02.06.2023

Jak vybrat sedák?

Sedací úvazek neboli sedák je nezbytnou součástí vybavení každého lezce. Jakmile se rozhodnete, že tento sport je opravdu pro vás, budete rychle chtít svůj vlastní. Jak vybrat sedák a na co byste si při jeho výběru měli dát pozor?

                       

V nabídce outdoorových obchodů najdete širokou škálu modelů. Rychle zjistíte, že nákup toho pravého není jednoduchou záležitostí a že vyžaduje průzkum tématu a vašich vlastních potřeb. Jak vybrat sedák? Potřebujete celotělový úvazek? V tomto článku rozptýlíme vaše pochybnosti. Začněme však od základů.

Sedák – konstrukce

Při rozhodování, který sedák je nejvhodnější, může být užitečné vědět, jak je sedací úvazek konstruován. Hlavními součástmi sedáku jsou bederní pás a stehenní poutka. Ty mohou být podšity prodyšným materiálem nebo extra měkkým pro větší pohodlí. U většiny modelů jsou spojeny jistícím okem, které slouží jako bod pro navázání lana. Důležité jsou také materiálová poutka, která umožňují správné umístění lezeckého vybavení na úvazku. V případě úvazku na via ferraty je často jisticí oko bod pro navázání lana. Ten je obvykle umístěn nad bederním pásem, což se promítá do správného těžiště.

jak vybrat sedák

Konstrukce sedáku. (foto: 8a.cz)

Jak vybrat sedák?

Při zvažování, jak vybrat sedák, je třeba se zamyslet nad tím, k čemu ho chcete používat. Sedací úvazek by měl odpovídat aktivitě, kterou plánujeme vykonávat. Důležitá může být také vaše postava; ženy by měly dávat přednost specializovaným modelům. Úvazek určený pro děti bude také vypadat jinak, obvykle se jedná o plnou verzi. Výběr sedáku se bude lišit u lidí, kteří se zaměřují především na sportovní lezení nebo lezení na umělé stěně. Zde bude nejdůležitějším faktorem nízká hmotnost, stejně jako úvazků určených pro skialpinismus. Na druhou stranu jiné potřeby budou mít ti, kteří se rozhodnou především pro lezecké aktivity v horách. V tomto případě se osvědčí nastavitelnost.

Jak vybrat sedák

Jak vybrat sedák na umělou stěnu a jak na skály?

Turisté, kteří se vydávají na via ferraty, mohou mít také odlišná očekávání. Bod uchycení tlumiče pádu se sedákem bude na jiném místě. Za zmínku stojí i modely určené pro horolezce a vyznavače speleologie a canyoningu. Výškoví pracovníci naopak budou hledat zcela jinou konstrukci úvazku, připravenou na hodiny práce na stanovišti.

Horský sedák

Plně nastavitelné úvazky jsou navrženy s ohledem na překonávání horolezeckých cest v horách. Tehdy je možnost nastavení stehenních poutek obzvláště užitečná. Obvykle si oblékáme jiný typ oblečení, spíše volíme softshellové a někdy i zateplené modely na rozdíl od lehkých bavlněných lezeckých kalhot. Díky systému přezek je možné poutka nastavit podle charakteru aktivity. Mezi návrhy horských úvazků patří Ocun Neon 3, nebo Climbing Technology Ascent. Všechny mají nastavitelné nohavičky.

Horský sedák Climbing Technology

Horský sedák by měl mít nastavitelné nohavičky (foto: Climbing Technology)

Jak vybrat sedák pro zimní lezení? Možná bude nutné vybrat úvazek, který má dvě přezky pro nastavení obvodu pasu (celkem 4 přezky). Jako je tomu v případě modelu Climbing Technology Wall. Díky tomuto řešení se výrazně zvětší rozsah nastavení a je možné vycentrovat jistící oko a symetricky umístit materiálová poutka. To je výhodné a bezpečné i v případě, že podmínky vyžadují nasazení více vrstev.

Sportovní sedák

Tento úvazek nejčastěji volí lezci, kteří preferují lezení na umělých stěnách a skalách. Jak vybrat sedák, který se nejlépe osvědčí při zdolávání sportovních cest nebo při tréninku na umělé stěně? Zde začíná být důležitá nízká hmotnost, která se promítá do konstrukce úvazku. V tomto případě platí, že méně je více. Proto tyto typy lezeckých úvazků nemají žádné nastavení nohaviček. Při nošení lezeckých kalhot a klasického trička to není potřeba. Důležité je zvolit správnou velikost sedáku tak, aby se pohodlně nosil a zároveň zaručoval správné usazení a především bezpečnost. Příkladem typicky sportovního modelu je Ocun Neon, úvazek dostupný ve 4 různých velikostech. Mezi návrhy pro lezce, kteří ocení lehké vybavení, stojí za zmínku také úvazek Black Diamond Solution, který je k dispozici i v dámské verzi.

sportovní sedák

Sedák pro skalní lezení. (foto: Black Diamond)

Začínající lezci často považují za nevýhodu nedostatečné nastavení v oblasti nohaviček, ale v naprosté většině případů se ukáže, že toto nastavení v budoucnu nevyužijí. Někdy se stává, že po nastavení nohaviček již sedák nepotřebuje další úpravy. Proto se vyplatí věnovat pozornost tomuto typu sedacího úvazku – je obvykle lehčí a lépe odvětrávaný. Nemá zbytečné prvky, které by mohly překážet při lezení a obvyklém balení úvazku do batohu.

Skialpový sedák

Mezi typy úvazků stojí za zmínku také modely určené pro náročné horské aktivity. Mezi ně jistě patří skialpinismus, tedy výstup v náročném terénu, který často vyžaduje jištění a končí sjezdem mezi skalami a dalšími typy překážek. Pokud značnou část našeho času zabírá tento typ aktivit, stojí za to uvažovat o specializovaném sedáku. Nejdůležitějším faktorem zde bude nízká hmotnost a kompaktní rozměry při balení. Tato kritéria splňuje jak Black Diamond Couloir, tak i úvazek Climbing Technology Tami vyvinutý společně s italskou himálajskou horolezkyní a skialpinistkou Tamarou Lunger.

Skialpový sedák

Skialpový sedák musí být především lehký a kompaktní. (foto: Salewa)

Celotělový úvazek

Jedná se o pevnou kombinaci sedacího a prsního úvazku, která má své speciální využití především při práci ve výškách. Pomáhá udržovat optimální polohu při složitých úkolech. Mezi pracovní úvazky patří modely Climbing Technology Work Tec QR nebo Axess QR pro maximální pohodlí nebo Work Tec 140 pro rychlé a snadné nastavení.  Celotělový úvazek také nabízí vyšší úroveň bezpečnosti a zajistí vás v případě pádu hlavou dolů. Celotělové úvazky se však v horolezectví používají stále méně kvůli jejich hmotnosti a méně pohodlnému pohybu. Svou funkci plní u lezoucích dětí přibližně do 11 let. Mezi specializovanými dětskými úvazky stojí za zmínku úvazek Black Diamond Momentum Kids, který má vhodně polstrované ramenní popruhy a nohavičky. Však Salewa Rookie FB nabízí širokou škálu možností nastavení.

Úvazky na via ferraty

Úvazky na via ferraty mají často širokou škálu nastavení (foto: Climbing Technology)

Sedák jedné velikosti

Při rozhodování, jak vybrat sedák, stojí za to zvážit model jedné velikosti. Vyznačuje se širokým rozsahem nastavení, takže najde uplatnění při různých aktivitách. Nejčastěji mají tyto typy návrhů jednoduchý design a nejsou dodatečně polstrované. Při jejich navrhování byla pozornost věnována především přezkám a nízké hmotnosti. Příkladem takového řešení může být Ocun Newton, který skvěle poslouží při překonavání via ferraty. Jistící oko je navrženo tak, aby efektivně a rychle spojilo úvazek s tlumičem pádu. Je také častou volbou lanových parků a půjčoven vybavení.

Prsní úvazek

V kombinaci se sedacím úvazkem plní stejné funkce jako výše zmíněný celotělový úvazek. Jeho použití je však praktičtější a pohodlnější – v případě potřeby použijte sedák samostatně, což lezcům v mnoha situacích jednoduše usnadňuje život. Nejčastěji se však používá při práci ve výškách, kde je nutné udržovat optimální polohu. Příkladem může být úvazek Climbing Technology Alp Top 2. Tento typ řešení je povinný i u speleologických úvazků, kde je na prsním úvazku Petzl Torse umístěn blokant croll pro výstupy po laně.

Přezky

Při výběru úvazku se vyplatí věnovat pozornost přezkám použitým na konkrétním modelu. Důležité je, aby se daly rychle a bez námahy nastavit a aby šlo o bezpečné přezky – bez nutnosti zajištění. Lezecké sedáky používají dva typy přezek, umístěné v pase a na nohavičkách.

nastavení přezek

V dnešní době je nastavení přezek rychlé a účinné (foto: Piotr Deska)

Většina výrobců úvazků dnes volí tzv. rychloupínací přezky (jako u modelu Black Diamond Zone), které nevyžadují dodatečné zajištění. Jsou zajištěny za všech okolností, bez ohledu na polohu – nemají možnost se samovolně uvolnit. Popruh je přezkou trvale provlečen, není třeba jej vytahovat a při nastavování se snadno a plynule pohybuje. Zapnutí nebo uvolnění úvazku vyžaduje pouze jeden pohyb.

  Jak vybrat sedák?

Při výběru lezeckého úvazku musíme věnovat pozornost:

  1. Potřebám při lezení
  2. Osobním preferencím
  3. Velikosti

V první řadě zvažte, kde a jak často budeme lézt. Budeme lézt také v létě nebo v zimě, bude to náš jediný lezecký úvazek, nebo si plánujeme v budoucnu pořídit druhý? V takové situaci je dobrým řešením pořídit si jeden úvazek, typicky sportovní, na trénink a letní lezení po skalách a druhý horský úvazek s pohodlnými širokými nohavičkami a bederním pásem. V úvazku se musíme cítit pohodlně. Neměl by nás nijak omezovat v pohybu, způsobovat oděrky nebo jiné nepohodlí. Jeho nasazování a sundávání by mělo být rychlé a pohodlné.

Sportovní nebo nastavitelný sedák

Sportovní nebo nastavitelný sedák? (foto: Piotr Deska)

Otázka výběru správné velikosti úvazku a jeho nastavení je velmi důležitá. Sedák by měl být vybrán tak, aby bylo možné za bederní pás a nohavičky vložit ruku a otočit, ale s obtížemi. To je velmi důležité, protože příliš volný sedák může přispět k nebezpečné nehodě. Úvazek nesmí být příliš těsný. Pak nás bude omezovat v pohybu a po delší době může způsobit bolest nebo tlak. Ženy by měly věnovat pozornost dámským modelům přizpůsobeným jejich specifické postavě, často s jinak tvarovaným bederním pásem. Lezecké značky stále častěji nabízejí i dětské úvazky, což dokazuje model Climbing Technology Dyno. Bylo rozhodnuto přenést vlastnosti úvazku pro dospělé do dětské verze.

Kdy je třeba vyměnit sedák?

Žádný výrobce neuvádí přesnou dobu bezpečného používání úvazku, protože to závisí na velkém množství faktorů. V situaci, kdy je sedák používán příležitostně, je horní hranicí jeho životnosti 10 let (bez ohledu na jeho vizuální stav). V zájmu vlastní bezpečnosti je třeba sedací úvazek pravidelně posuzovat a věnovat zvláštní pozornost švům a popruhům. Pokud máte pochybnosti, sedák by měl být bezpodmínečně vyměněn. Jedná se o součást vybavení, která má především zajistit bezpečný pohyb v horském a skalnatém terénu.

Při sestavování lezecké výbavy nezapomeňte na horolezecké lano a lezeckou obuv. S výběrem vám pomohou naše návodné články: Jak vybrat lezecké boty a Jak vybrat lano.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.