15.06.2022

Podešev Vibram

Asi nikdo z nás si nedovede představit prozkoumávání výše položených oblastí bez bot, které zaručují dobrou přilnavost. Tohoto velmi zodpovědného úkolu se ujímá podrážka Vibram, kterou najdeme u většiny horských modelů bot.

                       

Je typickým případem, kdy si některá ze značek získá takovou oblibu, že její název bývá někdy ztotožňován s celou kategorií výrobků. Pozice italské firmy Vibram je tak silná, že se téměř automaticky objeví mentální zkratka: říkáte Vibram – máte na mysli podrážku v horských botách. Ve skutečnosti jde o velké zjednodušení. Proč bychom neměli dávat rovnítko mezi tyto dva pojmy a co je vlastně slavná podrážka Vibram? Zveme Vás k přečtení tohoto textu.

Podešev Vibram je milníkem ve vývoji odvětví…

Jak dešifrovat jméno Vibram? Slovo je kombinací prvních písmen jména a příjmení Vitale Bramaniho – italského horolezce, horského průvodce a podnikatele. Vizionář, který je považován za vynálezce gumové podrážky. Jak přišel na nápad, který způsobil revoluci na outdoorovém trhu? Impulsem byla nehoda, která se stala během jedné z výprav Vitale Bramaniho. V roce 1935 šest jeho přátel zemřelo při pokusu dobýt Punta Rasica. K této tragédii přispěla obuv nepřizpůsobená tehdejším drsným podmínkám v horách. Dnes bychom řekli, že horolezci byli na takovou akci špatně připraveni. Prostě, v těch dobách se outdoorové technologie teprve začínaly vyvíjet a řešení šitá na míru horolezcům jednoduše nebyla k dispozici.

Podešev Vibram

Aktivity v horách vyžadují boty s dobrou přilnavostí (foto: Dynafit).

Po této smutné události začal Bramani hledat materiál, který by zajistil podrážkám přilnavost zaručující větší bezpečnost na horských stezkách. S nápadem využít k výrobě podrážek vulkanizační pryže přišel italský horolezec a ke spolupráci a spolufinancování výzkumu přesvědčil výrobce … pneumatik – Leopolda Pirelliho. Byla to trefa do černého! Inovativní podrážky bot vyrobené z přilnavé směsi, s charakteristickým běhounem s křížovými hřeby, prošly prvním testem v roce 1937 při výstupu na Piz Badile. Tak vznikla legendární podrážka Vibram Carrarmato (italský tank). Zajímavé je, že běhoun, který v té době vynalezl Bramani, najdeme i v botách vyráběných dnes.

Italská značka se skutečně proslavila v roce 1954 díky horolezcům: Achille Compagnonimu a Lino Lacedellimu, kteří v botách s podrážkou Vibram jako první zdolali nejtěžší osmitisícovku světa – K2. Tento úspěch přispěl k rychlému rozvoji společnosti. Charakteristický žlutý (nebo, jak výrobce naznačuje, zlatý) odznak, který je známým symbolem značky, se na spodních částech bot objevil v roce 1969.

Podešev Vibram

Podešev Vibram v botách Montura (foto Montura).

Podešev Vibram – v čem spočívá její fenomén?

Úspěch podnikavého Itala je výsledkem vynalézavosti, štěstí, ale také schopnosti předvídat, co přinese budoucnost. Vitale Bramani nehledal řešení pro každého. Jeho myšlenky byly, v rozporu s univerzálními trendy, reakcí na potřeby úzké skupiny nejaktivnějších lidí. Měly se dostat k těm, jejichž vášní bylo poznávání hůře dostupných horských oblastí. První podrážka Vibram Carrarmato, díky vhodnému výběru směsí a inovativnímu běhounu, poskytovala nebývalou přilnavost a byla docela odolná. Měla i další důležitou vlastnost: její profil umožňoval účinné samočištění prohlubní, což zvyšovalo bezpečnost na blátivých a zasněžených cestách. Bramani je jedním z průkopníků, díky nimž tehdejší skromný outdoorový průmysl získal technologii, která mu dala nějaký impuls k rozvoji.

Slovo Vibram je již léta spojováno s celou kategorií podrážek určeným horským botám. Zajímavé je, že toto spojení se v podobném smyslu používalo již v dobách hlubokého socialismu. Tehdy byla dostupnost pravé horské obuvi v Polsku velmi omezená (a nákup originálních produktů z továrny Vitale Bramani by byl zázrak). Zmíněná popularita byla způsobena právě podrážkami Carrarmato. Následovali ji výrobci z celého světa, což v předglobalizační éře nebylo vůbec běžným jevem.

Podrážka Vibram

Podrážka Vibram funguje i na via ferratách (foto: Hanwag).

Vibram podrážka v dobách specializace

Ale Vibram to není jen Carrarmato. Vitale Bramani nezůstal jen u prosazování teze, že lidé hor potřebují jinou obuv než lidé v nížinách. Doba, kdy italská značka silně podporovala účastníky slavné expedice K2, vyústila v nové myšlenky. Tvůrce značky došel k závěru, že se vyplatí nabídku více přizpůsobit povaze a místu horské aktivity. Od té doby začal Vibram působit v outdoorové oblasti, ale vyhovuje i potřebám jiných průmyslových odvětví. Důkazem je třeba Model Vibram Security. Podešev poskytující přilnavost tam, kde lze očekávat vrstvu oleje, byla navržena v roce 1967 s cílem zlepšit bezpečnost pracovníků v průmyslu.

Ale vraťme se k odvětví, které to všechno odstartovalo. Historie společnosti je plná událostí, které zanechaly jasnou stopu v tom, jak dnešní trh s outdoorovým vybavením vypadá. Takovými milníky byla například premiéra Vibram Grip – podrážky s extrémně přilnavou gumou splňující očekávání fanoušků lezení (1988). Velmi důležitým momentem byl pro značku rok 1990, kdy uvedla na trh první podrážky s polyuretanovou pěnou, která byla zodpovědná za tlumení nárazů.

Podešev Vibram

Podešev Vibram® Megagrip v botách Montura (fot. 8academy).

Podešev Vibram – příklady

Od roku 1937 se rodina výrobků Vibramů velmi rozrostla. Dnes se můžeme setkat s více než 100 (!) typy podrážek s charakteristickou žlutou značkou. Řešení připravená italským výrobcem využívají zástupci různých oborů. Patří mezi ně běžci a golfisté, námořníci, cyklisté a motorkáři, lyžaři a tovární dělníci. My se však zaměříme na to, co dnes nabízí Vibram milovníkům hor a skal. Níže uvádíme několik příkladů, na které můžete narazit při procházení specifikace bot. Nejsou to všechny podrážky se žlutou značkou, ale jen některé příklady.

Vibram® Megagrip

Jedná se o velmi pokročilý typ podešve, zvláště doporučovaný pro všechny, jejichž obuv v důsledku své činnosti často přichází do kontaktu s kluzkým povrchem. Směs vysoce kvalitní pryže kombinuje dva nejdůležitější aspekty – přilnavost a odolnost, díky čemuž je ideální pro náročné terénní úkoly (příklad: Montura Yaru GTX).

Wczytuję galerię

Podešev Vibram® XS Trek

Podešev Vibram, která byla navržena tak, aby splnila očekávání příznivců trekingu. Ideální pro rozmanitý horský terén, od lesních cest až po tvrdé skály. Perfektně drží na povrchu během výšlapů, ale také poskytuje skvělou stabilitu, když potřebujete trochu přibrzdit v prudkém klesání (příklad: The North Face Hedgehog FUTURELIGHT).

Vibram® AW Integral

Verze Vibram® AW Integral má vícesměrný běhoun, díky kterému boty s takovou podrážkou nabídnou dobrou přilnavost na velmi různorodém povrchu: od cest se zbytky písku, přes zpevněné lesní cesty, až po stezky vedené haldami kamení, popř. skalnaté oblasti (příklad: Hanwag Tatra II GTX).

Vibram® Mulaz EVO

Podešev Vibram určená pro hory alpského stylu. Charakteristickými znaky této podrážky jsou: výborná přilnavost a tzv. lezecká zóna, která usnadňuje lezení skalních úseků, které vyžadují větší přesnost. Tento model byl připraven pro spolupráci s poloautomatickými mačkami (příklad: Kayland Cross Mountain GTX).

Vibram® Integral Light

Podešev Vibram v botách Hanwag Alverstone II GTX (foto: Hanwag).

Vibram® Teton + podešev Zamberlan® P.C.S

Pokročilá podešev Vibram® Teton + Zamberlan® P.C.S, která je založena na legendárním běhounu Vibram® Carrarmato, který stále funguje v těch nejtěžších podmínkách. Navrženo pro alpské boty, přizpůsobené pro práci s automatickými mačkami (příklad: Zamberlan Expert Pro GTX RR).

Vibram® Matterhorn

Jedná se o specializovanou konstrukci používanou v případě alpských bot. Podešev byla navržena tak, aby zaručovala skvělou spolupráci s mačkami, vynikající tepelnou izolaci a odolnost. Zde použitá technologie Impact Brake System je navržena tak, aby zajistila vysokou přilnavost, i když boty nejsou vyzbrojeny mačkami (např.: La Sportiva G5).

Wczytuję galerię

Podešev Vibram® Light Approach

Podešev, ve které byla použita skvělá guma MegaGrip, osloví především milovníky skal. Verze Vibram® Light Approach je vybavena běhounem různé konstrukce. Byl navržen tak, aby udržoval maximální přilnavost bez ohledu na druh povrchu. Přední strana je vybavena plochou, přilnavou gumou, která je zodpovědná za bezpečnost při výstupu a při lezení. Uprostřed je univerzální běhoun, který umožňuje efektivní pohyb po různém terénu. Zadní část má naopak profil, který usnadňuje brzdění v prudších sestupech (příklad: Arcteryx Arakys).

Vibram® Spyder II

Spyder II byl vybaven lezeckou zónou, díky které Vám umožňuje překonávat snadné lezecké cesty. Má prohlubně navržené tak, aby se podrážka při chůzi sama čistila (příklad: Scarpa Zen Pro).

Podešev Vibram® MTN Trainer Evo

Speciálně konstruovaná pro náročné výstupy. Je extrémně tuhá a nabízí přilnavost na různých typech povrchů. Umožňuje hlavně bezpečnou chůzi po skalních schodech v lezeckých úsecích. Díky speciálnímu designu střední nášlapné zóny je tato podrážka skvělá i pro via ferraty (příklad: Salewa Mountain Trainer 2 GTX).

Vibram® TC5+

Poskytuje dostatečnou přilnavost na různých typech povrchů. Patky běhounu na kritických místech a nízká výška umožňují nohám mít dobrý kontakt s terénem a zároveň poskytují dostatečnou ochranu proti nerovnostem (příklad: Merrell Cham II).

Podrážku Vibram

Podrážku Vibram oceňují i ​​výrobci lezeček, na fotografii Ocun Ozone (fot. 8academy).

Vibram® XS Edge

Ikonická podrážka vytvořená nejlepšími odborníky značky Vibram a díky podpoře zkušeností předních lezců z celého světa. Poskytuje již přímo legendární možnost cítit malé hrany. Tento typ podešve je velmi odolný vůči jakékoliv deformaci vznikající během používání nebo při kontaktu s ostrými hranami (příklad: La Sportiva Miura).

Podešev Vibram® XS Grip

Tato podešev je vyhlášená v lezeckém prostředí. Není divu – jde o pokračovatele průlomového modelu, který měl premiéru v roce 1988. Vibram® XS Grip je považována za univerzální verzi, která zajišťuje dostatečné tření a funguje dobře i na těch nejmenších hranách (příklad použití: Ocun Ozone).

Vibram® XS Grip2

Jedná se o vylepšenou verzi podrážky Vibram® XS Grip. Je extrémně přesná a zaručuje vynikající tření jak při tréninku na stěně, tak při reálném lezení ve skutečné skále. Tato verze je navržena tak, aby si poradila i s těmi nejmenšími hranami (příklad použití: Scarpa Drago).

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.