top

Trekingové batohy

Trekingové batohy jsou ideální pro vícedenní výpravy do hor s velkým množstvím vybavení na zádech. Vyznačují se velkou kapacitou, pohodlnými systémy pro přenášení a odolnými materiály. Vyberte si lehký batoh na trek od Beskyd přes Alpy až po Himálaj!
Filtry (1)
Filtry
  1. L
Nenašli jsme žádné výrobky odpovídající Vašemu dotazu.
Vymazat

Trekingové batohy jsou modely určené do hor, na dlouhé několikadenní i vícedenní výlety, kdy se na záda musí vejít veškeré vybavení. V závislosti na typu expedice, její délce a očekávaných podmínkách můžeme i v této kategorii rozlišit batohy o něco větší a ty nejrozměrnější, vybavené řadou různých vymožeností. Na co si dát pozor?

Lehké trekingové batohy na backpacking

Tyto jsou nejoblíbenější modely. Jsou vhodné jak do Beskyd, tak na oblíbené himálajské trasy, kde se s holemi pochoduje pět, deset nebo dvacet dní. Nejoblíbenější a nejpreferovanější trekingové batohy jsou vybaveny přehledně rozděleným "vakem" (pokud tak můžeme prozaicky nazvat sbalitelnou část batohu). Kromě toho je takový lehký trekingový batoh vybaven různými menšími kapsami, které nejsou vždy na první pohled vidět. Umožňují prakticky rozložit zavazadla a účinně chránit menší předměty. Hlavní komora je obvykle rozdělena na dvě části, což umožňuje oddělit spacák a další objemné předměty od ostatního vybavení. Takové rozdělení v dvoukomorovém batohu je naprostou nutností! Umožňuje nejen dostat se k zavazadlům "zespodu" (aniž byste museli vyndat 70 % jejich obsahu), ale také umožňuje oddělit čisté od špinavého nebo suché od mokrého, ale především umožňuje správně rozložit náklad na zádech. Základním pravidlem při balení trekingového batohu je, že nejtěžší předměty by měly být v horní komoře, nad bederním pásem a pánví.
Batohy jsou na cestách velmi pohodlné. Pružné boční kapsy jsou užitečné pro uložení lahví s pitím a malého občerstvení. Do předních kapes se skvěle vejdou další vrstvy oblečení, po kterých můžete na trase rychle sáhnout (například nepromokavá bunda nebo lehká mikina do chladnějších částí). Všechny předměty, které potřebujete mít po ruce, jsou díky kapsám a úložným přihrádkám kdykoli po ruce. Přídavné popruhy, kterými jsou vybaveny lehké trekingové batohy, vám umožní připevnit stan, karimatku nebo jiné velké předměty vybavení. Samotná klopa je také prostorem pro designéry - může obsahovat více než jednu kapsu nebo se proměnit v jakousi "bederní kapsu".
Klasický trekingový batoh se vyznačuje také velmi pohodlným nosným systémem. Použití silné pěny a širokých bederních pásů umožňuje optimální rozložení zátěže. To je důležité zejména u modelů s největším objemem. Trekingový batoh o objemu 50 l nebo 60 l pojme náklad, který byste jen těžko zvedali ze země (nebalte nic na základě hesla "ještě je tam místo"); a 70 l nebo 80 l expediční batoh naplněný až po okraj je skutečnou výzvou pro ty nejvyšší a nejsilnější. I když si však budete pečlivě balit a vyberete si to nejlehčí vybavení, které si můžete dovolit, vybavení, které budete potřebovat na několikatýdenní trek, vás bude zatěžovat. Díky dobře navrženým nosným systémům je nošení takového nákladu na túře mnohem snazší a riziko zranění nižší.

Expediční batohy

Druhou skupinou modelů pro horskou turistiku jsou ty největší, které lze označit jako expediční batohy. Je těžké si představit dlouhé putování, den za dnem, s obrovským batohem nacpaným až po okraj. Přesto v nejméně obydlených částech světa jiná možnost není. Pokud je cílem tábořit na úpatí hory a prostředkem k jejímu zdolání je donést vše do základního tábora na vlastních zádech, batoh o objemu 55 nebo 65 litrů bude prostě příliš malý. Expediční batohy jsou "obludy" s objemem přes 70 litrů - často s možností dalšího nákladového prostoru v komínu a možností nosit vybavení venku.

Nejlepší trekingové batohy v obchodě 8a.cz

Na tomto místě najdete nejlepší trekingové batohy v nejširší nabídce na trhu. Špičkoví výrobci zaručují nejvyšší kvalitu zpracování a pochopení potřeb uživatelů zaměřených na ambiciózní horskou turistiku na dlouhé vzdálenosti. Ať už hledáte spolehlivý batoh na víkendový výlet nebo model s maximálním objemem na několikatýdenní expedici, lehký dámský nebo pánský trekingový batoh z našeho obchodu bude tou nejlepší volbou za tu nejpříznivější cenu!

Často kladené otázky

Jak dokonale přizpůsobit trekingový batoh?

Naložte si batoh, nejlépe realisticky - vybavením a oblečením, alespoň 5 kg zavazadel. O tom, zda je váš trekingový batoh ve správné poloze, nebo zda potřebuje dodatečné nastavení, můžete rozhodnout až po jeho naložení, proto je v této fázi opravdu důležité sbalit něco do hlavní komory. Uvolněte ramenní popruhy. Nasaďte si batoh s uvolněnými popruhy a umístěte bederní pás centrálně na kyčelní kosti (trekingový batoh by měl spočívat na pánevních ploténkách). Zapněte a utáhněte bederní pás. Nyní utáhněte ramenní popruhy, ale ne natolik, aby omezovaly pohyb ramen. Věnujte pozornost místu kontaktu ramenních popruhů a tomu, zda se vzdalují od ramen přibližně v polovině sedmého krčního obratle (C7). Pokud jdou zřetelně nahoru a přes charakteristický obratel C7, zmenšete velikost nosného systému o jednu nebo dvě pozice. Pokud se prohýbají směrem dolů (a zatěžují ramena), posuňte bod zavěšení popruhů výš. Poté si batoh nasaďte zpět a zopakujte výše uvedené kroky. Když jsou ramenní popruhy ve správné výšce, utáhněte napínací popruhy na popruzích. Díky nim se trekingový batoh přiblíží k tělu a zmírní se tak tlak na ramenní popruhy.

Co znamená velikost trekingového batohu?

Některé trekingové batohy se vyrábějí ve 2 nebo dokonce 3 velikostech. Označení S, M nebo např. L/XL se vztahuje přímo k délce nosného systému, který by měl ideálně vyhovovat nižším a vyšším osobám. Zkontrolujte, pro jakou délku trupu (v centimetrech) je batoh dané velikosti určen (tyto informace najdete ve specifikacích), abyste se ujistili, že vám bude sedět. Pro určení nejpohodlnější velikosti změřte délku trupu od krčního obratle C7 vyčnívajícího ze zad po linii boků, která je určena pánevními ploténkami.

Může být velikost nosného systému určena výškou?

Ano i ne. Jedná se o zkrácenou metodu, která bude fungovat v mnoha případech, zejména pokud se turistický nebo trekingový batoh vyrábí ve dvou velikostech nebo nabízí dva extrémně odlišné způsoby nastavení nosného systému. Pro některé lidi to však prostě nefunguje. Proč? Protože malí lidé mohou mít krátký nebo dlouhý trup, stejně jako velcí lidé mohou mít delší nebo kratší trup. Samozřejmě lze zobecnit, že malí lidé mají obvykle kratší záda než lidé vysocí. Přeměřením trekingového batohu doma, dobře naloženého (plného), tak budete moci vyladit nosný systém, ale nemusíte dlouho přemýšlet nad rozhodnutím, zda vzít větší nebo menší velikost... Pokud měříte kolem 170 cm - pak jste přesně na hranici a je lepší věnovat chvilku změření vašeho trupu.
Pamatujte, že po nastavení systému na optimální délku není třeba trekingový batoh znovu nastavovat, ale pokud na trase zjistíte, že nižší nebo vyšší poloha zavěšení popruhů by byla lepší - nastavení lze provést během několika okamžiků.