27.04.2022

Jaký turistický batoh do 25, 30, 40 litrů

Při přípravě na horský výlet bude batoh jedním ze základních prvků našeho vybavení. Je to přesně on, kdo nám umožní vzít si s sebou to nejnutnější, co nám pomůže přežít a užít si každý výlet. V první řadě je potřeba si odpovědět na otázku, kde a jak jej budeme používat.

                       

Když se snažíte odpovědět na otázku, jaký turistický batoh zvolit, měli byste zvážit, k čemu bude sloužit. Zaměřujete se na trekking nebo se snad připravujete na sezónu ve skalách? Ještě jiné batohy budou hledat fanoušci skitouringu.

Jaký batoh – turistický, horolezecký nebo skialpinistický?

Hned na začátek je třeba rozhodnout, pro jakou aktivitu hledáme batoh. Jednotlivé modely se budou lišit v praktických detailech, určených pro horolezce nebo skialpinisty. Typický turistický model má řadu vychytávek, umístěných mimo konstrukci, včetně různých kapes a spojovacích prvků. Turisté mají rádi velkou spoustu kapes – je fajn, když má batoh speciální místo pro láhev, brýle, pláštěnku nebo mapu. Zcela jinak bude vypadat batoh určený horolezcům – zde přicházejí na řadu ta nejjednodušší řešení. Počet různých druhů spojovacích prvků, popruhů a kapes by měl být omezen na minimum, protože by mohly ztížit zdolávání různých obtížných míst, například by mohly způsobit nepříjemné zaklínění mezi skalami. Ještě jiné typy funkcionalit budou vyhledávat lidé, kteří se věnují skitouringu. Pro ně bude důležitá možnost rychlého a intuitivního připevnění lyží nebo helmy a také samotná váha batohu. Proto je dobře položená otázka o plánovaných aktivitách tak důležitá, a to již ve fázi výběru správného modelu.

Jaký turistický batoh do 25, 30, 40 litrů? Jakou zvolit kapacitu?

Druhou, neméně důležitou, otázkou je kapacita batohu, přizpůsobená povaze aktivity. Jinak se připravíme na rychlý jednodenní výlet s přáteli a jinak na víkend na horách nebo několikadenní trek se stanem. Stojí za zvážení, k jaké formě trávení volného času inklinujeme. Není nic horšího než špatně zabalený batoh, ve kterém se většina vybavení převaluje mimo hlavní komoru. O tom, jak správně sbalit batoh, jsme již psali. Například turistický batoh o objemu 25 l je dobrým řešením, pokud se chystáte na jeden den do hor a chcete rychle dosáhnout svého cíle. 30 litrový batoh je tou správnou volbou na víkend s ubytováním v horské chatě. V tomto případě si do něho pohodlně zabalíte všechny věci a vybavení potřebné na dva dny. Kapacita 40 litrů se může hodit při kempování nebo na delší túře, nebo také v zimě, kdy naše vybavení zabírá více místa.

Plecak turystyczny Gregory

Při výběru batohu je vhodné zvážit, kde bude využíván (fot. Gregory).

Na co se, kromě kapacity, ještě zaměřit?

Při výběru batohu se vyplatí zamyslet se nad několika praktickými funkcemi. Tou základní je použitý nosný systém. Jeho volba bude velmi důležitá, protože se přímo promítá do komfortu na cestě a zaručuje cirkulaci vzduchu. Je velmi důležitý zejména v případě intenzivní námahy. Vyplatí se také myslet na to, jak je batoh uspořádán. Obvykle se jedná o jednu nebo dvě komory. Vyčlenění dvou samostatných komor usnadňuje rozdělení obsahu a jeho uspořádání. Měli byste také zvážit počet kapes, zda je nutné, aby každá z nich měla svůj speciální účel. Totéž platí pro popruhy a úchyty pro připevnění přenášeného vybavení.

Nosný systém

Při výběru modelu, který vyhovuje našim potřebám, stojí za to zvážit, co vše se nám může hodit. Nosný systém patří mezi základní vlastnosti a funkce, které zcela určitě stojí za pozornost. Každý výrobce navrhuje jiný typ řešení, ale všechny mají, většinou, společné vlastnosti. Nosný systém se obvykle skládá z bederního pásu, hrudního pásu a rámu nebo polstrovaného zádového panelu. Popruhy pomáhají stabilizovat batoh a zaručují jeho individuální přizpůsobení a zádový panel je obvykle vyroben z měkkého materiálu, který vyniká svou prodyšností. Systém má být pohodlný a dobře sedět na zádech. Proto se při rozhodování, jaký batoh vybrat, vyplatí batohy vyzkoušet, nejlépe se zátěží, která bude simulovat skutečný výlet.

Jaki plecak turstyczny do 25 l?

Pohodlný nosný systém je naší spolehlivou oporou na každém výletě (fot. Deuter).

Přizpůsobení batohu

Je těžké označit univerzální model batohu. Rozdíly v anatomii mohou znamenat, že ne každý batoh bude trefou do černého. Zde záleží nejen na výšce či pohlaví uživatele (speciální nosné systémy pro ženy), ale také na zvyklostech nebo individuální specifičnosti postavy. Nosný systém je navržen tak, aby dobře ladil s každým pohybem, stabilizoval vybavení a zaručoval ventilaci na správné úrovni. Toto jsou jeho základní úkoly. Druhá funkce je zvláště důležitá kvůli vlhkosti, která je vlastní jakémukoliv druhu intenzivního úsilí. Cirkulace vzduchu mezi zády a batohem se promítá do většího pohodlí při nošení.

Uspořádání vybavení

Tato funkcionalita bude důležitá zejména ve fázi balení batohu a během cesty, kdy z něj budete muset vyndat pláštěnku, termosku nebo mapu. Většina modelů je rozdělena do, maximálně, dvou hlavních komor. V tomto případě je možné oddělit třeba spací pytel od zbytku výbavy. Díky použití tohoto druhu řešení nemusíme při přípravě kempování vybalovat celý obsah batohu. Rozdělení vnitřku na dvě části také napomáhá správnému rozložení hmotnosti a uspořádání přenášených věcí a příslušenství.

Kapsy

Na toto téma existují dva názory: jedním je minimalismus a druhým maximální počet vnitřních a vnějších kapes. Pomáhají uspořádat Vaše sbalené věci, ale zároveň mohou zvýšit váhu celého batohu a překážet při lezení. Nejčastěji používaným řešením jsou flexibilní boční kapsy na láhve nebo vaky s vodou, vyhrazená kapsa na obal do deště, kapsy na vnitřní i vnější straně klopy nebo elastické, případně polstrované malé kapsičky. Každá z nich umožňuje uchovávat nejrůznější věci, v klopě lze schovat věci, které je dobré mít po ruce, a elastická kapsička je zase dobrým místem pro uložení bundy do deště. Do polstrované kapsičky můžete uložit brýle nebo elektroniku – tyto věci budou lépe chráněny proti náhodnému poškrábání.

Wczytuję galerię

Poutka a popruhy

Jedná se o užitečné doplňkové příslušenství umístěné na vnější straně batohu. Umožňují Vám bezpečně přenášet trekové hole a cepín, případně připevnit i další potřebné vybavení. Poutka na cepíny a popruhy na hole jsou základem, když plánujete výlety v létě i v zimě. Často se jich výrobci rozhodnou umístit na batoh o něco více, abyste pak na něj snadno připevnili další vybavení, jako je např. pěnová karimatka nebo stan. Někdy lze dokonce některé popruhy odepnout, pokud nejsou zrovna potřeba.

Przydatne okazują się troki i pętle.

Úchyt na trekové hole je velmi praktickým řešením (fot. Gregory).

Ostatní vybavení

Ve fázi rozhodování, který turistický batoh do 25, 30, 40 litrů stojí za zvážení, je třeba také popřemýšlet, zda budeme potřebovat takové vybavení, jako je obal do deště nebo možnost připevnění systému s pitím. Ochrana před deštěm je důležitá, zvláště pokud se během cesty změní počasí. Pak se Vám bude hodit nejen membránová bunda, ale také obal, který Vám umožní ochránit obsah batohu proti vlhkosti. Dalším důležitým prvkem je možnost použití systému na pití, což ocení především lidé, kteří chápou důležitost doplňování tekutin v průběhu fyzické aktivity. Kompatibilita s hydrosystémem znamená, že batoh má speciální kapsu, která umožňuje bezpečné přenášení vaku na vodu, má otvor pro provlečení hadičky a systém umožňující připevnění hadičky k ramenním popruhům batohu. Díky těmto prvkům nezapomenete na pravidelné doplňování vody.

Pokrowiec przeciwdeszczowy na wypadek zmiany pogody.

Vhodný obal ochrání batoh před deštěm (fot. Gregory).

Jaký turistický batoh do 25 l?

Při rozhodování, který batoh do 25 litrů je pro Vás nejvhodnější se vyplatí věnovat pozornost jeho nosnému systému a funkčnosti. Výrobci se ve svých návrzích předhánějí, proto se vyplatí důkladně je porovnat a vybrat si ten, který nejlépe odpovídá Vašim aktuálním potřebám. Dobře si prohlédněte všechny detaily. Snažíme se odpovědět na otázku, jaký turistický batoh do 25 litrů bude tou správnou volbou.

Gregory Sula to dobry wybór na krótszą wycieczkę

Jaký turistický batoh do 25 litrů? Gregory Sula je jedním z návrhů pro ženy (fot. Gregory).

Gregory Citro a Juno

Dobrým příkladem je řada Gregory Citro a její dámský protějšek Juno vybavený nosným systémem Vaporspan. Díky použití síťky natažené na rámu zaručuje potřebnou cirkulaci vzduchu při každém Vašem výletu, má měkký pěnový panel v bederní oblasti, který umožňuje dosáhnout patřičné úrovně pohodlí při pohybu s batohem. Dámská verze Gregory Juno byla navržena s ohledem na specifičnost ženského těla. Mezi užitečná řešení patří přibalená pláštěnka na batoh, která pomáhá připravit se na každé počasí. Schopnost připojit hydrosystém může být také velmi nápomocná. Tyto modely jsou na přední straně vybaveny elastickou kapsu, kterou lze využít pro uložení mapy nebo pláštěnky. Mají také boční síťované kapsy, které jsou ideální na bidon nebo láhev s vodou. Je zde možné připevnit i trekové hole.

Deuter Speed Lite na krótsze wypady

Model Deuter bude vhodný i na jednodenní výlet (fot. Deuter).

Deuter Speed Lite

Dalším může být model Deuter Speed ​​​​Lite v dámské i pánské verzi. Jeho nosný systém je založen na pěně 3D-Air Mesh, která je navržena tak, aby tlumila přenášenou váhu a zaručovala maximální možné pohodlí. Pro podporu stabilizace zde byl použit pružný rám Delrin, který celé konstrukci dodává patřičnou tuhost. Jak jeho název napovídá, batoh se vyznačuje extrémně nízkou hmotností, a proto se skvěle hodí na každý trek, zvláště pokud plánujete rychle a nalehko zdolávat vrcholy. Byl navržen v souladu s myšlenkou minimalismu, bez kompromisů v oblasti funkčnosti. Abyste byli při chůzi dostatečně hydratovaní, můžete k němu připojit hydrosystém. Batoh pojme i potřebné vybavení pro Vaše horské aktivity, jako jsou trekové hole nebo cepín.

Jaký turistický batoh do 30 litrů?

Pokud se zaměřujete spíše na víkendové výlety s přespáním v horské chatě nebo jednodenní výlety v zimních podmínkách, zvažte o něco větší kapacitu batohu. Měli byste se tedy soustředit na turistické batohy do 30 litrů. Zdánlivě malý rozdíl pěti litrů se může někdy ukázat jako velká záchrana. Když se rozhodnete přespat v horské chatě, je potřeba si s sebou vzít více věcí – většinou přibude ručník, toaletní taštička nebo něco na převlečení. V případě zimních treků Vaše věci zabírají většinou více místa. Jaký tedy turistický batoh 30l zvolit?

Plecaki Gregory z wygodnym systemem nośnym Crossflo.

Jaký turistický batoh do 30 litrů? Co třeba Gregory Jade nebo Zulu? (fot. Gregory)

Gregory Zulu i Jade

Jedná se o turistické modely založené na osvědčeném nosném systému CrossFlo vyvinutém konstruktéry značky Gregory. Jeho základním úkolem je zajistit maximální odvětrání zad i při poměrně vysoké zátěži. Cirkulace vzduchu je možná díky vnitřnímu rámu ve tvaru X. Je vyroben z elastické oceli, což se promítá do vysoké odolnosti a pohodlí na každém Vašem kroku. Dámská verze Gregory Jade má systém přizpůsobený ženské postavě, díky čemuž bude dobře sedět na zádech turistek. Bederní pás je vybaven dvěma kapsami, což znamená, že vše, co se Vám může na výletě hodit, máte na dosah ruky. Můžete do nich schovat GPS, telefon nebo sladkou tyčinku pro případ, že by Vás po cestě přepadl hlad. Na přední straně batohu Gregory Zulu je elastická kapsa, přesně na mapu nebo pláštěnku na batoh. Jade a Zulu mají boční elastické kapsy, kompresní popruhy pro zmenšení objemu batohu, držáky na brýle a na trekové hole.

Deuter Futura to dobry wybór na dwudniowy wypad.

Série Futura má vše, co budete potřebovat na Vašem víkendovém výletě (fot. Deuter).

Deuter Futura

Využívá nosný systém Deuter Aircomfort, který je vyroben ze síťoviny, která nabízí správnou úroveň prodyšnosti. Díky němu je vlhkost účinně odváděna pryč, což má pozitivní vliv na pohodlí při treku. Na ramenních popruzích, bederním pásu a části zádového panelu je 3D Mesh pěna, která je zárukou odpružení na velmi vysoké úrovni. Batoh Deuter Futura 28 má navíc obal do deště, který chrání jeho obsah před měnícími se povětrnostními podmínkami. Ze zajímavějších funkcionalit stojí za pozornost speciální přehrádka na mokré věci, která Vám umožní oddělit je od zbytku Vašeho vybavení. Nechybí ani kapsička na cennosti. Správné uspořádání batohu pomáhá ušetřit čas při vytahování potřebných věcí. Hodit se může také možnost upevnění vaku na vodu, což Vám usnadní pití při chůzi.

Jaký turistický batoh do 40 litrů?

Při přípravě na delší cesty, nebo v zimě, případně pod stan, můžete zvážit výběr batohu do 40 litrů. V případě větších kapacit nabývá na důležitosti především funkčnost nosného systému. Batoh by měl umožňovat dobré uspořádání vybavení a zároveň neztrácet tvar. Co vzít v úvahu při rozhodování, jaký turistický batoh do 40 litrů zvolit?

Na nieco dłuższą wycieczkę przyda się większy plecak.

Jaký turistický batoh do 40 litrů? Gregory nabízí model Maven – ideální pro dámy (fot. Gregory)

Gregory Paragon a Maven

Jedná se o návrhy odborníků na batohy Gregory vybavené pokročilým nosným systémem Aerolon. Jde o kombinaci komfortu a nízké hmotnosti, kde základem je hliníkový rám zodpovědný za stabilitu výbavy na zádech. Bederní pás a ramenní popruhy jsou podšity silnější vrstvou pěny, což umožňuje dosáhnout požadovaného pohodlí. Dobrým řešením je i možnost nastavení jeho výšky. Velmi praktické je i použití systému Matrix Ventilation, který nabízí vynikající proudění vzduchu. Získáme tak ventilaci a pohodlí při zachování potřebné lehkosti. Tyto technologie jsou základem batohů Gregory Paragon a Women’s Maven, které navíc nabízejí řadu doplňkových vymožeností. Nechybí mezi nimi přihrádka na vodní vak, kompresní popruhy, možnost uchycení hůlek nebo cepínu, pláštěnka na batoh a užitečné kapsy na bocích, vpředu a v klopě.

Osprey Kestrel a Kyte

Zde budou dobrým příkladem dva relativně podobné batohy Osprey, pro pány Kestrel a Kyte – pro dámy. Jsou vybaveny nosným systémem AirScape ™ sestávajícím ze zadního panelu z pěny a síťovaného bederního pásu. Tímto způsobem je možné dosáhnout rovnováhy mezi úrovní pohodlí a ventilace, která je nezbytná pro delší cesty. Je také možné nastavit jeho výšku, což umožní batoh individuálně přizpůsobit každé postavě. U tohoto modelu je samostatná přihrádka na spací pytel, odnímatelné popruhy pro uchycení karimatky a také systém kapes v klopě a na bederním pásu. Díky řešení zvanému Stow-on-the-Go™Navíc nabízí také možnost uchycení trekových holí. Kromě toho lze k batohu připevnit také cepín. Tyto modely jsou kompatibilní s hydrosystémy a jsou dodávány s obalem do deště.

Wczytuję galerię

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.