02.08.2023

Jak vybrat školní batoh? Vybíráme batoh pro prvňáčka a středoškoláka

Srpen je obdobím, kdy se opět, kromě mnoha jiných, objevuje otázka - jak vybrat školní batoh pro naše děti? Ať už hledáme školní batoh pro 1. - 3. třídu nebo pro teenagera, problém výběru je stejně velký. Proto se vám pokusíme rozhodování trochu usnadnit.

                       

Jakmile máte všechny učebnice, sešity a školní potřeby připravené, musíte je do něčeho zabalit. V tu chvíli vyvstává otázka: jak vybrat školní batoh?  V tomto okamžiku si často uvědomíme, že vlastně nevíme, jaké vlastnosti by měl batoh do školy mít.  Ať už se jedná o první batoh, nebo o další batoh do školy pro naše dítě, existuje několik prvků, na které bychom se měli blíže zaměřit.

V tomto článku vám odpovíme na otázku, jak vybrat školní batoh vhodný pro vaše dítě. Mimo jiné se dozvíte, na co se při nákupu batohu zaměřit:

Poradíme vám také, jak vybrat školní batoh pro základní školu a jaký pro střední školu:

Přistupme k věci.

školní batoh
Každý rok v srpnu se opakuje stejná otázka – jak vybrat školní batoh? (foto: pixabay.com)

Kolik by měl vážit školní batoh pro prvňáčka a kolik pro teenagera?

Zdravotní aspekty by měly být prioritou při nákupu prvního i dalších školních batohů. Hmotnost školního batohu má nepochybně velmi silný vliv na zdraví páteře. Podle pokynů Státního zdravotního ústavu by váha brašny s učebními pomůckami neměla přesáhnout 10–15 % váhy dítěte. Nejlepší je držet se spodní hranice, i když rodiče, kteří již mají první školní roky svých dětí za sebou, dobře vědí, že to někdy není možné. Problém příliš těžkých školních aktovek je naštěstí ve veřejném prostoru již několik let častým tématem a školy lépe přizpůsobují rozvrh hodin možnosti nosit dětem desítky učebnic a sešitů.

Když se rozhodujete, jak vybrat školní batoh, nezapomeňte, aby byl co nejlehčí. Nemá smysl vybírat modely, které jsou příliš objemné nebo vyrobené z velmi těžkých materiálů. Moderní školní batohy dobrých značek obvykle kombinují lehkost s odolností. Nylonové tkaniny a výztuhy na kritických místech činí školní batoh lehkým a přizpůsobivým každodennímu, nepříliš šetrnému zacházení.

Jak velký by měl být batoh do školy
Jak vybrat školní batoh? Nejdůležitější je vybrat správnou velikost pro věk dítěte. (foto: Kohla)

Jak vybrat školní batoh? Zkontrolujte ramenní popruhy a panel, který přichází do styku se zády.

Konstrukce batohu je důležitá zejména při výběru batohu pro prvňáčka. Čím je dítě mladší, tím je náchylnější k negativním dopadům nošení nepohodlného a špatně konstruovaného batohu. Nejprve zkontrolujte ramenní popruhy. V ideálním případě by měly být široké alespoň několik centimetrů. Jejich obložení měkkou, prodyšnou pěnou bude určitě přínosem. Je skvělé, pokud je batoh do školy vybaven hrudním popruhem, který nám umožní zapnout popruhy při delších procházkách. Zajistíme tak správné rozložení hmotnosti mezi ramena.

Mimořádně důležitou součástí každého školního batohu je zadní panel. Jak vybrat nejlepší školní batoh? Takový, který je vyztužen. V dnešní době se ustupuje od pevných kartonových nebo plastových panelů. Nejčastěji je nahrazuje pevná pěna. Na jedné straně chrání záda před hranatými předměty v batohu a na druhé straně se zádům odpovídajícím způsobem přizpůsobuje. Nejmodernější batohy do školy budou mít měkké panely, které ještě zvýší komfort nošení.

Jak vybrat školní batoh – funkčnost

Dnešní batohy pro děti a mládež do školy jsou dobře vybaveny pro roli, kterou mají plnit. Většina kvalitních školních batohů má dvě oddělené komory. Díky tomu se oblečení do tělocviku, školní potřeby a učebnice nepromíchají. Samostatná kapsa na zip je skvělým místem pro druhou snídani. Dobrý batoh do školy by měl mít také boční kapsy na láhev s vodou nebo malou svačinu.

U batohů pro středoškoláky je vhodné si uvědomit, zda má batoh samostatnou přihrádku na notebook. Dobrou volbou, pokud jde o školní batoh pro teenagery, budou městské batohy od známých outdoorových značek. Většina z nich má samostatný organizér na pera, tužky a další školní potřeby. Kromě toho jsou vybaveny mnoha praktickými úložnými přihrádkami.

Zde najdete široký výběr batohů na notebooky

Jak vybrat školní batoh
Jak vybrat školní batoh pro teenagery? Nejlépe takový, ve kterém můžeme bezpečně přenést laptop, což se často hodí při výuce. (foto: pexels.com)

Školní batoh – jak vybrat, abyste byli na cestě do školy v bezpečí

Ačkoli na to často zapomínáme, batoh se nenosí jen ve škole, ale také na cestě do školy. Podzimní dny se budou rychle krátit a do školy budeme nejčastěji chodit za tmy. Z tohoto důvodu se při výběru školního batohu vyplatí věnovat pozornost tomu, zda je vybaven reflexními prvky. To je důležité zejména u batohů pro mladší děti. U batohů pro prvňáčky jsou reflexní prvky obvykle dobře viditelné. Pokud jde o středoškolské batohy pro teenagery, jsou reflexní prvky často integrovány do batohu tak, že nejsou na první pohled vidět. V současné době je možné zakoupit celočerný batoh do školy, který bude díky nejnovějším technologiím dokonale viditelný ve světle reflektorů automobilů.

Jak vybrat batoh pro 1. stupeň? Výběr batohu pro prvňáčka

První batoh do školy by neměl být příliš velký. Menší modely jistě sníží počet hraček, které se zbytečně nosí do školy. To se promítne do nižší celkové hmotnosti, a tím i do zdraví a pohodlí dítěte. V případě batohů pro 1. třídu má netriviální význam i samotný vzhled batohu. Měl by být barevný nebo spojený s oblíbenými pohádkami. Dítě si ho tak bude samo rádo balit a bude mít se školou dobrou asociaci. Zdravý batoh pro prvňáčka by měl mít vyztužená záda a pohodlné, nastavitelné ramenní popruhy. Vyhněte se nejjednodušším modelům, které často připomínají obyčejný pytel s tenkými popruhy nebo dokonce šňůrkami. Příliš úzké ramenní popruhy se zařezávají do ramen a rozhodně nepomohou tomu, aby se vašemu dítěti ve škole líbilo. Špičkoví výrobci nabízejí širokou škálu modelů, takže najít pro své dítě ten správný batoh pro 1.-3. třídu by neměl být problém.

Podívejte se na nejmenší dětské batohy do školy a na výlety

Jak vybrat batoh pro prvňáčka?
Jak vybrat batoh pro prvňáčka? Barevné modely s oblíbenými kreslenými postavičkami jistě pomohou během prvních dnů ve škole. (foto: Kohla)

Jak vybrat batoh pro 2. stupeň?

Batohy pro vyšší ročníky základní školy by již měly být o něco větší. Batoh pro 4.-6. třídu bude mít obvykle objem 20-25 litrů. Pamatujte, že nemá smysl kupovat příliš velký model. Velký objem totiž nebude plně využit a příliš velký batoh do školy bude při každodenním používání jednoduše těžkopádný. V tomto věku existuje jasné rozdělení mezi batohy do školy pro dívky a chlapce. Vyznačují se zcela odlišnými styly nebo barvami. Jako batoh pro osmáka dobře fungují o něco tlumenější městské batohy. Pokud mají dostatečné množství kapes, vyztužený zádový panel a široké popruhy, jsou pro tento úkol vhodné.

Podívejte se na městské batohy do školy s objemem až 25l

školní batohy
Jak vybrat batoh pro 2. stupeň? Skvěle poslouží modely s objemem 20-25 l (foto: pexels.com)

Jak vybrat batoh pro střední školu / gymnázium?

Batohy do školy pro teenagery jsou obtížnou volbou. Velkou roli zde bude hrát móda a současné trendy mezi teenagery. Nedoporučujeme kupovat batoh, o kterém si myslíme, že je do školy nejvhodnější nebo prostě jen hezký. Naše děti budou mít většinou úplně jiný smysl pro estetiku, stejně jako jejich vrstevníci. Při výběru batohu pro teenagery je nejlepší jít nakupovat s nimi a nechat je rozhodnout, který batoh na střední školu je nejlepší. Přitom je můžete upozornit na několik prvků, které by měl dobrý batoh obsahovat, ale přitom na ně nebudete příliš tlačit, protože, jak víme, teenageři si rádi počínají proti svým rodičům.
Pokud si dítě vybere jako batoh na střední školu vak se stahováním na šňůrku, je dobré mu do něj v obchodě dát několik knih a ukázat mu, že toto řešení nemusí nutně fungovat cestou do školy. Pokud s dětmi často chodíte na turistické výlety, může být vysvětlení významu dobrého batohu pro ně mnohem snazší. V konečném důsledku však může být rozhodnutí vašeho dítěte o tom, jaký batoh na střední školu je pro něj nejlepší, dobrou lekcí do budoucna.

Široký výběr batohů pro teenagery najdete zde!

batoh na střední školu
Jak vybrat batoh na střední školu? V tomto případě bude rozhodnutí často diktováno módou a trendy mezi vrstevníky. (foto: 8academy)

Módní batohy do školy pro dívky a chlapce

S módou pro teenagery je těžké držet krok a odpovědět na otázku, který batoh pro střední nebo základní školu je pro danou sezónu nejmódnější, může být opravdu obtížné. V posledních letech jsou mezi teenagery stále oblíbenější batohy Kanken od švédské značky Fjallraven. Jedná se o modely původně vyrobené s ohledem na děti, takže jim můžeme věřit, že nebudou mít negativní dopad na mladé ratolesti. Školní batohy Fjallraven Kanken jsou k dispozici v různých barvách, a dokonce i velikostech, takže každý teenager si najde ten, se kterým půjde prvního září do školy.
Na opačném pólu budou teenageři, pro které je jedinou rozumnou volbou celočerný školní batoh. Jak jistě víte, musí ladit s oblečením a stylem teenagera, a to často nepředpokládá příliš mnoho jiných barev než černou. Stále častější volbou mezi teenagery, zejména těmi, kteří se zajímají o outdoorové aktivity, jsou městské batohy od horských značek, jako jsou The North Face, Patagonia nebo Columbia. Při výběru značkového batohu do školy si můžeme být alespoň jisti jeho řádným zpracováním a vysokou kvalitou.

Podívejte se na širokou nabídku barev batohů Fjallraven Kanken!

Co třeba černý batoh do školy? Podívejte se na dostupné modely

Jak vybrat školní batoh? Výběr barevných batohů Kanken
Módní batohy do školy – model Fjallraven Kanken jde v čele. Mezi dostupnými možnostmi snadno najdete tu správnou barvu pro svůj školní batoh. (foto: 8academy)

Pokud jste dorazili až sem, měli byste již vědět, jak vybrat školní batoh. Nezapomeňte si však také osvojit správné návyky při jeho používání. Aby školní batoh příliš nezatěžoval páteř, měl by se nosit na dvou ramenních popruzích, a ne na jednom rameni. Vyplatí se také dbát na to, abyste každý den udělali malou inventuru a jednoduše z něj odstranili nepotřebné věci.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.