top

Morakniv

Morakniv je kultovní švédský výrobce vysoce kvalitních nožů. Nabídka zahrnuje klasické modely s dřevěnou rukojetí, turistické a bushcraftové nože. Nože Morakniv "Made in Sweden" jsou vyráběny z nerezové oceli a vyznačují se špičkovou kvalitou zpracování a vysokou odolností.
Filtry (2)
Filtry
  1. Treking
  2. černý
Zobrazení Mřížka Seznam

2 výrobky

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

2 výrobky

Vymazat

Morakniv - odkud značka pochází

Kořeny značky Morakniv sahají až do roku 1891. Tehdy se Frost-Erik Erson vrátil do své vesnice Östnor nedaleko města Mora ve Švédsku. Čtyři roky pracoval v Americe jako dřevorubec. Krátce po návratu založil manufakturu, která vyráběla saně a zařízení a nástroje potřebné pro zpracování dřeva. Při výrobě větších předmětů vznikaly nevyužité zbytky materiálu, které se daly na něco použít. Z nich se brzy začaly vyrábět první nože Morakniv, které našly zalíbení u potulných obchodníků. Zpráva o skvělých nožích z Mory se začala šířit po celém Švédsku. Na počátku 20. století už byla značka mezi řemeslníky v Evropě dobře známá. V roce 1904 měl Frost 10 zaměstnanců a vyráběl 19 000 nožů ročně. Po roce 1920 se na nožích objevuje slovo Sweden jako záruka vysoké kvality čepele. V tomto období vzniká ve Švédsku několik nezávislých výrobců nožů.

Charakteristickým znakem nožů Morakniv byly červené rukojeti. Původně se vyráběly z obyčejného březového dřeva, které bylo výrobním odpadem ze výroby saní. Postupem času se však začal používat speciální druh břízy s výraznou barvou. Tento materiál, který dodával nožům jedinečný vzhled, však brzy skončil. Aby byla zachována jedinečnost nožů, začaly se rukojeti z obyčejné břízy barvit. Brzy se také začaly rukojeti nožů natírat různými odstíny červené barvy a tato barva se stala jedním z poznávacích znaků nožů vyráběných v okolí města Mora.

Jak se nože švédského výrobce vyrábějí?

Dnes se všechny nože Morakniv vyrábějí ve Švédsku, v okolí města Mora. Výroba kvalitního nože vyžaduje nejen kvalitní materiál, ale také mnoho zkušeností. Díky více než 130 letům v oboru se modely švédské značky vyznačují vysokou spolehlivostí. Prvním krokem je výběr správného typu oceli pro daný typ nože. Morakniv používá uhlíkovou a nerezovou ocel. V továrnách značky se vyrábí až 7 000 nožů za hodinu. Ocelové čepele jsou následně řádně kaleny, aby získaly větší pevnost, pružnost a dlouho si zachovaly ostrost. Další fází výroby je příprava rukojetí. Moderní nože mají plastové rukojeti, ale zároveň se stále vyrábějí klasické modely s dřevěnými rukojeťmi. Ty druhé jsou stále sestavovány ručně. Na samém konci probíhá kontrola kvality. Výsledkem je, že konečný výrobek je mimořádně ostrý, má dokonalý vzhled a hodí se na každou vycházku.

Široká nabídka nožů Morakniv v obchodě 8a.cz

V naší nabídce naleznete různé modely nožů švédského výrobce, které jsou ideální pro mnoho outdoorových aktivit. Praktické turistické nože odvedou dobrou práci při přípravě jídla nebo opravě vybavení. O něco větší modely pro vyznavače bushcraftu pomohou při přípravě přístřešku nebo výrobě potřebného vybavení pro náš tábor. Sortiment Morakniv zahrnuje nože s různými tvary a délkami čepelí, takže snadno najdete ideální model, který bude vyhovovat vašim potřebám.