05.06.2022

Bouře na horách

Je to jeden z těch aspektů horské turistiky, na které nemáte vliv. Ano, mluvíme zde o počasí. Můžete se smířit s tím, že se rychle mění a zvyknout si na to, nebo výlety jednoduše vzdát. Pokud jsou však Vaší vášní hory, pravděpodobně se nevyhnete nepřízni počasí.

                       

Jedno je jisté, počasí se ve vyšších nadmořských výškách mění mnohem dynamičtěji než v nížinách a ve městě. Z tohoto důvodu musíte být vždy připraveni na jakoukoli eventualitu. Bouře v horách přichází náhle, i když na začátku trasy svítí slunce. Nezbývá než zkontrolovat předpověď a pečlivě si zabalit batoh. Kromě toho existuje několik základních pravidel, jak se v bouřce chovat.

Počasí na horách

Ráno se vzbudíte, sbalíte si batoh, shromáždíte partu kamarádů a vyrazíte na hory. Na začátku svítí sluníčko, obloha je modrá a není na ní jediný mráček. Říkáte si, že to bude ideální den na výlet, protože se Vám konečně se podařilo trefit super počasí. Nicméně, není nic mylnějšího! Už v polovině výletu si uvědomíte, že se něco děje a přibalit si pláštěnku do batohu nebyl tak špatný nápad.

 

Bouře na horách
Počasí na horách je často nevyzpytatelné, proto byste měli mít s sebou bundu do deště (foto 8academy).

Počasí na horách dokáže překvapit. I když budete předpověď pravidelně kontrolovat, můžete být překvapeni. Z tohoto důvodu se vyplatí mít s sebou mapu a kompas pro případ, že by byla cesta k horské chatě zahalená mlhou. Také proto se nevyplatí jít na trasu bez ochrany proti dešti. Bez ohledu na to, zda preferujete bundu s membránou nebo s sebou máte raději jednorázovou pláštěnku. Nikdy si nemůžete být 100 % jisti, že nezmoknete a že Vás na horách nezastihne bouřka.

Bouře na horách – základní informace

V této věci je lepší předvídat než se snažit reagovat na to, co se Vám již stalo. Jak mohu minimalizovat riziko chůze v bouřce? Mezi základní pravidla jistě patří správné naplánování cesty. Je třeba počítat s tím, že bouřky se nejčastěji vyskytují ve druhé části dne, proto je důležité vyrazit na cestu brzy.

Zvažte také, kde se budete v těchto hodinách nacházet. Budete už na konci výletu nebo budete ten nejexponovanější úsek procházet v poledne? Pokud se vydáte na cestu za svítání můžete minimalizovat riziko, že Vás překvapí bouřka na horách.

Bouře v horách – pravidla chování*

Když se vydáte do hor, vyplatí se být dobře připraveni na to, co Vás po cestě může potkat. A není to jen o správném zabalení batohu (pokud přemýšlíte, co si vzít, přečtěte si tento článek). Může být také důležité přesně zmonitorovat trasu, naplánovat si příjezd a návrat a přemýšlet o místech k odpočinku nebo jídlu.

Je dobré si něco nastudovat o vrcholu, na který se chystáte. I výběr měsíce v roce, kdy je nejlepší se na něj vydat, může být zásadní. Takové rady se mohou zdát banální, ale pouze do té doby, dokud se zmíněná událost skutečně nestane.

Jak se chovat při bouřce na horách? Pamatujte na základní pravidla
Jak se chovat při bouřce na horách? Pamatujte na základní pravidla (fot. 8academy)

1. Podívejte se na předpověď

V době internetu a všudypřítomných online kamer můžete rychle a jednoduše zkontrolovat počasí. Dokonce se můžete na chvíli přesunout přímo na hory a podívat se na živý náhled v konkrétní lokalitě. Pamatujte také, že se vyplatí zkontrolovat předpověď několikrát, nejen ve fázi plánování, den předem, ale také ráno v den odjezdu. Můžete se podívat na teplotu, sílu větru a milimetry srážek.

Jedná se o základní pravidlo každého výletu. Vyplatí se také zkontrolovat webové stránky záchranných služeb. Jsou na nich zveřejňovány varování a v zimě i lavinové zprávy. Populární jsou také bouřkové radary, které umožňují přesně kontrolovat, kde se mraky nacházejí a jakým směrem se pohybují. Důležité je také sledovat aktuální podmínky – stahující se mraky naznačují příchod bouřky. Pak byste si měli promyslet plán cesty a pokud možno, tak se vrátit nebo zkusit jít níž.

2. Vyrazte co nejdříve

Toto pravidlo bude fungovat nejen tehdy, když se bojíte, že Vás na horách zastihne bouřka. Včasným odjezdem snižujete riziko, že Vás na hřebeni budou ohrožovat blesky. Dobře si naplánujte průběh výletu, mrkněte na časy uvedené na mapě, a ideálně si k nim něco připočítejte jako rezervu. Koneckonců, každý má lepší a horší dny.

Vyrazit za svítání má mnoho výhod, které se promítají především do bezpečnosti na trase. Vyhnete se tak riziku, že se budete pohybovat v horách po setmění, což může způsobit potíže s orientací. Největší výhodou jsou však menší davy. Tento trend se pomalu mění, protože turisté vyrážejí do hor stále dříve, ale s rozbřeskem Vás čeká spíše klidná túra.

3. Sejděte z hřebene

Dva předchozí body byly hlavně o tom, co dělat, abyste se bouřce vyhnuli. Když k tomu však dojde, je nezbytné vědět, jak se v ní chovat. Co dělat a čeho se raději vyvarovat? Bouře na horách přichází náhle, situace ve výšce se mění mnohem dynamičtěji. Poprvé budete ohromeni, jak hlasitý může být hrom. Zvuk odrážející se od kamenů dopadá do uší se zvýšenou silou.

Když se stane, že jste při bouřce na hřebeni na exponovaném místě, nejlepším řešením je co nejrychleji sestoupit. Rychle, ale zároveň rozvážně. Během lijáku jsou skály extrémně kluzké a je velké riziko pádu. Snažte se proto dostat co nejníže, ale nepropadejte panice, našlapujte pevně a nezapomínejte na bezpečný sestup.

4. Připravte si mobilní telefon

Nabitý telefon je základ, a měl by být v každém batohu. Před cestou jej nezapomeňte připojit k nabíjení a pokud Vás stav baterie trápí, vezměte si s sebou powerbanku, díky které baterii rychle dobijete. Když píšeme o zabezpečení telefonu, stojí za to zvážit, kde bude během cesty uložen.

Může se ukázat, že kapsa v batohu bude nedostatečná. Dobrým nápadem může být voděodolné pouzdro, díky kterému se nemusíte bát, že by se Vám smartphone namočil. Plně funkční telefon Vám pomůže přivolat pomoc v nouzi, a proto je tak důležité dbát na jeho správné uložení. K přivolání pomoci stačí jen pár ťuknutí.

Rozestupte se ve skupině, abyste snížili riziko úderu blesku
Rozestupte se ve skupině, abyste snížili riziko úderu blesku (fot. 8academy)

5. Rozestupte se ve skupině

Ve skupině je to vždy lepší, na túru alespoň ve dvou lidech. Toto je správný přístup v případě nehody, protože druhá osoba může vždy přivolat pomoc. V případě bouřky je však třeba počítat s tím, že ve skupině platí určitá pravidla chování. Za prvé, pokud jdete spolu, neměli byste se držet za ruce. V případě úderu bleskem může elektrický výboj přeskočit na druhého člověka.

Když narazíte na bouřku na horách ve větší skupině, je nejlepším řešením se rozestoupit. Tímto způsobem se vyhnete zasažení více lidí elektrickým proudem. Nezapomeňte dodržovat přiměřenou vzdálenost, i několik metrů.

6. Vzdalte se od skal

Dalším tipem je přesunout se do bezpečné vzdálenosti od skal. Pokud se pohybujete ve skalnatém terénu a rozhodnete se přečkat bouři, dodržujte minimální vzdálenost 1 metr od skály. Pokud jsou však skály přímo nad Vaší hlavou, snažte se udržet vzdálenost alespoň 3 metry. Toto jsou tipy týkající se horského treku v bouři.

Při lezení je však situace trochu jiná. Prioritou je co nejrychleji sestoupit, ale když se bouře definitivně rozjede, přestaňte slaňovat. Blesk totiž může projít lanem a zasáhnout lezce. Jedinou možností je počkat na skalní římse a dbát na vzdálenost od skály a jistících bodů.

7. Nedotýkejte se řetězů

Během bouřky se držte dál od všech kovových částí. Na některých trasách jsou umělá zařízení v podobě řetězů, spon a žebříků. Můžete je potkat mimo jiné při výstupu na Rysy nebo na jedné z náročnějších cest polských Tater – orlí stezce. Jejich blízkost může zvýšit riziko zasažení bleskem.

Při pobytu v exponovaném terénu se v prvé řadě snažte co nejrychleji sestoupit pod hřeben. Stejný princip platí pro pohybování se v blízkosti řetězů. Navíc, je třeba připomenout, že se nacházejí nejen ve velkých výškách. Během bouřky nejsou tyto typy míst také dobrým místem pro úkryt. Měli byste se je pokusit co nejrychleji opustit.

8. Dále od stromů

Samostatně stojící strom není dobrým úkrytem. Na volném prostranství dokáže přilákat blesky, které nejčastěji zasáhnou nejvyšší místa terénu. I pouhé opření se o jeho kmen může být nebezpečné. V případě zasažení bleskem může přes strom projít elektrický výboj a způsobit Vám zranění.

Měli byste také pamatovat na to, že stromy mohou být po zasažení bleskem nebezpečné. Zlomené větve mohou dopadnout na stezku a ztěžovat průchod. Pohyb mezi stromy vyžaduje nezbytnou opatrnost a zohlednění toho, že padající větve nebo kmen mohou zablokovat cestu a způsobit zranění.

9. Dále od vodních toků

Když Vás na horách zastihne bouřka, jen těžké se vyhnout vodním tokům. Pokud jdete na túru ve skalnatém terénu, voda může odtékat téměř kamkoliv. Nebezpečné jsou zejména vpusti, které se v průběhu deště mění v kanály s rychlým proudem. Pokud jste někdy v takových podmínkách sestupovali, pravděpodobně víte, jak rychle se plní vodou.

Ve spodních partiích se rychle tvoří louže. Voda je vynikajícím místem pro průchod elektrických výbojů. Z tohoto důvodu byste si od ní měli držet co největší vzdálenost. Týká se to nejen vody ve skalních stržích, ale i potoků, řek a nádrží.

10. Skrčte se

Pokud se rozhodnete bouři přečkat, je nejbezpečnější zaujmout skrčenou embryonální polohu. Tímto způsobem můžete minimalizovat riziko zasažení bleskem. Čekání je dobrý nápad, když sejdete z exponovanější cesty a další sestup může již být nebezpečný.

Dobrým řešením je také izolace od mokré půdy. K tomu poslouží vybavení jako batoh nebo karimatka. Přikrčte se, dejte nohy k sobě a stáhněte je co nejvíce pod sebe. Takto přečkáte nebezpečné údery blesku a minimalizujete riziko zásahu bleskem.

Bouře v horách – časté otázky

Před cestou často vyvstávají otázky, co dělat v bouřce nebo jak se jí vyhnout. Shromáždili jsme zde několik nejběžnějších otázek a snažíme se na ně odpovědět.

Kdy jsou bouřky nejčastější?

Bouřky se nejčastěji vyskytují v letním období, kdy jsou teploty mnohem vyšší. Měsíce, ve kterých byste měli být obzvlášť opatrní, jsou červen, červenec a srpen, které jsou uprostřed kalendářního léta. S jejich tvorbou je třeba počítat spíše kolem poledne. Ráno je můžete vidět jen zřídka.

Kdy je nejlepší vyrazit na túru?

Nejlepší je vyrazit na výlet brzy ráno. Zvýšíte tak své šance na bezpečnou chůzi v horách. Bouřky se obvykle vyskytují kolem poledne anebo později. Brzký začátek výletu také znamená menší davy na stezce a návrat před setměním. Suma sumárum, vyrazit ráno má jen samé výhody, kromě zvonění budíku.

 

Zkontrolujte přesný průběh trasy a promyslete si, kde se budete pohybovat v poledne
Zkontrolujte přesný průběh trasy a promyslete si, kde se budete pohybovat v poledne (fot. 8academy).

Kde přečkat bouři?

Nejlepším řešením je přečkat bouřku v horské chatě, pokud máte samozřejmě tu možnost. Pokud jste venku vystupte z exponovanějšího terénu a přikrčte se na batoh nebo karimatku s nohama přitisknutými k sobě. Vyvarujte se prohlubním, vodním tokům a kovovým částem. Dodržujte také bezpečnou vzdálenost od skály.

Jakým místům se při bouřce vyhnout?

Během bouřky se vyhněte pobytu na hřebeni, snažte se neschovávat se pod osamělým stromem, který může přitahovat blesky. Navíc, měli byste se vyhýbat přibližování se ke kovovým, umělým zařízením. Řetězy, přezky a žebříky na stezce jsou v bouřce nebezpečné. Nehledejte úkryt v jeskyni, prohlubni nebo mezi kameny.

* Výše uvedená pravidla byla vyvinuta na základě Horské akademie TOPR – Část 1 – Bouře v horách.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.