) dropem z Vás hned profesionála neudělá. Přechod na takovou obuv, bez přechodného období, Vám způsobí spíš nepohodlí. Může se také ukázat, že výhody běhu na ploché podrážce vůbec nepocítíte…

Dbejte na dobrou ventilaci

Nepostradatelným společníkem fyzické aktivity je pot. Jaké boty na běhání do hor si koupit, abyste se cítili pohodlně? Při výběru se vyplatí zvážit modely, které zajistí dostatečné větrání a umožní odvod vlhkosti. Bakteriím a plísním se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, což může mít za následek nepříjemný zápach, a dokonce vést k mykóze. Zpocené nohy jsou také náchylnější ke vzniku odpaření. Běžci, kteří, i přes deštivé počasí, své tréninky nevypouštějí, by měli zvážit nákup obuvi s membránou.

Jaké trailové boty

Jaké trailové boty byste měli používat? Výběr správných běžeckých bot je prvním krokem ke sportovnímu úspěchu. (foto: Piotr Deska)

Jak vyzkoušet nové boty?

To, že běžecké boty musí správně sedět, je “samozřejmé”. Pokud máte někde po cestě kamennou prodejnu, jste v poměrně komfortní situaci, protože si můžete boty neomezeně zkoušet, porovnávat a vybírat… Pamatujte na jedno pravidlo: pro běhání po obchodech je lepší zvolit odpolední hodiny. Nejde zde o žádnou pověrčivost, ale o vlastnosti nohou, které únavou v druhé části dne otékají a dokážou mírně zvětšit svou velikost. Pokud budete nakupovat boty online, pro jistotu si pečlivě změřte délku vlastního chodidla. Pomoci mohou také vložky do bot, ve kterých nyní chodíte a jste si jisti, že jsou pohodlné. Jaké trailové boty si pořídit, abyste si zajistili co nejvyšší pohodlí? Doporučuje se vybrat velikost bot s malou rezervou. Je lepší objednávat boty o půl nebo i o celé číslo větší než ty, které jsou na noze příliš těsné.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.