10.06.2022

Jaké kalhoty v létě na hory?

V tomto ročním období „dovolenkáři“ obvykle vyhledávají relax a volí osvěžující vlny Baltského nebo Černého moře. Pokud však preferujete hory, je možné, že se – na rozdíl od zde citovaných trendů – teprve chystáte vyrazit na cestu. Možná i Vy přemýšlíte, co si vzít na sebe.

                       

A hledáte ten nejlepší kompromis. Na jednu stranu víte, že hory by se neměly brát na lehkou váhu, a tak se zdráháte nosit jen něco lehkého. Na druhou stranu Vám při pohledu na teploměr běhá mráz po zádech při pomyšlení na turistiku v plné horské výbavě. V tomto článku se Vám pokusíme pomoci s jednou věcí – budeme se snažit odpovědět na otázku: “jaké zvolit kalhoty v létě na hory?”

Jaké kalhoty v létě na hory

Jaké kalhoty v létě? Možností je několik! (foto: Garmont)

Kalhoty, které v letním počasí nebudou příliš dobře fungovat

Než si povíme, z čeho se dají trekové kalhoty na léto vyrobit, trochu obrátíme situaci, abychom si prověřili, co v tomto ročním období moc fungovat nebude. Vzhledem k tomu, že je teplo, nemá cenu se zatím “zahřívat”. Zahoďte proto všechny modely obsahující izolaci nebo ty z příliš hrubých softshellových materiálů.

Membránové (hardshell) kalhoty jsou v létě také málo použitelné. Použitý laminát, odolný proti dešti, i když umožňuje pokožce dýchat, je vždy bariérou, která omezuje cirkulaci vzduchu. Při chůzi v typických letních podmínkách se v těchto kalhotách velmi rychle zpotíte.

Hardshell kalhoty jsou tipem, který stojí za zvážení pouze ve speciálních případech. Můžete si je nasadit, pokud Vám počasí nadělí spoustu srážek při extrémně nízkých teplotách. V takových podmínkách může promočení způsobit rychlé ochlazení těla, takže “schovávání se” za membránu je naprosto oprávněné. Hardshell je také volbou turistů, kteří cestují na delší vzdálenosti. Ti, kterým nezáleží na zeštíhlení vybavení, si je přibalují do expedičních batohů i v létě, aby je nepřekvapily ani ty největší změny počasí (zvláště když cestují někam daleko od civilizace).

letní kalhoty do hor

V létě často vyhledáváme prodyšnost, a proto máme pokušení obléct si kraťasy. (fot. Salewa)

Materiály pro teplejší období

V červnu, červenci nebo srpnu můžete zmoknout v letní bouřce ale sluníčko po pár přeháňkách nabere zpět svou dřívější sílu. I když obvykle raději foukáte na studené, membránové kalhoty zde pravděpodobně nebudou nutné. Můžete klidně zvolit trochu jinou strategii: vzdejte se těsné ochrany, kterou poskytují modely s laminátem, a zvolte materiály, které nedrží dlouho vodu (včetně potu) a vlivem slunečních paprsků okamžitě schnou.

Velká část letních trekových kalhot je vyrobena z látek známých jako „rychleschnoucí“. Jde o modely, které si povedou dobře při vyšších teplotách, protože jsou lehké a umožňují pokožce dýchat.

Ptáte se, co by se mohlo skrývat pod názvem „rychleschnoucí materiály“? Tato kategorie zahrnuje vysoce pevná syntetická vlákna: nylony a polyestery. Lze je doplnit elastickými vlákny (např. elastanem), díky kterým kalhoty poskytují ještě větší volnost pohybu. Některé značky používají vlastní materiály vytvořené jejich odborníky. Takové látky mají často své originální názvy – když si například vyberete letní trekové kalhoty Salewa, je velmi pravděpodobné, že budou z materiálu Durastretch®.

Jaké kalhoty v létě? Dlouhé nebo krátké?

To je základní dilema lidí, kteří se v létě chystají vyrazit na hory. Ve městě bychom taková dilemata asi neměli: je teplo, tak byste měli dopřát nohám trochu vzduchu. Na horách je situace trochu jiná.

Jakie spodnie w góry latem

Jaké kalhoty v létě? Své příznivce mají jak kratší, tak i delší varianty. (foto: Salewa)

To, že teplota na začátku cesty dosahuje 30 stupňů ještě neznamená, že to tak bude i na hřebeni. Je třeba se tedy připravit, že čím výše se budeme pohybovat, tím bude chladněji (obvykle teplota klesá o 0,6 – 1 C každých 100 metrů převýšení, i když existují i ​​výjimky), a budou se objevovat i silnější nárazy větru, které umocňují pocit chladu. A pak je zde proměnlivá povaha hor. Může se stát, že se počasí náhle pokazí a nadělí Vám místo očekávaného léta, pozdní podzim.

Při rozhodování, jaké kalhoty zvolit, se také vyplatí vzít v úvahu specifičnost dané trasy. Kalhoty s dlouhými nohavicemi (pánské nebo dámské) budou jistě užitečnější na trasách, kde je mnoho úseků, které vyžadují procházení mezi kameny. Pevný materiál Vás vždy, do určité míry, ochrání před oděrkami.

Takže jaké kalhoty v létě? Krátké nebo dlouhé? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Lidé, kteří se neradi přehřívají, jistě zvolí první variantu. Pánské kraťasy nebo dámské kraťasy jsou dobrou volbou, pokud máte v batohu i něco jiného pro případ změny počasí. Vzít si s sebou extra kalhoty s dlouhými nohavicemi, pokud jsou z lehkého materiálu, by neměl být velký problém.

Jaké kalhoty v létě? Vyplatí se zvolit model 2v1?

Pokud nevíte, zda zvolit dlouhé nebo krátké kalhoty, můžete se rozhodnout pro ještě jiné řešení. Jde o kalhoty s odepínacími nohavicemi, známé také jako “2v1”. Jedná se o velmi chytrý patent, protože jeden pohyb zipu stačí k tomu, abyste ulevili nohám od zbytečného pocení nebo ochránili lýtka před nárazy studeného větru. Geniální, že?

kalhoty 2v1

Jaké kalhoty na léto? Co takhle model 2v1, který Vám umožní proměnit dlouhé kalhoty na krátké? (foto: 8a.cz)

Možná si teď říkáte, proč nemají všechny letní modely odnímatelné nohavice? Tento typ, i když je velmi pohodlný, nemá jen samé výhody. Zámek, který je nejvíce náchylný k selhání, je považován za kritický bod. Když se porouchá, kalhoty 2v1 ztratí schopnost transformace a stanou se klasickými šortkami. Pokud se takové situaci chcete vyhnout, vyhněte se levným modelům, které sice lákají svou nízkou cenou, ale vzbuzují pochybnosti o kvalitě použitých materiálů. V ideálním případě by měla být na zipu vidět písmena YKK. Je to znak japonského velikána, jehož výrobky jsou proslulé svou spolehlivostí, kterou lze jen těžko padělat. Špičkové outdoorové značky používají zámky tohoto výrobce.

Verze s odepínacími nohavicemi musí být také dobře střižené – jinak je možné, že Vás zip začne odírat nebo tlačit (při vybírání takových kalhot si na něj dejte obzvlášť pozor!). Na závěr výtka, kterou možná vznese člověk hledající minimalistická řešení, ale na většinu milovníků hor dojem neudělá. Dva přídavné zipy u nohavic také znamenají o něco větší váhu oproti jednodílné konkurenci.

Jaké kalhoty v létě na hory? Co takhle 3/4 kalhoty?

Alternativou mohou být 3/4 kalhoty, které mají také své příznivce (a především příznivkyně) mezi vyznavači horské turistiky, i když je pravděpodobně častěji najdeme v nabídce výrobců horolezeckého oblečení.

Nutno však přiznat, že kalhoty této délky plně neřeší žádný z výše probíraných problémů. Je pravda, že poskytují lepší ventilaci než dlouhé modely, ale v případě nepříznivého počasí nezakryjí celou nohu.

Jaké kalhoty v létě na hory?

Při horských výletech v létě bychom měli dbát na ochranu před UV zářením. (foto: Salewa)

Jaké kalhoty v létě na hory? Na co dalšího byste si měli dát pozor?

Materiál a střih jsou nejdůležitějšími rozlišovacími prvky kalhot, kterým jsme věnovali tento text. Existují ale i další věci, kterým stojí za to věnovat pozornost, pokud chcete model přizpůsobit svým vlastním potřebám a očekáváním.

– Možnost vyhrnout nohavice

Některé trekové modely jsou vybaveny přídavným zapínáním, které zajišťuje zahnuté nohavice. Jednoduchá úprava stačí k tomu, abyste z dlouhých kalhot udělali 3/4 verzi, která zaručí o něco více prodyšnosti. Je velmi důležité, aby nohavice při chůzi nesklouzávaly (což se stává, pokud je vyhrneme u kalhot, které nemají takový patent).

– Ochrana před UV zářením

V létě většina lidí pamatuje na natírání odhalených částí těla krémem s UV filtrem. Co ale pokožka schovaná pod látkou oblečení? Ukazuje se, že látky, které na sebe dáváme, nás v různé míře chrání před škodlivými paprsky. Pokud to chcete mít pod kontrolou, ověřte si také, zda výrobce kalhot zmiňuje něco o UV záření. Výrobky renomovaných značek jsou často vyrobeny z materiálů, které nabízejí zvýšenou ochranu před slunečními paprsky.

Jakie spodnie w góry latem

Jaké kalhoty v létě na hory? Vzdušná síťovina použitá jako materiál kapsy zajistí lepší ventilaci. (foto: 8a.cz)

– Kapsy

Je spousta maličkostí, které chceme mít vždy někde po ruce. Kalhoty nebo kraťasy s větším počtem kapes tedy budou funkčnější, i když – na co nás opět určitě upozorní minimalisté – také o něco těžší. Do standardních kapes se nevejdou předměty větších rozměrů (např. mapy), takže praktickým doplňkem budou velké kapsy na nohavicích. Důležitý je také druh zamykání. Nejbezpečnější je nechat si to nejcennější pod zámkem. V letních podmínkách dobře poslouží trekové kalhoty s kapsami uvnitř podšitými prodyšnou síťovinou (i když nemusí být úplně ideální pro nošení těžších věcí). Zajímavé je, že takové řešení může plnit i další funkci. Síťovaná kapsa, pokud je prázdná, se může stát větracím otvorem pro zlepšení ventilace.

– Technický střih

Pěší turistika v horském terénu je trochu jiná než klasická procházka v lesoparku. Pokud tedy hledáte kalhoty, které budete používat při lezení do kopců nebo na skály, prohlédněte si modely s tzv. technickým střihem. Jedná se o sadu konstrukčních prvků, které Vám poskytnou větší volnost pohybu a učiní Vámi zvolený model odolnějším. Zde je několik “detailů”, kterým je třeba věnovat pozornost:

  • klín v rozkroku;
  • profilovaná kolena;
  • výztuhy na citlivých místech, vystavených rychlejšímu opotřebení (ve výšce hýždí a kolen);
  • kapsy umístěné tak, aby se dalo dobře pracovat s postrojem.

Sluší se také dodat, že volnost pohybu ovlivňuje nejen střih kalhot, ale také přítomnost elastických vláken ve složení materiálu.

Co nosit v létě na hory

Jaké kalhoty v létě na hory? Bez ohledu na roční období jsou pro tento druh aktivity nejvhodnější modely technického střihu. (foto Gregory)

– Ochrana proti hmyzu

Není žádným tajemstvím, že hmyz je na nás v létě velmi drsný. Je pravda, že se proti němu snažíme chránit používáním různých chemických přípravků, ale ne vždy má takové jednání požadovaný efekt.

Pokud patříte k lidem, kteří mají plné zuby otravných komárů nebo jiného nepříjemného hmyzu, zvažte nákup kalhot se systémem, který uživatele před podobnými vetřelci ochrání. Takový doplněk najdete například v nabídce značky Craghoppers. Řeč je o technologii NosiLife, používané v některých modelech letních trekových kalhot. Látky, ze kterých jsou ušity, jsou předem podrobeny speciální impregnaci. Jedná se o překvapivě účinnou metodu, jak odpudit hmyz, který Vás pronásleduje. Podle ujištění výrobce se může počet bodnutí hmyzem snížit až o 90%!

– DWR Impregnace

Jak jsme již zmínili, membránové kalhoty nebudou v letních podmínkách příliš dobře fungovat. Jsou tedy příznivci hor, kteří se vzdají laminátů, zcela zbaveni ochrany před deštěm? Někteří výrobci se to snaží alespoň částečně napravit použitím DWR impregnace. Co tato ochrana přináší? Zcela určitě nezpůsobí, že se trekové kalhoty stanou voděodolné. Impregnovaný materiál bude vsakovat vodu o něco pomaleji, což by měl být recept na méně intenzivní srážky.

turistické kalhoty na léto

Teplý letní déšť nebude asi příliš drsný. Membránové kalhoty nám budou v létě asi k ničemu. (fot. TNF)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.