02.06.2022

Jak prát bundu s membránou?

V životě každé bundy s membránou přichází TENTO okamžik, opravdu "shakespearovské" dilema: "prát či neprat?" Na jednu stranu jste si vědomi toho, že je bunda špinavá (nebo jednoduše bez zbytečného přikrášlování, prostě smrdí). Na druhou stranu máte strach o membránu a v hlavě Vám zní varování, samozvaných odborníků, tento typ oblečení neprat.

                       

Téměř každý z nás slyšel teorii, že praní bundy s membránou je zakázáno. Nebo vychloubání se ve smyslu “tuto bundu mám 5 let a ještě nebyla vypraná” údajně dokazující výborný stav produktu. STOP! Začněme vyvrácením tohoto nesmyslného mýtu. Dají se bundy s membránou prát? Ano, samozřejmě, že dají! Pro nejvyšší komfort nošení se doporučuje pravidelná péče a impregnace. Otázka by tedy neměla znít „zda prát“, ale „jak prát“. V tomto článku se dozvíte, jak prát membránovou bundu doma a jak prát GORE-TEX®, aby vydržel co nejdéle.

Jak prát bundu s membránou - detailní záběr na špinavý GORE-TEX
Jak prát bundu s membránou a v čem ji prát, aby získala zpět svou předchozí funkčnost? (fot. GORE-TEX®)

Nejprve uklidňující informace – vyprat bundu s membránou není vůbec složité. Nebude nutná ani návštěva specializované prádelny. Existuje pár věcí, kterým je třeba věnovat pozornost, ale my zde mluvíme o svědomitém přístupu k tomu, co děláte, a ne o magickém zasvěcování do tajů tohoto procesu. Jak tedy osvěžit oblečení, aniž byste riskovali ztrátu jeho funkčnosti? Pojďme se podívat krok za krokem na postup praní bundy s membránou.

Jak prát membránovou bundu / Jak prát GORE-TEX®?

Níže popisujeme každý bod podrobněji, ale než se odeberete k pračce, ujistěte se, že máte správný prací prostředek. Důrazně se nedoporučuje prát GORE-TEX® pomocí sypkého pracího prášku, doporučuje se použít tekutý prací prostředek – nejlépe takový, který je přímo určeny na membrány v turistickém oblečení.

Jak prát bundu s membránou?

Otázka „jak prát bundu s membránou“ je v kontextu celého procesu klíčová. Z důvodu struktury mikroporézní membrány (nechcete ji ucpat), tak i impregnačního povrchu vláken látky (nechcete urychlit její odstranění) je třeba s oděvy s membránami zacházet šetrněji než se zbytkem oděvu.

Na, kdysi oblíbené, prací prášky na bázi saponátů, zapomeňte. Všudypřítomné kapsle mají obvykle spoustu bělících nebo změkčujících přísad, což je také, do určité míry, diskvalifikuje. Základní pravidlo pro praní oděvů GORE-TEX® (nebo jakékoliv jiné membrány) je:

Nepoužívejte odstraňovače skvrn, bělidla a změkčovadla.

Pečlivá analýza chemického složení však není nutná. Na trhu je mnoho přípravků určených pro membránové oblečení. Bez problémů koupíte jak prací, tak impregnační prostředky věnované technickým horským a lyžařským produktům. Dvě značky jsou nespornými lídry v outdoorovém průmyslu: Nikwax a Granger’s. Zde jsou některé z nejoblíbenějších produktů, které byste měli zvážit, pokud stojíte před dilematem “jak prát bundu s membránou?”

W czym prać kurtkę z membraną
Jak prát bundu s membránou? Výrobci se starají o to, abychom měli na výběr. Na fotografii jsou přípravky Nikwax. (foto: 8a.cz)

Tekutý prací prostředek Nikwax Tech Wash

Přípravek Nikwax Tech Wash (dostupný v 1000ml a 300ml lahvičkách a 100ml jednorázových sáčcích) je dostatečně silný, aby účinně odstranil skvrny, a dostatečně jemný, aby neohrozil voděodolnou úpravu vašeho oděvu. Navíc: pomáhá zachovat vlastnosti DWR povrchu, díky kterému zůstávají vyprané bundy déle nepromokavé a prodyšné. Má ještě jednu zajímavou schopnost – odstraňuje zbytky pracího prostředku, které na látce zůstaly po předchozích praních. Díky tomu odstraňuje usazeniny, které mohou přitahovat vodu a urychlovat promočení tkanin.

Na jak dlouho Tech Wash stačí?
Jedno praní = 100 ml nebo 150 ml Nikwax (měkká voda / tvrdá voda). 100 ml je 1 celý sáček nebo 2 uzávěry 300 ml lahvičky. V tomto množství můžete vyprat až 2 kusy oděvů s membránou současně.

Tento přípravek je nejlepší v kombinaci s Nikwax TX Direct Wash-In, který dodává nebo obnovuje vodoodpudivé vlastnosti, čímž ještě více rozšiřuje plnou funkčnost oděvu. Bude tedy dobré koupit již hotovou prací a impregnační sadu.

Přípravky (2 v 1) na praní a impregnací (příklad: Granger Clothing Wash + Repel)

V outdoorových obchodech seženete i pohodlně použitelné přípravky 2 v 1. Skvělým příkladem je přípravek Clothing Wash + Repel od renomované společnosti Granger’s, určený přímo na membrány GORE-TEX®  (ale samozřejmě nejen na ně). Přípravek kombinuje výhody dalších dvou osvědčených výrobků: Performance Wash (na praní) a Clothing Repel (na impregnaci). Stojí za to zdůraznit – svěžest a dobré vodoodpudivé vlastnosti lze získat jedním praním. Použití přípravku 2v1 Vám umožní ušetřit čas, energii a vodu.

Jak prát bundu s membránou - příklady pracích a impregnačních kapalin Grangers
V čem prát bundu s membránou? Dobrou volbou bude Grangers Clothing Wash + Repel, tedy jeden přípravek na praní a impregnaci. (foto: 8a.cz)

Jak prát bundu s membránou?

Co použít na praní už víme, a tak je na čase odpovědět detailně na otázku „jak prát bundu s membránou?“. Bundu s membránou je možné prát v ruce – v misce či vaně, ale i v automatické pračce. Rozhodně neplatí, že jeden způsob je lepší než druhý, takže pokud visačka s doporučením výrobce nevylučuje praní v pračce (neměla by!), hurá s bundou do pračky. Někteří lidé si rádi užívají některé pracovní procesy a tráví u nich celé dny, ale ruční praní je, v tomto případě, opravdu příliš zbytečná komplikace. Pokud máte přístup k pračce, jděte do toho a použijte ji.

Zaměříme se tedy na tuto pohodlnější formu.

1. Zkontrolujte informace na visačkách

Membránové oblečení je třeba prát s náležitou péčí. Píšeme zde o univerzálních zásadách, v souladu s doporučením lídra mezi membránami – GORE-TEX®, ale pro jistotu se ujistěte, že výrobce Vašeho oblečení netrvá na nějakých výjimkách. Zkontrolujte pokyny a symboly na visačce – obvykle všité do bočního, vnitřního švu bundy nebo… uvnitř jedné z bočních kapes (velmi často v její horní části, aby nepřekážela při každodenním používání. Kdo hledá, ten najde!). Zkontrolujte doporučenou teplotu a ujistěte se, že výrobce nedoporučuje ruční praní (miska s rukou) nebo nevylučuje sušení v bubnové sušičce (přeškrtnutý čtverec s kolečkem uvnitř). Membrána nemá většinou ráda příliš horkou vodu, takže se nejčastěji doporučuje prát takové věci při 40 ° C a někdy dokonce 30 ° C.

Štítky s pokyny k praní pro bundy GORE-TEX
Nejprve zkontrolujte informace, které výrobce uvedl na visačce. (fot. 8academy.cz)

2. Vyprázdněte kapsy a zapněte všechny zipy

V našich kapsách končí různé věci: od obalů od bonbonů, přes použité kapesníčky až po peníze. Ponechání čehokoliv v kapse může nejen tuto věc zničit (čím cennější, tím větší smutek), ale také poškodit materiál bundy. Navíc, takový rozmočený papírový kapesník může skončit jako stovky kuliček, které se přilepí na vše, co jim přijde do cesty. A další hodinu se budete věnovat „obírání“ vyprané bundy. Tak jděte do toho a zkontrolujte si kapsy: pokud najdete bankovku – bude to radost; vytáhnete-li kapesník – bude to úleva; a když narazíte na krabici s bezdrátovými sluchátky – je to čistá úspora.

Před vložením oděvu do pračky zapněte všechny druhy zipů, knoflíků, suchých zipů a cvoků. Toto je malý detail, který je však třeba mít vždy na paměti. Poškození materiálu může být důsledkem zapomenutí.

návod na praní bundy s membránou - první krok - zapínání zipů
Nezapomeňte vyprázdnit kapsy a zapnout všechny zipy. (fot. 8academy.cz)

3. Větší nečistoty odstraňte měkkou houbou

Pokud zpozorujete větší nečistoty – zkuste je jemně odstranit houbičkou. Zvýšíte tak šanci na jejich úplné odstranění. Zvláštní pozornost věnujte předloktí, střihu manžety a oblasti brady. Houba by měla být měkká a pohyby by neměly být přehnaně energické. Příliš intenzivní tření se nedoporučuje, protože poškozuje (načechranou) strukturu vláken, která díky tomu nejen ztratí své kouzlo, ale bude také méně náchylná k impregnaci.

Pokud bunda není špinavá, ale je přímo celá “pokrytá” blátem – opláchněte ji nejprve ve sprše. Máchání bundy v hnědé vodě jí zcela určitě neprospěje, ani kdybyste použili sebelepší prostředek.

Když má bunda s membránou na sobě skvrny, které pronikly hluboko do látky, je možné, že je nebudete moci úplně odstranit. Čištění houbičkou sice přinese lepší výsledky než trojité praní, ale v případě velmi světlých materiálů nemusí být efekt úplně uspokojivý. Pamatujte však, že i jen lehce vyčištěná bunda bude fungovat lépe než ta s prodřenými místy, kterými začne prosakovat voda. Nebojujte tedy se skvrnami za každou cenu!

4. Připravte pračku

Před praním membránového oblečení je nutné pračku řádně připravit. Zásobník byste měli vyčistit, abyste odstranili zbytky pracího prostředku, který obvykle používáte. I když dnes používáme hlavně kapsle s pracím prostředkem, tak pokud náhodou v dávkovači najdete zbytky rozmočeného prášku, důkladně jej vypláchněte. Běžně používané prášky / kapsle nejsou většinou šetrné k membránám, takže stojí za to věnovat tomu pár minut navíc, abyste se ujistili, že nepřijdou do kontaktu s vaší bundou.

Nevlévejte do dávkovače žádnou aviváž. Pokud bundu dodatečně neimpregnujete, máchání proveďte v čisté vodě.

Jak prát bundu s membránou v pračce s automatickými programy? Dobrým řešením je nastavit jeden kompletní prací cyklus se sníženým odstřeďováním. Jednou se může jmenovat “pro syntetické tkaniny”, jindy “pro jemné tkaniny” a ještě jindy “pro sportovní oblečení”. Důležité je, že se nemusí jednat o cyklus ručního mytí. Nejdůležitější je, aby byla teplota relativně nízká a odstřeďování nebylo příliš prudké (vyhnete se nadměrnému zmačkání).

praní bundy Arcteryx GORE-TEX Pro v pračce
Před praním membrány se vyplatí pračku řádně nastavit. (fot. 8academy.cz)

5. Použijte vhodný prostředek na praní oblečení s membránou.

Použijte tekutý prací prostředek na outdoorové oblečení, nejlépe speciální na membrány, díky kterému budete mít jistotu, že se vaše bunda nejen nepoškodí, ale zachová si své vlastnosti. Je potřeba se vzdát jiných druhů pracích prostředků, klasický prášek a aviváž je třeba odložit do kouta (toto budeme stále opakovat). Důležité je také správné nastavení pracího procesu s přídavným mácháním, s velmi omezeným odstřeďováním nebo dokonce bez něj. Obvykle je v bubnu, při otevření pračky, ještě hodně vody.

praní bundy GORE-TEX doma
Použijte tekutý prací prostředek určený na praní membrán. (fot. 8academy.cz)

6. Po vyprání bundu pověste / usušte

Po úspěšném vyprání byste měli bundu usušit. Můžete ji sušit na vzduchu nebo použít sušičku prádla. Může ležet na sušáku nebo viset na ramínku. Je to vlastně jedno. Je důležité se vyvarovat přímému kontaktu se zdrojem tepla, proto byste ji neměli sušit přímo na ústředním topení nebo nějakých kamnech, protože na nich může být příliš vysoká teplota.

Pokud máte přístup k sušičce prádla – skvělé! Svůj oděv GORE-TEX® můžete sušit teplým, jemným cyklem. Jakmile jsou kalhoty nebo bunda suché, nechte je v sušičce dalších 20 minut, aby se obnovila trvanlivá vodoodpudivost (DWR) na vnější látce. Nebo to můžete udělat kdykoli si všimnete, že voděodolnost potřebuje zesílení. Ano! Teplý vzduch ze sušičky nejenže vaší GORE-TEX® bundě neškodí, může dokonce zlepšit vodoodpudivé vlastnosti svrchní látky.

Důležitá výjimka: Nikdy nesušte v bubnové sušičce GORE-TEX SHAKEDRY™. Modely bez vrstvy impregnované látky by neměly být podrobovány procesům obnovujícím tuto impregnaci (v takové klasické podobě tam prostě není).

Pokud visačka s doporučením výrobce nezakazuje žehlení (určitě to pečlivě zkontrolujte!), pak můžete jako alternativu k sušení bundy v bubnové sušičce pro obnovu DWR vrstvy vysušené oblečení vyžehlit. Jak? Za mírných podmínek: teplý (ne horký) režim, bez použití páry. Mezi oblečení a žehličku nezapomeňte vložit ručník nebo látku. I zde platí, že se to netýká GORE-TEX SHAKEDRY™ (modely bez impregnované vrstvy látky).

Nejenom GORE-TEX®

„Kariéra“, jakou dělají membrány, znamená, že se dnes mohou skrývat pod různými názvy. Kromě těch nejoblíbenějších – podepsaných znakem GORE-TEX® – se setkáme i s modely membrán, jejichž názvy tolik neznáme. Dnes má mnoho špičkových společností ambice uvést na trh oblečení s vlastním autorským řešením. Marmot vyvíjí technologie MemBrain a NanoPro, The North Face – HyVent a FUTURELIGHT™, Dynafit – Dynashell 3 Layer, Columbia – Omni-Tech®, OutDry™ a Salewa Power-Tex®. Vzhledem k tomu, že membrány jsou odlišné, stojí za to se před zahájením praní seznámit s instrukcemi výrobců. Pokud existují nějaké překážky týkající se praní a údržby oblečení, bude na etiketě jistě poznámka, jak prát bundu s membránou, aby nedošlo k jejímu poškození. Ne všechny Vám umožní sušit je v sušičce, a ne všechny lze žehlit. Pamatujte na to!

Praní bundy s membránou je dobrou příležitostí, jak ji impregnovat.
Praní bundy s membránou je dobrou příležitostí ji také impregnovat. Díky tomu se kapky deště nevsáknou do vnějšího materiálu tak rychle. (fot. GORE-TEX®)

Membrána vs DWR – sehraná dvojka

Vodotěsné a prodyšné vlastnosti tohoto typu bund jsou dány spoluprací vnitřní membrány s vrchní vrstvou DWR (Durable Water Repellent). Úkolem prvního je zabránit pronikání vody, a toho druhého – zabránit vsáknutí vody do látky (což by narušilo správnou cirkulaci vzduchu a zvýšilo váhu oděvu). Impregnace nenahradí membránu, ale dokáže obnovit “perličkování” vody charakteristické pro nové bundy. Kapky dopadající na látku automaticky sklouznou z jejího povrchu a zatřesením bundou, na konci výletu, ji téměř úplně vysušíte. Membrána je odolná a funkční většinou po celou dobu životnosti výrobku, v případě vrstvy DWR tomu tak není. Aby duo membrána a DWR fungovalo optimálně, měla by údržba pravidelně sestávat ze dvou fází: praní a impregnace.

Jak je to s impregnací bund s membránou?

Jelikož jsme již probírali to, jak prát bundu s membránou, hodilo by se přidat pár slov také o činnosti, která praní často doprovází. Membránové bundy (až na malé výjimky – například GORE-TEX SHAKEDRY™) by měly být také občas impregnovány. Signálem, že je takový zákrok nutný, bude nasáknutí vody ve svrchní vrstvě (kapičky usazené na oděvu nechtějí „perličkovat“), což zhoršuje prodyšnost a komfort pociťovaný při intenzivním dešti. V extrémních případech můžete mít pocit, že bunda vlhne – vlhkost uvnitř bundy nebude nic jiného než pot, který se není schopen, v podobě páry, protlačit ven mezi nabobtnalými vlákny látky.

Existují 3 způsoby impregnace bund s membránou:

I) Impregnace a praní v jednom

Praní a impregnaci bundy s membránou lze zredukovat na jednu operaci. Je to velmi pohodlná metoda, ale bohužel nebude fungovat u veškerého oblečení (obvykle neplatí pro bundy se zateplením) a ne vždy bude tak účinná jako metoda popsaná v bodech II a III. Můžete se rozhodnout pro nákup tekutého prostředku 2v1 (doporučovali jsme jej na začátku tohoto článku) nebo prací a impregnační tekuté sady (odkaz najdete také výše).

II) Impregnace při praní

Nákup pracího prostředku pro membránové oděvy a tekutého prostředku pro impregnaci často zvýší účinnost procesu. Společnost Nikwax důrazně doporučuje rozdělit proces praní a impregnace do 2 samostatných cyklů. Bundu/kalhoty mezi těmito procesy nemusíte sušit, stačí přidat impregnaci do dávkovače a cyklus opakovat.

Impregnace a praní v jednom (I) nebo při praní (II) mají tu výhodu, že se přípravek rovnoměrně nanáší na celý povrch oblečení a dostává se do všech švů a těsnících pásů. Co kdybychom to chtěli jinak – aby se impregnace týkala více, např. loktů nebo ramen? V tom případě je tady:

III) Impregnace pomocí spreje

Tento druh impregnace je velmi častý. Na trhu jsou dostupné přípravky pro aplikaci na vlhký nebo suchý povrch, proto je třeba pokaždé pečlivě zkontrolovat doporučení výrobce. Příkladem tohoto typu přípravků je Grangers Performance Repel, nebo Nikwax TX Direct Spray On, doporučovaný také pro bodovou impregnaci. Používá se, když neperete celé oblečení, ale pouze čistíte vybraná místa.

Impregnáty ve spreji se považují za velmi univerzální. (fot. 8a.cz)
Jak aktivovat vrstvu DWR?

Nanesení impregnace není vše, co pro bundu můžeme udělat. Důkladnější vysušení membránového oděvu pomáhá aktivovat vodoodpudivé vlastnosti DWR vrstvy. Jak to lze udělat? Výrobci membrán a impregnátů navrhují uživatelům svých produktů jedno konkrétní řešení. Například GORE-TEX® doporučuje sušit oděvy s membránami v bubnové sušičce. Měli byste také použít teplý a jemný režim. Pokud takové zařízení nemáte, můžete využít radu č. 2 a… bundu vyžehlit. Samozřejmě musíte přísně dodržovat bezpečnostní pravidla. Žehlení se provádí přes hadřík a pomocí programu pro jemné tkaniny. Rovněž není možné použít páru.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.