07.06.2022

Malé dítě na horách

Stali jste se rodičem? Čekáte v nejbližší době potomka? Nepropadejte panice! Narození dítěte neznamená konec Vašeho horského dobrodružství. Jedná se o zcela nový přístup k horám. Je pouze na Vás, zda jej správně využijete.

                       

Když se mi před rokem a půl narodila dcera, slyšel jsem ze všech stran tu stejnou moudrost: teď se všechno změní, TVOJE cestování skončí, hory skončí… A skutečně, hodně se změnilo. Ale ne moje láska k horám. I když mám dítě a „chytré hlavy“ mají stále svobodu řídit si svůj čas, tak nějakou zvláštní shodou okolností jsem na horách častěji než oni. A ne proto, že bych zanedbával své vlastní dítě nebo ho vystavoval nebezpečí, prostě spojuji roli otce se svou vášní. Dítě na horách? Není to tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Stačí si zapamatovat pár základních pravidel a mít na paměti zdraví a bezpečnost Vašeho potomka. Nebo si zorganizovat čas a hlídání tak, abyste odjeli na hory bez dítěte. V tomto článku bych se s Vámi rád podělil o některé obecné postřehy a tipy na toto téma. Vhodným trasám a radám, jak vybrat správné turistické nosítko pro Vaše dítě, se budeme věnovat v následujících článcích této série.

Výlet na hory s dítětem

Pokud chcete s dítětem na horskou túru, musíte začít změnou úhlu pohledu. Nyní ani Vy, ani Vaše horské ambice nejsou tím nejdůležitějším. Ve středu zájmu by mělo být vždy Vaše dítě. Už žádné celodenní únavné cesty, zapomeňte na skalnatý úzký hřeben a expozici, která zkouší Vaše nervy. Sníte o zimním kempování na Diablaku nebo o alpských via ferratách? V tom případě okamžitě přejděte k druhé části článku a turistice bez dětí.

Při cestování s dítětem zkroťte své ambice a fyzické schopnosti. Vyrazit s dítětem na hory by mělo být vždy přizpůsobeno jeho schopnostem, zdraví a povaze. Jedno dítě vydrží v turistickém nosítku pouze 30 minutovou túru, jiné bude spokojené i po 3 hodinách (i když byste to samozřejmě neměli přehánět a měli byste dělat časté přestávky, aby si dítě odpočinulo a nepřetěžoval se jeho pohybový aparát). Některé děti jsou od přírody plačtivé a fňukají z jakéhokoliv důvodu, jiné jsou pozitivní a nebojí se nových situací. Vy jste ten, kdo zná povahu svého dítěte nejlépe, proto se pečlivě rozhodujte a volte délku trasy a stupeň její náročnosti podle Vašeho dítěte. Dítě Vám neřekne, jestli chce ještě jeden další výstup a podívat se na zajímavé skalní útvary, ale velmi brzy zjistíte, jestli jste túru příliš neprotáhli – až začne plakat a kopat v nosítku.

Opravdu malé dítě na horách neboli první horské túry

Pro začátek začněte něčím jednoduchým a lehkým. Trasa, ze které se můžete v případě potřeby rychle vrátit nebo ji upravit (možná by se nemuselo jednat ani o příliš horský terén). Berte to spíše jako test. Ověříte si, jak se dítě v nosítku chová, jak reaguje na delší cestu a zda mu dělá vůbec turistika radost. Naučíte se něco nového a dítě si zvykne na pobyt v nosítku a delší procházky.

Kdy je ten správný čas začít? No, neexistuje žádná střední cesta. Zde by se měl každý rodič rozhodnout sám, řídit se nejlepším zájmem dítěte a vlastním zdravým rozumem. Dcera se narodila pozdě na podzim, takže první možnost „horského“ výletu se objevila až brzy na jaře, když jí bylo skoro půl roku. Pokud se ale Vaše miminko narodí na jaře nebo v létě, není třeba se s horami na tak dlouho loučit. Stejně budete chodit na procházky. Proč by to nemohlo být v některém z horských údolí, nebo mírném svahu snadno dostupných vrcholů?

Když dítě nesedí samo, máte k dispozici ergonomická přední nosítka nebo speciální tříkolové kočárky, jejichž zesílená konstrukce a dodatečné tlumení nárazů Vám umožní cestovat s dětmi i po kamenitých stezkách. Výběr správného „dopravního prostředku“ je vždy individuální záležitostí a měli byste se o něm rozhodovat na základě vlastních preferencí a povahy Vašeho dítěte.

Dítě na horách - ergonomické nosítko je typ nosítka, které se díky speciálně navrženému systému přezek a popruhů dokonale přizpůsobí tělu dítěte

Dítě na horách – ergonomické nosítko je typ nosítka, které se díky speciálně navrženému systému přezek a popruhů dokonale přizpůsobí tělu dítěte (foto: Katarzyna Goździcka).

Když dítě umí samo sedět a ovládá správné držení hlavičky, je možné „přeskočit“ na cestovní nosítko na záda. Samozřejmě musíte pamatovat na výběr nosítka od osvědčené firmy, které bude pohodlné nejen pro dítě ale i pro samotného rodiče (pohodlnost nosného systému, jednoduchost použití), a především umožní dítěti správně, anatomicky sedět – což je mimořádně důležité zejména pro dívky v této fázi vývoje.

V nosítku, nošeném zepředu, můžete nosit děti do váhy 10 – 12 kilogramů, i když v určitém okamžiku je potřeba dávat pozor i na jejich velikost, protože nožičky dítěte začnou „narážet“ do Vašich stehen, což poměrně komplikuje chůzi. Z mého pohledu je to nejlepší varianta pro první měsíce horské turistiky s dítětem, protože umožňuje mít volné ruce a plně kontrolovat, co se s batoletem děje, poskytuje mu optimální (pro vertikální umístění) anatomickou polohu, velmi snadno se používá, a navíc z ní může maminka přímo kojit a batole snadno usíná v objetí u těla rodiče.

Turistická nosítka na záda jako horní mez zatížení udávají většinou něco kolem 22 kg (nezapomeňte, že bereme v úvahu jak váhu dítěte, tak zavazadla, která se u tohoto typu nosítka dají sbalit do přihrádky pod sedátkem dítěte).

Dítě na horách – na co nezapomenout, než vyrazíte na túru

Pamatujte, že tolerance Vašeho dítěte vůči vnějším faktorům je mnohem menší než Vaše – většinou přímo nulová. Malé dítě je 100 % závislé na Vašem úsudku. Neriskujte tedy zbytečně a na cestu se řádně připravte. V ideálním případě byste měli znát předem naplánovanou trasu nebo alespoň specifika pohoří, ve kterém se chystáte na túru. To Vám umožní vyhnout se nepříjemným překvapením a minimalizovat pravděpodobnost selhání.

Nevycházejte do hor v příliš velkém horku, silném mrazu nebo když je velká pravděpodobnost srážek. Pro Vás není turistika ve 30 stupňových vedrech nebo dešti překážkou, ale dítě může mít na tyto podmínky zcela jiný názor. I když z tohoto výletu neonemocní, mohu Vám zaručit, že Vás jeho pláč připraví o veškeré potěšení z výletu a budete oba hodně vystresovaní.

Přední ergonomické nosítko - spokojený rodič, bezpečná poloha na horách

Přední ergonomické nosítko – spokojený rodič, bezpečná poloha na horách (foto Katarzyna Goździcka).

Obecně nejsem příznivcem turistiky v horách s velmi malými dětmi. Jsme v neustálém pohybu, naše končetiny se prohřívají; batole zůstává nehybné, v takových podmínkách je velmi snadné omrznout i ve slabých mrazech. Tím spíš, že nám dítě nedá vědět, když je s jeho prsty něco v nepořádku.

Pokud Vás po cestě překvapí počasí, buďte na to vždy připraveni. V horkých dnech by dítě na horách mělo mít vhodnou pokrývku hlavy a určitě používat krém s vysokým opalovacím faktorem. Vždy s sebou mějte zásobu tekutin navíc (Vy můžete pít vodu z potoka, dítě by však po ní mohlo skončit s bakteriální infekcí). Pravidelně kontrolujte, zda se dítě nepotí a nepřehřívá. V deštivých a chladnějších dnech pamatujte na další vrstvu oblečení a kšilt či jinou pokrývku hlavy, která ho udrží v pohodlí při nečekaném dešti a ochrání ho před nepříjemnými následky vlhkosti.

Tyto věci se zdají samozřejmé, když sedíte doma u počítače a plánujete výlet, ale zaručuji Vám, že při ranním oblékání nebo přebalování, když miminko křičí a kope, Vám takové věci velmi rychle vyletí z hlavy. A pamatujte, že existuje i celá řada doplňků – plenky, nádoby se svačinkou, dudlík, oblíbené hračky… Lepší je připravit si předem seznam.

Na co nezapomenout při pěší turistice

Snažte se vyhnout zbytečnému riskování a vždy postupujte opatrněji než obvykle. Dítě na horách musí být v bezpečí! Já jsem například poměrně zbrklý. Stačí, když uvidím zajímavé panorama nebo zajímavý skalní útvar a hned ztratím ostražitost a udělám unáhlená rozhodnutí (co by se neudělalo pro pár zajímavých výhledů). Vzhledem k tomu, že chodím s dítětem po horách, snažím se širokým obloukem vyhýbat kalužím, nejrůznějšímu křoví, uvolněným kamenům, nelezu po skalách ani se příliš nepřibližuji k okraji svahu. Nemá cenu pokoušet osud. Což neznamená, že se z Vás musí stát nervózní a ustrašený rodič. Je to jen otázka větší opatrnosti.

Obecné pravidlo zní: zvykněte si měnit plány a situace, které Vám mohou zkrátit cestu nebo Vás úplně připravit o možnost vyrazit na hory. Nikdy nevíte, co se s Vaším dítětem stane. Vždy je proto lepší mít v zásobě jednu dózu se svačinkou nebo plenku navíc a zvolit kratší a méně namáhavou cestu. Když jde všechno dobře, je to skvělé. Když Vám ale náhle dojde jídlo, nebo Vaše dítě štípne vosa, může se pěkný výlet rychle změnit v noční můru. Vždy na to pamatujte.

Dítě na horách: Izery a Gorce - plánujte trasy pro dítě, ne pro sebe

Dítě na horách: Izery a Gorce – plánujte trasy pro dítě, ne pro sebe (foto autor).

Dítě na horách – kde se ubytovat?

Pokud uvažujete o přespání s dítětem na horách, snažte se najít ubytování splňující alespoň základní předpoklady pohodlí. Určitě jste zvyklí na den bez sprchy, tekoucí vody a pouze se studeným jídlem. Je nepravděpodobné, že by dítě mělo stejně silnou vůli jako Vy. Při výběru ubytování se proto snažte pamatovat na pár základních věcí.

Elektřina – dospělému stačí k radosti čelovka, s dítětem to tak jednoduché není. Představte si situaci, kdy musíte dítě během noci přebalovat a zrovna Vám došly baterky. Co teď? Nechám to na Vaší fantazii.

Vlastní pokoj – tolerance přátel nebo rodiny na pláč a fňukání Vašeho dítěte je mnohem větší než v případě naprosto cizích lidí. Když však budete spát s několikaměsíčním dítětem v pokoji plném unavených turistů a Vaše miminko ve 3 hodiny ráno začne křičet a plakat, tak zkuste ty lidi pochopit – mají právo být nespokojení. Pokud tedy máte možnost vybrat si vlastní pokoj (i za vyšší cenu), pak nikdy neváhejte. Nikoho tím neurazíte a bude to pohodlnější i pro Vaše dítě.

Tepelná pohoda – tolerance na chladu je u několikaměsíčního dítěte mnohem menší než u dospělého. Zatímco Vy se přikryjete dekou nebo se zachumláme do spacáku a ráno budeme v nejlepším případě trochu nevyspalí, dětské podchlazení může vést k vážným následkům či dokonce onemocnění. Vybírejte proto vždy místa na přespání, která na podzim nebo na jaře nešetří na vytápění.

Vařič a teplá voda se budou hodit – pokud je Vaše dítě krmeno pouze mateřským mlékem, je to na horách mnohem snazší než připravovat hotové jídlo – v horské chatě se vždy najde nějaké opuštěné místo, kam si můžete zalézt a nakrmit dítě. Pokud však Vaše dítě pije umělé mléko nebo drží „Gerberovu“ dietu, pamatujte na to, abyste měli přístup do kuchyně, kde si můžete jídlo ohřát. Samozřejmě je tu i možnost použití vlastního vařiče, ale vaření vody na vlastním ohni vždy vyžaduje čas navíc a nutnost najít pro to vhodné místo.

Pokud si nejste jisti, zda je zvolené ubytování vhodné pro odpočinek s malým dítětem, vždy se vyplatí zeptat se majitelů na jejich názor. Lidé jsou různí, a i když je zařízení velmi dobře vybavené, může se ukázat, že několikaměsíční dítě nebude úplně vítané…

Několik způsobů, jak zůstat ve hře

Dobře, ale co dělat, když nám naše dítě při každém výletě na hory dává jasně najevo, že naši vášeň úplně nesdílí a nosítko nebo šátek je tím posledním místem, kde by chtělo strávit pár dalších hodiny? Nebo když nám, zmiňované na začátku tohoto článku, ferraty nebo vysoké hory nedají v noci spát? V tomto případě Vám nezbývá nic jiného, ​​než se dočasně rozloučit se svým potomkem a cestovat po horských stezkách sami. Existuje několik způsobů, jak toho docílit (stále objevuji nové způsoby, takže tento seznam rozhodně není finální a doporučuji Vám, abyste objevili své vlastní způsoby).

„Instituce“ – babička / teta / strýc / sourozenci (nehodící se škrtněte) – nic Vám nebrání čas od času požádat někoho z rodiny nebo přátel, aby Vám pohlídal dítě a Vy jste si mohli společně se svou drahou polovičkou nebo přáteli odskočit na hory. Nejlepší je zvolit trasu, ze které se rychle a bezpečně vrátíte. To, že s Vámi na výletě není dítě, neznamená, že jeho přítomnost neovlivní průběh výletu. Babiččina trpělivost má také své meze.

Ranní ptáče – pokud se chystáte na výlet ve větší skupině nebo jen s partnerem či partnerkou, pak je dobrou variantou vyrazit do hor za svítání. Když batole ještě spí, jeden z Vás s ním může zůstat v ubytování a druhý může vyrazit do hor. V létě svítá již v 5 hodin ráno. Do 10 ujdete klidně 15-20 kilometrů a na svačinu jste zpátky. Nebo na výměna plen… Zbytek dne můžete strávit s rodinou.

Společně, ale zvlášť – jedna z variant této metody – zejména v případě delších vycházek – je prostřídat se v péči o dítě. Jeden den jste na horách Vy, druhý den Váš partner. Vše se dá zrealizovat. Stačí jen chtít. Jo a občas udělejte ústupky. Samozřejmě, že otevřený a chápavý partner je polovina úspěchu. Ale určitě se najde něco, čím ho můžete přesvědčit.

Sám, a dítě s druhým rodičem … doma – tato varianta samozřejmě dává největší volnost, ale stejně jako předchozí řešení vyžaduje domluvu s druhým rodičem. Něco za něco. Vždy v tomto případě musíte počítat s částečnou ztrátou svobody a trestným mytím nádobí nebo víkendovou péči o dítě v dalším týdnu. Tedy, pokud Vás partner/ka nepostrčí na hor sám/sama… ale to už je úplně jiný příběh…

Přívěs bude perfektní na široké, dobře upravené tratě

Přívěs bude perfektní na široké, dobře upravené tratě (foto autor).

Hory s dítětem nejsou tak hrozné

Může se ukázat, že omezení, která Vám ukládá rodičovství, uvolní Vaše tvůrčí schopnosti a umožní Vám roztáhnout horská křídla. Ano, je to pravda, čas od času budete muset trochu ošidit čas, odložit ambicióznější plány na příště nebo se úplně vzdát svého výletu, ale nakonec vždy najdete vhodný způsob a vydáte se na cestu snů. Jen musíte chtít a využít opravdu každou možnou chvíli. Upřímně Vás proto vybízím, abyste se hor v prvních měsících po narození miminka nevzdávali. Jsem přesvědčen, že horský vzduch bude mít na batole mnohem lepší vliv než smog vdechovaný při procházkách s kočárkem po městě. Nové prostředí a situace ho budou stimulovat k neustálému rozvoji. Jen je potřeba se na horské túře připravit na větší než obvyklý zájem o Vaši osobu (a vlastně i o osobu Vašeho dítěte).

Batole přitahuje pohledy a komentáře ostatních lidí (v převaze jsou dámy 50+), kteří nemohou přehlédnout jeho roztomilost, odvahu a výdrž. Naštěstí jsou tyto komentáře ve většině případů velmi milé a upřímné. Což jen potvrzuje mé přesvědčení, že turistika s malým dítětem na horách je u nás stále vnímána jako něco zvláštního a extrémního. Je nejvyšší čas to změnit, k čemuž Vás vyzývám. Doufám, že se brzy uvidíme na horách. Spolu s našimi dětmi. 😉

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.