12.04.2022

Jakou velikost lezeckých bot?

Hledáte ty správné lezecké boty? Zjistěte si konstrukční rozdíly, určete jejich použití, změřte si nohu a vyberte si model, který Vám nejlépe vyhovuje!

                       

Jak si mám vybrat lezečky? Efektivně a beze spěchu. V první řadě si pamatujte, že neexistují „dokonalé“ boty pro každého. Na jednotlivé modely najdete tolik názorů jako je samotných lezců. Při výběru bot se neřiďte jen radami kamaráda, klíčové je uvědomit si množství skalních výzev, různorodost stavby chodidla, úroveň dovedností a také vkus samotných uživatelů. Je toho hodně? V klidu, informace uspořádáme tak, aby Vám poskytly jasný návod. V tomto článku naleznete informace o ševcovských kopytech, které používají výrobci lezecké obuvi. Dozvíte se, jakou velikost lezeček zvolit, aby byl Váš nákup úspěšný a co dělat, když se výběr ukáže jako nepříliš úspěšný.

V tomto textu používáme materiály a klasifikace vytvořené specialisty značky Ocun. Většina tvrzení, která se zde objevují, jsou však univerzální.

Jakou velikost lezeckých bot si mám vybrat?

Jakou velikost lezeckých bot si mám vybrat? Není to tak jednoduché jako s obuví, kterou nosíme každý den. (fot. Piotr Deska)

Něco málo o ševcovských kopytech

Než ale zjistíte, jakou velikost lezeček zvolit, začneme vysvětlením procesu, jak se lezečky tvarují. Klíčový význam zde mají kopyta, která slouží k tvarování lezeček do správného tvaru a objemu. Lidská noha je trojrozměrná forma. Aby obuv (z dvourozměrných materiálů) splňovala specifické požadavky, je nutné aplikovat vhodné technologické postupy.

Návrh a modelování ševcovských kopyt je komplexní a dlouhodobý proces založený na velkém množství informací a nových poznatků v oblasti sportovního lezení. Měla by to být dokonale precizní konstrukce, která dává chodidlu správnou oporu a snižuje svalové napětí. Tvůrci lezecké obuvi musí být také odborníky v oblasti anatomie, protože lidská chodidla, která se od sebe mohou zcela významně tvarově lišit, vyžadují správně přizpůsobenou obuv. Na základě výše zmíněných anatomických vlastností a s přihlédnutím k determinantám lezeckých technik vyvíjejí specialisté Ocun již řadu let nová kopyta i pro „jednodušší“ modely, které mají za úkol zajistit komfort a pohodlí při rekreačním lezení. Jaké kopyto si tedy vybrat?

Jaki rozmiar butów wspinaczkowych wybrać? Jak dobrać buty Ocun?

Za prvé, musí odpovídat tvaru nohy. (fot. Ocun)

Ševcovské kopyta v botech Ocun. Jaké kopyto zvolit?

V současné době Ocun používá sedm kopyt, která se hodí pro různé typy nohou a umožňují Vám vybrat si lezecké boty pro Vaši preferovanou skalní aktivitu.

Excentric

Jaké kopyto volí profesionálové? V této skupině se těší uznáním Excentric – kopyto určené pro nejnáročnější použití. Radikálně zakřivené a konkávní, aby napomáhalo prstům. Extrémně asymetrický tvar se zaměřuje na dva největší prsty, ale ponechává dostatek místa i pro ostatní. Toto kopyto je určeno pro chodidla standardní šířky a širší, má středně hlubokou patu. Model Ocun Diamond.

Asymmetrix i Asymmetrix Plus

Mírně klenuté kopyto s radikálně zakřivenou a konkávní přední částí chodidla pro podporu stlačených prstů. Velmi asymetrický tvar se zaměřuje na palec u nohy. Anatomicky modelovaná přední část zohledňující nutnost silně ohýbat všechny prsty. Určené pro chodidla se standardní šířkou a širší (verze Plus), mají středně hluboký podpatek. Doporučeno pro vysoce výkonné používání. Modely: Ocun Ozone, Ocun Rebel, Ocun Oxi.

Wczytuję galerię

Radical

Vpředu radikálně zakřivené, středně asymetrické. Prostor pro prsty zohledňuje nutnost jejich mírného ohnutí, ale nezpůsobuje výrazné nepohodlí. Navrženo pro standardní šířku a úzké chodidlo, má mělkou patu se sníženým objemem. Navrženo na základě studií štíhlé a jasně kostnaté nohy, charakteristické pro mnoho pokročilých lezců. Model Ocun Pearl LU.

Entratic (dříve známe jako Basic)

Jaké kopyto byste měli použít, když jste na začátku svého lezeckého dobrodružství? Možná Entratic (dříve známé jako Basic) – určené pro lidi, kteří nepoužívají radikálně zakřivené tvary? Ploché a mírně asymetrické. S přední částí modelovanou pro vysoký komfort při zachování technických kvalit boty. Určeno pro chodidla se standardní šířkou a širší chodidla, se středně hlubokou patou. Modely: Ocun Ghost, Ocun Strike.

Standard

Kopyta velmi podobná výše popsanému Entratic, s trochu jiným profilem. Model Ocun Crest.

Baby

Jaké kopyto bude dobré pro děti? Ocun navrhuje Baby kopyto – ploché a mírně asymetrické. Přední díl modelovaný pro vysoký komfort při zachování technických kvalit boty. Šířka svršku i samotná oblast paty zohledňuje ortopedické požadavky na dětskou obuv. Model Ocun Hero.

Správně zvolená velikost lezeček

Radost z naší vášně a progresu může záviset na velikosti lezeckých bot, které si vybereme. (fot. Piotr Deska)

Jakou velikost lezeckých bot si mám vybrat?

Určení vhodné symetrie bot a zodpovězení otázky “jaké kopyto zvolit?” není tím jediným zásadní úkolem. Každý z nás má jiné, jedinečné chodidlo s daným objemem. Výběr velikosti je tedy dán jak tuhostí konstrukce, tak lezeckými zkušenostmi a dovednostmi. Obecně lze říci, že optimální velikost pro čistě sportovní lezení (na pokročilé úrovni) bude menší než doporučená pro vícedélkové cesty nebo pro čistě rekreační účely. Pokud chcete používat doporučenou velikostní tabulku, je nutné znát Vaši standardní velikost obuvi (tedy tu, kterou denně nosíte) a přesnou délku chodidla vyjádřenou v milimetrech. Jakou velikost lezeček si tedy vybrat?

Rozsah velikostí a správný výběr

Správný převod naší individuální velikosti na velikost doporučenou pro lezečky je tématem nekonečných diskuzí. Ocun si toho všiml a vytvořil systém velikostí Mondo Point, kde se postupné velikosti mění nejen vzhledem k délce chodidla, ale také k šířce. Metrické značení umožňuje každému vybrat si, pomocí tužky a papíru, správnou délku boty pro vlastní nohu. Typické označení na krabici odpovídá těsnému střihu boty (pro středně pokročilé) se špičkou v mírně zakřivené poloze.

Jak vybrat velikost lezeček? Jaká velikost lezeček bude optimální?

  • Změřte si délku chodidla.
  • Rozhodněte se, jak přesné přizpůsobení očekáváte (na základě úrovně svých dovedností a celkových horolezeckých zkušeností) – vyberte si střih: pohodlný pro „začátečníky“, přiléhavý pro „středně pokročilé“ nebo sportovní pro „pokročilé“ lezce.
  • Proveďte vhodnou korekci měření na základě níže uvedeného diagramu a vyberte si vhodnou velikost.
Jakou velikost lezeckých bot si mám vybrat?

Jakou velikost lezeckých bot si mám vybrat? Informace v tabulce výše by Vám měly pomoct.

Ukázka, jak vybrat správnou velikost lezeček Ocun

Jaká velikost lezeček bude optimální? Nejlépe se to vysvětluje na konkrétním příkladu. Předpokládejme, že máte nohu 26,5 cm neboli 265 mm. Pokud chcete větší pohodlí (vhodné pro začátečníky), musíte se rozhodnout pro boty o 5 – 10 milimetrů větší. V tomto případě to bude UK 8 nebo 8,5.

Pokud hledáte obuv na technicky náročné a krátké cesty, volte o 5-10 mm menší velikost; tady UK 7 nebo 6,5. Takové řešení pro pokročilé uživatele má samozřejmě určité důsledky. Extrémně těsný střih může být, v případě nových bot, bolestivý a nedoporučuje se lidem s širokým chodidlem. Použití příliš těsné obuvi zvyšuje zatížení přenášené na materiály, což může následně urychlit jejich opotřebení, a dokonce vést k jejich zničení.

Lezecké boty jsou příliš malé – co pak?

Zvažte takovou situaci. Dlouho jste přemýšleli, jakou velikost lezeček zvolit, po mnoha zkouškách v obchodě jste se konečně rozhodli. Poprvé si s sebou vezmete své nové boty na zeď nebo do skal a… cítíte, že něco není v pořádku. Máte dojem, že jsou příliš malé. Co dělat? Rozhodně byste neměli panikařit. Pokud je to možné a není to pro Vás příliš velká oběť, dejte svým novým botám šanci. Taková obuv se během používání (čti: bez Vašeho zjevného zásahu) může mírně natáhnout / rozchodit a přizpůsobit se tvaru nohy (nejodolnější jsou modely se silnějším pogumováním). Navíc pamatujte, že i noha si časem začne na novou botu zvykat.

Lezecké boty na stěnu

Jakou velikost lezeckých bot si mám vybrat? Při zkoušení konkrétních modelů je důležité počítat s tím, že během používání se bota do jisté míry přizpůsobí noze a noha si na botu zvykne. (foto: Piotr Deska)

Jak roztáhnout své lezecké boty? Jak je rozchodit?

Řekněme, že se věci trochu zkomplikují. Už nějakou dobu lezete v nových těsných botách. Cítíte nepohodlí a nedochází k žádnému výraznému zlepšení. A v tuto chvíli dostanete nápad, jak botám trochu pomoci. Přemýšlíte, jak lezečky natáhnout, abyste je dostali do správné velikosti. Rady najdete na internetu. Hodně rad. Některé méně, některé více drastické. Týkají se bot, které se nosí každý den, ale vy si myslíte, že to stojí za vyzkoušení… Stop! Správná odpověď na výše položenou otázku je: nenatahovat.

Důrazně nedoporučujeme volit takové postupy. Proč? Protože – v první řadě – se u toho brutálně unavíte. 😉 Za druhé, a to je ještě horší, pravděpodobně poškodíte dobré boty, které lze přece v krajní nouzi odprodat. Chybami se člověk učí, ale „napravovat“ chybné nákupní rozhodnutí další chybou asi nemá cenu. Je lepší jít znovu do obchodu. Z prvních nezdarů si nic nedělejte, takže po takových zkušenostech budete mít mnohem více znalostí o tom, jakou velikost lezeček zvolit. Tentokrát by to mělo fungovat. Důležité je nenechat se odradit!

Jakou velikost lezeček – shrnutí

Jaká velikost lezeček Vám umožní dosáhnout nejlepších výsledků? Výběr takové obuvi provádějte v klidu a rozdělte si celý proces na etapy. Změřte si nohu, realisticky zhodnoťte svou pokročilost (a práh bolesti pro rozchození). Je dobré, když si promyslíte, jaké konkrétní formace budete lézt a jaké techniky použijete. Stojí za to brát toto téma vážně, protože dobrá bota je skvělá zbraň v boji s gravitací. Se správným modelem můžete zvýšit svou lezeckou úroveň a rozvíjet své horolezecké dovednosti.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.