07.07.2023

Jak vybrat nafukovací kajak?

Kajak, modrá voda, slunce - to zní jako typická dovolená, že? V posledních letech se staly oblíbenými nafukovací kajaky. Který byste si měli vybrat?

                       

Jízda na kajaku je jednou z nejoblíbenějších forem rekreace na vodě. Mnoho nadšenců hledá člun, který lze snadno přepravovat, skladovat a manévrovat s ním. Stále více lidí proto věnuje pozornost nafukovacím kajakům. Jak vybrat nafukovací kajak z mnoha dostupných na trhu? V tomto článku se budeme zabývat některými klíčovými faktory, které je třeba před nákupem zvážit.

Nafukovací kajaky, známé také jako nafukovací kánoe, jsou oblíbené pro svou hmotnost, snadnou přepravu a pohodlné používání. Jsou vyrobeny z odolného materiálu, který je odolný proti poškození a protékání. Existuje mnoho typů nafukovacích kajaků, ale před výběrem je třeba zvážit některé klíčové faktory.

Jak vybrat nafukovací kajak?
Jak vybrat nafukovací kajak? (foto: Sevylor)

Nafukovací kajak nebo standardní kajak?

Standardní kajak je těžký, velký a neskladný kus vybavení. Málokdo, zejména obyvatelé měst, má kapacitu na uskladnění takového vybavení. Je zapotřebí garáž. K přepravě standardního kajaku budete potřebovat auto, a to spíše větší než menší. Navíc budete potřebovat kolejnice nebo nosič a dvě osoby, které kajak naloží.

Výhody nafukovacích kajaků jsou tedy zřejmé – nízká hmotnost a snadné skladování a přeprava. Stlačený nafukovací kajak se vejde do tašky, kterou si můžete snadno vzít na záda a nastoupit s ní do vlaku nebo autobusu. V zimním období lze nafukovací kajak uložit do komory nebo dokonce do skříně. K použití nafukovacího kajaku si samozřejmě musíme vzít pumpu a samotné nafukování zabere trochu času. Nicméně nafukovací kajaky jsou zkrátka mnohem pohodlnější na používání než kajaky standardní.

Výhoda nafukovacích kajaků oproti standardním je zřejmá – pohodlí při přepravě (foto: Sevylor)

Je nafukovací kajak bezpečný?

Často je však kladena otázka, zda jsou nafukovací kajaky bezpečné a stabilní? Vždyť stačí, aby materiál prorazil větev nebo kámen, a kajak i s posádkou a zavazadly jde ke dnu. Nic nemůže být dále od pravdy. No, nafukovací kajaky není tak snadné zničit. Jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů, obvykle na bázi nylonu, polyesteru nebo PVC. Klidně odolají střetu s kameny nebo větvemi.

Riziko proříznutí kánoe samozřejmě existuje. Nafukovací kajaky však mají také speciální konstrukci, která zvyšuje bezpečnost v případě poškození pláště. No nafukovací kajak není jednoprostorový – má komorovou konstrukci. To znamená, že proříznutí kánoe v jednom místě má za následek vyprázdnění pouze jedné ze vzduchových komor. Kajak se nepotopí, bude nadále plavat. Počet vzduchových komor se někdy liší, ale většina nafukovacích kajaků má tři nezávislé vzduchové komory.

Jak vybrat nafukovací kajak
Jak vybrat nafukovací kajak? Nafukovací kajak je zcela bezpečný a stabilní ( foto: Sevylor)

Jak vybrat nafukovací kajak? – určení

Plánujete ho používat na jezerech, řekách nebo na moři? Budete pádlovat na klidných vodách, nebo dáváte přednost extrémnějším trasám? To, kde budete pádlovat, zásadně určuje výběr nafukovacího kajaku. Existují nafukovací kajaky určené pro klidné vody, které jsou stabilní a snadno ovladatelné. Jsou ideálním vybavením pro klidnou rodinnou dovolenou. Příkladem takového kajaku může být Sevylor Tahaa, pohodlný kajak pro dvě osoby s velkou stabilitou.

Zcela odlišným vybavením bude kajak Sevylor Yukon. Jedná se o kajak určený pro jízdu po řekách, včetně těch rozbouřených. Rozdíl je vidět na první pohled – je delší, širší a má agresivnější tvar. Takový kajak bude obratnější a odolnější vůči nárazům. Příď a záď tohoto modelu jsou vyztuženy deskou z ABS.

Naproti tomu model Sevylor Pointer K2 je příkladem mořského kajaku. Tento model je užší, ale mnohem delší. Má také odnímatelnou ploutev, která pomáhá udržovat směr. Model Pointer je také vybaven velkým úložným prostorem pod zádí, odvodňovacím systémem a chrániči proti stříkající vodě.

Je také dobré vědět, že pro kajakové trasy existuje stupnice obtížnosti. Výrobci kajaků často uvádějí informace o tom, pro jaké vody je daný model určen. Stupnice obtížnosti je vyjádřena dvojitým písmenem “W” a římskou číslicí. Například WWI jsou lehké vody – klidné řeky, rybníky, jezera – například Vltava kolem Dívčího kamene. WWV (extrémně těžké) jsou již vážné horské řeky, jako například řeka Labe – kaskáda ve Vrchlabí. Stupeň WWVI jsou například vodopády v Mumlavě.

Jak vybrat nafukovací kajak
Jak vybrat nafukovací kajak? Záleží na tom, kde hodláte pádlovat? Klidná jezera, rozbouřené řeky nebo moře? (foto: Sevylor)

Jak vybrat nafukovací kajak? – velikost a nosnost

Nafukovací kajaky jsou k dispozici v různých velikostech, od kajaků pro jednu až po kajaky pro více osob. Pokud hodláte pádlovat sami, bude pro vás vhodný jednomístný kajak. Pokud naopak plánujete jízdu s rodinou nebo přáteli, zvažte koupi většího kajaku pro více osob. Ujistěte se, že kajak má dostatečnou kapacitu a nosnost, aby se do něj vešli všichni pasažéři a jejich vybavení. Rozměry kajaku samozřejmě souvisejí s jeho zamýšleným použitím. Krátký kajak bude lehčí, rychlejší a lépe ovladatelný a obratný. Dlouhý a široký kajak bude stabilnější a pohodlnější. Rozměry kajaků se obvykle pohybují mezi 3 a 4 m délky a přibližně 90 cm šířky. Lehké nafukovací kajaky mohou vážit méně než 10 kg. Ty o něco větší a těžší mají hmotnost kolem 20 kg.

Začátečníky možná překvapí, že oproti zdání delší kajak nemusí nutně pojmout více pasažérů. Délka kajaku je do značné míry dána jeho tvarem a konstrukcí a účelem. Například dvoumístný kajak Sevylor Pointer K2 je podstatně delší než třímístný Sevylor Tahiti Plus, vhodný na klidnou vodu.

Nafukovací kajaky se liší také svým výtlakem, tj. maximálním zatížením. U třímístných kajaků je to obvykle něco přes 200 kg, to znamená, že pojmou dvě dospělé osoby, dítě a malé množství zavazadel.  U dvoumístného (dva dospělí a zavazadla) je to přibližně 160-180 kg maximální nosnosti.

Jak vybrat nafukovací kajak
Jak vybrat nafukovací kajak? Velikost kajaku je klíčovým parametrem, zejména pokud plánujete rodinnou dovolenou (foto: Sevylor)

Podrobnosti, na které je třeba si dát pozor

Kromě hlavních parametrů, které je třeba zvážit při výběru nafukovacího kajaku, existuje také několik věcí, kterým musíte věnovat pozornost. Mohou se zdát jako detaily, ale často rozhodují o tom, zda je vybavení vhodné do terénu a zda se nám prostě líbí.

  • Pohodlí. Důležitá otázka, zejména pokud se chystáte na delší vodáckou výpravu. Zkontrolujte, zda má kajak správně tvarované sedačky, abyste si zajistili pohodlí na delších výletech. Užitečné mohou být nastavitelné sedačky, které vám umožní upravit jejich polohu podle vlastních preferencí. U některých modelů kajaků lze sedačky vyjmout – tak můžete rychle změnit kajak pro dvě osoby na kajak pro jednu osobu.
  • Paluba. Zní to v souvislosti s kajakem podivně, že? Paluba není nic jiného než potah, který pokrývá kajak shora. Pokud se chystáte na krátký výlet a jste si jisti počasím – na palubě nebude příliš záležet. Pokud se však chystáte na delší výlet, počítejte s tím, že vás může překvapit déšť. Bez paluby to znamená kajak plný vody. Paluba bude neocenitelná také v případě, že se chystáte na sjezd peřejnaté řeky. Existují modely kajaků, které mají integrovanou palubu. U jiných ji lze namontovat; bohužel ji často musíte koupit zvlášť.
  • Šněrování. Velmi důležité. Dobré šněrování vám umožní bezpečně připevnit zavazadla, což zvýší prostor v kajaku a pohodlí při cestě.
  • Úchyty. Nafouknutý kajak je poměrně objemný. Pokud nemá správné úchyty, bude jeho přenášení velmi těžkopádné. A jak jistě víte, na výpravách jsou místa, kde je třeba kajak přenášet. Pohodlné úchyty na přídi a zádi jsou pak klíčové.
  • Cena. Ceny nafukovacích kajaků se výrazně liší v závislosti na značce, kvalitě a vybavení. Před nákupem porovnejte různé modely a podívejte se na recenze ostatních uživatelů. Levnější modely lze pořídit za méně než 5 000 Kč, ty pokročilejší stojí mnohem více. Samozřejmě nemá smysl investovat do drahého kajaku, pokud jeho schopnosti nevyužijete. Na druhou stranu nezapomeňte, že investice do kvalitního kajaku, který vám bude sloužit mnoho let, může být cenově výhodnější než volba levnější, méně kvalitní varianty.
Správně umístěné a pohodlné úchyty jsou základem
Jak vybrat nafukovací kajak? Správně umístěné a pohodlné úchyty jsou základem (foto: Sevylor)

Pádla a příslušenství pro nafukovací kajak

Nikoho nepřekvapí, že sami na kajaku daleko nedojedete. Potřebujete pádla. To, jaká pádla si vyberete, může mít velmi velký vliv na to, jak efektivně se budete na vodě pohybovat a na vaše pohodlí.

  • Hmotnost. Základní parametr při výběru pádel – musí být lehká. To je dáno materiálem, ze kterého jsou vyrobena – nejčastěji sklolaminát, polypropylen a hliník. Hmotnost většiny modelů se pohybuje kolem 1 kg. Je však třeba mít na paměti, že i malý rozdíl v hmotnosti se projeví po několika kilometrech.
  • Délka. Měla by být přizpůsobena naší výšce, ale také šířce kajaku a typu vodní plochy. Příliš krátká pádla budou velmi těžkopádná a neefektivní. Příliš dlouhá budou velmi nepohodlná a únavná. Například 185 cm vysoký člověk by měl zvolit 225 cm dlouhé pádlo. Pádla mohou mít také různé průměry dříku pádla. Je dobré vybrat si takové, které vyhovuje velikosti vaší ruky.
  • Skládací nebo neskládací? Rozhodně skládací! Výhody: pohodlná přeprava. Pádla mohou být dvoudílná jako Sevylor K-Pro 220 nebo čtyřdílná jako Sevylor K Compact 230.

Při výběru pádel je třeba věnovat pozornost také dvěma detailům. Jednou z velkých výhod bude možnost nastavení polohy listů a tvarované rukojeti, které navíc chrání před studenou vodou. Každý uživatel také ocení kroužky zabraňující stékání vody dovnitř kajaku.

Co ještě budeme na kajaku potřebovat? Bez ohledu na to, zda se vydáme na několikahodinový nebo vícedenní vodácký výlet, vždy si s sebou musíme vzít nějaké nezbytnosti – například oblečení nebo elektroniku. Aby mohly bezpečně cestovat po vodě, vyplatí se je přepravovat ve vodotěsných vacích. Je také třeba mít na paměti, že naprosto nezbytným vybavením pro jízdu na kajaku, a to i na klidných vodách, jsou plovací vesty!

Pádla
Pádla je třeba vybírat podle výšky, šířky kajaku a charakteru vodní plochy (foto: Sevylor)

Skladování nafukovacího kajaku

Po návratu z výprav a po skončení letní sezóny je dobré zajistit kajaku dobré podmínky pro přezimování. Především je třeba na konci každé výpravy kajak důkladně vyčistit, otřít, vysušit. Poté jej dobře uskladněte na suchém místě. Vzhledem k tomu, že v našich podmínkách trvá podzimně-zimní období mnoho měsíců, je dobré kajak čas od času protáhnout a nafouknout, aby byl materiál pružný. Dobře udržovaný kajak vám bude sloužit mnoho let, a pokud jezdíte na kajaku často, investice do nafukovacího kajaku se vám rychle vrátí.

V následujícím článku radíme co si vzít na kajak.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.