top

Tašky na lano s plachtou

Lezecké pytle usnadňují přepravu lana ke stěně a také výrazně usnadňují balení. Praktická plachta na lano chrání lano před prachem a vlhkostí a umožňuje vyhnout se únavnému čištění lana.
36
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

36 položek

na stránce
 1. -12%
  Lanový pytel 8b+ Hank Rope Bag
  Lanový pytel 8b+ Hank Rope Bag
  1 068 Kč 1 214 Kč

  wish list

 2. -5%
  Taška na lano E9 Sacco - blue
  Taška na lano E9 Sacco - blue
  1 044 Kč 1 099 Kč

  wish list

 3. -10%
  Batoh na lano Edelrid Drone II - jade

  wish list

 4. -10%
  Lanový pytel 8b+ Greg Rope Bag

  wish list

 5. -10%
  Lanový pytel 8b+ Stu Rope Bag

  wish list

 6. -5%
  Taška na lano Salewa Ropebag XL - black/citro

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

36 položek

na stránce

Lezecký obchod 8a.cz nabízí promyšlené a dokonale zpracované vaky pro uložení a přepravu lan, navržené špičkovými výrobci, jejichž DNA je sportovní lezení ve skalách.

Lezecký lanový plech - vynález hodný Nobelovy ceny!

Oplétání lana - pracné smotávání lana do ruličky - je činnost, kterou zvládl každý horolezec, ale "baví" ho víceméně stejně jako žehlení nebo pletí zahrady ;-) Obal na lano je vynález, který vám jednoduše usnadní život při lezení! Volné přehození lana na prostěradlo a jeho srolování do vaku šetří čas i nervy a účinnost ochrany proti zamotání není o nic horší, než kdybyste srolování lana věnovali ne jednu minutu, ale 10.

Prostěradlo je také vynález, který chrání lano před ušpiněním, usnadňuje přenášení lana z jedné cesty na druhou a je ideálním výchozím bodem pro lezce a jeho vyčištěné boty. Z těchto důvodů také platí jednoduché pravidlo - čím větší list, tím lepší a pohodlnější k použití.

Lanová plachta má další super výhodu - usnadňuje poměrné opotřebení obou konců lana. Jak? Běžnou praxí se stalo umísťování bungee (obvykle barevně označených) do rohů plachty, ke kterým můžete přivázat konec lezeckého lana. Tímto způsobem můžete kontrolovat, který konec prošel postrojem jako poslední, a otáčet konce tak, aby se opotřebovávaly v podobnou dobu. Ještě důležitější je, že lanový návlek se smyčkou pro přivázání konce lana výrazně zvyšuje bezpečnost lezce! Takto zajištěné lano nemá šanci nepozorovaně projít zařízením v situacích, kdy se ukáže, že trasa je delší než lano. To je velmi důležité bez ohledu na lezeckou oblast - bohužel k nehodám, při kterých se lezec (a konec lana) pustí, dochází pravidelně a jejich následky jsou smrtelné. Vázání uzlu se důrazně doporučuje a jeho uvázání na smyčce provazového listu se snáze vžije.

Tašky na lano a tašky na přenášení - pro každého něco

Samotné lanové prostěradlo má velký přínos. Aby se však usnadnil výstup na stěnu, přeprava a skladování horolezeckého lana a aby bylo ještě lépe chráněno před vnějšími vlivy, přidává se do konstrukce obvykle "krycí" prvek. U nejlevnějších modelů se jedná pouze o našitý polyesterový "pytel", který zakrývá lano a plachtu. U propracovanějších modelů designéři důkladně zvážili způsob balení, pohodlí při přenášení, univerzálnost umístění na těle a nabízejí skutečně propracovaná řešení. Při prohlídce lezeckých lanových vaků zvažte množství provedení a jejich úlohu - vyberte si ten správný model pro své lezení a plány.

Samostatně nebo s batohem?

V první řadě vám lanové vaky umožní pohodlný přístup ke stěně. Málokdy si zabalíte vše potřebné jen do batohu nebo jen do tašky. Dávat si do batohu lano bude obtížné a rychle od takového nápadu upustíte. Snaha vměstnat vše do tašky na lano se často ukáže jako nemožná. Pokud máte k autu krátkou vzdálenost - žádný problém. Ale lezení v sektorech, které vyžadují delší přístup, vyžaduje více a heslo "skok do auta" nemusí znamenat 5 minut chůze, ale hodinu chůze. Proto byste měli vzít v úvahu, zda plánujete ke stěně/cestě/sektoru přistupovat pouze s batohem, nebo zda budete muset batoh nosit i tak. Expresky, jistící pomůcka, lezečky (jeden nebo dva páry), sedací úvazek, mikina, svačina, láhev s vodou, toaletní papír, kniha, průvodce, zásoba magnézia, batoh, náplasti atd. - Jedná se o poměrně velký objem. Nejčastěji se ukáže, že se vám bude hodit jak lezecký batoh, tak taška na prostěradlo. Proč je to tak důležité? Protože určuje, jak velký chcete mít vak na lano a jak ho budete nosit

V nabídce obchodu 8a.cz najdete jak minimalistické tašky na laně nošené na rameni, tak větší tašky konkurující batohům. S vědomím, že lezecký batoh skončí na zádech, je dobré mít představu, jak batoh s lanem nosit. Někteří lidé ho nosí na hrudi - je dobré, když není příliš objemný, protože zorné pole je velmi omezené. Dalším velmi praktickým způsobem je nošení batohu s lanem pod ramenem - v tomto případě se jako optimální ukazují modely s jednou výztuhou a poskytující možnost maximálního stlačení batohu. Dobrým příkladem může být City Rope Bag italské značky CT. Třetím řešením je nosit batoh na zádech, za krkem. Takovou možnost nabízí fenomenální lanový vak od  francouzského producenta Blue Ice Jeho jedinečný tvar umožňuje téměř libovolné umístění vůči tělu a rotaci mezi zády, podpažím, zády a hrudníkem.
Jste-li si jisti, že budete schopni nést lano na zádech (zbytek v batohu ponese váš lezecký partner), pak bude ideální systém nošení podobný tomu, který se používá u batohů (dvojité popruhy). Velký prostorný vak, do kterého se kromě lana vejdou i expresky, je dobrou volbou i pro dvojice, které si chtějí zavazadla rozdělit rovnoměrně.

Samozřejmostí je také to, že časem můžete zjistit, že nevlastníte jedno, ale dvě prostěradla/tašky na lano. Umožňují totiž pohodlně skladovat různá lana po celém domě - novější i starší, delší i kratší, tenčí i trochu silnější. Pak se můžete rozhodnout, že budete mít dva modely s velmi odlišnými vlastnostmi.

Výkon a pohodlí zatahování

Vaky na lano od předních výrobců jsou vyrobeny z pevných materiálů a sešity tak, aby odolaly namáhání při stlačení. Musí vydržet přehazování z místa na místo, kontakt s nerovným terénem, vytahování (upřímně řečeno - někdy i tahání) z nosiče pod kormidlem jiných zavazadel. Je dobré, když jsou všechny přezky kovové. Díky vysoké mechanické pevnosti a odolnosti proti oděru lze tašku používat na mnoha cestách v průběhu ročních období.

Kromě kvality zpracování vaku, účinnosti komprese, kapacity a pohodlí při přenášení, stejně jako velikosti plachty, stojí za pozornost ještě jeden aspekt - pohodlí při balení lana. Stříška na laně umožňuje neuvěřitelně snadný úklid po lezeckém dni. Stačí přebytečný materiál přeložit směrem ke středu (jako palačinku) a několika pohyby jej celý srolovat do sáčku. U některých modelů umožňuje tvar celku dokonce zasunout lano dovnitř tašky. V tomto ohledu dobře navržené vaky na horolezecké lano předčí jiná řešení testovaná horolezci.