top

Tašky na lano s plachtou

Lezecké pytle usnadňují přepravu lana ke stěně a také výrazně usnadňují balení. Praktická plachta na lano chrání lano před prachem a vlhkostí a umožňuje vyhnout se únavnému čištění lana.
Zobrazení Mřížka Seznam

33 výrobky

na stránce
 1. -10%
  Taška na lano Blue Ice Koala - black

  wish list

 2. -10%
  Taška na lano Blue Ice Koala - cherry tomato

  wish list

 3. -15%
  Taška na lano Edelrid Caddy II - deepblue

  wish list

 4. -22%
  Taška na lano DMM Classic Rope Bag - yellow

  wish list

 5. -22%
  Lezecký batoh DMM Classic Rope Bag - red

  wish list

 6. -10%
  Lanový pytel 8b+ Hank Rope Bag
  Lanový pytel 8b+ Hank Rope Bag
  1 092 Kč 1 214 Kč

  wish list

 7. -20%
  Taška na lano Beal Rope Out 4l

  wish list

 8. -20%
  Taška na lano Beal Folio - blue

  wish list

 9. -20%
  Taška na lano Beal Folio - orange

  wish list

 10. -20%
  Batoh na lano Edelrid Drone II - jade

  wish list

 11. -10%
  Lanový pytel 8b+ Greg Rope Bag

  wish list

 12. -10%
  Lanový pytel 8b+ Stu Rope Bag

  wish list

 13. -10%
  Lezecký batoh Climbing Technology Falesia

  wish list

 14. -10%
  Taška na lano Climbing Technology Tank Evo

  wish list

 15. -25%
  Taška na lano Salewa Ropebag XL - black/citro

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

33 výrobky

na stránce
Vymazat

Lezecký obchod 8a.cz nabízí promyšlené a dokonale zpracované tašky pro uložení a přepravu lan, navržené špičkovými výrobci, jejichž DNA je sportovní lezení na skalách.

Plachta na lezecké lano - vynález hodný Nobelovy ceny!

Motání lana - pracné skládání ohyb za ohybem - je činnost, kterou zvládl každý horolezec, ale "baví" ho víceméně stejně jako žehlení nebo pletí zahrady ;-) Plachta na lano je vynález, který vám jednoduše usnadní život při lezení! Volné přehození lana na plachtu a jeho srolování do tašky šetří čas i nervy a účinnost ochrany proti zamotání není o nic horší, než kdybyste balení lana věnovali ne jednu minutu, ale 10.

Plachta je také vynález, který chrání lano před ušpiněním, usnadňuje přenášení lana z jedné cesty na druhou a je ideálním výchozím bodem pro lezce a jeho vyčištěné boty. Z těchto důvodů také platí jednoduché pravidlo - čím větší plachta, tím lepší a pohodlnější k použití.

Plachta na lano má další super výhodu - usnadňuje poměrné opotřebení obou konců lana. Jak? Běžnou praxí se stalo umísťování poutek (obvykle barevně označených) do rohů plachty, ke kterým můžete přivázat konec lezeckého lana. Tímto způsobem můžete kontrolovat, který konec prošel postrojem jako poslední, a otáčet konce tak, aby se opotřebovávaly v podobnou dobu. Ještě důležitější je, že plachta na lano s poutkem pro přivázání konce lana výrazně zvyšuje bezpečnost lezce! Takto zajištěné lano nemá šanci nepozorovaně projít pomůckou v situacích, kdy se ukáže, že trasa je delší než lano. To má velký význam bez ohledu na lezeckou oblast - nehody s uvolněním konce lana (a uvolněním lezce) se bohužel stávají pravidelně a jsou smrtelné. Vázání uzlu se důrazně doporučuje a jeho uvázání na smyčce plachty na lano se snáze vžije.

Tašky na lano a tašky na přenášení - pro každého něco

Samotná plachta na lano má velký přínos. Aby se však usnadnil nástup pod lezecké terény, přeprava a skladování horolezeckého lana a aby bylo ještě lépe chráněno před vnějšími vlivy, přidává se do konstrukce obvykle "obal". U nejlevnějších modelů se jedná pouze o našitý polyesterový "pytel", který zakrývá lano a plachtu. U propracovanějších modelů návrháři důkladně zvážili způsob balení, pohodlí při přenášení, univerzálnost umístění na těle a nabízejí skutečně propracovaná řešení. Při prohlídce tašek na lano zvažte množství provedení a jejich úlohu - vyberte si ten správný model pro své lezení a plány.

Samotná taška nebo s batohem?

V první řadě vám tašky na lano umožní pohodlný nástup pod lezecké terény. Málokdy si zabalíte vše potřebné jen do batohu nebo jen do tašky. Dávat si do batohu lano bude obtížné a rychle od takového nápadu upustíte. Snaha vměstnat vše do tašky na lano se často ukáže jako nemožná. Pokud máte k autu krátkou vzdálenost - žádný problém. Ale lezení v sektorech, které vyžadují delší přístup, vyžaduje více a heslo "skok do auta" nemusí znamenat 5 minut chůze, ale hodinu chůze. Proto byste měli vzít v úvahu, zda plánujete ke stěně/cestě/sektoru přistupovat pouze s taškou, nebo zda budete muset batoh nosit i tak. Expresky, jistící pomůcka, lezečky (jeden nebo dva páry), úvazek, mikina, svačina, láhev s vodou, toaletní papír, kniha, průvodce, zásoba magnézia, batoh, tejpovací pásky atd. - jedná se o poměrně velký objem. Nejčastěji se ukáže, že se vám bude hodit jak lezecký batoh, tak taška s plachtou. Proč je to tak důležité? Protože určuje, jak velkou chcete mít tašku na lano a jak ji budete nosit.

V nabídce obchodu 8a.cz najdete jak minimalistické tašky na lano nošené na rameni, tak větší tašky konkurující batohům. S vědomím, že lezecký batoh skončí na zádech, je dobré mít představu, jak tašku s lanem nosit. Někteří lidé ji nosí na hrudi - je dobré, když není příliš objemná, protože zorné pole je velmi omezené. Dalším velmi praktickým způsobem je nošení tašky s lanem pod ramenem - v tomto případě se jako optimální ukazují modely s jedním popruhem a poskytující možnost maximálního stlačení balíku. Dobrým příkladem může být City Rope Bag italské značky CT. Třetím řešením je nosit tašku na zádech, za krkem. Takovou možnost nabízí fenomenální taška na lano od  francouzského výrobce Blue Ice. Jeho jedinečný tvar umožňuje téměř libovolné umístění vůči tělu a rotaci mezi zády, podpažím a hrudníkem.
Jste-li si jisti, že budete schopni nést lano na zádech (zbytek v batohu ponese váš lezecký partner), pak bude ideální systém nošení podobný tomu, který se používá u batohů (dvojité popruhy). Velká prostorná taška, do které se kromě lana vejdou i expresky, je dobrou volbou i pro dvojice, které si chtějí zavazadla rozdělit rovnoměrně.

Samozřejmostí je také to, že časem můžete zjistit, že nevlastníte jedno, ale dvě plachty/tašky na lano. Umožňují totiž pohodlně skladovat různá lana po celém domě - novější i starší, delší i kratší, tenčí i trochu silnější. Pak se můžete rozhodnout, že budete mít dva modely s velmi odlišnými vlastnostmi.

Kvalita zpracování a pohodlí rolování

Tašky na lano od předních výrobců jsou vyrobeny z pevných materiálů a sešity tak, aby odolaly namáhání při stlačení. Musí vydržet přehazování z místa na místo, kontakt s nerovným terénem, vytahování (upřímně řečeno - někdy i tahání) z kufru zpod hromady jiných zavazadel. Je dobré, když jsou všechny přezky kovové. Díky vysoké mechanické pevnosti a odolnosti proti oděru lze tašku používat na mnoha cestách v průběhu ročních období.

Kromě kvality zpracování tašky, účinnosti komprese, objemu a pohodlí při přenášení, stejně jako velikosti plachty, stojí za pozornost ještě jeden aspekt - pohodlí při balení lana. Plachta na lano umožňuje neuvěřitelně snadný úklid po lezeckém dni. Stačí přebytečný materiál přeložit směrem ke středu (jako palačinku) a několika pohyby jej celý srolovat do tašky. U některých modelů umožňuje tvar celku dokonce zasunout lano dovnitř tašky. V tomto ohledu dobře navržené tašky s plachtou na lano předčí jiná řešení testovaná horolezci.