10.04.2022

Jaké návleky na boty vybrat?

Návleky na boty zaujímají místo v první linii ochrany a jejich úkolem je izolovat naše boty od tekutin a všech druhů pevných látek a chránit nohavice trekových kalhot.

                       

Přestože vypadají vcelku nenápadně, mají velmi důležitý úkol, což je nejzřetelněji vidět v podzimních a zimních měsících a na jaře. Má to jednu podmínku: musí se jednat o návleky, které fungují přesně podle výše uvedené definice, a ne takové, které zastaví TÉMĚŘ všechno. Jaké návleky na boty vybrat? Máme pro Vás pár praktických tipů.

Co jsou to návleky na boty?

Součástí předmětného trekového šatníku jsou ve skutečnosti dva látkové návleky na boty, které obepínají spodní nohavice a zakrývají svršek obuvi. Design je velmi jednoduchý, nedává příliš prostoru návrhářům outdoorové módy. Mohlo by se dokonce zdát, že všechny návleky jsou… stejné. Ďábel se však – jako vždy – skrývá v detailech. Jaké návleky vybrat? Než si odpovíme na tuto otázku, stojí za to se blíže podívat na několik detailů.

jaké návleky na boty vybrat
Návleky na boty jsou nutností při zimních výpravách (foto: Piotrek Deska)

K čemu slouží návleky?

V trochu „suchém“ vtipu syn zkontroloval voděodolnost otcových drahých hodinek tak, že dovnitř nalil vodu. Při outdoorových aktivitách jsou podobným „zkouškám“ vystaveni majitelé trekových bot, kteří je nechrání před účinky padajícího deště, chůze po mokré louce či kontaktu s hlubokými závějemi. Protože, k čemu je nám nejlepší membrána, když se voda (sníh) dostane dovnitř jiným způsobem? Návleky jsou tedy proto, aby chránily suchá chodidla a nohavice, a to je jejich nejdůležitější úkol. Ale ne jediný. V době, kdy nehrozí promoknutí, chrání návleky před kamínky nebo ostrým jehličím, které po průniku do boty dokážou účinně znepříjemnit každou túru.

Lidem, kteří používají poměrně drahé membránové kalhoty, je pomáhají chránit před mechanickým poškozením, které se stává při prodírání se hustým lesem nebo při boji s drsnými kameny. Díky tomu, že absorbují největší dávku bahna, pomáhají udržovat nohavice kalhot čisté.

Jaké návleky na boty vybrat: typy a účel

Návleky jsou extrémně jednoduchý, ale účinný vynález. Není divu, že si je nadšenci různých aktivit přizpůsobili svým potřebám. Zde je pár příkladů.

Trekové návleky

Největší skupinou v této kategorii vybavení jsou návleky na boty určené lidem procházejícím turistické trasy. Trekové návleky (turistické návleky) jsou základní výbavou nadšenců horského cestování, zejména těch, kteří se své vášni věnují bez ohledu na počasí nebo preferují nezpevněné stezky. Právě jim v tomto textu budeme věnovat nejvíce prostoru.

Běžecké návleky

Je dobré si uvědomit, že skupinu lidí, kteří využívají podobnou podporu, netvoří jen „fanoušci hor“. Návleky, byť trochu jiného střihu, jsou stále častěji využívány také běžci. Čím se liší běžecké návleky? Zpravidla jsou nižší než trekové modely – často i velmi „minimalistické“. Jelikož se zabýváme dynamickou aktivitou, je kladen větší důraz na lehkost a prodyšnost. Pro bezpečnost běžců, trénujících po setmění, mohou být vybaveny také reflexními prvky. Příklady: ultralehké běžecké návleky La Sportiva Winter Running Gaiter, kompaktní návleky Salomon Trail Gaiters High.

Jaké návleky na boty vybrat
Běžecké návleky – kratší a lehčí, ale neméně důležité a užitečné (foto: Piotrek Deska)

Návleky – jiné typy

O tom, že si zmíněný patent získal uznání v různých kruzích, nejzřetelněji svědčí fakt, že návleky najdeme i v nabídce obchodů s doplňky pro cyklisty a … myslivce. Jsou také pochopitelně součástí výzbroje armády.

Jaké návleky na boty vybrat?

Předpokládáme, že Vás nezajímají polovičatá řešení a očekáváte, že návleky na boty opravdu „všechno zastaví“. Jaké návleky na boty si tedy vybrat? Než se rozhodnete, věnujte pozornost těmto věcem:

Materiál

Co byste měli očekávat od návleků? Určitě to, že budou voděodolné. Ostatně, ochrana proti promočení je jejich hlavním úkolem. Velmi důležitá je také pevnost a odolnost proti mechanickému poškození, protože návleky mohou být vystaveny kontaktu se zmrzlým, tvrdým sněhem, tvrdými kameny nebo hroty maček. Dobrá prodyšnost? Nepochybně se to pozitivně projeví na pohodlí, ale – pokud se zajímáme o trekové návleky – není tak důležité tuto vlastnost zařazovat mezi priority. Výhodou, kterou můžeme pocítit při dlouhých horských trecích, je nízká hmotnost. Lehké návleky se pohodlněji nosí na nohách a když jsou po sbalení malé, snáze se vejdou do batohu.

Nejoblíbenější verze jsou návleky vyrobené výhradně ze syntetických materiálů. Vyznačují se vysokou voděodolností a otěruvzdorností. Někteří výrobci, kromě nepromokavosti na vysoké úrovni, slibují i ​​docela dobrou prodyšnost. Jak tyto dvě vlastnosti spojit? Tady se žádné překvapení nekoná. S pomocí přicházejí membrány v čele se skutečnou ikonou – lamináty s logem GORE-TEX® (návleky vyzbrojené takovou membránou by měly mít v názvu zkratku GTX). Za nejlepší voděodolnost v kombinaci se solidní prodyšností si však musíte připlatit. Pokud plánujete zimní vycházky s mačkami, dobře zvažte pořízení návleků s membránou, protože chvilka nepozornosti při našlapování nohou vyzbrojenou kovovými hroty může vést k trvalému poškození vzácné membrány.

Takový je úděl návleků – ochranou jiných prvků horského oblečení jim hrozí, že se samy poškodí. Někteří výrobci se snaží takové riziko omezit vyztužením citlivých částí materiály se zvýšenou pevností (příklad: návleky Black Diamond Alpine GTX).

jaké návleky na zimu
Jaké návleky na boty bychom si měli vybrat, když budeme chodit v mačkách? Někdy je lepší nepokoušet osud a vybrat si model bez membrány. (foto: Piotr Deska)

Jaké návleky na boty vybrat: krátké nebo dlouhé?

Návleky se také liší svou délkou. Prodejci většinou nabízejí modely v délce po lýtka, ale objevují se i modely téměř ke kolenům. Existují i ​​verze, které podobným trendům unikají a uchylují se k minimalismu. Jaké návleky na boty vybrat?

Krátké modely (např. Black Diamond Cirque) jsou perfektní na letní výlety a také když chceme omezit váhu a velikost horské výbavy. Návleky jako Salewa Hiking Gaiter osloví opravdové minimalisty, kteří preferují letní výlety v nízkých botách. Delší verze (jako: Salewa Trekking Gaiter nebo Climbing Technology Prosnow Gaiter) jsou nutností v zimě, kdy se očekávají vysoké závěje.

Co situace, které spadají někam mezi? Zde je třeba stanovit osobní priority. Krátké návleky hovoří pro: nižší cenu a lehčí a méně nacpaný batoh, pro dlouhé návleky – větší rozsah ochrany.

V nabídce výrobců nechybí ani expediční návleky, připravené vyrovnat se s nejtěžšími podmínkami. Příklady takových návleků jsou Rab Muztagh GTX.

Jaké návleky na boty vybrat
Jaké návleky na boty vybrat? Dlouhé nebo trochu kratší? Vše záleží na tom, kam a kdy se chystáte na túru. (fot. Rab)

Návleky pro děti

Výrobci nabízejí návleky v různých velikostech. Stává se také, že tento typ chráničů je navíc nastavitelný, takže je snazší je přizpůsobit nohám. Asi se nerozlišuje mezi pánskými a dámskými modely, ale na trhu se můžete setkat s verzemi určenými nejmenším milovníkům hor (například model Salewa Junior Gaiter).

Nasazování návleků

Dobře padnoucí návleky jsou nesmírně důležitým prvkem v celé skládačce, protože určují účinnou ochranu proti vodě a nežádoucím materiálům. Nasazování probíhá obvykle ve dvou fázích. Materiálové vycpávky se nasazují na nohy a připevňují se k obuvi.

Upevnění na nohu

Po nasazení návleku spojte jeho dva konce k sobě. Návleky na boty mají nejčastěji:

ZIP

Jedná se o velmi rychlý způsob zapínání. Jeho spolehlivost se však v různých modelech liší. Měli byste se pečlivě podívat na kvalitu tohoto prvku. Nejjistější je vyhýbat se levným řešením, kde máme podezření, že tento prvek mohl padnout za oběť šetření výrobce, což výrazně snižuje konečnou cenu produktu. Některé zipy mají ve velkých mrazech tendenci namrzat. Jiné se zasekají při vystavení vlhkosti.

Pokud se rozhodneme pro model se zipem, další otázka bude znít: kde přesně chceme mít zapínání? Lidé, kteří preferují pohodlný způsob oblékání, volí nejčastěji návleky se zipem vpředu. V tomto uspořádání je upevňovací prvek náchylnější k poškození kvůli sněhu a nasávání vlhkosti, když se zip jen nepatrně otevře. Umístění zapínání na zadní stranu návleků eliminuje výše zmíněná rizika, ale nezaručuje takový komfort při nazouvání návleků.

Suchý zip

Suché zipy jsou odolné vůči nízkým teplotám a mohou fungovat i jako podpora zipů, ale klidně mohou být jen jako samostatné zapínání. Je takový suchý zip schopen zvládnout svůj úkol? Špičkoví výrobci nabízejí návleky, ve kterých tento systém funguje perfektně. Ba co víc – někdy jsou suché zipy tak pevné, že se s nimi musíte při rozepínání prát. 😉 Stejně jako zipy i suché zipy mohou být umístěny v různých částech návleků a nejpohodlněji se oblékají modely se suchým zipem vpředu. Někdy je suchý zip navíc podpořen knoflíky nebo cvoky.

Návleky se suchým zipem pochybné kvality nemusí plnit svou funkci a neustálé vylepšování vyčnívajících částí návleku dokáže naštvat i toho nejklidnějšího turistu. Proto Vám nedoporučujeme experimentovat se systémy nabízenými výrobci, kteří své produkty umisťují do nejnižší cenové hladiny.

Stahovací šňůrky

Horní a spodní okraj návleku je nejčastěji opatřen stahovací šňůrkou. Umožňují přesněji přizpůsobit obvod návleků tvaru nohy, takže se dovnitř nedostane sníh, kamínky ani voda.

Návleky na suchý zip
Zapínání na suchý zip znamená rychlost a pohodlí. Za předpokladu, že je kvalitní (foto: Extremities)

Uchycení k botě

Aby návleky při turistice nesklouzly z nohou, měly by být správně nasazeny. To se provádí pomocí háčku připevněného k průchodu tkaničky a přezek, tedy pásků nebo šňůrek, omotaných kolem podrážky bot. Posledně jmenované prvky jsou vlivem kontaktu se zemí vystaveny rychlejšímu opotřebení, proto je dobré si před nákupem ověřit, z čeho jsou vyrobeny. V první řadě si dejte pozor na zapínání pomocí kovového lanka. Pokud natrefíte na méně kvalitní výrobky vyrobené na bázi méně kvalitních slitin, můžete si být jisti, že tvrdé kameny poměrně rychle roztřepí vlákna a – co je horší – ostré úlomky lanka mohou poměrně hodně poškodit obuv. Takovým hrozbám je tedy nejlepší se vyhnout.

Jaké návleky na boty vybrat? Pro lidi, kteří hledají vybavení na dlouhé roky, máme malou nápovědu: vyplatí se poohlédnout se po návlecích, u kterých se dají vázačky sundat a vyměnit.

Jak se o návleky starat?

Návleky jsou díky své funkci často velmi zablácené, takže Vás může lákat zbavit se špíny v pračce. To však není nejlepší nápad. Automatické praní s použitím saponátů může nepříznivě ovlivnit voděodolnost návleků. Mnohem bezpečnější bude opláchnout je ve vlažné vodě. V případě většího znečištění můžete použít jemný kartáč. Některé návleky vyžadují impregnaci.

Jaké návleky na boty vybrat
Dobré návleky stojí kolem 800-1000 Kč (fot. Kohla)

Kolik stojí?

Jaké návleky na boty vybrat? Určujícím faktorem kvality je cena, proto nedoporučujeme sahat po nečekaně levných modelech. Za návleky, které úspěšně splní misi uvedenou v názvu, musíte utratit alespoň 500 Kč. Za částku cca 700 Kč pořídíte osvědčené produkty od renomovaných firem.

Lidé, kteří chtějí využívat návleky s membránou, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Modely vybavené GORE-TEX® stojí běžně kolem 1000 Kč (i když existují i ​​mnohem dražší návleky).

Na závěr jsme pro Vás připravili malý seznam obsahující zajímavé modely a jejich ceny. Nutno podotknout, že zde operujeme se standardními prodejními cenami, které nezohledňují akce a výprodeje. Vyplatí se zkontrolovat aktuální ceny, protože mohou být nižší.

Návleky a jejich specifikace:

MODELTYPÚČELMATERIÁLHMOTNOSTZVLÁŠTNÍ VLASTNOSTIBĚŽNÁ CENA
Climbing Technology Prosnow Gaitervysoký– turistika / treking

 

– vysokohorská turistika

S/M:  cca 270 g (pár) / L/XL: 295 g (pár)Voděodolný a prodyšný materiál / Odolná konstrukce / Dobré zapínání (zip, suchý zip, druky)979,00 Kč
Salomon Trail Gaiters High nízký– horský běhVysoce pružný materiál / Odolný pásek pod botou / Poskytuje extra ochranu kotníku / Nízká hmotnost / Reflexní prvky879,00 Kč
Salewa Hiking Gaiter střední

 

(cca 35 cm)

– turistika / treking150D poliester mini Ripstopcca 168 g (L)Voděodolný materiál / Zvýšená odolnost proti oděru / Pevný zip s drukem / Nastavitelné zapínání ve spodní části1 019,00 Kč
La Sportiva Winter Running Gaiternízký– horský běhNávleky La Sportiva Winter Running Gaiter se zapínají na zipy YKK®. O jejich stabilitu se stará stahovací šňůrka v horní části. Hodit se bude i poutko pod botu a další poutko na tkaničky, takže to celé zůstane stabilní.1 149,00 Kč
Rab Muztag GTX Gaitervysokýalpinismus / horolezectví / trekingnylon 70D i 300DPoužití vynikající membrány GORE-TEX® PRO Most Breathable / Konstrukce přizpůsobená technické horolezecké obuvi / Speciální konstrukce švů zvyšuje nepromokavost.2 149,00 Kč
Black Diamond Cirque nízký– turistika / trekingDouble-layer 600dVoděodolný materiál /
Odolné nylonové poutko pro uchycení pod podrážkou /
Zapínáni na velmi pevný suchý zip s drukem ve spodní části / horní nastavení pomocí pásku s přezkou
1 304,00 Kč
Black Diamond Alpine GTXvysoký– lezení v ledu

 

– turistika / treking

Horní část: membrána GORE-TEX®

 

Spodní část: 100% 600d nylon

cca 320 g (XL)Suchý zip Velcro umožňuje snadné upevnění chrániče i se silnými rukavicemi / Poutko pod pro uchycení pod podrážkou z odolného hypalonu2 074,00 Kč

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.